1000Kitap Logosu
İnsanın Merak Yolculuğu
İnsanın Merak Yolculuğu
İnsanın Merak Yolculuğu

İnsanın Merak Yolculuğu

1 Soru 1 Cevap

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.4
211 Kişi
592
Okunma
210
Beğeni
2.039
Gösterim
200 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 5 sa. 40 dk.
Adı
İnsanın Merak Yolculuğu (1 Soru 1 Cevap)
Basım
Türkçe · Türkiye · Destek Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786053119210
Hayat birtakım soruların peşinde cevaplar arayıp durduğumuz serüvenli bir yolculuktur aslında. Kimi sorular sihirli bir anahtar gibi umulmadık kapılar açar insanın önüne. Kimi sorularsa cevabı hiçbir zaman net olarak bilinemeyecek sonsuz bir yürüyüşe sürükler. Sorular her ne kadar hakikatin sırlı kapılarının anahtarlarını sunsa da cevapların arandığı o uzun süreç, yaşam yolculuğunun tam da kendisidir. Bu kitap, soru sormanın nasıl bir yolculuk başlatabileceğini deneyimletmek için yazıldı. Bazen kendinizi Balzac’ın neden günde 50 fincan kahve içtiğini öğrenmeye çalışırken bulacaksınız, bazen Leonardo Da Vinci’nin eşsiz üretkenliğinin nedenlerini ararken... Bazen de yazmanın ve okumanın insan üzerindeki etkilerini düşünüyor olacaksınız. Elinizdeki bu kitap, birbirinden farklı alanlarda ortaya atılmış sorularla başarılı ve mutlu olmakla birlikte ilham almayı da bilgi edinme yolculuğuna dahil ediyor. Yolculuk bittiğinde artık hiçbir şey sizin için eskisi gibi olmayabilir. Çünkü yolculuklar biter ama kahraman artık yolculuğa çıkan aynı kişi değildir. Her serüven bir soruyla başlar ve cevabı buluncaya kadar da devam eder... (Tanıtım Bülteninden)
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,13
8.4
10 üzerinden
211 Puan · 61 İnceleme
İdil
İnsanın Merak Yolculuğu'yu inceledi.
200 syf.
·
10/10 puan
Başarıya ulaşmış insanların başarılarını görürken, çoğu zaman sadece dış tarafından bakarız. Sadece ulaşılmış, güzelliği elde edilmiş iyi ve güzel imkanları görürüz. Fakat bu başarı yolunda ilerlerken, ayağına takılan taşları, batan dikenleri, çoğu zaman görmeyiz. Her güzel başarının altında bir zahmet, bir yorgunluk vardır. Çoğu zaman vazgeçiş, tekrar tekrar deneme gayesi vardır. En önemlisi de azimle, "vazgeçmemek" vardır. Bu kitapta da tam olarak bunlara değinilmiş ve ünlü şairlerin, bilim adamlarının vb. gibi önemli şahsiyetlerin çoğunun zor zamanlardan geçerek, ne denli zaman vererek ve ne denli yorularak bir yerlere geldiğini, oldukları yerin aslında göründüğü gibi çok da kolay elde edilmediğine ve buna benzer bizi aydınlatacak bir çok olaya değiniyor. Her zaman böyle değil midir zaten? Güzel olan şeyler zordur, yorucudur, dikenli yoldan yalın ayak yürümek gibidir bazen. Ama sonu güzeldir, eğer bir vazgeçiş söz konusu olmazsa... Yorulup, dinlenmek isteyebiliriz bazen.. Çoğu zaman tekrar tekrar deneyebiliriz. Tutkularımızdan vazgeçmemeliyiz! Bizi biz yapan ardında yürüdüklerimizdir.. Okumanın, kalemin ve kelimenin gücünü anlatan bir dost gibi bu kitap. Sevdiğim kitapları bana yön veren bir dost gibi görüyorum ben.. Kitaplar, etrafımızda olan çoğu insandan çok daha faydalı, bunu çoğumuz biliyoruz.. Çünkü okurken, bizi bize anlatan, kendi kendimizi anlamaya çalıştığımız bir yol olur çoğu zaman.. Bu kitap, sizi çoğu konuda cesaretlendirecek güzel, nadir görülen bir dost gibi sarmalayacaktır. Altını çizmekle kalmayıp hayranlığımdan kalp içine aldıklarım bile oldu. Evet, hayranlık duydum. Ve 2. defa okuduğum bir kitap oldu. Eğer siz de okurken farklı hisler içinde doyumsuz bir haz almak isterseniz, kesinlikle bu kitabı tavsiye ediyorum. Okuyun! "Asla vazgeçme. Çünkü kaybettiğinde değil vazgeçtiğinde yenilirsin!" Che Guevara
İnsanın Merak Yolculuğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
61
MURAT AYDIN
İnsanın Merak Yolculuğu'yu inceledi.
200 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bilim, tarih, sanat, günlük yaşam gibi farklı alanlardan seçilmiş 46 soru ve cevaplarından oluşuyor kitap. Konuların seçimi ve yazım tarzı okuyucuyu gerçekten cezbedici; okurken hem büyük keyif aldım hem de daha sonra tekrar tekrar okumaya değer önemli ve faydalı bilgiler keşfettim. Konular oldukça çeşitli. Okunacak kitabın seçimi, etkin okuma, zaman yönetimi, kişilik tipleri ve yönelimleri, Atatürk'ün hayatında okumanın yeri, J.J. Rousseau, Japon Kintsugi sanatı, Stendhal sendromu, Epiktetos öğretileri, dismorfofobi, aptal puma sendromu, Peter Pan sendromu, sahte anı sendromu, hedonik adaptasyon gibi konular dışında; ilk bakışta magazinsel gibi gözüken ancak kâh şaşırtan, kâh düşündüren, kâh farklı duygu yoğunlukları yaşatan soru ve konular çok güzel bir kimya ile bir araya getirilmiş. Kitap akıcı ve keyifli bir okumaya fırsat verdiği gibi, düşünsel zenginlik adına da önemli kazanımlar sağlıyor. Bu nedenle şöyle bir okunup rafa kaldırılacak kitaplardan değil. Kişisel gelişim kitaplarını sevmeyen ve anlamsız bulan okurlar için bu bağlamda da önemli sorulara sıkmayan, boğmayan hatta ilgi uyandıran cevaplar barındırıyor İnsanın Merak Yolculuğu. Bu kitabı ilk okuyuşum benim için güzel bir deneyim oldu. Muhtemelen gelecekte tekrar bir araya geleceğiz.
İnsanın Merak Yolculuğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
3