İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap

9,0/10  (3 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
515 gösterim
Yüzyılımızın öndegelen sorunlarından biri giderek artan şiddet, yıkıcılık ve saldırganlık olaylarıdır. (...) Erich Fromm, altı yıl çalışarak yazdığı bu kitabında salt toplumbilim ve ruhbilim alanlarında araştırmalar yapmakla kalmamış, insandaki yıkıcılık olgusunu tüm yönleriyle ortaya çıkarabilmek için insanbilim, kazıbilim, sinir fizyolojisi, hayvan ruhbilimi, fosilbilim, v.b. alanlarında da incelemeler yapmak zorunda kalmıştır. Ve bütün bunların sonucunda yazar, hemen herkesin rahatlıkla okuyup anlayabileceği ve ilgi duyabileceği bir yapıt çıkarmış ortaya. İki cilt olarak yayınladığımız "İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri"nin bu konuda büyük bir boşluğu dolduracağını ve ilgi göreceğini umuyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  1993
 • Sayfa Sayısı:
  335
 • ISBN:
  9789753880503
 • Orijinal Adı:
  The Anatomy Of Human Destructiveness
 • Çeviri:
  Şükrü Alpagut
 • Yayınevi:
  Payel Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

İnsan bir yönden kendi türüyle kavga etmesi yönünden birçok hayvan türünün akrabasıdır. Ama öte yandan da o, kavga eden binlerce tür arasında, kavgasını yıkıcılığa ulaştıran tek türdür... İnsan, kitle katliamcısı olan tek türdür, kendi toplumu içinde bir çıbanbaşı olan tek varlıktır.

İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Frommİnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm

"Ne var ki insan bir katil olduğu gerçeğiyle hayvanlardan ayrılır. Biyolojik olsun ekonomik olsun hiçbir nedene dayanmaksızın kendi türünün üyelerini öldüren onlara işkence yapan ve bunu yapmaktan haz duyan tek primat insandır..."

(Erich Fromm -İnsandaki yıkıcılığın Kökenleri)

İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 25 - Say)İnsandaki Yıkıcılığın Kökenleri 1. Kitap, Erich Fromm (Sayfa 25 - Say)