Geri Bildirim

İnsanlığın Yıldızının Parladığı AnlarStefan Zweig

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.876
Gösterim
Adı:
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar
Alt başlık:
On Dört Tarihsel Minyatür
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
360
ISBN:
9786059691871
Kitabın türü:
Yayınevi:
Zeplin Kitaplar
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, tarihteki belirleyici anlar üstüne kısa denemelerden oluşuyor. Stefan Zweig, çevrelerindeki geçici koşulların dayattığı sınırları aşabilen Fatih Sultan Mehmet, Händel, Dostoyevski, Tolstoy, Lenin gibi “yaratıcı bireyler”in o benzersiz anlarını anlatıyor. En iyisi, kendisinden dinleyelim:

Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadırlar... Olayları anlatırken, gerçekleri değiştirmedim, kendi katkılarımla renklendirip zenginleştirmedim. Çünkü tarih, kusursuzluğa ulaştığı böylesine eşsiz anlarda, kendisine yardım için uzatılan ellere gereksinim duymaz.
Stefan Zweig,
Okuduğum üçüncü eseri şimdiye kadar neden okumadığımı düşünüp duruyorum, Psikolojik olarak insan evrelerini bu kadar iyi betimlemesi, karakter yaratma ve karakterlerin ruhsal gerilimlerini tasviri beni fazlasıyla etkiledi. Fırsat buldukça bütün eserlerini okumayı planlıyorum. Her zaman tarihte önemli şahsiyetlerin hayatlarına dair ufak da olsa bilgi öğrenmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım, bu eser benim eksiklerimi azda olsa kapatmış bulunmaktadır. Dünya tarihinde önemli anların gerçekleşmesine sebeb olan bir çok değerli şahsiyetin hayatına dair, ufak bir gezintiye çıkmış bulundum. Ama Fatih Sultan Mehmet Hanı anlatırken benim kuruntum mu bilemedim objektif olduğunu düşünmedim, daha çok hırslı bir diktatörlükten bahşediyormuş hissine kapıldım. Tabi bu benim kuruntum da olabilir. :)
İnsanlığın yıldızının patladığı anlar Stefan Zweig'in söylemi ile Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate ve çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı böylesine trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları, ‘’insanlığın yıldızının parladığı anlar’’ diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadır.
Her insanın yıldızının parladığı anlar vardır ve o anların farkına varıp mücadele ederse hayatında önemli anlara sebeb olacağını, tarihin değişimini bu anlara bağlandığını insanlık tarihi olmasa bile kendi tarihine büyük etki edeceğini belirtmiş. Okurken mücadele etmeyi, dayanmayı, vazgeçmememiz gerektiğini bir kez daha anladım. Her insan hayatında kaçırdığı birçok fırsat için hayıflanır durur. Kaçırılan fırsat küçük bir imkân da olabilir, birçok insanı etkileyecek çap tada olabilir. İşte bu hayıflanma insanın cesaretsizliği, anı değerlendirememesi, hızlı ve doğru karar verememesinin itirafıdır. Bu fırsatı değerlendirecek cesareti gösterdiğimizde geleceğin anahtarı elimize geçmiş olabilir. O anı okuyamayan insanın hayıflanmaya hakkı yoktur zira anahtarı alacak yürekliliği gösteremediği için kendi kaderini başkasına vermiş olacaktır.
Hepinize keyifli okumalar dilerim.
İnceleme yapmayı çok istediğim bir eserdi.
Çok emek vererek bir inceleme yazdım fakat bir geri tuşuna basmakla tüm emeğim yok oldu.
Çok üzgünüm ve kitap hakkında içim dolu dolu kaldım.

Kısaca şunları söylecek olursam ;

Edebî ve tarihsel şölen...

Zweig kesinlikle sadece kısa öykü kitaplarıyla kalmamalı zihinlerde ve yüreklerde.

Bu unutulmaz ve çok özel kitabı yorumlarda okumayarak efsunlu iklimini yudum yudum içerek ruhunuza katın.

Benzer kitaplar

Dünya tarihine geçmiş on dört olaya ve bu olayların merkezinde bulunan kişilere Stefan Zweig’ın gözüyle baktığımız bir kitap var elimizde. Akıcı üslubuyla ve Zweig’ın kendine has anlatımıyla tarih kitapları okumayı sevmeyenlerin bile beğeneceğini düşündüğüm bu kitabı kesinlikle okumalısınız.
Bireylerin yaşamında ve tarihin akışında yüzyılları belirleyecek bir kararın tek bir güne, tek bir saate, tek bir ana sıkıştırıldığı çok trajik ve yazgıyı belirleyen anlara çok ender rastlanır. Geçmişin karanlığına ışık tuttukları için ' yıldızın parladığı anlar ' dediğim, değişik yüzyıllardan ve bölgelerden anlardan bazılarını bu kitabımda anımsatmaya çalışıyorum. Bunu yaparken de insanlık tarihinde yaşanan olaylara kendi buluşum olan bazı şeyleri katıp onları değiştirmeye veya güçlendirmeye çalışmadım. Çünkü o görkemli anları olağanüstü yaşamış tarihi insan elinin değiştirmesi gereksizdir. Eğer o gerçek anlamda bir şair, bir oyun yazarı olarak görevini yerine getiriyorsa hiç kimse onu aşmayı denememelidir.
Stefan Zweig
Yazarın yaptığı önsözden bir parça. tarih sahnesinde yer alan 14 olayı en azından kendim için kesin olduğunu düşündüğüm bir asla unutulmayacak şekilde anlatımı var. Kitaplara yorum yapmayı pek sevmesemde kendimden az parça katarak bazı kitapları ortak bir okunmuşluk yapmayı isterim keyifli okumalar.
İşte on dört tarihsel minyatürün küçük bir aynası. Umarım dikkatinizi celbeder ve sizi kitabı alıp okumaya teşvik eder zira ben çok beğenerek okudum ve çok şey öğrendim. Okurken sürekli telefonumdan haritalara bakıyor, detaylı bilgiler öğrenmeye çalışıyordum bu yüzden okuma sürem uzadı ama olsun bu kitap sayesinde bilgi dağarcığım çok genişledi diyebilirim.

Nunez de Balboa maceracı ruhuyla büyük okyanusu nasıl keşfetti?

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmekteki üstün arzu ve dehası.

Ünlü Alman bestekar Handel’in inişlerle ve çıkışlarla dolu hayatı.

Fransız milli marşı bir gecede nasıl yazıldı?

Napolyon’a savaşı kaybettiren bir saniyelik karar ve sonucunda Avrupa tarihinin değişimi.

Yaşamdan kaçıp şiire sığınan, yüzyıllarca nice şairleri ve yazarları etkileyen büyük şair Goethe ve 18 yaşında yazmaya başladığı, ancak ölümünden kısa bir süre önce, 83 yaşında tamamladığı en önemli dünya klasiklerinden olan muazzam eseri Faust.

Johann August Suter’in serüvenleri, trajedisi ve altına hücum.

Dostoyevski’nin hayatından bir kesit. Dostoyevski’nin hayatındaki en zor kesit...

Amerika ile kurulan ilk hızlı iletişim ağı nasıl, ne zaman, hangi şartlarda ve hangi mücadeleci insan sayesinde başarıldı? Eski kıta Avrupa ile yeni kıta Amerika nasıl bağlandı?

Tolstoy’un ölünce yarım kalan son eseri; “Karanlıkta Bir Işık.” (Bu kısım kitabın genel havasına pek uymadığını düşünüyorum. Yazar insanlık tarihi için daha önemli başka bir olay seçebilirdi)

Güney kutbu için savaşım. Kaptan Scott, 90. enlem derecesi, 16 Ocak 1912. İnsanoğlunun bilinmeyeni keşfetmek için gösterdiği, haşin doğa şartlarına karşı verdiği müthiş mücadele.

Lenin, işçi sınıfının ayaklanması, ilk sosyalist devlet Sovyet Rusya’sının kuruluşu, kısa ama etkili bir özet...

Bu sefer milattan önceki yıllara gidiyor, Roma İmparatorluğu topraklarına uzanıyor, Marcus Tullius Cicero’nun hayatına, felsefesine ve Roma tarihine bakıyoruz.

Woodrow Wilson Avrupa’ya barış getirebilecek midir?
mehmet temiz
mehmet temiz, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar'ı inceledi.
@mdemet·18 Mar 2017·Kitabı okudu·3 günde·Beğendi·10/10
Zweig'den muhteşem bir araştırma kitabı.Kitapta,Roma döneminin demokrasi savunucusu Cicero'dan, İstanbul'un fethine,amerikadaki ilk kolonileşmeden,Woterloo savaşına,altına hücum olayından,güney kutbunun keşfine,atlantiğe ilk telgraf hattı döşenme hikayesinden,Lenin'in Rusyaya geliş hikayesine.....vs kadar tam 14 tarihi ve kişisel olayların iç yüzü anlatılıyor.yazar bu hikayelerde bir saniye de,bir saatta,bir günde,verilen veya verilemeyen doğru veya yanlış kararların,bir anlık ihmalkarlıkların,insanlar ve insanlık tarihinde ne kadar büyük değişikliklere sebep olduğunu harika bir şekilde açıklıyor.son cümle olarak, mutlaka okunması gereken ve çok büyük bilgiler edinilecek bir kitaptır diyorum.
İnsanlık tarihine yön vermiş 12 kişinin(olayın) karar an'larını veya üstlendikleri rolleri anlatan, ilginç bir kitap. Kimi an'ı yakalamış kimi ise kıymetini bilemeden elinden kaçırıp yazgıyı değiştirmiştir.
Zweig okumayı en sevdiğim yazarlardan biri, dili ve seçtiği konular çok yerinde ve etkileyici oluyor. Bu kitabında çıkış noktası ve seçilen konular gerçekten çok güzel. Hayatta öyle anlar var ki gerçekten de tarihin akışını etkiliyor ve Zweig da bu anların yaşandığı gerçek olaylara kitabında yer vermiş.

Kitap genel olarak güzel olsa da İstanbul'un fethi ile ilgili olan bölümü sevmedim, yazarın burada objektif olduğunu düşünmüyorum, verdiği bilgiler kimi tarihçiler tarafından doğru kabul edilse de bu grup oldukça azınlıkta. Bununla ilgili şu linkteki yazının daha açıklayıcı olacağını düşünüyorum;
http://www.ibrahimtuzer.com/...3107/File/stefzw.pdf

Zweig bazı yerlerde anlatımı fazla süslemiş, tarihi gerçekliği olan metinlerde bu süsten çok hoşlanmıyorum. Yine de içindeki 12 farklı yaşanmışlık da birbirinden etkileyici ve güzel, insana ilham verecek türden öyküler. Ve fark ettim ki Zweig'ın roman ve hikayelerini okumayı daha çok seviyorum.
İnsan ne kadar da az şeye muktedirdir! Güneşi yörüngesinden alıkoyamaz, denizin dalgalanmasına, dağların gökyüzüne yükselmesine engel olamaz. Gücünün yetmediği şeyler karşısında öylece kalır insan. Dünya insanın boyun eğmesi gereken kesin bir yasadır ve onun yazgısını belirler.

Avusturyalı yazar Stefan Zweig sadece yazmış olduğu öykü ve Novella (uzun öykü) yanında tartışmasız çok iyi bir biyografi yazarıdır. Bir de psikolojiye ve Freud'un öğretisine duyduğu yoğun ilgi, Zweig'in derin karakter incelemelerinde ifade bularak "İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar" kitabında dünya tarihinde 12 adet önemli olan gelişmeleri, yaşananları, kişileri Amerika'nın keşfi, İstanbul'un fethi, Waterloo Savaşı, Güney kutbunun keşfi, Tolstoy, Goethe gibi yazarların hayatındaki önemli anlarına verdiği dünya tarihinde, tarihe adı geçen başarılı bir çok olayı mucizevi bir şekilde gerçekleştirenleri olayları ve gerçekleştiremedikten sonraki tarihte adları bile duyulmamış tarihin yazgısı sonucunda kaybedenlerin trajedisini Zweig insanlık tarihini en önemli tarafından çarpıcı bir şekilde anlatıyor.

Waterloo Savaşı anlatımı daha önce okuduğum Victor Hugo ve Stendhal kadar etkileyici ve başarılı olan. İstanbul'un fethi bölümünde farklı bir açıdan bakan bir gözle olaya yaklaşıp anlatması ve gerçekçi savaş sahneleri ve bilinmeyenleri öğretisi ile beni çok etkileyen bölümler oldu. Tarih ve Zweig sever bir okuyucu ve kısa hikayeleri dışında farklı tatlar arayan okurlar için tavsiye ederim.
Dünya tarihine geçmiş 14 olaya ve bu olayların baş aktörlerinin anlatıldığı kitapta özellikle bizi ilgilendiren kısmı Fatih'in İstanbul'u fethi olayı. Fatih'i yer yer cümleleriyle göğe çıkartığı bir iki satır alttada eleştirildiği bir durum olmuş. Fakat bizim fethi anlatığımızdan daha objektif olduğu kesin. Kitapta ki ondört olaydan birkaç tanesi sıkıcı olsa da genel itibariyle okunulası bir kitap.
Tolstoy- Hayır hiç yorgun değilim. İnsanı sadece kararsızlık yorgun düşürür. Her türlü çaba insanı özgürleştirir, en kötüsü bile hiçbir şey yapmamaktan daha yararlıdır.
"Bütün çabalar, katlanılan bunca sıkıntılar, bütün işkenceler ne içindi?" diye yazar. "Şu anda sona ermiş düşler için," diye yanıtlar kendisini.
Kötülüğü yapan, kendi ruhunda kötülüğe maruz kalandan daha mutsuzdur. Ona acırım ama ondan nefret etmem.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar
Alt başlık:
On Dört Tarihsel Minyatür
Baskı tarihi:
Temmuz 2017
Sayfa sayısı:
360
ISBN:
9786059691871
Kitabın türü:
Yayınevi:
Zeplin Kitaplar
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, tarihteki belirleyici anlar üstüne kısa denemelerden oluşuyor. Stefan Zweig, çevrelerindeki geçici koşulların dayattığı sınırları aşabilen Fatih Sultan Mehmet, Händel, Dostoyevski, Tolstoy, Lenin gibi “yaratıcı bireyler”in o benzersiz anlarını anlatıyor. En iyisi, kendisinden dinleyelim:

Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadırlar... Olayları anlatırken, gerçekleri değiştirmedim, kendi katkılarımla renklendirip zenginleştirmedim. Çünkü tarih, kusursuzluğa ulaştığı böylesine eşsiz anlarda, kendisine yardım için uzatılan ellere gereksinim duymaz.

Kitabı okuyanlar 385 okur

  • Cumhur
  • Uğur Demircan
  • Akın Yiğit Bitlisli
  • Berna Çolak
  • SihirliFlut
  • Abbas Alp Özbek
  • Ferhat Ergün
  • Aslı
  • Burak Akcan
  • Haticetül Kübra Varol

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.1
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%18.2
25-34 Yaş
%34.7
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%7.6
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%2.4

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%47.4
Erkek
%52.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%26.8 (41)
9
%26.8 (41)
8
%22.2 (34)
7
%14.4 (22)
6
%5.9 (9)
5
%1.3 (2)
4
%1.3 (2)
3
%1.3 (2)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları