İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar

7,4/10  (25 Oy) · 
48 okunma  · 
22 beğeni  · 
985 gösterim
Pek çok insan dünya hayatının geçici ışıltısına aldanıp istek ve arzularının peşinde yok yere tüketir ömrünü. Tıpkı bir yaprak misali savrulur durur yaşam içinde. Bir gün öleceği gerçeğini unutup ölüm sonrası için kayda değer bir hazırlık yapmadığı gibi değersiz ve anlamsız bir şekilde yaşar hayatını. Oysaki ölüm, yaşamın ikiz kardeşidir. Yaşamla birlikte var edilmiştir. Alınan her bir nefesin yarısı yaşam, yarısı ölüm için alınır. Ölüm bize bu kadar yakındır. Ömür, anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir. Göz açıp kapar gibi geçecek ve bir gün son bulacaktır. Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk. Bu gerçek ile yüzleşmeye, dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.
 (Arka Kapak)
Aysel 
20 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı her okuduğumda kimin önerisiyle listeme aldığımı merak ediyordum. Bilmeden dua etmeye başlamışım o kişi için. :)

Kitap çoğu insanın korkusu olan ölüm olgusunu konu ediyor. Anlatmak istedikleri;

* Ölümden sonra dirilik var mı?
* Neden ölümden korkmalı / neden korkmamalı?
* Dünyamız ve ahiretimiz için neler biriktirmeli?
* "Dünyaya, dünya malına kapılıp kalmamak" için kalbimizi nasıl arındırmalı?
* Yaratanla aramızdaki ilişki nasıl olmalı? vs. bunun gibi ve daha kapsamalı konular.

Ünlü filozofların, yazarların dünya hayatı ve ölüm hakkında özlü sözleri de kitaba süs katmış başka bir etken.

Velhasıl, kalbinizi durultacak nadide çalışmalardan biri :)

https://1000kitap.com/Perizan kitabı okuduğun, önerdiğin için teşekkürler :) Nasıl dualar aldığını bilemezsin *-*

Katre-i Matem 
31 Mar 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Hepimizin çok iyi bildiği "ölüm" gerçeğini Yunus Emre, Montaigne, Necip Fazıl gibi önemli isimlerin sözleriyle ve Kuran'dan ayetlerle okuyucuyu sıkmadan ifade edebilmiş yazar. Okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum.

şerife sena kodaş 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 22 günde

Ömür, anne karnı ile toprak altındaki iki karanlık arasında yakılan bir kibrit alevi gibidir. Alev almasıyla sönmesi an meselesidir. Göz açıp kapar gibi geçecek ve bir gün son bulacaktır. Uyanmak için uyumak gerekiyordu önce. Ölmek için yaşamak. Ve biz yaşıyorduk. Yaşıyorken de uyuyorduk. Derin bir uyku içindeyken kendimizi, yaşıyor sanıyorduk.

Bu gerçek ile yüzleşmeye, dünya uykunuzdan uyanmaya ve yaşamınızı sorgulamaya cesaretiniz var mı? Eğer yok ise bu kitabı elinizden bırakabilir, yaşantınıza kaldığınız yerden devam ederek sizin için ayrılan sürenin sonuna gelebilir ve hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayıp, hiç yaşamamış gibi ölebilirsiniz. Kaçınılmaz olan ölüm ile yüzleşmeden önce, yüzleşin kendinizle.

Adem ŞEN 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Emre DORMAN'ın okuduğum ilk kitabıydı ve güzel bir izlenim bıraktı bende.Dilindeki sadelik ve insanı düşünmeye bolca teşvik eden sorularıyla okunmaya değer bir yazar.Kitaba gelecek olursam,kitap bu hayatın bir sonu olduğunu fakat insanların çoğunlukla bunu görmezden gelerek hiç ölmeyecekmiş gibi yaşadıklarını ve bunun yanlış olduğunu anlatmaya çalışmış.Değindiği farklı noktalarla aslında maddi dünyaya ne kadar çok bağlandığımızı gözler önüne sermiş.Asıl önemli olanın ise ahiret hayatı olduğu dünya hayatından daha çok onun için çalışıp çabalamamız gerektiğini sık sık vurgulamış.Ayrıca ayetler ve çeşitli yazarlardan alıntılar sunarak konuları hem pekiştirmiş hemde okuyucuyu bu konuda düşünmeye teşvik etmiş.Son kısımlarda ise aslında ölümün korkulacak bir şey olmayıp,hayatın doğal bir sonucu olduğunu,inanan insan içinde aslında asıl hayatın başlangıcı olduğunu vurgulamış.Kitap hakkında söylenecek daha birçok söz var ama daha fazla anlatırsam kitabın albenisi kaçacaktır.O yüzden yeter bu kadar :)

Okuyacak arkadaşlara mutlaka olumlu katkıları olacaktır. "Ölmeden önce ölümün gerçeğinin farkına varıp,kalıcı olan için çalışmanız gerektiği" düşüncesini kesinlikle kitabın sonunda hissedeceksiniz.Keyifli okumalar

Kitap okumak 
 29 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Ölüm gerçeğine yaklaşan bir çok kitaptan farklı olarak, konuyu Kur'an dan ayet ve hadisler eşliğinde incelemeye çalışmış. Ölüm kavramı ilgi alanınızda değilse okunması zor gelebilir. Bu alanda kaynak arayanların, özellikle ''Muhammedi'' olmayan okurların okumasında yarar olacağını düşünüyoruz. En azından bir başka dinin konuya nasıl yaklaştığını görmüş olabilirler.

Yusuf Önder 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 4/10 puan

Düşünürlerin sözlerini, kuran ayetlerini alıntılama fikri güzel ama yinede kitap bitince bu kitap bana ne kattı diye sorgulamalısınız. Emre Dormana çok saygı duyuyorum çokta seviyorum ama bence fazla yetersiz.

Harun Beşikci 
28 Ara 2014 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitap guzel, doğru şeyler içeriyor fakat farklı şaşırtacak yada etkileyecek seyler yoktu. Tabi dini bilgi seviyenizle de ilgili. Ayrıca Emre d. saygı duydugum birisidir.

Kitaptan 31 Alıntı

Aysel 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yeni doğan bir bebeğin dahi doksanına merdiven dayamış bir dededen daha çok yaşayacağı garanti değildir hayatta. Ya da doksan yaşına kadar yaşamış bir dede daha altı aylıkken ölen bir bebekten daha şanslı değildir, boşa geçmişse yılları. Zira ölüm hayatın ikiz kardeşidir. Bizimle birlikte doğar. "

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği   ve Zamanın Kıymeti)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği ve Zamanın Kıymeti)
Aysel 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Size ayrılan sürenin sonuna geldiğinizde ölümün telafisi yoktur ve ölüm, her insanın başına sadece bir defa gelir. "

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği   ve Zamanın Kıymeti)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği ve Zamanın Kıymeti)
Aysel 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Biri çıkıp “Bence dünyanın yedi harikası: Bedenimizin kontrol merkezi beynimiz, görebilen gözlerimiz, işitebilen kulaklarımız, dokunabilen ellerimiz, hareket eden ayaklarımız, konuşabilmemizi ve tat almamızı sağlayan dilimiz, vücudumuza kan pompalayan kalbimiz.” dese herhalde şaşırırdı çoğu kimse. Oysaki dünyanın gerçek harikaları çoğu zaman önemsizleştirdiğimiz ama her biri birbirinden değerli mükemmelliklerimizdir.

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Olmazsa Olmazlarımız ve   Sahip Olduğumuz Gerçek Değerler)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Olmazsa Olmazlarımız ve Sahip Olduğumuz Gerçek Değerler)
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Efsane Wimbledon tenisçisi Arthur Ashe, AIDS’den ölmekteydi.
Dünyanın her köşesindeki hayranlarından mektuplar
yağmaktaydı. Bunlardan bir tanesi şöyle soruyordu: “Neden
Tanrı böylesine kötü bir hastalık için seni seçti?” Arthur
Ashe buna şu cevabı verdi: “Tüm dünyada... 50 milyon
çocuk tenis oynamaya baslar, 5 milyon tenis oynamayı öğrenir,
500,000 profesyonel tenisi öğrenir, 50,000 yarışmalara
girer, 5,000 büyük turnuvalara erişir, 50’si Wimbledon’ a kadar
gelir, 4’ ü yarı finale, 2’si finale kalır. Elimde şampiyonluk
kupasını tutarken Tanrı’ya ‘Neden ben?’ diye hiç sormadım. Ve bugün sancı çekerken, Tanrı’ya ‘Niye ben?’ mi
demeliyim?” Mutluluk insanı tatlı yapar. Zorluklar güçlü yapar.
Hüzün ise insan yapar. Yenilgi mütevazı yapar. Başarı
insanı ışıldatır, ama yalnız Tanrı yolumuza devam etmemizi
sağlar. Tanrı’ya asla “Niye ben?” diye sormayın... Ne olacaksa
olacak... O’ nun kendine has usulleri ve her işinde çeşitli
hikmetleri vardır... Siz inancınızı koruyun.

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 138)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Sayfa 138)
Aysel 
19 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Bu yüzden erken ya da geç değildir hiçbir ölüm. Olması gerektiği zamandadır sadece. Vakti dolup da bittiğinde kula verilen ömür, insanlar onu genç ya da ihtiyar görür. "

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dormanİnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman
Aysel 
12 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Belki de dünyevi manada en büyük zenginliğimiz sağlığımızdır. Ama kaçımız sağlığımızın kıymetini biliriz? "

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Olmazsa Olmazlarımız ve   Sahip Olduğumuz Gerçek Değerler)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Olmazsa Olmazlarımız ve Sahip Olduğumuz Gerçek Değerler)
Aysel 
27 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Unutmayın bedeniniz de, ömrünüz de size ait değil. Hepsi gerçek sahibinin. Üzerinizde ipotek var. "

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dormanİnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman
Aysel 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden var olduğunu bir kez olsun sorgulamayan insan Allah’ın pek çok emrini sorgulamaya kalkar. Kiminle muhatap olduğunu unutur. Sınırlı aklı ile sınırsız akıl sahibine akıl vermeye cüret eder. Oysa ayetin ifadesiyle Allah onları sorgulayacak olmasına rağmen onlar Allah’ı sorgulayamazlar.

(21 Enbiya Suresi Ayet 23)

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Hayatımızdaki Önceliklerimiz)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Hayatımızdaki Önceliklerimiz)
Aysel 
22 Ağu 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir senenin kıymetini sınıfta kalan bilir.
Bir ayın kıymetini erken doğuran kadın,
Bir haftanın kıymetini dergi çıkartan,

Bir günün kıymetini teskere bekleyen asker,
Bir saatin kıymetini sevgilisini
uğurlamak üzere peronda oturan bilir.

Bir dakikanın kıymetini uçağını kaçıran,
Bir saniyenin kıymetini ölümden son anda kurtulan,
Bir salisenin kıymetini gümüş madalya alan bilir.

Ali Tuncay

İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği   ve Zamanın Kıymeti)İnsanlar Uyurlar, Ölünce Uyanırlar, Emre Dorman (Dünya Hayatının Geçiciliği ve Zamanın Kıymeti)
4 /