İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.848
Gösterim
Adı:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808225
Orijinal adı:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Baskılar:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
People Are Asleep They Wake Up When They Die
Pek çok insan dünya hayatının geçici ışıltısına aldanıp istek ve arzularının peşinde yok yere tüketir ömrünü. Tıpkı bir yaprak misali savrulur durur yaşam içinde. Bir gün öleceği gerçeğini unutup ölüm sonrası için kayda değer bir hazırlık yapmadığı gibi değersiz ve anlamsız bir şekilde yaşar hayatını. Oysaki ölüm, yaşamın ikiz kardeşidir. Yaşamla birlikte var edilmiştir. Alınan her bir nefesin yarısı yaşam, yarısı ölüm için alınır. Ölüm bize bu kadar yakındır. Ömür, anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir. Göz açıp kapar gibi geçecek ve bir gün son bulacaktır. Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk. Bu gerçek ile yüzleşmeye, dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.
Tuba
Tuba İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar'ı inceledi.
183 syf.
·10/10 puan
Ölümü bir kitap bu kadar güzel mi anlatır. Ölümü tatlı bir dille anlatıyor. Farkına varmamızı sağlıyor, hatırlatıyor ölümün her zaman her an olduğunu. Evet ismini söylerken hatta yazarken dahi ürker kimi insan.. ama ne çare tıpkı yaşadığımız hayat gibi ölüm de gerçek.. ama hiçbirimiz kabul etmiyoruz daha doğrusu öleceğimizi hep unutuyoruz veyahut ölüm çoğumuz için hep arka planda.. ama farkına varmamız gerek. Evet kimimiz çok güzel farkında ya da sevdiği birini kaybedince tanışıyor ölümün soğuk ve gerçek yüzüyle...
Aysel
Aysel İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar'ı inceledi.
183 syf.
·12 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabı her okuduğumda kimin önerisiyle listeme aldığımı merak ediyordum. Bilmeden dua etmeye başlamışım o kişi için. :)

Kitap çoğu insanın korkusu olan ölüm olgusunu konu ediyor. Anlatmak istedikleri;

* Ölümden sonra dirilik var mı?
* Neden ölümden korkmalı / neden korkmamalı?
* Dünyamız ve ahiretimiz için neler biriktirmeli?
* "Dünyaya, dünya malına kapılıp kalmamak" için kalbimizi nasıl arındırmalı?
* Yaratanla aramızdaki ilişki nasıl olmalı? vs. bunun gibi ve daha kapsamalı konular.

Ünlü filozofların, yazarların dünya hayatı ve ölüm hakkında özlü sözleri de kitaba süs katmış başka bir etken.

Velhasıl, kalbinizi durultacak nadide çalışmalardan biri :)

http://1000kitap.com/Perizan kitabı okuduğun, önerdiğin için teşekkürler :) Nasıl dualar aldığını bilemezsin *-*
183 syf.
·10/10 puan
Ve yine Emre Dorman'ın insana bir şeyleri hatırlatması...Çeşitli betimlemelerle insana ölümü neden hatırdan çıkarmamamız gerektiğini hatırlatıyor.Bir çok bilim adamı, filozof ve yazarların sözleriyle de insanlara farkındalık aşılıyor.İnsanın asıl yapması ve uygulaması gereken şeylerin önüne geçen bir çok göz boyayıcı şeylerin neler olduğunu ve biz farketmeden bunların bizi nasıl esir aldığını gösteriyor.
183 syf.
·3 günde
« Oysaki ömür; anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir.»
Yaşarken derin bir uykuya dalmış bizlerin ölmeden önce uyanmasına vesile olan 'İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar' son dönemde okuduğum en etkileyici kitaplardan biriydi. Kitap, bazen bizim de sorguladığımız ama üzerine çok fazla düşünmediğimiz ya da işimize gelmediği için düşünmeyi ertelediğimiz pek çok konuyu bizim için sade ve anlaşılır bir dille bir araya getirmiş.
Yazar (Emre Dorman); bir nehir misali akıp giden yaşamın ardındaki ölüm gerçeğini, hayata geliş amacımızın gerçekte ne olduğunu, bu dünya için değil de ahiret dünyamız için neler yapabileceğimizi Goethe, Tolstoy, Montaigne gibi klasik yazarlardan; Yahya Kemal, Necip Fazıl, Yunus Emre gibi Türk şairlerden; Epiktetos, Seneca, Sokrates, Gazzali gibi ünlü filozoflardan ve Kur'an ayetlerinden örnekler vererek kendimizi yaşıyor sandığımız 'derin bir uykudan' uyandırmaya çalışıyor. Okurken size kaybetmeyip çok şey kazandıran kitaplardan. Herkesin okumasını tavsiye ederim!
183 syf.
·7/10 puan
Hepimizin çok iyi bildiği "ölüm" gerçeğini Yunus Emre, Montaigne, Necip Fazıl gibi önemli isimlerin sözleriyle ve Kuran'dan ayetlerle okuyucuyu sıkmadan ifade edebilmiş yazar. Okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.
Gül
Gül İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar'ı inceledi.
183 syf.
Artık ölümden korkmuyorum çünkü ona nasıl hazırlanacağımı biliyorum. Korkuyorsam eğer bu dünyayı boş geçirdiğim içindir. Bana dolu dolu yaşamayı, ölümü bile özlemeyi ve Allaha daha yakın olmayı sevdiren kitap.
183 syf.
·8/10 puan
Bu hayatta neden varolduğunu?
Dogumdan ölüm anına kadar insanin bu kısa dünya hayatındaki meşakkatlerini gözler önüne seriyor.
Dünya hayatının hızla geçip giderken ölümü ona hazırlanmayı ahiret inancını hatırlatıyor.
Bir çok filozof, bilim adamı ünlü yazarların görüşleriylede farklı bakış açısı katıyor.
Bigeran
Bigeran İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar'ı inceledi.
183 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Hayatın koşuşturmasında ölümü hiç gelmeyecekmiş gibi kabul edip , hayatımızda ölüm gerçeği yokmuş gibi davranan bizler için gerçekleri yüzümüze çarpan bir kitap olmuş. Aslında neden dünyaya geldiğimizi bize hatırlatıp , buradaki görevlerimizi ayetlerle açıklayan başarılı bir kitap. Yaşantımızla ölümden korkan değil de hazır bir şekilde ölümü bekleyebilenlerden olabilmek dileğiyle.
183 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Emre Dorman’dan yine mükemmel tespitlerin olduğu bir kitap. Dünya yaşantısını ışıltısına aldanıp, haz peşinde tükenen ömürleri anlamlı kılmak için ölümü hatırlatan güzel bir yayın.
***Emre Dorma’nın tüm kitaplarına ücretsiz Pdf olarak kendi stesinden edinebilirsiniz. Dini konuları anlatmaktan kazanç sağlamayan nadir ilahiyatçılardandır. Ayrıca bu kitabın sesli kitap halide bulunmaktadır (YouTube).
183 syf.
·7/10 puan
Hayata dair gerçekleri ve ölümü çok açık ve sade bir dille anlatılmış, bir çok ünlü düşünürün ölüm hakkındaki görüşlerine yer verilmiş. Kitap sizi uzun ve derin bir tefekküre sürükleyecek ve günlük yaşamımızda farkına varmadığımız çok hassas noktalara temas edilerek okurun akli ve vicdani olarak kendisini sorguya çekmesini sağlayacak, ölüme karşı bakış açınızı değiştirecek, okumanızı tavsiye ettiğim dolayısıyla ders üstüne ders veren çok beğendiğim bir kitap.
183 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Ölüm, ölüme bakış, ölüme dair yazılmış dörtlükler, ayetler ile desteklenerek yazılmış olan kitabı beğendim. Çok ekstra muhteşemdi gibi bir yorum yapamam. Ama uykunun ölümün provası olması gerçeği, ölümün korkunç birşey olmadığı ki öyle bile kabul edilse ölüm doğumun vazgeçilmez neticesidir. Bu nedenle her doğan mutlaka ölecektir. Vurgusu yapılmış. İçinde bulunduğumuz şu günlerde olunacak en iyi kitaplardan diye düşünüyorum. Korana virüs sebebi işe her gün yüzlerce ölüm haberi aldığımız ortamda ölümü okumak fena olmaz değil mi?
183 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Ölüm... Birçok insanın duymaya tahammül edemediği, yokmuş gibi yaşadığı kaçınılmaz son. Son demek yanlış olur. Aslında başlangıç... Ölüme dair korkuları alıp götüren, ölümü güzel gösteren bir kitap. Bu dünyada ölmeyecekmiş gibi güzel yaşamayı değil, ahiret yurduna giderken nasıl güzel giderizi anlatan bir kitap. Aslolan ölümden korkmak kaçmak değil, onunla en güzel şekilde yaşamayı öğrenmek...
"Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce, ölmek için ise yaşamak..
Ve biz yaşıyorduk.
Aslında Derin bir uyku içindeyken kendimizi yaşıyor sanıyorduk..."
Sevgi ve saygıyı da tükettik. Beklentisiz iyilik yapmaz olduk neredeyse. Başkasında olana göz diktik hep. Paylaşma, yardımlaşma duygularımızı körelttik. Dert edinmedik kendimize bir başkasının derdini. Bizim için de dert oluşturana dek. Hep başkalarına yükledik sorumlulukları, duyarlılıkları. Herkesten anlayış beklerken anlayış fakiri olduk çoğu zaman.
"Yeni doğan bir bebeğin dahi doksanına merdiven dayamış bir dededen daha çok yaşayacağı garanti değildir hayatta. Ya da doksan yaşına kadar yaşamış bir dede daha altı aylıkken ölen bir bebekten daha şanslı değildir, boşa geçmişse yılları. Zira ölüm hayatın ikiz kardeşidir. Bizimle birlikte doğar. "
Emre Dorman
Dünya Hayatının Geçiciliği ve Zamanın Kıymeti
"Size ayrılan sürenin sonuna geldiğinizde ölümün telafisi yoktur ve ölüm, her insanın başına sadece bir defa gelir. "
Emre Dorman
Dünya Hayatının Geçiciliği ve Zamanın Kıymeti

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808225
Orijinal adı:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Baskılar:
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar
People Are Asleep They Wake Up When They Die
Pek çok insan dünya hayatının geçici ışıltısına aldanıp istek ve arzularının peşinde yok yere tüketir ömrünü. Tıpkı bir yaprak misali savrulur durur yaşam içinde. Bir gün öleceği gerçeğini unutup ölüm sonrası için kayda değer bir hazırlık yapmadığı gibi değersiz ve anlamsız bir şekilde yaşar hayatını. Oysaki ölüm, yaşamın ikiz kardeşidir. Yaşamla birlikte var edilmiştir. Alınan her bir nefesin yarısı yaşam, yarısı ölüm için alınır. Ölüm bize bu kadar yakındır. Ömür, anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir. Göz açıp kapar gibi geçecek ve bir gün son bulacaktır. Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk. Bu gerçek ile yüzleşmeye, dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.

Kitabı okuyanlar 592 okur

  • Rojê
  • zeynep bulut
  • Mahsun Caner
  • Elif Nur GENÇ
  • Nurseli
  • N
  • Utku Günen
  • Sinem Kablan
  • Selim İspirlioğlu
  • Nc

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%6
13-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%22
25-34 Yaş
%44
35-44 Yaş
%16
45-54 Yaş
%8
55-64 Yaş
%2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.2
Erkek
%40.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.5 (53)
9
%16.1 (27)
8
%17.9 (30)
7
%11.3 (19)
6
%4.2 (7)
5
%7.1 (12)
4
%1.8 (3)
3
%1.2 (2)
2
%0.6 (1)
1
%2.4 (4)