Adı:
İnsancıklar
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki yayınevi
175 syf.
·17 günde·10/10 puan
Dostoyevski. Bu kitapta her iki karaktere de muhteşem bürünen şahane insan. Kitapta beni en çok etkileyen kısım: son mektuptaki "farbala" idi. Kitabın son sayfasına şöyle bir not düşmüştüm: Mutsuz insanların mutsuzluklarından mutsuzluk hazzını doğuran, Dostoyevskinin ilk gözağrı...
175 syf.
·4 günde
Dostoyevski'nin İlk kitabı olan insancıklar'ı başlıyorum okumaya tam da şu vakit. Görüşlerimi bitirmeden getiremem dile fakat bi beklenti var içimde. şöyle alıp götürsün istiyorum beni. Farklı dünyaları tatmak ne yetkin bir his öyle değil mi.. ve bunun için okumak..
175 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Mutsuzluk bulaşıcı bir hastalıktır.
Ne kadar garip bir zamanlar bize kötü gelen, bizi kızdıran olaylar bile birer anıya dönüşünce bütün kötülüğünü kaybediyor.
Dostoyevski'nin ilk romanı..Muhteşem bence
175 syf.
·Puan vermedi
Nasıl bağlanıp kendinden vazgeçebilirsen,işte öyle bir sevgi.karşılığı olmayacak bu sevgisinin oda çok iyi biliyor.Belkide o da sadece onun için bir şeyler yapmaya aşıktır yada onun için aç kalmaya yada ne bileyim onun çehizliği için kendi lüksünden vazgeçmeye.Ama en çokda sevmeye...
175 syf.
·6 günde·9/10 puan
Nedendir bilmem bu kitabı okurken -hiç alıngan olmayan ben- bi hayli alıngan oldum.
Etrafıma çok derin, insanlara karşı çok hassas oldum. Kitabı okuma süresinde attığım #17462202 iletim ne kadar hassas olduğumun göstergesidir.
Hakikaten adını yaşatan bir kitap.Harika duygu yüklü ve farkındalık sağlayan içeriği etkiledi beni. Bu süre içerisinde nezaketim bir kat daha arttı.
Keşke insanın rahatça herşeyi anlatabileceği buradaki gibi bir mektup arkadaşı olsa.(Üniversitede Sümeyye adlı arkadaşımla birbirimize günlük tutup vermiştik. Duygularımızı anlatan,kırgınlıklarımızı,sevinçlerimizi vs ... )
Bu kitabı daha önce tanısaydım dedim kendi kendime.okumayan herkesin okuması gerekir diye düşünüyorum.
Mathemazel
175 syf.
·7/10 puan
Kitap Dostoyevskinin ilk kitaplarındanmış.Belki Dostoyevski olduğu için beklentimi çok yüksek tuttum bilmiyorum ama kitap bittiğinde "E noldu şimdi?" dedim bir an..:)
175 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Hem bir klasik hem de dev bir yazarın ilk kitabı aslında sırf bu yüzden bile okumaya değer ama yine de kitap hakkında bir kaç kelime yazmak gerekirse acıyı ve umudu kelimelere dökmek ancak bu kadar güzel olabilirmiş o da olmuş zaten...
175 syf.
·5 günde·7/10 puan
Dostoyevski'nin yazdığı ilk kitabı. İlk kitabından mütevellit oldukça sade ve yalın bir dille yazılmış. Kitap altmışlı yaşlarında olan Makar ve onun uzaktan arabası gencecik bir kadın olan Varvara arasındaki mektuplardan ibaret. Dostoyevski bu iki karaktere de ayrı ayrı öyle güzel bürünmüş ki sanki mektupların gerçekliğinden şüphe duymadan okudum.

Son olarak uzun zamandır böyle içimi buruklaştıran bir ayrılığa şahit olmamıştım.

İyi okumalar,
175 syf.
·1 günde·7/10 puan
Romanın kahramanlarından Makar Alekseyeviç'in oturduğu oda oda kiraya verilen evi anlatırken, Memduh Şevket Esendal'ın Ayaşlı ile Kiracıları aklıma geldi. (Uzun bir koridor, sol tarafında bir sürü kapı, oda oda tam bir otel gibi olması, çok gürültülü olması gibi) Mektuplarla başlayan roman mektuplarla devam edip bitiyor, kim kimdir, sonuç ne olacak diye merak uyandırması romanın sürükleyici olmasını sağlamış.
175 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Dostoyevski'nin ilk kitabı ve benim okuduğum ilk kitap.Bu kitabı okuduktan sonra Dostoyevski'nin setini aldım.Suç ve Ceza'yı okumayı sabırsızlanıyorum.
Eğer başkasının olan her şeyi insanın kalbine
alması ve aynı güçte hissetmesi mümkün olsaydı, doğrusu, insan bundan en mutsuz insan olurdu.
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 123 - Can Yayınları
Bazen öyle dakikalar oluyor ki tek başıma kalmaktan, tek başıma hüzünlenip tek başıma kesintisiz kederlenmekten mutlu oluyorum ve böyle hallerim gitgide sıklaşıyor artık.
Yakında öleceğimi hissediyorum. Beni kim gömecek? Kim
tabutumun peşinden gelecek? Kim benim için üzülecek?..
Ve işte, belki de, yabancı bir yerde, yabancı bir evde, yabancı
bir köşede öleceğim!.. Tanrım, yaşamak ne kederli şey...
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 89 - Can Yayınları
Mutsuzluk bulaşıcı
bir hastalıktır. Mutsuz ile yoksulun
birbirinden uzak durması lazım, birbirlerine bulaştırmamak için.
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 186 - CAN YAYINLARI / e-kitap
Bir sürü kitabı vardı ve hepsi de değerli, nadir kitapları. Başka bir yerde daha ders veriyordu, biraz ücret alıyordu, eline para geçer geçmez de hemen kitap almaya koşuyordu.
Bazen saklanır insan, saklanır,
yakalanmamak için gizlenir, burnunun
ucunu bile göstermeye korkar; yerini belli
etmez, çünkü önyargı kol geziyordur...
Fyodor Dostoyevski
Sayfa 181 - CAN YAYINLARI / e-kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsancıklar
Baskı tarihi:
1999
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Öteki yayınevi

Kitabı okuyanlar 29,5bin okur

  • Toprak güneş
  • Aleks Arman Erkunt
  • Süheyla iltas
  • Elif Nur Çot
  • ARAL UTKU UÇAR
  • Emre Çatal
  • nigrum
  • E.C.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0 (1)
8
%0 (1)
7
%0 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları