İnsanların Dünyası

6,5/10  (13 Oy) · 
28 okunma  · 
9 beğeni  · 
972 gösterim
Saint-Exupéry'nin Sahra ve And Dağları'nda yaşadığı ve posta pilotluğu yaparken başından geçen maceraları, Küçük Prens'ten aşağı kalmayan bir şiirsellik ve duyarlılıkla anlattığı İnsanların Dünyası, aynı zamanda Saint-Exupéry'nin hem pilot, hem romancı hem de filozof yanını bize tüm açıklığı ile gösteriyor.

"Uçak bir araç, amaç değil. İnsan bir uçak için hayatını riske atmaz, tıpkı bir çiftçinin sabanı için hayatından vazgeçmeyeceği gibi. Ama uçak sayesinde, şehirlerden ve şehrin getirdiklerinden kaçar, doğal bir gerçekliğe kavuşuruz. İnsani bir iş yapar ve insani kaygıları biliriz. Rüzgârla, yıldızlarla, geceyle, kumla, denizle iletişim kurarız. Doğanın gücünü alt etmeye uğraşırız. Havaalanlarını vaat edilmiş topraklar gibi bekleriz ve yıldızlara bakarak gerçekliği ararız."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2015
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786059115025
 • Orijinal Adı:
  Wind, Sand and Stars
 • Çeviri:
  Tahsin Yücel
 • Yayınevi:
  Zeplin Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 79 Alıntı

Vatan topraklarını genişletmek uğruna ölmek güzel bir şeydir belki de, ama günümüzün savaşları iyileştirmek iddiasında olduğu her şeyi yok ediyor.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéryİnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry

Çok önemsiz bile olsa, kendi varlık sebebimizin bilincine vardığımızda mutluluğu bulacağız ancak. Ancak o zaman barış içinde yaşayıp huzur içinde ölebileceğiz, çünkü, hayatımıza anlam veren ölümümüze de bir anlam vermiş olacak

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéryİnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry
Rezzan 
26 Oca 01:40 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Arkadaşlık, dostluk
Gerçekten de, hiçbir zaman, hiçbir şey dolduramayacaktır yitirilmiş arkadaşın yerini. İnsan kendine eski arkadaşlar yaratamaz ki. Bunca ortak anının, birlikte yaşanmış bunca zor saatin, bunca bozuşmanın, bunca barışmanın, bunca gönül deviniminin yerini hiçbir şey tutamaz.Yeniden kurulamaz bu dostluklar. Bir meşe ağacı dikip de çabucak gölgesinde barınmayı ummak boşunadır.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 32 - Dünya Yayıncılık)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 32 - Dünya Yayıncılık)
Rezzan 
26 Oca 01:46 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Arkadaşlar
Yaşam böyledir. Önce zenginleşmişizdir, yıllar yılı ağaç dikmişizdir, sonra yıllar geçer, zaman bu çalışmayı bozar, ağaçları yıkar. Arkadaşlar, birer birer gölgelerini geri alırlar bizden. Bundan böyle yaşlanmanın sinsi üzüntüsü karışır yaslarımıza.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33 - Dünya Yayıncılık)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 33 - Dünya Yayıncılık)
Rezzan 
19 Oca 20:02 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Başkalarının başardığı bir şey her zaman başarılabilecek bir şeydir.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 14)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 14)
Esra 
22 Oca 17:24 · Kitabı okudu

Hayatın hayatla buluştuğu, rüzgârın gözünde tüm çiçeklerin aynı olduğu, tüm kuğuların birbirini tanıdığı bir dünyada yalnızca insanlar kendi yalnızlıklarını inşa ediyor.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 54)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 54)
Rezzan 
 31 Oca 16:06 · Kitabı okudu · 5/10 puan

hedef insan
Hastalık, kaza, çete, ne kadar tehlike yürüyor yollarda! Yeryüzünde görünmez atıcıların nişan tahtasıdır insan.

İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 75 - Dünya Kitapları)İnsanların Dünyası, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 75 - Dünya Kitapları)