İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap

8,8/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
3 beğeni  · 
569 gösterim
Yüzyılımızın öndegelen sorunlarından biri giderek artan şiddet, yıkıcılık ve saldırganlık olaylarıdır. (...) Erich Fromm, altı yıl çalışarak yazdığı bu kitabında salt toplumbilim ve ruhbilim alanlarında araştırmalar yapmakla kalmamış, insandaki yıkıcılık olgusunu tüm yönleriyle ortaya çıkarabilmek için insanbilim, kazıbilim, sinir fizyolojisi, hayvan ruhbilimi, fosilbilim, v.b. alanlarında da incelemeler yapmak zorunda kalmıştır. Ve bütün bunların sonucunda yazar, hemen herkesin rahatlıkla okuyup anlayabileceği ve ilgi duyabileceği bir yapıt çıkarmış ortaya. İki cilt olarak yayınladığımız "İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri"nin bu konuda büyük bir boşluğu dolduracağını ve ilgi göreceğini umuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789753880503
 • Orijinal Adı:
  The Anatomy Of Human Destructiveness
 • Çeviri:
  Şükrü Alpagut
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serkan 
 23 Şub 14:57 · Kitabı okudu · 35 günde · 9/10 puan

Saldırganlık ne onu anlayabilmek için birçok saldırganlık çeşidini ve bununla ilgili var olan görüşlerin,çalışmaların temelini açıklıyor. Örneğin bir saldırganlık türünün kaynağının duygusallıkla bağlantılı bir tepki olduğunu iddia eden bir görüşü dayanak noktalarıyla ortaya koyuyor. Bu bilimsel eseri sıradan bir okuyucu için keyifli kılan kısmı da bu açıklayıcı kavramlar oluyor. Sosyoloji, psikoloji ve antropoloji ile ilgilenen herkes gönül rahatlığıyla okuyabilir.

Emrah Dilek 
13 Ağu 10:56 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Her yönünden insanın doğasına yaklaşmaya çalışan yazar ortaya karışık gelsin demiyor. Her şeyi usulüne göre yazmış. Özellikle Darwinin Tanrıyı öldürmesi ve ardından gelen akıncıların onu Tanrısı olmayan inancın peygamberi tayin etmesi ilgi çekiciydi

Kitaptan 3 Alıntı

İnsan bir yönden kendi türüyle kavga etmesi yönünden birçok hayvan türünün akrabasıdır. Ama öte yandan da o, kavga eden binlerce tür arasında, kavgasını yıkıcılığa ulaştıran tek türdür... İnsan, kitle katliamcısı olan tek türdür, kendi toplumu içinde bir çıbanbaşı olan tek varlıktır.

İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Frommİnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm
Deniz 
11 Nis 01:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sözcüklerin çok önemli olduklarına inanıyorum ama şuna da inanıyorum ki, sözcükler putlaştırılmamalı ve sözcüklere, açıkladıkları düşüncelerden daha büyük ilgi gösterilmemeli.

İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 17)İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 17)

"Ne var ki insan bir katil olduğu gerçeğiyle hayvanlardan ayrılır. Biyolojik olsun ekonomik olsun hiçbir nedene dayanmaksızın kendi türünün üyelerini öldüren onlara işkence yapan ve bunu yapmaktan haz duyan tek primat insandır..."

(Erich Fromm -İnsandaki yıkıcılığın Kökenleri)

İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 25 - Say)İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 25 - Say)