İnsanın Bir Dakikası

6,5/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
478 gösterim
İnsanın Bir Dakikası, olmayan üç kitap hakkındaki eleştirilerden oluşan bir eser. Eleştirilen kitaplardan ilki, bir dakika içinde yeryüzünde kaç şimşek çaktığı, kaç ton su fışkırdığı, kaç kişinin seviştiği, kaç kişinin doğal nedenlerle öldüğü gibi niceliksel bilgiler veriyor. "Tersine Evrim" adını taşıyan ikinci kitap klasik Lem metinlerine en çok benzeyeni; büyük usta "yirmibirinci yüzyılın askerî tarihine ilişkin" gizli bir kitap ele geçirdiğini öne sürüyor ve söz konusu kitabı eleştirirken bizlere mikro ve nano-robotlardan oluşan orduların kimyasal ve genetik silahlarla çarpıştığı bir savaş senaryosu çiziyor. Yenilmez (The Invincible), Cyberiad, Fiyasko ve Dünya Barışı (Peace on Earth) adlı kitaplarındaki temaları anımsatan bu senaryoya ilişkin spekülasyonlarıyla Lem, son dönem eserlerinde rastladığımız tavrını sürdürüyor ve sık sık kurgu dışına çıkarak olası bir gelecekteki silahlanma yarışına ilişkin görüşlerini bir deneme havasında anlatıyor. Üçüncü kitap olan "Dünya: Bir Afet Bölgesi"nin eleştirisi tümüyle deneme tarzında; varoluşumuzun gizini istatistiksel verilerle açımlama yolunda bir girişim. Bugün yetmişdokuz yaşında olan bilim-kurgu yazarı, düşünür Stanislaw Lem'in 1986 tarihli bu yapıtı onun deneme tarzına yönelişinin ilk örneklerinden biri. Üstadın meraklı kafasıyla geleceğin denizlerinde dolaşmak isteyenler bu kitabı ellerinden bırakmayacaklar.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  123
 • ISBN:
  9789754707915
 • Çeviri:
  Saliha Nilüfer
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serdar Poirot 
12 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Yazar bir dakika içerisinde dünyada yaşayan 5 milyar insanın yaptıklarına dair istatistik bilgiler vererek başlıyor kitaba. Ölümler, cinsel ilişkiler, kazalar, doğumlar gibi olaylardan itibaren detaylı bilgiler veriyor. Kitabın fikrinin nasıl oluştuğunu ve ne şekilde geliştiğini anlatıyor. Reklamlarla ilgili olarak çok çarpıcı tespitleri de var. İkinci bölümde de dünyanın ne şekilde oluştuğunu, aslında şu anda yaşamamızın tamamen bir dizi felaketin birleşimi olduğunu mantıklı bir şekilde ifade ediyor. Son derece güzel bir kitap. Bu yazarın diğer kitaplarını da en kısa sürede okuyacağım.

Kitaptan 2 Alıntı

Yasemin A. 
24 Şub 17:08 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kimse okumuyor, okusa da anlamıyor, anlasa bile unutuveriyor.

İnsanın Bir Dakikası, Stanislaw Lem (Sayfa 5 - e kitap)İnsanın Bir Dakikası, Stanislaw Lem (Sayfa 5 - e kitap)
Yasemin A. 
26 Şub 03:34 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ağaçları gazete kağıdı yapmak için keserken, yine aynı gazeteler aracılığıyla “ormanları koruyalım” çağrıları yapıyoruz.

İnsanın Bir Dakikası, Stanislaw Lem (Sayfa 71 - e kitap)İnsanın Bir Dakikası, Stanislaw Lem (Sayfa 71 - e kitap)