İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı

8,6/10  (8 Oy) · 
34 okunma  · 
7 beğeni  · 
1.208 gösterim
Cenevre’de saatçi ustası olan babasının yanından ayrılan; mesleksiz, işsiz, parasız ve hiçbir toplumsal statü ile bağlantısı olmayan Jean-Jacques Rousseau, yeni bir çağın oluşumunun öncesinde, çağımızın birçok sorununu yaşayacak ve bunları düşünüp değerlendirmeye çalışacak olan yeni bir insan tipinin ilk örneğidir.Onun yalnızlığı, 1756 Lizbon Depremi’nde yayımladığı bildirisiyle olayı hâlâ Tanrısal iradeye bağlayan Papa’nın yalanını da; Papa’nın deklerasyonundaki yalanı vurgulayan ama bunu yalnızca jeolojik bir olay olarak sunan Voltaire’in yalanını da fark eden ve yaşanan depremin toplumsal sistemin ürünü olduğunu, yıkımın ve ölümün gelip yoksul mahallelerin başına çöktüğünü gören bir düşünürün yalnızlığıdır. Bu nedenle, günümüzdeki “depremleri”, “çöküntüleri” yalansız dolansız anlamak isteyen herkesin yeniden ve yeniden okuması gereken bir düşünürdür Rousseau.

Ünsal Oskay
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754680263
 • Çeviri:
  İsmet Zeki Eyüboğlu
 • Yayınevi:
  Say Yayınları
 • Kitabın Türü:
Gökhan Taşpınar 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

J.J.Rousseau temel felsefesindeki düşüncelerini bu kitapta tüm açıklığıyla ortaya koymuştur. İnsanların doğuştan günahsız ve iyi olduğunu savunan Rousseau, çevresel faktörler, yaşam zorluğu, toplumsal baskılar sebebiyle giderek gerçek benliğinden uzaklaşarak iyilik ve erdem gibi değerlere karşı yabancılaştığı, bencilleştiği savındadır. İlkçağlarda yaşayan vahşi insanların doğal ve bağımsız olduğunu, günümüzde ise kişisel çıkarlar, üstünlük, hakimiyet kurma hırsları sebebiyle dışa daha bağımlı hale geldiklerini, bütün bunların da insanlar arasındaki eşitsizlikleri arttırdığını ifade etmektedir. Eşitlik, adalet, bağımsızlık, erdem gibi değerlerin sıkı savunucusu olan filozofun, her ne kadar subjektif bir değerlendirme olarak görülecek olsa da; felsefeyle ilgilenmeyenler dahil okuyan herkesin perspektifine pozitif katkı sağlayacağı kanaatindeyim.

AVAKA 
12 Kas 2016 · 10/10 puan

İnsanlar arasındaki 1. Eşitsizlik Doğal yada fiziksel eşitsizlik 2. İse manevi ve politik eşitsizlik aslında sorun bu ikinci eşitsizlik sanırım sömürü düzeni...

EZGİ AYKUT 
 03 Şub 13:36 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Rousseau, iktidarla, görünüşte bile uzlaşmaya benzeyen her türlü anlaşmayı reddetmiştir. Sınıf kavramından önce, Fransa’da toplum üç toplumsal tabakaya ayrılırdı.
1. Asiller
2. Din adamları
3. Diğerleri (burjuvalar, zanaatkarlar, Köylüler, İşçiler )
Bu dönem başlıca ideolojik kaynağı Katolik kilisesi olan derebeylik rejiminin ve mutlak krallığın temellerini yıkmaya çalışılan ve bütün düşünce alanlarında yeni bir dünya görüşünü işleyip ortaya çıkarılan büyük eserlerin yaratıldığı dönemdir.
Üçüncü toplumsal tabaka mutlak krallığa, derebeylik aristokrasine ve her yeni düşünceye direnmenin başlıca merkezi olan kiliseye karşı birleşmiştir. Bu cephe, Fransa devrimine kadar savaşımı sürdürecek, yönetecektir.
Rousseau küçük burjuva ve büyük burjuva ayrımına iner. Küçük burjuva halktandır. Büyük burjuva ise halka baskı kurmaya çalışır.
Rousseau boyunduruğun hiçbir türüne dayanamaz. Her şeyden fazla , baskıdan acı çeker ve özgürlüğüne sataşıldığı zaman bırakır gider. Yoksulluğu ve serüveni yaldızlı bir köleliğe her zaman üstün tutacaktır. Onda hiçbir şey özgürlük aşkından daha derin değildir . kendi kendisi olmak hayatında , duygularında ve fikirlerinde hep özgür olmak ister.

Jean-Jacques Rousseau hayatı boyunca yalnız bırakılmış, yalnız gezerin düşlemlerini okudğumda hayatına çok üzüldüm bazen bu yaşantıları değiştirmek için elimizden bir şey gelmiyor yaşantısı toplum içindeki konumları adlandırmasında etkili olmadığı için kitap başında da ilettiği Voltaire mektubunda güzel ifade etmiş :
kitabı kendisine gönderdiği için Rousseau'ya tesekkür eden Voltaire'in 30 ağustos 1755 tarihli, ünlü mektubu yayınlanır:
«Bizi yeniden hayvan yapmayı istemek için bunca zekâ simdiye kadar hiç kullanılmamıstı; eserinizi
okuyup bitirince insanın içinden dört ayak üzerinde yürümek isteği geliyor.»
Rousseau, insanı vahset haline yeniden götürmeyi hiçbir zaman istemis olmadığını bildirip itiraz ederek, buna cevap verir»

İbrahim çalikoglu 
05 Oca 04:14 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 9/10 puan

Rousseaunun insanların neden eşit olmadığını milattan öncesinden başlayarak bu zamana kadar gelişimini anlattığı kitabi.şahsen ben çok beğendim.kitap sıkmıyor akıcı bir dili var.

Kitaptan 4 Alıntı

Gökhan Taşpınar 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bir köle kadının çocuğunun da köle olarak doğacağını ciddi ciddi söyleyen hukukçular, bir insanın insan olarak doğmayacağına, başka terimler kullanarak karar vermişlerdir.

İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 163)İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 163)
Gökhan Taşpınar 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanın, çıkarı için aslında olduğundan başka türlü görünmesi gerekiyordu. "Olmak" ve "görünmek" birbirinden tamamen farklı iki şey oldu...

İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 149)İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 149)
Gökhan Taşpınar 
20 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsanlar kaba saba kulübeleriyle hayvan derilerinden yaptıkları elbiselerini diken ya da kılçıkla dikmekle, kuş tüyleriyle, deniz hayvanlarının kabuklarıyla süslenmekle, vücutlarını çeşitli renklere boyamakla, oklarını yaylarını yetkinleştirmekle ya da güzelleştirmekle, keskin taşlarla birkaç balıkçı kayığı ya da bazı kaba müzik aletleri yontmakla yetindikleri sürece, kısacası sadece bir tek kişinin yapabileceği işlere, birçok elin katılmasına gerek göstermeyen sanat ve hünerlere özenle çalıştıkları sürece doğalarının olanak verdiği kadar, doğaları gereği olabilecekleri kadar özgür, sıhhatli, iyi, mutlu yaşadılar, kendi aralarında, bağımsız bir ilişkinin zevklerini tatmaya devam ettiler.

İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 144)İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kaynağı, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 144)