İnsanın Evrimi Beş Milyon Yıllık Macera

8,8/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
4 beğeni  · 
499 gösterim
İnsan Afrika'da ortaya çıktı. Bunu artık çok iyi biliyoruz. İnsanın evrim sürecinde meydana gelen tüm kritik gelişmelerin izlerine Doğu Afrika düzlüklerinde rastlıyoruz. Atalarımız burada dik yürümeye başladı; uzun yürüyüşleri mümkün kılan ayaklar ve diğer primatların ellerinden kat kat daha işlevsel olan eller burada gelişti. Yine de, insanın evrimini konu alan en yeni araştırmaların sonuçlarını büyük bir resim oluşturacak şekilde birleştirdiğimizde, sanki çözümden ziyade bir bulmaca ile karşı karşıya kalıyoruz. İnsan neden insan oldu? Hangi özel adaptasyonlar Homo sapiens'i meydana getirdi? İnsan Afrika cennetinden neden göç etti? Onu kuzeyin soğuk topraklarına, Avrupa'ya, Asya'ya ve buradan da Avustralya ile Amerika kıtasına göçmeye iten neydi? Ünlü biyolog Josef H. Reichholf, bu kitabında insanın evrimini bir dedektif titizliğiyle mercek altına alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2014
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786050203134
 • Orijinal Adı:
  Das Dötsel der Menschwerdung
 • Çeviri:
  Nilüfer Epçeli
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Emin Tekin 
19 Eki 2017 · Kitabı okudu

"Yalan"ın doğuşu
Dille birlikte dünyaya yalan da geldi. Dil öncesi anlatım davranışlarında sadece aldatma olan şey, dilin yardımıyla gerçek ve kasıtlı bir yalan haline getirilebiliyordu.

İnsanın Evrimi, Josef H. Reicholf (Sayfa 196 - say yayınları)İnsanın Evrimi, Josef H. Reicholf (Sayfa 196 - say yayınları)
Emin Tekin 
20 Eki 2017 · Kitabı okudu

Ateş hakkında
İnsan, ateşten hem korkar hem de onu ilahlaştırır. Ateşle hem mücadele ederiz hem de onu koruruz. Ateş, insanın düşüncelerini tüm diğer doğal görüngülerden daha fazla etkilemiştir. Neden küçük çocuklar ateşten korksalar da ondan kaçmazlar? Neden yetişkinlerin uyarılarına kulak vermeden önce parmaklarını yakmak zorundadırlar? İnsanın bu belirsiz tutumunu sadece doğanın bir elementi olarak ateşe yönelmeye temelden hazır oluşu açıklayabilir.

İnsanın Evrimi, Josef H. Reicholf (Sayfa 216)İnsanın Evrimi, Josef H. Reicholf (Sayfa 216)