İnsanın Dört Zindanı Cep Boy

9,1/10  (49 Oy) · 
162 okunma  · 
40 beğeni  · 
3.075 gösterim
Bu dört zindan hangisidir? Belirleyicilik/zorlayıcılık ne demektir? Bende var olan, ama benim tarafımdan seçilmiş olmayan her durum, her irade, her istek ve her eğilim, bir belirleyiciliğin/cebrin ürünüdür. Belirlenmişlikle yapılan özgürlük savaşı, insanın tabiatta kendisi olmak için, maddi bir olgudan Tanrı'ya doğru gitmek için verdiği savaştır. Benim seçici özgür irademi kendi içinde baskı altında tutan, sınırlayan ve kayıt altına alan ve benim yerime seçim yapan bu dört illet zindan, şunlardan oluşmaktadır:
1. Tabiatın belirleyiciliği,
2. Tarihin belirleyiciliği,
3. Toplumun belirleyiciliği,
4. Kendi belirleyiciliği.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  77
 • ISBN:
  9786055482596
 • Orijinal Adı:
  Çehar Zindan-ı İnsan: Die Vier Gefanengnisse
 • Çeviri:
  Prof. Dr. Hüseyin Hatemi
 • Yayınevi:
  Fecr Yayınları
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
17 Şub 15:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsanın Dört Zindanı kitabı, Ali Şeraiti’ nin 1970 yılında Abadan’da Petrol Fakültesi öğrencilerine yapmış olduğu konferanstan oluşmaktadır.
Kitap özünde insan nedir? e cevap arar iken, insan ve beşer arasındaki kavramları da ayrıntısıyla açıklamaktadır. Günümüz modern çağında insanın beşer seviyesinden insan seviyesine geçişte çektiği anlam sıkıntısını üç meşhur düşünce ile dile getirir. Bunlar, “Düşünüyorum o halde varım” (Descartes), “Hissediyorum o halde varım” (A. Gide), “Başkaldırıyorum o halde varım” (A. Camus) tur. Ancak yazara göre insan olabilme geçiş evresinin “Başkaldırıyorum o halde varım” (A. Camus) düşüncesi ile gerçekleşebileceği vurgulanmaktadır. Bu konudaki Hz. Âdem örneği oldukça çarpıcıdır. Bu aşamadan sonraki bölümde de, insanı kuşatan dört zindan açıklanmaktadır.
Bu zindanlar
1-Doğa (Biyolojizm) Zindanı.
2-Tarih (Historizm) Zindanı.
3-Toplum (Sosyolojizm) Zindanı,
4-Benlik (‘’Kendim’’ dir ) Zindanı.
İlk üç zindanı günümüz insanının bilim ve felsefe ile geçmekte zorlanmadığı anlatılmakla birlikte, en zor zindanın ise zindan ile tutsağın birleştiği ‘’Kendim’’ dir zindanından kurtuluşun reçetesini kıymetli eserinde sunmaktadır. ‘’Kendim’’ dir zindanından kurtulmak arzusunda olan kitap dostlarına şiddetle tavsiyemdir, iyi okumalar…

şeyma özaslan 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ali Şeriati'nin konferansından derlenmiş ve küçük hacimli olmasına rağmen, bakış açınızda çok şeyi değiştirecek dolu dolu bir kitaptır. İnsan ile beşer arasındaki farkı vurgular, ve beşerlikten insanlığa tekamül ederken özgürleşmek gerektiğini söyler. Bu yolda 4 zindan tanımlar. Bunlar: tabiat, toplum, tarih ve insanın kendi zindanıdır. Bunları tek tek değerlendirmiş ve kurtulma yollarını sunmuştur Ali Şeriati. Yazarın kendisiyle tanışmak için güzel bir kitaptır ;) Ali Şeriati'yi çok seveceğinizi düşünüyorum.

Rezzan 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ali Şeriati'nin 1970 Abadan-İran, Petrol Üniversitesi'ndeki konferansı.
Beşer ve İnsan tanımını son derece çarpıcı buldum. Daha önce başka Düşünürler tarafından da bu şekilde tanımlanmış mıydı bilmiyorum ama ben ilk kez karşılaştım ve büyülendim.
Tanımdan ne anladığımı ''Beşer şaşar fakat insan (olmak) şaşmamaya doğru yapılan bir yolculuktur. Üstün vasıfları içselleştirme maratonudur.'' şeklinde ifade edebilirim. Kısaca ''Beşer doğulur, İnsan olunur.'' da diyebilirim.
Güzel Sanatlara baktığı noktadan bakıldığında, Sanatı ve Sanatçıyı artık yepyeni bir pencereden görebiliyoruz.
Ayrıca Sosyolojizm, Materyalizm, Naturalizm ve Historizm akımlarının insan üzerindeki etkilerinin irdelendiği bölümleri de ilgi ile okudum.
Ali Şeriati'yi okumaya devam etmek ve bu düşünceyi anlamak istiyorum.

Vedat Geçit 
03 Tem 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bireyi prangalara bağlayan dört zindandan (naturalizm, sosyolojizm, historizm ve "kendim") kurtuluş yollarını irdeleyen, bireyi düşünmeye, "insan olmaya" yönlendiren ve bunları anlaşılır bir dille anlatan Ali Şeriati'nin, bir konferansından kitaba aktarılmış okunması gerekli bir kitaptır.

Ayrıca Bilim-Din ilişkisi, bütünlüğü, sonuç kısmında açıklığa kavuşturulmuştur.

Ayşee 
03 Nis 23:15 · 10/10 puan

"Beşer" ile "İnsan"ın farkı.." BEŞERİN AMACI İNSAN OLMAKTIR." diyor Ali Şeriati. İnsanın dört zindanınından en zor oranının insanın kendisi olduğunu söylüyor. Ve bu zindandan kurtuluşun tek yolu aşktır. Bu aşk da kendini diğer insanlar için feda etmektir, hiçbir beklentiye girmeden. Bunun yolu da dindir... diyor.

Birgül Avşar 
 28 Oca 21:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İranlı sosyolog Ali şeriati'nin konferansından derlediği kitabıdır. Şeriati insanı baskı altına alan ve özgürlüğünü kısıtlayan dört temel güçten bahseder.Doğa,Tarih, Toplum ve İnsanın kendisidir der. Küçük, fakat dolu dolu bir kitaptır.Ali Şeriati ile tanışmadıysanız bu kitap tanışma fırsatı kanaatimce..

Habibimm 
23 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Bir öğretmen öğrencisine : Tembel adam,iki yıldır ayni sinfta kalmaya utanmıyor musun? der.Öğrenci şöyle cevap verir:Asıl sen utan;sen yirmi beş yıldır aynı sinfta kalmissin.

''Şeriati, baştan sona bir başkaldırıdır.''

Ali Şeriati, okudukça fikirlerine aşina oldukça beğendiğim birisi. Hala kendisiyle Hallac-ı Mansur'la alakalı görüşlerinde hemfikir değilim.

Kitap kısa olmasına rağmen içindekiler oldukça uzun. Şöyle ki; Şeriati bir kapı aralıyor. Araştırmaya, sorgulamaya açık. Tabiat, tarihsel, toplumsal ve bireysel sorgulamalar. Bunların kurumsal isimleri ise: Naturalizm, Historizm , sosyolojizm,ve İnsanın kendisi. İlk üçünden kurtulmanın yollarından bahsederken dördüncüsünün zorluğuna dikkat çekiyor. Kendi zindanında kalmak. Burada kendisinin değindiği gibi bende Sartrevari bir hava gördüm. Zannediyorum ki Şeriati'nin birçok eserinde bu hava mevcut. Ve Nietzsche üzerinden örneklemesi çok hoşuma gitti. 20.yüzyıl yabancılaşması konusunu da anımsatıyor sonlara doğru.

Din-bilim, din-toplumsal ilişki, din ve kadercilik, din ve bireysellik vb. konuları çoğaltabiliriz. Şeriati, hiçbirine değinme amacı gütmeden hepsine dair paylaşımlarda bulunuyor. Bu yüzdende kısa hacimli kitap alt başlıklarla (yazarın söylediği, okurun düşündüğü ama kitapta bulunmayan) uzuyor gidiyor.

Yazarın samimiyeti,sürükleyici anlatımı,konuların tasavvufi yanlarını okuyucunun anlayabileceği şekilde, açık cümlelerle anlatabiliyor olması yazarın diğer kitaplarını okuma isteğimi canlandırdı.Fikirleri ile insanlara yeni bakış açısı kazandıran, bilgi dağarcığı oldukça geniş bir yazar. Genel hatlarıyla kitabın konusu ise yazarın tabiri ile insanı baskı altına alan ve özgürlüğünü kısıtlayan zorlayıcı dört zindan ve bu zindanlardan nasıl çıkılabileceği ile ilgili.. Bir solukta okunulabilecek, değerli bir kitap.

e-zeki 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ali Şeriati sosyal İslamcılığı değil, islam'ın sosyal yapısını, toplumsal açıdan ne kadar önemli olduğunu anlamış ve bu bağlamda hayatını ortaya koymuş birisi. İnsanın 4 zindanı tam anlamıyla bir baş yapıt.

2 /

Kitaptan 79 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Descartes'in şu cümlesi oldukça meşhurdur: "Düşünüyorum, o halde varım". Bu, Descartes'in şüphesidir. Descartes, önce her şeyden şüphe etmiş, sonra böyle demiştir. Fakat şüphe etmekte olduğum hususunda şüphe edemem. Öyleyse ben varım ki şüphe ediyorum, şu halde ben varım. Sonra da "düşünüyorum, o halde varım." cümlesiyle tanındı, ünlendi ve bütün öğreti veya doktrinini bu cümlesine dayalı olarak ispatlayıp geliştirdi.
İkinci söz Gide'in sözüdür: "Hissediyorum, o halde varım".
Üçüncü söz de Albert Camus'nun şu sözüdür: "Başkaldırıyorum, o halde varım". Bu daha doğrudur. Aslında "var" olmanın bu üç ölçütünden her biri doğrudur. O, düşünüyor; vardır ki düşünüyor. Duyumsayan, hisseden kimse vardır ki hissediyor. Başkaldıran kişi vardır ki başkaldırıyor, isyan ediyor. Fakat burada üç tane "imek" (var bulunmak) vardır. İnsana özgü olan en üstün var oluş, "başkaldırıyorum, o halde varım" dır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 22)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir öğretmen öğrencisine: "Tembel adam, iki yıldır aynı sınıfta kalmaya utanmıyor musun?" der. Öğrenci şöyle cevap verir: "Asıl sen utan; sen yirmi beş yıldır aynı sınıfta kalmışsın."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 13)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
17 Şub 14:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Doğaldır ki, kendi zoru içinde tutsak olan insan, doğa'ya egemen olsa bile yine de silahlı bir acizdir.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56 - İşaret Yayınları)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 56 - İşaret Yayınları)

Başkalarına nasihat etmek yerine onları bilgilendirin, bilgiyle donatın, onlar kendi yollarını bulacaklardır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gözü size ilişen herkes, size nasihat etmeye kalkışıyor. Nitekim siz de bundan sonra başkalarına nasihat edecek, öğüt vereceksiniz. Fakat şunu bilin ki bir kimsenin gelip size nasihat etmesinden ızdırap duyduğunuz kadar insanlar da sizin onlara nasihat etmenizden ızdırap duyarlar. Başkalarına nasihat etmek yerine onları bilgilendirin, bilgiyle donatın, onlar kendi yollarını bulacaklardır.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 65)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sosyolojide, natüralist tanımda,
"İnsan, toplumun yarattığı bir hayvandır."

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 68)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 68)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan ilk olarak bilinçli, ikinci olarak seçici, üçüncü olarak yaratıcı bir varlıktır. İnsan'ın bütün diğer özellikleri bu üç ana özellikten kaynaklanır. Şu halde insan, kendini bilen, seçen ve yaratandır. Her birimiz bilinç, yani kendini bilme aşamasına ulaştığı, gerçekten seçim yapabilme aşamasına ulaşabildiği ve tabiatın yaratmadığı veya sahip olmadığı şeyi yarattığı ölçüde insanız.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 21)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
03 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sartre'ın deyişiyle irade ve seçim yapmayı insandan alırsak insanı insandan almış oluruz.

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 33)

Dördüncü zindan, zindanların en kötüsüdür, insan bu zindanda tutsakların en acizi durumundadır. Bu zindan, "Kendimdir".

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriatiİnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati
Abdullah SAFİDEMİR 
 29 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üçüncü söz de Albert Camus'nündür «Başkaldırıyorum, demek ki varım!

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 20 - İşaret yayınları: 35)İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati (Sayfa 20 - İşaret yayınları: 35)