İnsanın Acısını İnsan Alır (Bütün Yazıları 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
73,3bin
Gösterim
Adı:
İnsanın Acısını İnsan Alır
Alt başlık:
Bütün Yazıları 1
Baskı tarihi:
26 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927531
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır
“Ayrılık ne biliyor musun? Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte... İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık. İpi kopmuş boncuklar gibi yollara döktüğü gözlerini, birer damla düş kırıklığı olarak toplaması içine. Ardında dünyalar ışıyan camlar dururken duvarlara dalıp dalıp gitmesi. Türküsünü söyleyecek kimsesi kalmamak ayrılık. Ödünç sesle konuşan bir kalabalık içinde kendi sesiyle silinmek. Birdenbire büyümesi, gülüşü artık yaprak kıpırdatmayan bir çocuğun. İnsanın yaşlandıkça kendi kuyusuna düşmesi. Bir kadının yatağına uzanan kül bağlamış bir gövde. Saçına rüzgâr, sesine ışık düşürememek kimsenin. Parmaklarını sözüne pınar edememek. Uzaklarda bir adamın üşümesi, bir kadın dağlara daldıkça. Işıklı vitrinlere bakmadan geçmek çarşılardan. Çiçekçilerden uzağa düşmesi insanın yolunun. Evlerle sokaklar arasında bir ayrım kalmaması... Ayrılık o küçük ölüm, usta dokunuşlarla bizi büyük ölüme hazırlayan.”
256 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Hayatım bir kitap olsaydı Önsöz'ü kesinlikle Sayın Erbaş'ın şu cümlesi olurdu: "İnsanlık ne kadar büyük bir yalnızlığı, yabancılaşmayı, sevgisizliği ve yıkımı yaşıyor olursa olsun, dünyanın herhangi bir yerinde şiir yazan birisi varsa ve onu okuyan bir başkası varsa, barıştan, aşktan, özgürlükten ve güzellikten umudu kesmeye yer yoktur."
Şükrü Erbaş mükemmel bir insan, mükemmelliği yaptığı işte başarılı olmasında değil tanımadığı yüreklere dokunabilmesinde saklı. İki yüzlü insanlarla dolu, herkesin kendi menfaati peşinde koşarak ömrünü tükettiği bu yaşamak kavgasında, benim hayata daha sıkı tutunmamı sağlayan bir isim.
Yüreği güzel insanların azalmaması dileğiyle, şiirle kalın..

Güncelleme: Şiirle sınırlandırdığım hayatı anlayabilme ve onu insanca yaşayabilme hevesime düz yazı türünü de eklememi sağlayan güzellikler bütünü bir eser.
256 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Ayrılık; araya giren mesafeler değil, uzaklık değil... Ayrılık nedir biliyor musun?
"Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte... İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık." diyor Şükrü Erbaş...

İnsan birbirine bu kadar zarar veriyorken, can yakıyorken nasıl olurda acısını alır? ACI VEREN İNSAN NASIL OLUR DA ACI ALIR?

Erbaş umudunu yitirmiyor :
"... barıştan, aşktan, özgürlükten ve güzellikten umudu kesmeye yer yoktur." diyor.
Bir gün iyilik, güzellik kazanır mı? Kim bilir belki bir gün...

Arada kenara çekilip kendimizi izlemeliyiz, bakmalıyız kendimize; kimiz? Neyiz? Ne yapıyoruz? Ne kadar insanız?
İnsanlığımızı sorgulamalıyız.

İnsanları, insan ilişkilerini konu alan güzel mi güzel bir kitap! Asıl güzel olan ne biliyor musunuz? Üslup!
Şükrü Erbaş üslubuyla harika yazılar yazmış.
Bir insanı insan yapan önemli şeylerden biri de hiç şüphesiz Üslup.

Kitap Şükrü Erbaş'ın yazılarından oluşuyor. Bu sefer şiir yok, yazı var. Ama bu yazının basit olmadığını da belirtmeliyim.
Şükrü Erbaş'ın yayımlanlanmış yazıları toplanmış bir kitap haline getirilmiş. Güzel bir çalışma olmuş.
Çeşitli konular eleştirilmiş, bazı konular hakkında açıklık getirilmiştir.
Ayrıca kimi yazar/şairlere de yer verilmiştir.

Peki kitap neyi anlatıyor?
Seni
Beni
Bizi
Hepimizi anlatıyor.

Hani şiir dizelerinde, kitap alıntılarında kendinizi bulduğunuz olur ya; burada da kimi zaman yalnızlık, sevinç, hüzün, mutluluk, acı, aşk... göreceksiniz... yani kendinizi bulacaksınız..

Şükrü Erbaş'ın şiirlerini okuyanlar, onun naif aşk dizelerini iyi bilirler. Burada yine aynı incelikte naif aşk var.

Güzel olan şeyi Güzel/Süslü anlatma kıtlığım var sanırım. Kitabı güzel cümlelerle övmek istiyorum ama yapamıyorum. Nereden başlayacağımı, nasıl anlatacağımı, en önemlisi duygularımı nasıl ifade edeceğimi gerçekten bilmiyorum. Bu cahilliğimden ötürü sizden özür diyorum, güzel bir inceleme yazamadım..

"Yüreği güzel insanların artması dileğiyle.."

Keyifli okumalar.
256 syf.
·10/10 puan
“Biliyor musun, yalnızlık insanın kendi seçimiyse iyi bir sığınak sayılmalı. İnsan geçmişe gülümseyerek bakıyorsa, başka bir umarı kalmadığındandır...”(Sayfa 95)
Bir şairinin kaleminden çıktığı için hayal,güzel bir yüreğin eleğinden geçtiği için aşk ve toplum sevgisiyle yoğrulmuş bir eserdir.Şükrü Erbaş gerçekliği sorguluyor,gerçek dediğimiz uğruna yanlış saydıklarımız ve bunların aslında ne kadar gerçek olduğunu sormaktadır.Bizlerin kendimize sormakta zorlandığımız soruları sormaktadır.İçten ve sıcacık satırlarla kaleme alınarak okurun kalbine dokunuyor.İnsanı insana acıları acılarına bağlayan büyülü sözcüklerin büyüsü gibidir.İnsanın Acısını İnsan Alır eserini Şükrü Erbaş’ın deneme,eleştiri ve diğer yazılarının derlemesiyle Bütün Yazıları birinci kitabıydı.Derlemeye ismini veren İnsanın Acısını İnsan Alır(1995)Gülün Sesi Gül Kokar(1998)Bir Gün Ölümden Önce(1999) vardır.Düz yazılarını sanki şiir okuyormuşsunuz gibi,şiirleri okurken aşkın ve yalnızlığın içinde farklı duygular yaşayacağınız bir eserdir.Ayrıca herkesin kendinden bir şeyler bulup altını çizeceği satırlar yer almaktadır.
Kitabı geç kalmadan okumanızı tavsiye ederim
Keyifli Okumalar Dilerim
256 syf.
Kafamda toparlayamadığım ve ifade edemediğim bir sürü güzel düşünce var kitaba dair. Şükrü Erbaş'la ya da şiirle tanışmak için harika bir seçim.

Şükrü Erbaş'ın şair kişiliğinin yanında yaşama duyarlı ve çok kıymetli bir yazar tarafını da görmüş oluyoruz. Öyle ki ilk bölümdeki yazılarında daha duygusal daha şiirsel ve daha hayata dokunan cümlelere yer vermiş. Her biri o kadar güzel ki altını çizmekten ilerleyemedim bazen kesinlikle arada açıp okuyarak dinleneceğim bir eser oldu. Diğer bölümlerinde ise sanata ve sanatçıya özellikle de şiire bakış açısı ile ilgili kıymetli düşünceler yer alıyor. Kapsamı ve içeriği bakımından harika bir bütün oluşturmuş kitap..
Okunmasını tavsiye ederim...
256 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10 puan
İnsan kendinin göçebesidir. Bir yerden bir yere hatta kendi içimizde, duygularımızı toparlayıp yer değiştirmezmiyiz. Kesinlikle böyledir. Kitabı şiir tadında, düz yazı diliyle okumak gerçekten keyif vericiydi.
Söylemek istediğim tam da bu kitabın her sayfasında göçebe olduğunuzu hissediyorsunuz ama hiç yorgunluk hissetmeden önceki sayfada yaşadığınız aşkları, hırsları, mutlulukları bırakıp yer değiştiriyorsunuz.
Yeni bir sayfada, yeni bir otağı kurup yaşamaya başlıyorsunuz.
Her sayfa da yeni bir tat çalınıyor ağzınıza.
Bazen aşık oldum, bazen isyancı, bazen şair oldum ama çokca göçebe...
Tarçınlı şeker tadını hissedebileceğiniz okudukça rahatlayacağınız, rahatladıkça göç etmenin çok ta kötü birşey olmadığını hissedebileceğiniz yol arkadaşınız.
Herkese göre değişir tarçınlı şeker tadı. Şiirsel havayı severim derseniz okunacak, altı çizilecek çok ama çok sayfa var....
Mutlu okumalar sevgili 1K... Şükrü Erbaş
256 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok ama çok güzel bir kitap. En çok da bu söz beni benden aldı. " Ölenler ölümü bilmez, ölüm kalanlar içindir." Ve bunu çok iyi öğrendim şu hayatta...
256 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Sadece kitabın adı bile yetiyor sevmeme..
Şükrü Erbaş; darbe etkisi veren sözleriyle, inanılmaz güzel tespitleriyle, altı çizilecek muhteşem kelimeleriyle yine harika bir kitap.
Bazı kitapları bir kere okumak yetmez, defalarca dönüp dönüp okumak gerek, en güzel örneklerinden; 'İnsanın Acısını İnsan Alır'

*Farkında mısınız bilmem, kimse kendi acısını bile duymuyor artık...
256 syf.
·3 günde
İnsan bir kitabı okurken zihninin dinlendiğini, yüreğinin ferahladığını, ruhunun hafiflediğini hisseder mi? Evet, hissediyormuş. Şükrü Erbaş’ın “İnsanın Acısını İnsan Alır” adlı deneme kitabını okurken tam da bu duyguları hissettiğimi söyleyebilirim.
• • •
Kitabı okurken bir kez daha anladım ki insanın acısını yalnızca insan almıyormuş. İnsanın acısını, bazen bir kelime, bazen bir cümle, bazen de bir kitap alabiliyormuş. Hele hele o kitap kelime yüklü bulutlara sahipse. Kelimeler o bulutlardan bazen çiseleyerek, bazen de sağanak halinde yağıyorsa insanın yüreğine.
• • •
O kelimeler, acılardan sevinçlere, ayrılıklardan kavuşmalara, yakınlardan uzaklara, umutlardan umutsuzluklara, kötülüklerden iyiliklere, yalnızlıktan kalabalığa, korkulardan huzura, geçmişten geleceğe insana dair tüm duyguları yaşatıyorsa insanın zihnini dinlendirebiliyormuş. 
• • •
O kelimeler, umutların tükendiği noktada yeni ufuklar açıyor, çarelerin tükendiği demlerde dertlere derman oluyor, gamla dolan gönüllere bir sevinç ışığı yakıyor, aşk acısıyla kıvranan kalplere bir rahatlık veriyor, çıkmaz sokaklarda dolaşanlara yeni yollar açıyorsa insanın yüreğini ferahlatabiliyormuş.
• • •
O kelimeler, gökyüzünün maviliğinde, denizin serin sularında, toprağın insanı kucaklayan şefkatinde, güneşin insanı ısıtan sıcağında, yağmurun kulağı mest eden sesinde, karın insana huzur veren beyazında, ormanın insanı rahatlatan yeşilinde, bir kuşun ötüşünde, bir çiçeğin insanı mest eden kokusunda dolaştırıyorsa insanın ruhunu hafifletebiliyormuş.
• • •
İşte büyüleyici kelime ve cümlelerden oluşan bir kitap, insanın acısını alabiliyormuş. Doğrusu kitabın her bir kelimesi ve cümlesi öylesine anlam yüklüydü ki kitabı günlerce okumak istedim. Kitabı isteseniz de zihninizde bitiremiyorsunuz. Zira her bir kelimesi ve cümlesi kulaklarınızda çınlamaya ve kalbinizde atmaya devam ediyor. Bir şairin kaleminde şiirin nasıl düz yazıya, düz yazının ise nasıl şiire dönüştüğünü görmek isteyen okurlara bu kitabı mutlaka okumalarını tavsiye ederim.
 
“Ey acıdan damıtılmış yaşama sevinci, sen ne güzel, ne büyük, ne değerlisin…” (#112855991) sözünü merak eden okurlara…
İyi okumalar dilerim!
256 syf.
·4 günde·Beğendi·Puan vermedi·Ne Okusam'dan
Kitabı okurken neredeyse her paragrafta altı çizili satırlar bıraktım. Buraya her satırı yazmayı çok isterdim okumayan herkes görsün, okusun diye..
Simdilik sadece bir kısmını yazacağım.

“Günlerdir yoksun. Ofkeni bile özledim. Nasıl bir uzaklıktan geleceksin bilmiyorum. Ayrılıktan medet umar oldum.
Kaşlarının işaret ettiği yerde duracağım. Bir ülkenin acılarına tutunarak özür dileyeceğim."
256 syf.
·7 günde
İnsanın acısını sadece insan almıyormuş bir başkasının senin düşüncelerini yazdığı kelimeler de alıyormuş aslında. Alıntılarını çok gördüğüm bir kitaptı kendisi. deneme ve incelemelerden oluşuyor ayrıca aslında her sayfasında kendiniz den bir parça bulabileceğiniz anlatımlardan da.
256 syf.
Merhaba sevgili 1K okurları...

Kalemine hayran olduğum Şükrü Erbaş ‘ın yine çok güzel bir kitabıydı. Yazarı yazmış olduğu şiirlerle tanıdım fakat bu kitabında deneme ve yazılarına yer verilmiş. Ve inanın yazıları da şiirleri kadar başarılı...

Duygularıma tercüman oldu bu kitap. Okurken beni çok etkiledi. Kimi yazı da kendimi buldum... Eminim ki sizde okurken böyle hissedeceksiniz.
Bu dokunaklı, naif kitabın bitmemesi için azar azar okudum. Sizler de bu naif eserden nasiplenin diye çokça alıntı paylaştım:)
Sizlere gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Teşekkür eder iyi okumalar dilerim...

||• “Bunaldım. İnsan gövdesiyle çarpmıyor kötülüğe. Yüreğinden alıyor yarayı"

||• “Ne yapacağımı sanıyorsun ki?
Tenin tenime bu kadar sinmişken
Ömrüm azala azala akarken önümde
Gittiğin gerçek bu kadar herkese benzerken
Senin korkularını
Benim inceliğimi doldurup yüreğime
Bıraktığın boşluğu yonta yonta
Binlerce heykelini yapacağım”

||• “İnsan bağışlayarak yener yanlışı. İnsanın acısını insan alır. İyilik böyle kolay yenilemez...”
256 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Merakla okumak istediğim kitaplar arasındaydı gönül rahatlığıyla diyorum ki iyiiii ki okumuşum. Şükrü Erbaş'ın 1995 yılında kaleme alarak "İnsanın Acısını İnsan Alır" ismini verdiği denemelerinden ve incelemelerinden oluşuyor. Kalemi o kadar güzel ki hiç sıkılmadan çabucak okunuyor.Altı çizilecek şahane tespitleri ve duygular arası yolculuğa çıkaran yazıları ile tanışmayanlarınız var ise muhakkak tavsiyemdir.Yeni yıl yaklaşırken herkes kitap listesi düzenliyor bence o listede kesinlikle bulunmalı :)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanın Acısını İnsan Alır
Alt başlık:
Bütün Yazıları 1
Baskı tarihi:
26 Temmuz 2018
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054927531
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Baskılar:
İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır
İnsanın Acısını İnsan Alır
“Ayrılık ne biliyor musun? Ne araya yolların girmesi, ne kapanan kapılar, ne yıldız kayması gecede, ne güz, ne ceplerde tren tarifesi, ne de turna katarı gökte... İnsanın içini dökmekten vazgeçmesi ayrılık. İpi kopmuş boncuklar gibi yollara döktüğü gözlerini, birer damla düş kırıklığı olarak toplaması içine. Ardında dünyalar ışıyan camlar dururken duvarlara dalıp dalıp gitmesi. Türküsünü söyleyecek kimsesi kalmamak ayrılık. Ödünç sesle konuşan bir kalabalık içinde kendi sesiyle silinmek. Birdenbire büyümesi, gülüşü artık yaprak kıpırdatmayan bir çocuğun. İnsanın yaşlandıkça kendi kuyusuna düşmesi. Bir kadının yatağına uzanan kül bağlamış bir gövde. Saçına rüzgâr, sesine ışık düşürememek kimsenin. Parmaklarını sözüne pınar edememek. Uzaklarda bir adamın üşümesi, bir kadın dağlara daldıkça. Işıklı vitrinlere bakmadan geçmek çarşılardan. Çiçekçilerden uzağa düşmesi insanın yolunun. Evlerle sokaklar arasında bir ayrım kalmaması... Ayrılık o küçük ölüm, usta dokunuşlarla bizi büyük ölüme hazırlayan.”

Kitabı okuyanlar 4.508 okur

  • ʏᴀğıᴢᴀʟꜰ`.
  • ~Tarsusii~
  • Hale hamed
  • ezgi visne
  • Zehra
  • Hasibe
  • Zeynep Erkutlu
  • Büş ❀
  • Hacer Bahadır
  • Beste

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.5
13-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%31.3
25-34 Yaş
%38.8
35-44 Yaş
%19.4
45-54 Yaş
%1.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%76.3
Erkek
%23.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.6 (432)
9
%20.5 (242)
8
%19.5 (230)
7
%10.8 (128)
6
%4.1 (48)
5
%2.2 (26)
4
%1.2 (14)
3
%0.3 (4)
2
%0.4 (5)
1
%1 (12)

Kitabın sıralamaları