İnsanın Taşrası

9,0/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
2 beğeni  · 
752 gösterim
Elias Canetti "Notlar"ıyla dünya edebiyatında kendine özgü bir yazın türü yaratmıştır. Yazar, İnsanın Taşrası adını verdiği ve 1942-1972 yılları arasındaki notlarını içeren kitabında, yaşadığı dünyada herkesten ve her şeyden önce kendi kendisiyle en maskesiz tarzda hesaplaşmayı etik bir ilkeye dönüştürür.

Canetti'nin aslında bütün yazdıkları gibi, "Notlar"ı da, giderek daha çok körleşen bir dünyada bilinçli yaşamaya çalışan insanoğlunun bakışlarını yitirmemesi için verilmiş en soylu savaşımlardan birini belgeliyor. Ne de olsa "içinde yaşadığımız dünyanın durumunu göremeyenin o dünya üzerine yazacak hemen hiçbir şeyi yoktur…"

"Bu notların güçlüğü, kişisel olmalarından kaynaklanıyor. İnsan, özellikle kişisel olandan uzaklaşmak istiyor; sanki daha sonra artık değişemeyeceğinden korkarcasına, kişisel olanı kâğıda dökmekten korkuyor. Gerçekte ise insan bir kez yazdıktan sonra rahat bıraktığı takdirde, her şey pek çok yoldan değişime uğramayı sürdürüyor. Ruhun yollarını gösteren şey, yeniden okumak."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  394
 • ISBN:
  9789755707167
 • Orijinal Adı:
  Die Provinz des Menschen: Aufzeichnungen, 1942-1972
 • Çeviri:
  Ahmet Cemal
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Atropa Belladonna 
23 Tem 21:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazar bir kitabını yazdığı dönemde başka bir edebiyat metni yazmayı kendine yasakladığı için oluşabilecek bir bunalımdan kurtulmak adına bu notları yazmış. Kitap yıllara ayrılmış, her konuda kısa bazen uzun notlardan oluşuyor.Kitapta en çok dikkatimi çeken yazarın ölümden nefret etmesi ve ölümü kabullenenleri yermesi. Bazı fikirleri dışında çok hoş notları var. Okumaya değer...

Kitaptan 57 Alıntı

Özgürlük sözcüğü önemli bir gerilimi, var olanlar arasında belki de en önemli gerilimi dile getirmeye yarar. İnsanoğlu hep çekip gitmek ister; gidilecek yerin adı olmadığında, bu yer belirlenemediğinde ve sınırları da görülemediğinde, özgürlük diye adlandırılır.

İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 17)İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 17)

Biri, kafasından geçen herşeyin zehirlenmiş olduğu ve bundan böyle onlardan kaçınmak gerektiği inancıyla yaşıyor. Var olan herşeyin bilinmeyene indirgenmesi, onun tek kurtuluşudur. Bilinmeyeni kendisinden korumak amacıyla, "hiç bir şey düşünmemek" için bir yöntem bulur. Bu yöntemi uygulamayı da başarır. Çevresindeki dünya, yeniden canlanır.

İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 148)İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 148)

İnsanların dışa dönük davranışları öylesine çokanlamlıdır ki, bütünüyle tanınmadan ve gizli yaşamak isteyen birinin kendini yalnızca olduğu gibi göstermesi yeterlidir.

İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 22)İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 22)
Pelin Tunç 
 27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özgürlüğün kaynağı ise soluk alma eyleminde yatar. Herkes, her havayı soluyabilir: Soluk alma özgürlüğü, bugüne kadar gerçek anlamda yıkılmamış tek özgürlüktür.

İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 16)İnsanın Taşrası, Elias Canetti (Sayfa 16)
Pelin Tunç 
27 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

En düşmüş insan, bütün dilekleri yerine gelmiş olan insandır.

İnsanın Taşrası, Elias Canettiİnsanın Taşrası, Elias Canetti
Pelin Tunç 
28 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Birbirinizin karşısına çıplak çıkmak zorunda olsaydınız, birbirinizi gırtlaklamak daha zor gelirdi. —Şu öldürücü üniformalar!

İnsanın Taşrası, Elias Canettiİnsanın Taşrası, Elias Canetti
Pelin Tunç 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanların kendileri yerine anılarını hayatta tutma girişimleri, hala insanlığın bugüne kadarki en büyük başarısı.

İnsanın Taşrası, Elias Canettiİnsanın Taşrası, Elias Canetti
Pelin Tunç 
05 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın bedelini ödemek zorunda olmadığı güçlü bir arzu yoktur. Ama arzunun en yüksek bedeli, gerçekleşmesidir.

İnsanın Taşrası, Elias Canettiİnsanın Taşrası, Elias Canetti