İnsanın Özgürlük Arayışı

0,0/10  (0 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
436 gösterim
Albert Camus, "Dünya anlamsız, insan saçmadır"; Jean-Paul Sartre, "İnsan beyhudedir" diyor. Michel Foucault ise insanın ölümünü ilan ediyor. İnsan gerçekten mümkün değilse, onu kim bu kadere mahkûm etti? Ali Bulaç, modern insanın özgürlük sorununa İslâmi bir bakış açısı sunarken, iletişimle küçülen bu dünyanın sistemleştirilmiş insanını da eleştiriyor. İnsanın varoluş çabasının saçma ve beyhude olup olmadığını tartışıyor. Peki, insan gerçekten mümkün mü? Mümkünse özgürlüğü de mümkün mü? Modern insanı özgürlüğe götürecek bir yol gerçekten var mı?Modern dünyanın karmaşık toplumsal ilişkileri içerisindeki insanın dramını ele alan İnsanın Özgürlük Arayışı, ehlileşme ve kapatılmanın hangi süreçlerden geçerek mutlaklık kazandığını irdeliyor. Modern tıp, sosyoloji, psikoloji, felsefe, sanat ve ateizm… Bunların hiçbirinin insanın özgürlük arayışına katkıda bulunmadığını söyleyen Ali Bulaç, insanın özgürlük sorununu farklı bir düzlemde ele alıp insanın ve özgürlüğünün mümkün olduğunu göstermeye çalışıyor
-Ali Bulaç-

Çağdaş İslâm dünyası, düşünce sorunları, toplumsal değişme ve modernleşme, gibi konulardaki araştırma ve incelemeleriyle tanınan Ali Bulaç halen Zaman gazetesi ve Today's Zaman'da Ortadoğu, iç ve dış siyaset, Batı-dışı modernleşme, modern dünyanın krizi ve İslâm toplumlarının içinden geçmekte olduğu süreçlerle ilgili yazılar yazmaktadır.
-1988 Türkiye Yazarlar Birliği Fikir Ödülü-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789751035714
 • Yayınevi:
  İnkılap Kitabevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Puan vermedi

...Ama yine de hatırlatmakta yarar var. İnsanın bazen çok basit gerçekleri hatırlamaya ihtiyacı yok mu?

İnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaçİnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaç
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Puan vermedi

İnsan her zamankinden daha çok, bu çağda ve uygarlığın maddi gelişmesinin bu safhasında aklından şüphe etmelidir. Çünkü gerçekten zihni çelinmiştir, kendinde değildir. Tümüyle edilgendir.

İnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaçİnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaç
failimuhtar 
05 Eyl 2016 · Puan vermedi

Hürriyet! Onu politikaya mahsus bir şey addedenler korkarım ki hiçbir zaman manasını anlayamayacaklardır.

İnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaçİnsanın Özgürlük Arayışı, Ali Bulaç