İnsanın Kökeni

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
276 gösterim
Ünlü bir paleontolog ailenin oğlu ve konusunda dünyanın bir numaralı otoritesi olan Richard Leakey'in insan türünün gelişimini inceleyen bu yapıtı, "Bilimin Ustaları" başlığı altında yayınlanan ilk kitabımız. Leakey, 1984 yılında yüzyılımızın en önemli fosil keşiflerinden birini yaptı: Doğu Afrika'daki Turkana Gölü kıyısında, 1.5 milyon yıl kadar önce yaşamış olan ve bugün Homoerectus dediğimiz erken insan türüne ait bir erkek çocuğun iskelet kalıntılarını buldu. Leakey, insanı insan yapan nedir sorusunu yanıtlarken evrim konusundaki son sözünü de söylüyor: İnsangil atalarımızdan birisi iki ayağı üzerinde dik yürümeye başlar başlamaz, modern insanın evrimi olanaklı ve belki de kaçınılmaz olmuştur.
Tuğba Dk 
 27 Oca 23:54 · Kitabı okudu · 29 günde · Beğendi · 9/10 puan

Richard Leakey, ünlü antropologlar Louis ve Mary Leakey'nin oğulları olarak dünyaya gelmiş ve Leakey ailesinde doğmanın artısını sonuna kadar kullanarak ilk elden inanılmaz bir bilgi birikimine ve bu birikimleri pratiğe dökme deneyimine sahip olmuştur. Bu bilgilerle de yetinmeyip çocukluğundan itibaren kendi araştırmalarını da derleyerek yazmış olduğu "İnsanın Kökeni" benim beğenerek okuduğum, bilgimi tazelediğim ve yararlandığım bir kitap oldu.Kendisi aynı zamanda Kenya Ulusal Müzesi'nin, Turkana Arazi İstasyonu gibi kuruluşların yöneticisidir.

Kitap, Turkana Gölü'nün doğusunda bulunan Koobi Fora bölgesinde yapmış olduğu araştırmaları ile başlıyor. Başka kaynaklardan edindiğim bilgilere göre bu çalışmaları esnasında dünyaca ünlü Kenyalı fosil kaşifi Kamoya Kimeu ona yardımcı olmuş.

Richard Leakey'nin yapmış olduğu en önemli keşiflerden biri 1.6 milyon yıl öncesine ait bir Homo Erectus bireyi olan Turkana çocuğudur. Bu fosil bugüne kadar bilinen bütüne en yakın erken insan fosilidir. Bunun dışında Homo Habilis ve Australopithecuslar olarak bildiğimiz Paranthropus boisei ve Paranthropus aethiopicus türlerinin fosillerini de keşfetmiştir.

Kitapta bu gibi keşiflerine ve henüz tam olarak karara varılamamış evrimsel teoriler üzerine düşüncelerine yer verilmiş. Yoğun bir bilgi depolaması olduğu için, ilerleyen zamanlarda kendime not olabilmesi açısından, kitaptan ilgimi çeken noktalarda pek çok alıntı yaptım. Sıkmadan okutan bir kitaptı benim için. Konuya ilgi duyanlar tereddüt etmeden okuyabilir.