İnsanı Tanıma Sanatı

7,8/10  (20 Oy) · 
70 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.118 gösterim
Çağdaş psikolojinin üç büyük devinden biri ve bireysel psikoloji ekolünün kurucusu, Avusturyalı psikiyatr Alfred Adler, "İnsanı Tanıma Sanatı"yla, geniş bir okur kitlesine yöneliyor. Adler'in, bu yüzyılın başında, insanın ruhsal-fiziksel varlığına ve yaşamdaki sorunlarına ilişkin yaptığı saptamalar, aradan geçen bunca yıla karşın değerinden hiçbir şey yitirmeden anlalılığını ve yol göstericilik işlevini koruyor. Adler'in bir dizi konferansından doğan bu yapıtın başlıca ödevi, toplum içerisindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları, bireylerin hatalı davranışlarından yola koyularak anlamak, sözkonusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uyumlarını sağlamak şeklinde karşımıza çıkıyor. Yapıt öte yandan, bireysel psikolojinin en temel ilkelerini ve insanı tanımada bunların taşıdığı değeri, ortak yaşamda ve kişinin kendi yaşamını kurmadaki önemini açıklamak amacı taşıyor. Adler, yaşamın, çağımızda pek de göremediğimiz anlamını, gerçekten de bir sanatçı gibi ince ince işleyerek ortaya koyuyor.
(Arka Kapak)

Adler'in bir dizi konferansından doğan bu yapıtın başlıca ödevi, toplum içersindeki etkinliğimizin içerdiği kusurları, bireylerin hatalı davranışlarından yola koyularak anlamak, sözkonusu hataları göz önüne sermek ve bireylerin toplum yaşamına daha iyi uyumlarını sağlamak şeklinde karşımıza çıkıyor. Yapıt öte yandan, bireysel psikolojinin en temel ilkelerini ve insanı tanımada bunların taşıdığı değeri, ortak yaşamda ve kişinin kendi yaşamını kurmadaki önemini açıklamak amacı taşıyor.
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  328
 • ISBN:
  9789754680171
 • Orijinal Adı:
  Menschenkenntnis
 • Çeviri:
  Kamuran Şipal
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
08 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitap yapılan harika psikolojik analizlerin en basit şekilde ve örnekle anlatıldığı herkesin okuması gereken seçkin bir eser.Modern dünya insanın incelenmesi noktasında en önemli hususlara parmak basmış.

Serhat Kaya 
24 May 16:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

genel olarak bireylerin ruh halini konu alan bu kitapta Adler bireylerin yaptığı hataları olumsuz davranışları belli birtakım kusurları göz önüne sererek okurlara toplumsal alanlarda, ikili ilişkilerde daha sağlıklı bir tutum sergilemek ve ortak yaşam alanlarında toplumun benimsediği yaşam tarzına daha iyi ayak uydurmayı benimsemekten ziyade bireylerin kişisel hayatlarına yön vermekte olumlu katkı sağlayan bir kitaptır. Sevdim...

Kitaptan 11 Alıntı

üzüntü,kişinin güçsüzlük duygusunu ortadan kaldırarak kendine daha iyi bir durum sağlamak isteğinin tohumlarını içerir..

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 300 - say)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 300 - say)
Muhammed Y. Altun 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oyun çocuğun ruhsal gelişimine ayrılmaz biçimde bağlıdır. Adeta mesleki uğraşıdır çocuğun ve gerçekten bu gözle görülmesi gerekir. Dolayısıyla, çocuğu oyun oynarken rahatsız etmek , hiç de bağışlanacak bir davranış değildir.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 119)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 119)
Muhammed Y. Altun 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adalet dediğimiz, insan karakterinin aydınlık yanı diye gördüğümüz şey, ana hatları bakımından toplu yaşamın zorunluluklarına uyulmasıdır yalnızca.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 53)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 53)

İnsan iradesi özgür değildir. İşin doğrusu, insan bir amaca bağlanır bağlanmaz iradesi özgürlüğünü yitirecektir.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler
sinan kaan 
27 Nis 11:33 · Kitabı okudu · 7/10 puan

insanoğlu başkalarının boyunduruğu altına girmek konusunda, içinde öylesine büyük bir eğilim barındırıyor ki, hipnotizor pozuyla ortaya çıkan bir kişinin kurbanı olabiliyor; bunun da tek nedeni, inanların çoğunun körü körüne itaat etme, otorite karşısında boyun eğme, blöflere kapılma, istenen yöne çekilip götürülme, eleştirisiz teslimiyet gösterme gibi ruh durumlarını şimdiye kadar sık sık yaşamış olmasıdır. Kuşkusuz yukarıda sayılan özellikler, insanların toplumsal yaşamına hiçbir düzen getiremediği gibi, boyunduruk altına girenlerim sonradan ikide bir ayaklanıp başkaldırmalarina yol açmıştır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 89 - Say yayınları)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 89 - Say yayınları)
Cemre Kara 
03 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yalnız hürriyet büyük adamlar yaratır.Baskı ise öldürür ve soysuzlaştırır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 20)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 20)
sinan kaan 
 27 Nis 22:53 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçekten de iki tip insan vardır. Birinci tipte, bilinçli yaşayamayan, hayatın çeşitli sorunları karşısında nesnel bir tavır takınabilen, gözlerinde meşin gözlükler taşımayanlar yer alır; öteki tipte ise, önyargıyla yaşamın ancak küçük bir parçasını görebilen, her zaman bilinçaltından yöneltilip, bilinçaltının kanıtlarıyla tartışan insanlar bulunur. Hani bazen öyle olur ki, birlikte yaşayan iki insan, içlerinden birinin sürekli muhalefeti yüzünden sürekli güçlüklerle karşılaşırlar. Sık sık raslanan bir durumdur bu. Ama daha çok raslanan bir durum vardır ki, her iki tarafın da aralıksız muhalif rolünü oynamasıdır. Muhalefette bulunan kendi davranışının farkına varmadığı gibi, hep dirlik duzenligi savunduğuna, barış ve uzlaşmaya her şeyden çok değer verdiğine inanır ve bunun için bir takım kanıtlar öne sürer. Ne var ki, olgular söylediklerini her zaman çürütür. Muhalif ruhuna sahip olup da bir arada yaşayan iki kişiden birinin ağzından daha bir söz çıkar çıkmaz, ötekisi hemen saldırıya geçer, karşıt bir görüşü dile getirir. Dıştan bakınca belki pek önemsenecek ve dikkat çekecek yani yoktur söylenen sözün; ama yakından bakıldığı zaman, düşmanca ve savaşçıl bir ruh durumundan kaynaklandığı anlaşılır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 126 - Say yayınları)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 126 - Say yayınları)

Ancak özgürlüktür ki, güçlü insanlar çıkarır bağrından; baskı ise insanı öldürür, yıkıma sürükler.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adlerİnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler
Cemre Kara 
08 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Belki de eğitimcilerin içinde en kötüsü hayattır.

İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 238)İnsanı Tanıma Sanatı, Alfred Adler (Sayfa 238)
2 /