İnsan Yazgısı

9,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
20 gösterim
Andre Malraux, adının simgesi olacak bu romanı yazarken, 20. yüzyılın en çarpıcı öğretisi ortaklaşmacılığa inanan bir yazardır.

Seçtiği bir avuç kişiyle, Mao'nun o ünlü "Büyük Yürüyüş'ü henüz bir düş olarak bile düşünülmezken; Çan Kay Şek ve ordusu bütün Çini demir pençesi altında inletirken, insanın yeryüzündeki yazgısını değiştirmek üzere ancak bireysel çözümler tasarlanabilmektedir. Bunların en umut vericisi de elbet, düzenli bir orduyla savaş alanında yenemeyecekleri Çan Kay Şek'i öldürmektir.

Rus kökenli Katov, Alman Hemmelrich, bilge Gisors, Kyo, Çen gibi silahsız, donanımsız, her şeyden önemlisi beş parasız ortaklaşmacılar, her türlü olanağa ve kimilerini tiril tiril titreten tanklara sahip Çan Kay Şek'i ortadan kaldırarak tarihin akışını değiştirme tasarısının umutsuz kahramanları olmuşlardır. Baştan sona merakla, tutkuyla okuyacağınız bu romanda, gerilimi bütün çarpıcılığıyla aktararak; bu umutsuz savaşıma girişmiş insanların acılarını, sevinçlerini, umutlarını, kısacası yazgılarını bin bir ayrıntıyla süslemeyi başarmıştır Malraux. Romanın her sayfasında, bu kişilerden birini ya da birkaçını, olanca sıradanlıktan, çelişkileri, korku ve umutları, yiğitlik ya da çaresizlikleriyle karşınızda, daha doğrusu içinizde bulacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2007
 • Sayfa Sayısı:
  394
 • ISBN:
  9789750170065
 • Çeviri:
  Hilmi Akman
 • Yayınevi:
  Zigana Kitap
 • Kitabın Türü:
şinasi türmüş 
16 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Henüz maonun çinde hüküm sürdüğü günlerden çok önceleri Çinli devrimcilerin Çankayşek'in zulmü altında olduğu günleri anlatır kitap.Fakat kitabı güzel kılan anlattığı bu devrimci mücadele değil,bu mücadele esnasında bile insanı varolmanın anlamını arayan bir birey olarak yansıtması.Insanın o derin çaresizliği,kaderi karşısındaki çıkmazı,kısaca "insan yazgısını"anlatır kitap. Okunması zor bir kitap olsa da tam bir başyapıt.