İnsanlığın Yeme Tarihi

9,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
470 gösterim
Altı Bardakta Dünya Tarihi'nin yazarından insanlık tarihine dair doyurucu bir başvuru kaynağı.

Besin, tarihte karın doyurmaktan çok daha fazlasını yapmıştır. İmparatorlukların kurulmasına yardım eden, sanayileşmeye katkı sağlayan, savaşların kaderini tayin eden ve bu sayede insanlığın gelişimine yön veren bir teknolojik araç olmuştur. Tom Standage, Çin’de M.Ö. 7500’de çiftçiliğin ortaya çıkışından, günümüzde yakıt üretimine kadar, toplumları şekillendirmede ve dönüştürmede besinin oynadığı rolü gözler önüne seriyor. Bunu yaparken arkeoloji, antropoloji ve iktisat gibi alanlardan yararlanıyor.

Toplumların dönüşümünde besinin oynadığı role dair göz kamaştırıcı bir tarih.

– Financial Times

Standage bu eserinde besinin hayatımızda oynadığı kritik rolün altını başarıyla çiziyor.

– Washington Post

Standage bize besinde nelerin değiştiğini değil, besinin neleri değiştirdiğini gösteriyor.

– New Scientist
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786059902304
 • Çeviri:
  Gencer Çakır
 • Yayınevi:
  Maya Kitap
 • Kitabın Türü:
Dilek Şahinbaş 
15 May 20:19 · Kitabı okudu · 76 günde · Beğendi · 8/10 puan

Besinin, dünya tarihindeki yerinin anlatıldığı kitapta yazar 'Altı Bardakta Dünya Tarihi' nden farklı bir anlatım kullanmış. Takibini ona göre biraz daha zor bulmama rağmen yine harika bir kitap olmuş. Tarımın icadı daha çok ilgimi çektiğinden ilk yarısı hızlı ilerledi, bir ekonomi editörü olan yazar ikinci yarıda ekonomi ve kalkınma ile besinin ilgisini ve gelecekte nasıl bir yer edineceğini anlatmış. En güzel kısımlarından biri, kitabın sonunda her bölüm için daha detaylı bilgiler edinmek isteyenlere faydalanılabilecek kaynakları vermiş olması. Zevkle okudum ve yazarı takibe aldım :) Keyifli okumalar.

Yeşim Özden 
16 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Besin, tarihte karın doyurmaktan çok daha fazlasını yapmıştır. İmparatorlukların kurulması, sanayileşme, ticaret, savaşlara kadar! Günümüz geleceğimiz hepsi besinlerle şekillenmektedir. Bu ilginç kitapta bilmediğim bir çok gerçek tarihle duydum diyebilirim. .
Ben bu bilgileri mesleğimin tarihi gibi değerlendirip merakla okudum. Tarih merakı olan herkesin de keyifle okuyacağını düşünüyorum.

faruk iskenderoğlu 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · 67 günde · Beğendi · 10/10 puan

yazar tarafsız bir şekilde avcı toplayıcı tahıl mısır bugday gibi önemli besin maddelerin insanlar üzerindeki etkisini ekonomıye savaşlara nasıl yön verdiğini anlatıyor. ayrıca avrupalıların ne kadar barbar bir millet oldugunu bu kıtabı okuyunca anlayacaksınız

Kitaptan 1 Alıntı

Mısırın insan yapımı doğası
Mısır köken olarak Meksika'ya özgü yabani bitki olan teosinteden gelir. Genetik mutasyon ile bugünkü halini alarak büyük başağı olan mısır, kendini bir yıldan diğerine yeniden üretemez; çünkü başak toprağa düşüp taneler filizlendiğinde, birbirine yakın çok sayıdaki tanenin besin için yarışa girmesi onların büyümesini engeller. Bitkinin büyümesi için tanelerin el yordamıyla koparılıp aralarında belli bir mesafe olacak şekilde ekilmeleri gerekir ki bu da insan çabasıyla olacak bir durumdur. Yani mısır başakları büyüdüğü ölçüde bitkinin hayatta kalması bütünüyle insana bağımlı olmaya başlamıştır.

İnsanlığın Yeme Tarihi, Tom Standage (Sayfa 23)İnsanlığın Yeme Tarihi, Tom Standage (Sayfa 23)