İnsan Yemenin Nesi Yanlış? 33 Felsefi Muamma

6,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
336 gösterim
Peter Cave şaşırtıcı paradokslarla, mantık oyunlarıyla ve klasik muammalarla dolu kitabında hayatın en önemli sorularını mizahi bir üslupla önümüze getiriyor.

İnsan Yemenin Nesi Yanlış? Öyküler ve karikatürlerin yardımıyla elimize siyasetten aşka, ahlâktan sanata uzanan bir mönü tutuşturarak hepimizi şahane bir ziyafete davet ediyor.

Her derde deva bir hap olabilir mi?, Ölmüş bir tarihsel kişinin yeniden yaşama döndüğüne inanmak akla sığabilir mi?, Olacakları engelleyecek gücümüzün olmadığı doğru mudur?, Devlete ve yasalarına uymak zorunda mıyız?, Tehlikedeki türleri neden kurtaracakmışız?, Erkelerle kadınlar eşit... midir sahiden?, "Evet" ne zaman "Hayır" demektir?, Beyinlerimizden fazlası mı var bizde?, Şefkat bitti mi?, Ağustos böceği olmak daha mı iyi?, Nedir aşıkların arzuladığı?, Her istediğini elde etmenin yolu var mıdır?, Mucizelere inanmak rasyonel olabilir mi?, Irmak aynıyken su nasıl farklı olabilir?, Neyin doğru olduğu yargısına nasıl varırız?, Evren bizden ne kadar bağımsızdır?, Yaşamlarımızı nasıl anlayabiliriz?


"Britanya'nın en hınzır filozofu formunun doruğunda"
Raymond Tallis

"Peter Cave hünerli bir filozof olduğu kadar, çok eğlenceli de"
Stephen Law

"Kişisel felsefe hocanız!"
Mark Vernon
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  216
 • ISBN:
  9786055691578
 • Orijinal Adı:
  What's Wrong With Eating People
 • Çeviri:
  Algan Sezgintüredi
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
Deniz Barut 
 09 Tem 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

David Eagleman esintileri hissettim bu kitapta. Ancak haddinden fazla karmaşık ve düşünmeye sevk eden paradokslar vardı.Kafa karıştırmaksa amaç, evet fazlasıyla karıştı diyebilirim. Bence sakince, sindire sindire okumayı gerektiren bir eser.

Kitaptan 2 Alıntı

Nihayetinde bize gerçekte ne istediğimizi ne tıp ne din ne de hükümet -ne de fallar- söyleyebilir.

İnsan Yemenin Nesi Yanlış?, Peter Cave (Sayfa 29)İnsan Yemenin Nesi Yanlış?, Peter Cave (Sayfa 29)
Deniz Barut 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Aşk eyleminde haz anlık, konum gülünç ve masraf fecidir." - Lord Chesterfield

İnsan Yemenin Nesi Yanlış?, Peter Cave (Sayfa 108 - Aylak Kitap)İnsan Yemenin Nesi Yanlış?, Peter Cave (Sayfa 108 - Aylak Kitap)