İnsanın Aldanışı

9,0/10  (3 Oy) · 
1 okunma  · 
3 beğeni  · 
42 gösterim
Şeytana insanları yoldan çıkarma izni verilmişken dünyanın bir aldanış yurdu olmaması mümkün mü? Onun işi; Müslümanı, âlimi, kâfiri, itaatkârı, âsiyi, câhili aldatmak değil mi? Bu yüzden aldanma da aldananlar da türlü türlüdür.

İmam Gazzâlî'nin kaleme aldığı İnsanın Aldanışı isimli bu eser ise aldanışa düşmüş kimseler için yazılmış bir manifesto gibidir. Gazzâlî, aldanan kişilerden bahsederek aldanma sebeplerine değinir, hangi toplumların aldanmakta olduğunu açıklar ve aldanma tehlikesinden korunmamız için hastalığı teşhis edip tedavisinden bahseder.

Doç. Dr. Osman Nuri Küçük'ün takriz ve takdimi; eserin İslâm düşünce geleneğindeki yerini, aldanışın değişmeyen ve ibret alınmayan tarih ve örneklerini gözler önüne serer. Kısa ve anlaşılır açıklamalardan oluşan eser ise aldanışa düşmeyelim diye adeta elimizden tutup bizi aldanıştan uzaklaştırır.
(Tanıtım Bülteninden)
Ekrem Özkara 
18 Oca 19:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

İmam-ı Gazali bu eserinde,Müslümanların aldanış sepeblerini dört grupta açıklamaktadır.1- Bilginler( Alimler ),2-İbadet edenler,3-Servet sahipleri ( Zenginler )
4-Tasavvuf ehlidir.
Ayrıca eserin giriş kısmında inanmayanların aldanış sebeplerini de açıklıyor.
Bir solukta okuyabileceğiniz bu kitabı tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.