1000Kitap Logosu
İntibah
İntibah
İntibah

İntibah

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.8
4.655 Kişi
22,7bin
Okunma
3.785
Beğeni
97,6bin
Gösterim
136 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 51 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Fark Yayınları · 2017 · Karton kapak · 9789756424872
Diğer baskılar
1876 yılında yayınlanan bu roman edebiyatımızda “ilk edebî roman” olarak geçer. Namık Kemal’in “Son Pişmanlık” adını verdiği bu romanı yayınlanmadan önce inceleyen Maarif Vekâleti, romanın adını yazarına sormadan İntibah: Ali Bey’in Sergüzeşti olarak değiştirmiş ve bazı kısımlarını sansürlemiştir. Magosa’da sürgündeyken yazılan bu roman, Ali Bey gibi eğitimli ve zengin bir aileden gelen bir gencin Mehpeyker’le tanıştıktan sonra yaşadığı trajik olayları anlatır. Güzellik ve temizlik abidesi bir cariye olan Dilâşub’un da olaylara katılmasıyla roman, ibretlik bir sonra doğru yol alır.
5 mağazanın 213 ürününün ortalama fiyatı: ₺10,37
Kitabı Dinlebi İle Hemen Dinle
4 sa. 51 dk.
7.8
10 üzerinden
4.655 Puan · 757 İnceleme
minimalist
İntibah'ı inceledi.
192 syf.
·
12 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Son Pişmanlık
Her zaman söylediğim bir cümle vardır ki: Güzel bir kadından daha tehlikeli biri varsa, o da güzel olduğunun farkında olan zeki bir kadındır. Al işte bizim Mehpeyker Hatun tam böyle bir hatun işte. Hem güzel hem de bunun farkında. Dilaşub ise ondan çok çok çok daha güzel. Hatta öyle bir tasvir'i varki meleklerin kıskandığını söyleyebilirim. Ama Dilaşub bu güzelliğini hakiki bir temizlik ile gizliyebilmiş. Sadece yüzünün ışığı ile değil her türlü maneviyat ile kendisini sevdirebilmişti. Kitabın orijinal adı "Son Pişmanlık" ama bu da böyle fevkalade bir eser için çok sıradan olmuş. Zweig'ın Novellaları gibi. İntibah ismi de bana pek yakın gelmedi. Ne alaka Uyanış'la? Kitabı okuyanlar bilir. Sinirlenip durmaktan uyanan birini göremedik. Sergüzeşt-i Ali Bey çok daha akla uygun. 4 sayfa bahar betimlemesi ve 4 sayfa Çamlıca betimlemesi okutuyor Namık Bey bize. Kitap sadece küçücük bir bölümde Albert Camus' un Yabancı'sını getirdi gözümün önüne. Acaba Camus o ölümsüz yazıyı buradan esinlenerek mi yazdı? Uzun zamandır 10 puan vermemiştim bir esere Namık Bey bu açlığımı da gidermiş oldu. Lakin kitabın aldığı puan beni haliyle üzdü. Nasıl bu puanı alabilir anlamıyorum. Ülkemizde bomboş sayfa israflarının çok daha iyi yerlerde olduğunu gördüm. Bu ülkeye bu "Edebi Roman" fazla. Elime kitabı aldım ve sadece iki oturuşta bitirdim. 1 gün dahi sürmedi. Öyle akıcı öyle sarıyor öyle merak uyandırıyor ki ne olacak olacak diye diye kitabın bittiğini gördüm. Kendimi uzun zaman sonra bir eser bitirdiğim için boşlukta hissettim. Gerçekten ne yapacağımı bilemedim. O duygu taşkınlığından çıktıktan sonra insanın canı sıkılıyor. Ali Bey iyi eğitim görmüş zeki(!) (külliyen yalan, kitaptaki tek aptal en aptal kişi) edepli, saygılı falan filan bir İstanbul Beyefendisi. Arkdaşlarıyla çıktığı bir eğlencede, tanıştığı Mehpeyker Hatunla yaşadığı aşk kaçamaklar ve kendisinde, ailesinde ve o kişilerde dahil, yol açan çöküntü anlatılıyor. Zeki, güzel fakat için de saf kötülükten gayrı bir şey barındırmayan bir kadın, aptal bir adama neler neler neler edebilir çok güzel bir şekilde göstermiş bize Namık Bey. Okurken sinirlenmemek elde değil. Hangisinin salaklığına masum'un infazına neye üzülüp-sinirleneyi? Özellikle kadına şiddet uygulanması bu bizim eski edebiyatımızda sıkça karşılaştığım bir sorun. Ağızdan çıkan kanları gösterebilirim size. En çok etkilendiğim bir diğer durum ise Ali Bey de olan değişim. O değişim hali çok ibret alınası bir durum. Artık insanlığın insanın canı cehenneme bana zevk-ü sefa gerek. Mehpeyker'e bir ara inandığımı ve güvendiğimi anımsıyorum. Ama olamaz ki böyle bir şey. Mehpeyker'i geçmişinden arındıracak olan neden Ali Bey olsun? Güzel çok güzel bir kitaptı. Okumanızı isterim. Okuyun. Aşkı Memnu gibi dizisi olsa kesinlikle izlenirmiş. Tabii sinirlerimiz dayanırsa
İntibah
7.8/10
· 22,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
131
Şura
İntibah'ı inceledi.
164 syf.
·
12 günde
·
3/10 puan
İntibah:uyanış,uyanma, demektir. İlk olarak kitap ve ismi arasında bir uyum olduğunu sanmıyorum. Kitabın ilk isminin "Son Pişmanlık" olduğunu duymuştum ki bu isim daha uyumlu. Yazarın ağzından okuduk ve bana göre bu kitap belli bir sayfaya kadar kişisel gelişim olabilir. Çünkü Ali Bey'in yaşadığı kısa ama birçok olay oluyor. -Ali Bey'i pek sevmedim.- Bu kısım öncesi ve sonrası yazar o konuyla ilgili öğüt veriyor. Ağır bir anlatımı var ve çoğu yerin gereksiz olduğunu düşünüyorum. Eski döneme ait kelime ve cümleler var. Bunun için türkçeside alt kısımda bulunuyor. Anahtar kelimeler olarak insan, doğa, aşk, duygular, ahlak,namus. Pek sevdiğim söylenemez. Bu yüzden okumam uzun sürdü. Kitap, yazar için bir fikir oluşturmadığından başka bir kitabını yakında okuyacağım.
İntibah
7.8/10
· 22,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
33
Feylesof Büşra ✓
İntibah'ı inceledi.
176 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
İntibah ise uyanmak demektir.
İntibah ya da diğer adıyla Sergüzeşt-i Ali Bey, Namık Kemal'in, ilk kez 1876'da yayımlanan bir romanı. Magosa'da yazılan eser, karakter analizleri, tasvirleri ve ihtiras temaları ile ünlü bir romandır. Kitap karakterleri; Ali Bey ( kitabın baş karakteri), Atıf Bey ( Ali Bey'in sırdaşı), Mahpeyker (Ali Bey'in ilk aşkı, fahişe), Mesut Efendi ( Atıf Bey'in dayısı),Fatma hanım (Ali Bey'in annesi), Dilaşub (Ali Bey'in ikinci sevdası,cariye), Abdullah efendi( kötü işler yapan Arap adam). Yazar, kitabın ilk dört sayfasında baharı ve İstanbul'un Çamlıca tepesini cezbedici bir şekilde tasvir ediyor. Kitapta çok fazla betimlemeye yer verilmesine karşın yine de akıcılığı ve sürükleyiciliğini bozmuyor. Konusu itibariyle; İyi yetişmiş , terbiyeli, soylu bir aileden gelen Ali Bey'in , Mahpeyker isimli hatuna aşık olmasıyla oluşan sonuçları ele alıyor. Mahpeyker fahişe olmasına rağmen ilk görüşmelerinde Ali beyden gizli kimliğini saklıyor. Bir süre aşklarını dolu dizgin yaşarlarken tesadüfi bir şekilde Ali bey gerçeği öğreniyor. Ancak kadına öyle aşıktır ki onu sevmeye devam edip kendisine sadık kalacağına dair söz vermesini istiyor. Mahpeyker de Ali beye aşık olduğu için sözüne sadık kalmaya çalışır ama bir yanlış anlaşılma sonucu insafsızca terk edilir. Hemen ardından oğlunu bu durumdan kurtarmak isteyen annesi, Atıf bey ve Mesut efendiye danışır. Mesut Efendi'nin verdiği tavsiye ile eve genç, güzel, namuslu ve edepli bir cariye alır, oğluna sunar. Başta Mahpeyker yüzünden aşk işlerine girişmek istemeyen fakat kızın güzel ve namuslu oluşuna hayran kalan Ali Bey'in yeni sevdası Dilaşub olur. Mahpeykerin daha bu gelişmelerden haberi yoktur ve Ali Bey'in döneceğine inancı tamdır. Aradan 15-20 gün geçtikten sonra nazlanmayı bırakıp Ali beye mektuplar yazar. Bir kaç mektubu cevapsız kaldıktan sonra kendini öldüreceğini belirtir. Bu mektubuna dönüt olarak Ali Bey; "Benim için varlıkla yokluk arasındasınız zaten, ben gönlümü koyacağım namuslu bir yürek buldum" tarzında bir yazı gönderir. Mektup eline gelince kahrolan Mahpeyker,en çok da "namuslu bir yürek" e gücenir. Kendisi fahişe olduğu için kadının kendisinden üstün tutulması zoruna gider.(Kitaptan alıntı: Kadınlara göre en can çekici davranış,bir rakibin kendinden üstün tutulmasıyla yenilmektir.) Ali Bey'in ona geri dönmeyeceğini anlayan Mahpeyker intikam planları yapmaya başlar... Benim yorumum; Kitapta her ne kadar Mahpeyker suçlu görünüyor olsa da asıl suçlu nankör, bencil, akılsız davranışlarıyla Ali Bey. Kitapta çok fazla tasvirin yer alması kitabın daha gerçekçi ve hoş olmasını sağlamış 'betimlemeleri çok sevmeyen insanları bile içine çekebilecek tarzda.' Cariyelerin alınıp satılması çok uygun durmasada zamanın şartları gereği normal bir durum. Gerek konusu bakımından gerek romantizm açısından Namık Kemal'in en beğendiğim kitabı. İyi okumalar dilerim...
İntibah
7.8/10
· 22,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
27
169 syf.
·
1 günde
·
Puan vermedi
~İntibah~ Bu kitabı yıllar önce okudum ama tekrar okumam gerekti . Bu kitap ilk edebi roman olması Namık Kemal için bir başarı fakat bu dönemde incelediğimizde kusurları olan bir kitap . Tezatlıklar var kitapta , yazar olayı durdurup yorum yapması ya da yazar kahramanlardan yana taraf tutması . Kitaptaki kahramanlar karakter değil tiptir. Kahraman ya çok kötü ya çok iyi halbuki her insanda hem iyilik hem kötülük barındırır . Namık Kemal kitapta dönemin sorunlarını da yansıtmış ; eğitimsizlik , cariyelik , görücü usulü evlilik gibi sorunlar . Olay genel olarak Ali bey , Mahpeyker ve Dilaşup ön planda gerçi Dilaşup çok pasif bir kadındı .
İntibah
7.8/10
· 22,7bin okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
21