İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar On Dört Tarihsel Minyatür

8,2/10  (74 Oy) · 
195 okunma  · 
66 beğeni  · 
1.654 gösterim
İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, tarihteki belirleyici anlar üstüne kısa denemelerden oluşuyor. Stefan Zweig, çevrelerindeki geçici koşulların dayattığı sınırları aşabilen Fatih Sultan Mehmet, Händel, Dostoyevski, Tolstoy, Lenin gibi “yaratıcı bireyler”in o benzersiz anlarını anlatıyor. En iyisi, kendisinden dinleyelim:

Çağları aşan bir kararın bir tek takvime, bir tek saate, çoğu kez de yalnızca bir tek dakikaya sıkıştırıldığı trajik ve yazgıyı belirleyici anlara, bireylerin yaşamında ve tarihin akışı içinde çok ender rastlanır. Ben böyle anları İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar diye adlandırdım; çünkü onlar, tıpkı yıldızlar gibi, hiç değişmeden geçmişin karanlığına ışık tutmaktadırlar... Olayları anlatırken, gerçekleri değiştirmedim, kendi katkılarımla renklendirip zenginleştirmedim. Çünkü tarih, kusursuzluğa ulaştığı böylesine eşsiz anlarda, kendisine yardım için uzatılan ellere gereksinim duymaz.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2017
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789750724442
 • Çeviri:
  Kasım Eğit
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Bireylerin yaşamında ve tarihin akışında yüzyılları belirleyecek bir kararın tek bir güne, tek bir saate, tek bir ana sıkıştırıldığı çok trajik ve yazgıyı belirleyen anlara çok ender rastlanır. Geçmişin karanlığına ışık tuttukları için ' yıldızın parladığı anlar ' dediğim, değişik yüzyıllardan ve bölgelerden anlardan bazılarını bu kitabımda anımsatmaya çalışıyorum. Bunu yaparken de insanlık tarihinde yaşanan olaylara kendi buluşum olan bazı şeyleri katıp onları değiştirmeye veya güçlendirmeye çalışmadım. Çünkü o görkemli anları olağanüstü yaşamış tarihi insan elinin değiştirmesi gereksizdir. Eğer o gerçek anlamda bir şair, bir oyun yazarı olarak görevini yerine getiriyorsa hiç kimse onu aşmayı denememelidir.
Stefan Zweig
Yazarın yaptığı önsözden bir parça. tarih sahnesinde yer alan 14 olayı en azından kendim için kesin olduğunu düşündüğüm bir asla unutulmayacak şekilde anlatımı var. Kitaplara yorum yapmayı pek sevmesemde kendimden az parça katarak bazı kitapları ortak bir okunmuşluk yapmayı isterim keyifli okumalar.

Yağmur SÖNMEZ 
12 Nis 15:35 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dünya tarihine geçmiş on dört olaya ve bu olayların merkezinde bulunan kişilere Stefan Zweig’ın gözüyle baktığımız bir kitap var elimizde. Akıcı üslubuyla ve Zweig’ın kendine has anlatımıyla tarih kitapları okumayı sevmeyenlerin bile beğeneceğini düşündüğüm bu kitabı kesinlikle okumalısınız.

mehmet temiz 
18 Mar 15:22 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zweig'den muhteşem bir araştırma kitabı.Kitapta,Roma döneminin demokrasi savunucusu Cicero'dan, İstanbul'un fethine,amerikadaki ilk kolonileşmeden,Woterloo savaşına,altına hücum olayından,güney kutbunun keşfine,atlantiğe ilk telgraf hattı döşenme hikayesinden,Lenin'in Rusyaya geliş hikayesine.....vs kadar tam 14 tarihi ve kişisel olayların iç yüzü anlatılıyor.yazar bu hikayelerde bir saniye de,bir saatta,bir günde,verilen veya verilemeyen doğru veya yanlış kararların,bir anlık ihmalkarlıkların,insanlar ve insanlık tarihinde ne kadar büyük değişikliklere sebep olduğunu harika bir şekilde açıklıyor.son cümle olarak, mutlaka okunması gereken ve çok büyük bilgiler edinilecek bir kitaptır diyorum.

Sena T. 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir mucizenin gerçekleşebilmesi ya da olağanüstü bir şeyin tamamlanabilmesi için bireyin her şeyden önce bu mucizeye inanması gerekir."
Kısa denemelerden oluşan kitap hepsinde ayrı bir döneme götürüyor insanı. Hepsinde bir insanın inancı, inadı, çabası,hayalleri üzerine gerçekleşen mucizeleri anlatıyor. Tarihle ilgili kitapları okumayanların da okuyabileceği bir kitap.

salih 
17 Tem 01:36 · Kitabı okudu · 3 günde

Dünya tarihine geçmiş 14 olaya ve bu olayların baş aktörlerinin anlatıldığı kitapta özellikle bizi ilgilendiren kısmı Fatih'in İstanbul'u fethi olayı. Fatih'i yer yer cümleleriyle göğe çıkartığı bir iki satır alttada eleştirildiği bir durum olmuş. Fakat bizim fethi anlatığımızdan daha objektif olduğu kesin. Kitapta ki ondört olaydan birkaç tanesi sıkıcı olsa da genel itibariyle okunulası bir kitap.

OpuS 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu yazarın okuduğum ikinci kitabı.. Satranç kitabını da çok beğenmiş ve kitabın nasıl bittiğini anlayamamıştım.. İnsanlık tarihinin dönüm noktalarını çok akıcı bir şekilde anlatmış, özellikle İstanbul'un fethinin hikayesini tarih dışı bir kaynaktan okumak ilginçti.. Herkese tavsiye ederim.

Ayşe Yazgan 
10 Ağu 23:35 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

İnsanlık tarihine yön vermiş 12 kişinin(olayın) karar an'larını veya üstlendikleri rolleri anlatan, ilginç bir kitap. Kimi an'ı yakalamış kimi ise kıymetini bilemeden elinden kaçırıp yazgıyı değiştirmiştir.

Çiler 
05 May 11:38 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Stefan Zweig'in, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar kitabı bir araştırma ve inceleme kitabı insanlık tarihi için önemli 12 olayı anlatıyor. Araştırma ve İnceleme kitapları genelde ağır bir dille yazılır ve okuru sıkar. Stefan Zweig akıcı ve edebi bir dille anlatmayı başarmış. Zevkle okudum, çok şeyde öğrendim, iyi ki okudum. Okunmaya değer kitaplar arsında olmayı hak ediyor.

Ahsen özer 
29 Nis 08:31 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Fakat kader bizzat sevdiklerine karşı bile hiçbir zaman çok alicenap davranmaz. İlahlar ölümlülere, ölümsüz başarıyı bir defadan fazla nadiren bahşederler.

Aysel Allahverdiyeva 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde

Bir zaman gelir öyle bir an ki şaşar kalırsın.Hani dersin nasıl her şey bu kadar değişdi? Yavaş - yavaş kalkarsınız, düşersiniz kalkmayacağınızı düşünürken bile kalkarsınız.Nasılmı? Çünki düştüğünüz yola kendiniz çıkdınız.Kalkmalıyım deyip öyle bir kalkarsınız ki, öyle bir yol kat edersiniz ki, bir bakarsınız o yol sizin mutluluğunuz olmuşdur.Gök yüzünde sizin yıldızınız başka yıldızlardan daha da parlar.Yıldızınızın parlayacağına inanın.Eğer inanırsanız o yıldız sizin mutluluk yıldızınız olacak.

3 /

Kitaptan 97 Alıntı

Tolstoy- Hayır hiç yorgun değilim. İnsanı sadece kararsızlık yorgun düşürür. Her türlü çaba insanı özgürleştirir, en kötüsü bile hiçbir şey yapmamaktan daha yararlıdır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 203)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 203)
Yağmur SÖNMEZ 
09 Nis 23:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizler bütün insanları sevmeyi reddettiğiniz sürece,ben de sizinle olmayı reddediyorum.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweigİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig

Fatih Sultan Mehmet
"Eğer sakalımın tek teli kafamdan geçenleri bilseydi, onu çeker koparırdım," demişti bir zamanlar bu dahi insan.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 52)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 52)
Yağmur SÖNMEZ 
09 Nis 14:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kötülüğü yapan, kendi ruhunda kötülüğe maruz kalandan daha mutsuzdur. Ona acırım ama ondan nefret etmem.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweigİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig

Bir mucizenin gerçekleşmesi için tek bir insanın buna kesinlikle inanması ve girişimlerde bulunması gerekir.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 165)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 165)
Derya 
 16 Ağu 16:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendilerini Tanrı sanan güçlü yabancılar altını görür görmez vakarlarını kaybederler. Zincirlerinden boşanmış köpekler gibi birbirlerine saldırırlar, kılıçlar çekilir, yumruklar sıkılır, birbirleriyle adeta savaşırlar, her biri altından payını almak ister. Kabile reisi bu çılgınlığı şaşkınlıkla ve küçümseyerek seyreder. Bu, kendilerinde bir avuç sarı madenin kültürlerinin bütün manevi ve teknik kazanımlarından daha değerli göründüğü dünyanın uygar insanları karşında dünyanın öteki ucundaki tüm tabiat çocuklarının duyduğu ebedi şaşkınlığıdır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweigİnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig

Kitapla ilgili 2 Haber

Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...!
Can Yayınları Minikitap Serisine 5 Yeni Kitap Eklendi...! Can Yayınları Minikitap Serisi yeni eklenen kitaplarla büyümeye devam ediyor. Şeker Portakalı, Dava, Simyacı, İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Zorba ve 1984 eserleriyle toplam 6 kitap ile başlangıç yapan seri yeni eklenen 5 Minikitap; Hayvan Çiftliği, Aldatmak, Genç Werther'in Acıları, Yüreğinin Götürdüğü Yere Git, Lüsyen Tarihe Gizlenmiş Bir Aşkın Hikâyesi ile birlikte 11 kitaba yükselmiş oluyor.
Can Yayınları’ndan yeni bir yayın formatı: Minikitap
Can Yayınları’ndan yeni bir yayın formatı: Minikitap Yaratıcı baskı formatları açısından farklılıklara alışkın olmayan yayıncılık sektöründe, son yılların belki de en etkili tartışması “Basılı kitap mı, e-kitap mı?” başlığını taşıyordu. Kitap kokusunu sevenlerle teknoloji çağına doğanları karşı karşıya getiren bu başlığa eklenebilecek üçüncü seçenek Can Yayınları’ndan geldi: Minikitap.