İntibah (Cep Boy)

·
Okunma
·
Beğeni
·
32974
Gösterim
Adı:
İntibah
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053840954
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Türk edebiyatının Batılı anlamda ilk edebî romanı olan İntibah'ta Namık Kemal, ruhsal çözümlemelerin yanı sıra dış dünya tasvirlerine de yer vermiştir. Romanda hayatları ve karakterleri birbirinden tamamen farklı iki kadın ile onların arasında kalan bir adamın birleşen hayatları başarıyla resmedilmiştir. Üç kahramanın yaşadığı olaylar bireysel olmaktan çıkarılıp toplumsal yönleriyle de ele alınmıştır. Bu anlamda başarılı bir "ilk" olmuştur.
164 syf.
·8/10
Merhabalar Vatan Şairi olarak bilinen yazarımız Namık Kemal ilk tarihi roman,ilk sahnelenen tiyatro ve ilk edebi roman gibi değerli eserler edebiyatımıza kazandırmıştır.Türk Edebiyatının ilk edebi romanı İntibah(Uyanış-Uyanma) aslında kitabın ismi Son Pişmanlık olsa da dönemin şartlarından dolayı sansürlenerek İntibah ismini almıştır.Konu olarak bir bayanın bir başkasına hırsından dolayı iftira atmasının sonucunda ne gibi sonuçlar ortaya çıkardığını göz önüne sermektedir.Karakter olarak Mahpeyker,Dilaşub ve Ali Bey yer almaktadır.Mahpeyker’in reddedilmesiyle nasıl kötü planların yaptığına şahit olacaksınız.Karakterlerin özelliklerinden bahsedecek olursam Ali Bey en hatalı olan,Dilaşub en masum ve Mahpeyker ise en kötü olan karakterdi.Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Türk Edebiyatı Klasikleri dizisinden olandan alıp okumuştum günümüz türkçesine çevrilmesine rağmen cümleler uzun ve yer yer anlaşılmaz oluyor.Bence herkesin okuyup fikir sahibi olması gereken bir eserdir.
Keyifli Okumalar Dilerim
164 syf.
Sıkılmadan okuduğum bir romandı.İlk edebi romanımız olduğu için merak ediyordum.Anlatımı akıcı ve sürükleyiciydi.Kısacası 'Son pişmanlık fayda etmez.'Sevdiğimiz biri hakkında bir şey duyuyorsak en azından karşımızdaki insana açıklaması için fırsat tanımımız gerekir.İyiligimizi düşünen insanlar gibi kötülüğümüzü düşünen insanlarda olabilir.İnsanlar bir şeye körü körüne inanmamalı.Belkide bizim için doğru olan onlar için büyük bir yanlıştır.
 • Sergüzeşt
  7.7/10 (2.040 Oy)1.778 beğeni11.909 okunma2.279 alıntı36.482 gösterim
 • Eylül
  7.6/10 (1.841 Oy)1.774 beğeni10.359 okunma3.010 alıntı47.928 gösterim
 • Araba Sevdası
  7.1/10 (1.135 Oy)976 beğeni7.082 okunma515 alıntı29.475 gösterim
 • Yaban
  8.2/10 (2.441 Oy)2.327 beğeni12.219 okunma1.858 alıntı38.015 gösterim
 • Fatih Harbiye
  7.8/10 (2.366 Oy)2.123 beğeni12.671 okunma1.397 alıntı37.160 gösterim
 • Madame Bovary
  7.8/10 (1.575 Oy)1.453 beğeni7.660 okunma2.567 alıntı47.202 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.1/10 (1.575 Oy)1.488 beğeni10.028 okunma728 alıntı27.481 gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.054 Oy)929 beğeni8.218 okunma150 alıntı22.686 gösterim
 • Sinekli Bakkal
  8.1/10 (1.009 Oy)1.006 beğeni5.934 okunma715 alıntı21.731 gösterim
 • Acımak
  8.7/10 (2.212 Oy)2.190 beğeni9.527 okunma1.361 alıntı36.779 gösterim
164 syf.
·Puan vermedi
Aşırı korumacı bir aile tarafından yetiştirilen bir delikanlının yaşamın zorluklarıyla başa çıkamaması ve gerçek dünyaya uyum sağlayamaması romanın konusudur. Yaşanan olaylar karşısında soğukkanlılığını koruyamayan, pek düşünmeden ani kararlar veren delikanlı, hem kendisinin hem de sevdiklerinin hayatını mahvedecektir. "Son pişmanlık fayda etmez" şeklinde özetlenebilecek bir kitap.
137 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
İş Bankasının Türk Klasikleri serisini okumaya devam ediyorum.

Bu seferki kitabımız İntibah.
Beni bilen bilir romantizm akımına kapılan kitapları hiç sevmem ki eğer erkek ya da kadın, karşı cins için kendini düşük görmeye başlarsa o kitaba 1 puan veririm :D

Bu kitabın başında da demiştim herhalde 1 puan vereceğim diye ama olmadı.

Ali Bey adı altında saf mı saf bir çocuk var. Kitapların,ilmin ve çalışmanın arasına gömülüp gitmiş ve 20'li yaşlarına geldiği zaman ilk defa bir kadın görüyor.
Tabii gördüğü ilk kadın olduğu için de hemen aşık oluyor.
Ardından aşık olduğu kadın ki bu da Mehpeyker adı altında hafifmeşrep bir kadın. Laubali tavırları ve o zamana kadar da erkekler üzerinden para kazanmış birisi.

İşte bu ikisi aşk yaşamaya başlıyor derken Ali Beyin annesi Ali'yi o kadından uzaklaştırmak için cariye getiriyor Dilaşup adı altında. Sonra olaylar başlıyor.

Kitaba neden 10 puan verdim onu anlatayım önce.
Kitabı ilkokulda okumuştum ilk kez ama okuduğumu unutmuşum. Kitabı tekrar elime alıp önsözünü okumaya başladığım zaman kitabı okuduğumu hatırladım.

Kitapta olaylar nasıl gelişecek ve sonu nasıl olacak bilmeme rağmen son sayfaları neredeyse nefes almadan okudum :D
O kadar etkiliydi! O yüzden 10 puanı da hak etti.

Diğer taraftan Ali Beyin annesi Dilaşup adlı cariyeyi Ali'nin yatağına sokuyor. O kısımda kadına baya sinir oldum. Kitabın bu gibi konulara değinerek o zamanki toplumu da gözler önüne sermiş olması ayrı bir kalite göstergesi bence...

Bir başka taraftan da Namık Kemal edebi anlamda bana göre biraz ilk olduğu için de zaman zaman olaylara karışıp okuyucuları yöneltmeye çalışıyor. Bu kadın kötü diye düşünün diyor bazen ki bunlar kitabın eksik yanı.

Kitap hakkında söyleyeceklerim bunlar ama belirtmek isterim ki KİTAP ÇOK GÜZEL.

Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
191 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
bu romandan birçok ders çıkarmak pekala mümkün;
-seni sen eden değerlerini yok edecek derecedeki bir bağımlılığın zararları
-bir insanının hayatının sevdiklerinden ibaret olduğunu
-Ana yüreği
-fevri davranışların ızdıraplı sonuçlarını
-şehvetin körleştirici özelliği
ve son pişmanlığın fayda veremeyeceğini

romanı okurken bir Yeşilçam filmini izler gibi olursunuz ama filmden farklı olarak duyguların çizdiği şekilleri görürsünüz. okuduktan sonra kitaba "AŞK VE ACI" adını koydum.

akıcı bir anlatım ve ilgi uyandırıcı bir hikaye, neden okunmasın ki!

kitabı okumayı düşünmeler içinse kitapta geçen genel hikayeyi paylaşıyorum

BUNDAN SONRASI KİTABI OKUMAYI DÜŞÜNMEYENLER OKUSUN (DERİM);

Namık Kemal, «edebiyatımızın en büyük eksiği» olarak romanı Gördüğü için, Magosa sürgününde, «Sergüzeşt-i Ali Bey'i yani "İntibah'ı yazar (1876). Eski meddah hikâyelerimizden «Hançerli Hanım» dan esinlenerek kaleme alınan bu romanın konusu şöyledir: «Ali Bey, zengin bir ailenin tek çocuğudur, iyi bir öğrenim görür, on yaşına gelinceye kadar birkaç dil öğrenir. Ancak aldığı bilgilerin kişiliğinin gelişmesinde etkisi olmaz. Yirmi yaşlarında iken babası
ölünce, keyfine göre yaşamaya kapılır. Çamlıca'da bir gezinti sırasında, güzel bir kadınla tanışır, iffetli sandığı bu kadın,
yosmanı biridir. Mehpeyker'dir adı. Suriye'de çirkin işler yaparak
zengin olmuş Abdullah Efendi isimli yetmiş yaşlarında", çiçek" 'bozuğu çirkin bir ihtiyarla dost yaşamaktadır. Oğlunun böyle uygunsuz bir kadına gönlünü kaptırdığına üzülen annesi, Ali Bey'in mutluluğu için Dilaşup adında güzel bir cariye alır. Yine de oğlunu bu kadının elinden kurtaramaz. Ali Bey bir gün yalıya gider Mehperker'i evde bulamaz; kadın dostu Abdullah Efendi ile buluşmaya gitmiştir. Bütün gece bekler, ertesi gün yalıya dönen Mehperker'le kavga eder. Ayrılırlar. Ali Bey gün geçtikçe Dilaşub'a ısınmaya başlar. Mehpeyker, her şeyine göz yuman ihtiyar dostu Abdullah Efendi ile bir plan hazırlar. Kızı hamamda gören kadınlardan vücudundaki benler hakkında bilgi edinir. Birtakım erkekler ağzından bunu Ali Bey'e duyurur. Ali Bey kızgınlıkla Dilaşub'u döver, kendisi de hastalanarak yatağa düşer. Kızı bir esirciye satarlar. Dilaşub'u Mehpeyker satın alır. Düşkün kadın kızın ahlakını bozmak için çok uğraşmışsa da başaramaz. Ali Bey, kendisini artık tamamen sefahate verir, serveti elden çıkar, annesi bir kira evinde sefalet içinde ölür. Böyle iken, Mehpeyker'e dönmez, Ali Bey'i tekrar ele geçiremeyen Mehpeyker, deliye döner. Ali Bey'i ortadan kaldırmayı düşünür. Hile ile Ali Bey Üsküdar'da bir bağ evine eğlence için çağrılır. Mehpeyker Dilaşub'u da oraya götürür. Dilaşub, Mehpeyker'in konuşmasından Ali Bey için hazırlanan komployu öğrenir. Olup bitenlerden habersiz davete gelen Ali Bey'e bildirir. Genç adam pencereden bir çarşafa sarılıp inerek kaçar. Karakola haber verir. Bu esnada onun paltosunu giymiş olarak bekleyen Dilaşub, Ali Bey zannıyla bıçaklanarak ölür.
164 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
İntibah romanı türk edebiyatında ilk edebi roman olma özelliği taşıma dolayısıyla önemli bir yere sahiptir oldukça yalın uslup sıradan bir işleyişe sahip olduğunu düşünüyorum ama herkesin kütüphanesinde olmali diye düşünüyorum....
164 syf.
·9 günde·Beğendi·7/10
Spoiler içerir. Konusu itibarı ile içine çeken bir aşk ve hayat öyküsü. Genç, terbiyeli ve iş sahibi birinin ön yargı ve hataları ile düştüğü hazin durumlar ve çevresinde ki ölümcül etkileri. Ne yazık ki yazarın son cümlesi "son pişmanlık fayda etmez" dilinin ağır olması ve çok uzun cümleleri hasebi ile karışık gibi geliyor, ama çözüm Kolay oluyor. Okunması kazançtır.
143 syf.
·12 günde·10/10
Kitabın sonunda "Meşhurdur ki, son pişmanlık fayda vermez." cümlesi her şeyi anlatıyor. Ali Bey'in yaptığı hatalar çok kötü şeylerin doğmasına neden oldu. Ali Bey'in son pişmanlığının ne yazık ki faydası yoktu, her şey olup bitti.
164 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Edebiyatımızın ilk edebi romanı olması bakımından da büyük önemi olan İntibah, Ali Bey isminde bir gencin aşk maceralarını anlatıyor. Ali Bey, yanlış kişiye olan tutkusundan ve ısrarından dolayı tüm hayatını etkileyen ve geri dönüşü olmayan bir serüvenin içinde buluyor kendini. Sadakatin, intikamın, acımasızlığın ve şefkatin doruklarda yaşandığı bu hikaye eski filmleri aratmayan cinsten. Keyifli okumalar.
164 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
"Meşhurdur, son pişmanlık fayda vermez"
.
Edebiyatımızda ilk edebi roman olma özelliği taşıyan bu eseri lise yıllarında gördük okumak bugüne nasip oldu. İlk edebi roman olmanın hakkını vermiş diye düşünüyorum ben o edebi tadı aldım. Eserin ismi normalde kitabın son cümlesi olan Son Pişmanlık imiş lakin dönemin Maarif Vekaleti yazara danışmadan kitabın ismini değiştirip bazı kısımlarını da sansürlemiş. Eseri akıcılığı, dili ve özelliklede edebi değeri bakımından çok beğendim. Dili bakımından güzel olmasında İş bankasının payı büyüktür okuyacaksanız kesinlikle İş bankasından okuyun derim.
.
Eserde başlarda efendi ahlaklı olan Ali Bey cilveleriyle oynaklığıyla onu etkileyen kötü bir kadın(aşüfte) olan Mahpeykere gönlünü kaptırıp yoldan çıkıyor. Kötü bir kadın da olsa Mahpeyker de gönlünü Ali Bey e kaptırıyor ama içinde bulunduğu bataklık ve ruhuna sirayet etmiş kötülükler peşini bırakmıyor Ali Bey bir şekilde Mahpeykerden uzaklaşıyor ve yüreği tertemiz, saf ve sadık bir aşık olan Dilaşub a yöneliyor lakin sonrasında entrikalar kötülükler peş peşe geliyor. Ben eseri çok beğendim okuyup kitaplığınızda bulunması gereken bir eser.
.
!!! Kesinlikle Okumalısınız !!!
hiç tanımadıkları kadınları birtakım münasebetsiz sözlerle böyle rahatsız etmeye kalkışmak, onun kanaatince, düpedüz edepsizlikten başka bir şey değildi.
Namık Kemal
Sayfa 58 - İnkılap
En sonunda gene acziniz görünür; gönül ölümden başka bir şey arzu etmemeye başlar.
İnsan yatağının yorganına, çarşafına bakar da kefenden, topraktan bir farkını göremez.
Kendini telef etmek ister, ona da kıyamaz.
Çaresiz işin sonunu beklemeye karar verir, değil mi?

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntibah
Alt başlık:
Cep Boy
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
170
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053840954
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sonsuz Kitap
Türk edebiyatının Batılı anlamda ilk edebî romanı olan İntibah'ta Namık Kemal, ruhsal çözümlemelerin yanı sıra dış dünya tasvirlerine de yer vermiştir. Romanda hayatları ve karakterleri birbirinden tamamen farklı iki kadın ile onların arasında kalan bir adamın birleşen hayatları başarıyla resmedilmiştir. Üç kahramanın yaşadığı olaylar bireysel olmaktan çıkarılıp toplumsal yönleriyle de ele alınmıştır. Bu anlamda başarılı bir "ilk" olmuştur.

Kitabı okuyanlar 8.913 okur

 • Leyla Madsar
 • Melih
 • Nurcan
 • Ayşe Eren Bayhan
 • Rümeysa ERTÜRK
 • V. N.
 • Nilist
 • Ayşe Gürsu
 • FULAY YURT
 • N. N.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (4)
9
%0.2 (3)
8
%0.2 (3)
7
%0
6
%0.1 (1)
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0.1 (1)
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları