İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar

8,1/10  (44 Oy) · 
97 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.398 gösterim
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, tarihteki belirleyici anlar üstüne kısa denemelerden oluşuyor. Stefan Zweig, çevrelerindeki geçici koşulların dayattığı sınırları aşabilen Fatih Sultan Mehmet, Händel, Dostoyevski, Tolstoy, Lenin gibi “yaratıcı bireyler”in o benzersiz anlarını anlatıyor. En iyisi, kendisinden dinleyelim:

Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadırlar... Olayları anlatırken, gerçekleri değiştirmedim, kendi katkılarımla renklendirip zenginleştirmedim. Çünkü tarih, kusursuzluğa ulaştığı böylesine eşsiz anlarda, kendisine yardım için uzatılan ellere gereksinim duymaz.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750715549.
 • Çeviri:
  Kasım Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bireylerin yaşamında ve tarihin akışında yüzyılları belirleyecek bir kararın tek bir güne, tek bir saate, tek bir ana sıkıştırıldığı çok trajik ve yazgıyı belirleyen anlara çok ender rastlanır. Geçmişin karanlığına ışık tuttukları için ' yıldızın parladığı anlar ' dediğim, değişik yüzyıllardan ve bölgelerden anlardan bazılarını bu kitabımda anımsatmaya çalışıyorum. Bunu yaparken de insanlık tarihinde yaşanan olaylara kendi buluşum olan bazı şeyleri katıp onları değiştirmeye veya güçlendirmeye çalışmadım. Çünkü o görkemli anları olağanüstü yaşamış tarihi insan elinin değiştirmesi gereksizdir. Eğer o gerçek anlamda bir şair, bir oyun yazarı olarak görevini yerine getiriyorsa hiç kimse onu aşmayı denememelidir.
Stefan Zweig
Yazarın yaptığı önsözden bir parça. tarih sahnesinde yer alan 14 olayı en azından kendim için kesin olduğunu düşündüğüm bir asla unutulmayacak şekilde anlatımı var. Kitaplara yorum yapmayı pek sevmesemde kendimden az parça katarak bazı kitapları ortak bir okunmuşluk yapmayı isterim keyifli okumalar.

Sena T. 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir mucizenin gerçekleşebilmesi ya da olağanüstü bir şeyin tamamlanabilmesi için bireyin her şeyden önce bu mucizeye inanması gerekir."
Kısa denemelerden oluşan kitap hepsinde ayrı bir döneme götürüyor insanı. Hepsinde bir insanın inancı, inadı, çabası,hayalleri üzerine gerçekleşen mucizeleri anlatıyor. Tarihle ilgili kitapları okumayanların da okuyabileceği bir kitap.

OpuS 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu yazarın okuduğum ikinci kitabı.. Satranç kitabını da çok beğenmiş ve kitabın nasıl bittiğini anlayamamıştım.. İnsanlık tarihinin dönüm noktalarını çok akıcı bir şekilde anlatmış, özellikle İstanbul'un fethinin hikayesini tarih dışı bir kaynaktan okumak ilginçti.. Herkese tavsiye ederim.

Ümit taşan 
25 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

14 tarihsel minyatürün işlendiği, zevkli ve gerek kendi alanında büyük etkisi olan gerekse günümüz dünyasını oluşturan tarihsel olayları derin duygu patlamalarıyla işleyen bir kitap.

Mustafa Adem 
12 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Hepimiz bazen hissederiz bir anın, sadece bir anın hayatımızda onulmaz değişikliklere sebep olduğunu. Bazen bir el hissederiz sanki sırtımızda "Hadi" diye itekleyen. İnsanlığın en büyük avantajının sonunu bilmemesi olduğunu okumuştum bir yerde. Stefan Zweig, o eşsiz diliyle böyle işler yapıp, yine yaparken sonuçlarını bilmeyen; ama sonuçlarıyla dünyayı değiştiren birkaç kişiyi ve o anki şartlarla sonuçları sıkı sıkı bağlı birkaç olayı anlatmış kitabında. Suya atılan bir taş gibi etkisini dalga dalga her yerde gösteren olayların kitabı çok şey öğretiyor insana. Tavsiye ederim.

Bir zaman gelir öyle bir an ki şaşar kalırsın.Hani dersin nasıl her şey bu kadar değişdi? Yavaş - yavaş kalkarsınız, düşersiniz kalkmayacağınızı düşünürken bile kalkarsınız.Nasılmı? Çünki düştüğünüz yola kendiniz çıkdınız.Kalkmalıyım deyip öyle bir kalkarsınız ki, öyle bir yol kat edersiniz ki, bir bakarsınız o yol sizin mutluluğunuz olmuşdur.Gök yüzünde sizin yıldızınız başka yıldızlardan daha da parlar.Yıldızınızın parlayacağına inanın.Eğer inanırsanız o yıldız sizin mutluluk yıldızınız olacak.

Kitap okumak 
08 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tam bir baş ucu kitabı. Dikkatle okurken, satır aralarında , ülkemizde ve dünyada tarihin tekerrür ettiğin fark edeceksiniz. Hepsi birbirinden ilginç yaşanmışlıklar ama Tolstoy ve Çicero'yu daha bir farklı okumalı. Hatta tekrar tekrar okumalı.

Tarık Savaş Öpöz 
02 Şub 13:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zweig'ın kitaplarının hep ayrı bir yeri olmuştur. Ama bu eserin daha ayrı bir yeri var. Örnek alınası hayatlar. Mutlaka okunması gereken bir eser.

Fulya 
14 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarihe iyisi ve kötüsüyle damgasını vuran 12 insanın yazgılarının Zweig'in harkulade anlatımıyla okuyucuya sunduğu bu deneme kitabını zaman zaman soluk soluğa okuyacak yeni şeyler öğrenirken birkaç saniyelik zaman dilimlerinde verilen kararların insanlığın tarihini ne denli değiştirdiğini hayretler içinde göreceksiniz.

ihtiyar 
25 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Stefan Zweig araştırmacılığı ve özeni, tarihten on iki kesit. Yazar tarihi olayları edebi bir şekilde anlatıyor ki okumaktan ayrı bir keyif alıyorsunuz.

Kitaptan 50 Alıntı

Tolstoy- Hayır hiç yorgun değilim. İnsanı sadece kararsızlık yorgun düşürür. Her türlü çaba insanı özgürleştirir, en kötüsü bile hiçbir şey yapmamaktan daha yararlıdır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 203)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 203)
Biraz Deli 
01 Kas 2016 · Puan vermedi

Ölümünden sorumlu olduğum tek bir insan bile olsaydı, bunun hesabını vicdanıma veremezdim.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 190)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 190)

Fatih Sultan Mehmet
"Eğer sakalımın tek teli kafamdan geçenleri bilseydi, onu çeker koparırdım," demişti bir zamanlar bu dahi insan.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 52)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 52)
Biraz Deli 
01 Kas 2016 · Puan vermedi

Kendi öğütlerinize göre davranacağınız yerde neden hep konuşmakla vakit geçiriyor, örnek olacak bir davranış içinde olmuyorsunuz?

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 188)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 188)

Bir mucizenin gerçekleşmesi için tek bir insanın buna kesinlikle inanması ve girişimlerde bulunması gerekir.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 165)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 165)

Mehmet de düşlerde yaşayan biridir. Ancak o çok değişik, bambaşka düşlerin peşindedir. Mehmet iradesini kullanarak düşlerini gerçekleştiren biridir.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 51)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 51)
Kitap okumak 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İktidar hırslıları için düşünce ve fikir değil, sadece güç önemlidir, onurları değil, sadece ele geçirecekleri ganimet önemlidir.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 513 - Can yayınları)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 513 - Can yayınları)
Ufuk Demir 
21 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insanın iç dünyası ve düşündüğü son şeyler, Tanrı ile kendisi arasında bir sır olarak kalmaz mı her zaman!

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 199)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 199)

Dünün mucizesi bugünü olağan durumu oluverir. O andan itibaren yeryüzünün kalbi aynı anda çarpar; insanlık artık aynı zamanda dünyanın bir ucundan diğerine kendisini dinleyerek, izleyerek ve anlayarak yaratıcı gücü sayesinde tanrılaşarak her yerde var olarak yaşar. İnsanlık, hiç durmadan bu muazzam birliği bozmaya ve yaşamın tüm unsurlarına hükmetmesini sağlayan araçlarla kendini yok etmeye çalışmayıp zaman ve mekan üzerinde elde ettiği zafer sayesinde sonsuza dek bir arada yaşayabilseydi, ne güzel olurdu!

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 181)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 181)
5 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.
Can Yayınları’ndan yeni bir yayın formatı: Minikitap
Can Yayınları’ndan yeni bir yayın formatı: Minikitap Yaratıcı baskı formatları açısından farklılıklara alışkın olmayan yayıncılık sektöründe, son yılların belki de en etkili tartışması “Basılı kitap mı, e-kitap mı?” başlığını taşıyordu. Kitap kokusunu sevenlerle teknoloji çağına doğanları karşı karşıya getiren bu başlığa eklenebilecek üçüncü seçenek Can Yayınları’ndan geldi: Minikitap.