1000Kitap Logosu
İnsanın Dört Zindanı
İnsanın Dört Zindanı
İnsanın Dört Zindanı

İnsanın Dört Zindanı

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.8
795 Kişi
3.309
Okunma
917
Beğeni
23,4bin
Gösterim
93 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 2 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Fecr Yayınları · Aralık 2017 · Karton kapak · 9786055482596
Orijinal adı
Çehar Zindan-ı İnsan: Die Vier Gefanengnisse
Diğer baskılar
İnsanın Dört Zindanı
İnsanın Dört Zindanı
İnsanın Dört Zindanı
Bu dört zindan hangisidir? Belirleyicilik/zorlayıcılık ne demektir? Bende var olan, ama benim tarafımdan seçilmiş olmayan her durum, her irade, her istek ve her eğilim, bir belirleyiciliğin/cebrin ürünüdür. Belirlenmişlikle yapılan özgürlük savaşı, insanın tabiatta kendisi olmak için, maddi bir olgudan Tanrı'ya doğru gitmek için verdiği savaştır. Benim seçici özgür irademi kendi içinde baskı altında tutan, sınırlayan ve kayıt altına alan ve benim yerime seçim yapan bu dört illet zindan, şunlardan oluşmaktadır: 1. Tabiatın belirleyiciliği,  2. Tarihin belirleyiciliği,  3. Toplumun belirleyiciliği,  4. Kendi belirleyiciliği. (Tanıtım Bülteninden)
6 mağazanın 7 ürününün ortalama fiyatı: ₺8,21
8.8
10 üzerinden
795 Puan · 155 İnceleme
Barbaros
İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
77 syf.
·
Puan vermedi
“Sen de İbrahim gibi kendi İsmail'ini getirmelisin Mina'ya. Senin İsmail'in kim? Ancak sen bilebilirsin, başkası değil. Belki eşin, işin, yeteneğin, gücün, cinsiyetin, statün vs. Ne olduğunu bilmiyorum, ama İbrahim'in İsmail'i sevdiği kadar sevdiğin bir şey olmalı.” (Ali Şeriati) Yukarıdaki satırların yazarı Ali Şeriati ile üniversite yıllarında tanışmıştım. Bir arkadaşım, aslında şimdi düşününce pek de sevememiş olduğum bir arkadaşım, bana İnsanın Dört Zindanı kitabını önermişti ve hatta okumam için ödünç vermişti. İnsanın dört zindanı neydi sizce? Bir insanı sınırlayan, insanlığından, yeteneğinden, gelişiminden, yaratıcılığından alıkoyan neydi, ne olabilirdi? Ali Şeriati bu dört zindanı şöyle açıklıyor: 1- doğa/tabiat zindanı 2- tarih zindanı 3- toplum zindanı 4- benlik/kendim zindanı İnsan bu dört zindanda aynı Platon’nun mağarasındaki gibi elleri ayakları zincirli beklemektedir. Ne zaman ki bu zindanlardan sırasıyla mücadele ede ede kurtulur, o zaman hidayete erer. Tabiat zindanından insan alet yaparak, bilimsel buluşlar yaparak kurtulur. Tarih zindanından hakiki tarihi bularak ve tarihin yükünü bir yana bırakarak kurtulur. Toplum zindanından “aman el ne der” putunu yenerek kurtulur. En son put, en zorlu zindan ise beklenildiği gibi benlik/kendim zindanı olur. Beni en çok düşündüren zindan ise bu benlik/kendim zindanı oldu. Bir insan benliğinin yükünden, kendinden kurtulmak için ne yapmalıdır ki? Bunu hiç bilemedim. Belki kendimden kaçmayı tercih ettiğim için belki de gücüm elvermediği için. Oysa çok da okudum konu hakkında. Schopenhauer insanın bir iradesi olduğunu, bu yaşam iradesini ezmeden insanın mutlu olamayacağını söylüyor. Ona göre insan hayvani özelliklerini bırakıp felsefi konulara ilgi duyduğunda kendini yenebilir, kendi dışına çıkıp kendine kuşbakışı açıdan baktığında yeniden özgür bir insan olabilir. Krishnamurti, hakeza Schopenhauer’in görüşlerine paralel bir fikir öne sürüp, kendimizi gözlemleyen bir gözlemci olduğumuzu, kendimizi başkalarıyla kıyaslayan bu gözlemci yok olduğunda benliğimizi yenebileceğimizi söylüyor. Bugün okuduğum bir hikayede ise bir şeyh, kendine çare aramaya gelen bir kişiye, kitapların varmış, diyor, en çok onlara değer verirmişsin, onları suya at, geri gel… Bugün bu hikayeyle biraz daha kendimi/benliğimi yenmeye yaklaştım sanırım. Kendini yenmek için neyin varsa bir akarsuya atacaksın, kendini yenmek için neye değer veriyorsan kucaklayıp bir yangına savuracaksın. Bir filmde demiyor muydu? “Ancak her şeyini kaybetmişsen özgür olabilirsin.” diye. Ben bugün itibariyle nelerin bana ayak bağı olduğunu, nelerin beni zorlu zindanıma bağladığını biraz daha buldum. Bunların ne olduğu biraz da bana kalsın. Herkesin kendi İsmail’ini bulması ve yenmesi dileğiyle…
İnsanın Dört Zindanı
8.8/10
· 3.309 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
25
213
Lily
İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
93 syf.
·
3 günde
·
Puan vermedi
"Hayat daha çok aydınlandığı, dünya daha fazla kolaylaştığı, insan dünyaya daha çok egemen olduğu, problemler daha iyi çözüldüğü ölçüde, insan sorunu da daha fazla problem olmakta ve daha fazla belirsizleşmekte ve hatta bir fazla halini almaktadır." Zindanlarınızın farkına varıp onlardan kurtulmaya hoş geldiniz....
İnsanın Dört Zindanı
8.8/10
· 3.309 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Genel İngilizce
İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
77 syf.
·
169 günde
·
7/10 puan
İranlı sosyolog olan yazar döneminde ve hala İslam adına kalıpları yıkmış ve farklı bir bakış açısı getirmiştir. Din ve sosyoloji alanına merakınız varsa bu adamın her kitabı okunur derim.
İnsanın Dört Zindanı
8.8/10
· 3.309 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
295
Oguzhan GüNDEM
İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
64 syf.
·
3 günde
·
8/10 puan
Genelde kurgu romanları okumama rağmen aynı okulda görev yaptığım din kültürü öğretmeni arkadaşımın tavsiyesi üzerine okudum. Hacim olarak ince olmasına rağmen kurgu romanı gibi kısa sürede bitmiyor. Yazar önce insanı tanımlayarak başlıyor. Sonra da Kitabın adından da anlaşılabileceği gibi insanın özgürlüğe 4 esaretten kurtularak ulaşacağını savunuyor. Bunlardan ilk üçü aşılması kolay engeller veya zaman içinde aşılmış olanlar. Nedir bunlar? Doğa, sosyal çevre, tarih devamlılığı. Bunların nasıl aşıldığını örneklerle açıklanmış. Doğa koşullarının insan yaşamına etkisinin azaldığı, insanların yaşadığı sosyal tabakadan bir şekilde kendini sıyırabildiği, tarihi de çeşitli kaynaklardan değerlendirerek önyargılardan arınabildiği... Son zindanda ise en başta peygamber sevgisi, insanın kendi nefsine dur demesi, çoğunluğun iyiliği için kendi isteklerinden vazgeçmesi gerektiğinden söz etmiş. Bir kaç sayfada vicdandan bahset ettiğini düşündüm. Vicdanlı insanın bu dört zindandan kurtulacağını var saydım. Kitabı öneren arkadaşım Serhat'a teşekkür ediyorum. Pek okumadığım türde ama hoşuma giden bir kitaptı.
İnsanın Dört Zindanı
8.8/10
· 3.309 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4