Adı:
İntihar Şairleri
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754345414
Kitabın türü:
Çeviri:
Hazırlayan: Enver Ercan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Türk şiirinde ölüm ve intiharın kapladığı alana farklı perspektiflerden bakmak isteyenler için önemli bir kaynak sunuyoruz. Bu çalışmada Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde intihar etmiş otuz bir şairin şiirleri ve onlar hakkında kaleme alınmış metinler yer alıyor. Kitabı değerli kılan, metinleri yazanların intihar eden şairlerin yakın dostları olması, tanıklıklara dayanması. Onlar sahici kıldı bu kitabı.
İntihar eden şairlere karşı özel bir merakım vardır bu kitabı da şans eseri görünce hemen aldım. Osmanlı'nın son dönemlerinden günümüze kadar intihar etmiş şairleri, elinden geldiği kadar toplamış kitap. Ziya Gökalp ve Nilgün Marmara dışında çok tanıdık şairler yok ama içlerinden bazılarını görünce Türk Edebiyatı'nın önemli yerlere gelecek şairlerini genç yaşta yitirdiğini göreceksiniz. Şairlerin ruh halini ve öyküsünü yakınlarının yazması şairlerin iç dünyasını anlamanıza yardımcı oluyor ayrıca bir çoğunun kitabının bulmak mümkün değil bu yüzden hikayelerinin sonunda verilen 3-4 şiir tadımlık olsa da büyük önem taşıyor. Şiiri seven arkadaşların okumasını şiddetle öneririm. İncelemeyi kitaptan bir alıntıyla bitirelim:
''Dünyanın insanı kendinin katili haline getirmesi her zaman ihtimal dahilindedir.''
Bu kitabı, gezdiğim kitap mağazasının rafları arasında en köşede gördüm ve direkt ilgiyle inceledim. Bunda Sylvia Plath ve Nilgün Marmara hayranlığımın etkisi çok büyüktü, kitabın içerisinde Nilgün Marmara'ya da yer verildiğini görünce daha da merak ettim çünkü haliyle Sylvia Plath'ten de bahsedilecekti,bu kaçınılmazdı. Bu yüzden büyük merakla aldığım kitabı çok beğenerek bıraktım elimden.
"İntihar, insanın kendi varoluşu üzerine söyleyebildiği son sözüdür." der Karl Marx. Doğrudur da. İntiharı seçmek, insanın yaşadığı dünyayı terk etme isteği, her şeyden önce saygı duyulması gereken bir eylemdir. İntihar eden şairlerin yaşam ve ölüm arasındaki mücadeleleri, bu süreçte de şiirleriyle kendilerini ifade etmeye, en azından çoktan seçmiş oldukları yolu dilin sanatsal işleviyle yansıtmaya çalışmaları gözler önüne serilmektedir. Bu kitabı okumasaydım Türk Edebiyatı'na katkı sağlayan birbirinden değerli sanatçıları ve bununla beraber okunmaya değer hayat hikayelerini şu an bilmiyor olacaktım.
İntihar, hayata karşı bir başkaldırıdır. Özgürlüğün en uç noktasıdır da. İntiharların herhangi bir nedeni olabileceği gibi genellikle nedeni olmayan bir tercihtir. Nilgün Marmara, " Yaşamın neresinden dönülse kardır. " diyerek intihar ettiğinde 29 yaşındadır. Belki bu cümlesi bile kendi varoluşu üzerine geçerli bir nedendir ya da Rasih Güran'ın kanser olmadığını öğrendiğinde sevinçten bulunduğu hastanenin dördüncü katından atlaması da yaşamı alaya alıp kendi tavrını ortaya koyabilmektir.
Burada yer alan sanatçıların iç dünyasına ulaşabilmemizde de şiirleri çok etkin bir rol oynuyor. Okuduğum hayat hikayelerinden de anladığım kadarıyla yaşam ile ölüm arasındaki mücadelesinden ölümü seçerek kurtulan insan, kendi benliğini de ortaya koyacaktır ve bu uğurda elinden geleni yapacaktır. Belki de bu insanlar, yaşamanın bir intihar olduğunu düşünmüş, intiharı bir kurtuluş saymışlardır.
İntihar Şairleri'nin okunması gereken bir kitap olduğuna inanıyorum. Saygıyla okunmaya değer hayatlar, şiirler ve varolma mücadeleleri... Yazımı Nurettin Çalışkan'ın babasına ithafen yazdığı şiirin bir kesitiyle bitiriyorum: "Bir kuş hafifliğinde kurtulacağız acıların dünyasından." Keyifli okumalar.
Öncelikle bu kitabı bana tavsiye eden ve kitabı birlikte okuduğum Cansu'ya teşekkür ederim. Kütüphanemiz sayende güzel bir eser daha kazandı.

İntihar... Kim yaşamının bir anında aklından geçirmedi ki bu düşünceyi...

"Gerçekten önemli olan bir tek felsefe sorunu vardır: intihar. Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda bir yargıya varmak, felsefenin temel sorusuna yanıt vermektir."
Böyle başlar Sisifos Söyleni'ne Camus.
Peki intihar acizlik mi yoksa yaşama yönelmiş bir başkaldırı mı? Bu konuda bir fikir birliğinin olmadığı aşikar.
Bana göre intiharı acizlik olarak görenler bu sorunun üzerinde düşünmeyenlerdir. Onlar kendilerince "büyük savaşçı" hayatı yenen insanlardır. Ve İntihar eden birini görünce küçük görürler. Onların korkak olduğunu yaşam karşısında direnemediğini söylerler. Kimi de hiçbir düşünce ortaya koymadan sadece "günah" deyip intihar edenleri acizlikle suçlarlar ki. Onlara değinmek istemiyorum bile.
Peki intihar bir korkaklık mı gerçekten?
İntiharın istatistiki verilerine baktığımızda refah düzeyi iyi olan ülkelerde bu oranın yüksek olduğunu görürüz. Gerçekten maddi bir sıkıntı çekmeyen bir eli yağda bir eli balda olan bu insanları korkak, aciz olarak nitelendirebilir miyiz? Neye dayanamadı bu insanlar? Hangi güçlüğün üstesinden gelemediler?
Hayatın neyinden korktular da bu yolu seçtiler?
Sadece zor şeyler yaşayanlar mı intihar eder? Hayatın her anlanında güzel bir yaşam geçirenler intihar edemez mi?
Camus'un belirttiği şekilde dünyanın bu uyumsuzluğunu görüp bu uyumsuzluğu ret eden kişileri aciz olarak mı görmeliyiz?
Yaşamın yaşanmaya değip değmediği konusunda yıllarca kafa yoran ve değmeyeceğini anlayıp intihar edenleri korkak olarak mı nitelendireceğiz?
Kitapta Can İren'in intiharı üzerine Rasih Güran'ın yazısı var. Rasih Güran bu yazısında yakınıyor Can İrene neden intihar etti diye.
Sonradan görüyoruz ki Rasih Güran da intihar ediyor. Kanser "olmadığına" sevindiği için kendini tedavi gördüğü hastanenin dördüncü katından atlıyor.
Ey cesur, savaşçı, hayatla baş edebilenler. Nasıl açıklayabilirsiniz Rasih Güran'ın intiharını? Çok mu aciz biriydi ya da çok mu korkaktı Rasih Güran?
Mutluluktan bile intihar edilebileceğini gösterir bize Rasih Güran. Kimse küçük göremez, aşağılayamaz onun intiharını. (Nur içinde yatsın...)
İntiharın bir de bir ülkü uğruna yapılması vardır ki o "çok güçlü" insanların bunu anlayabileceğini hiç sanmıyorum. Hapisteki zulme, işkenceye karşı bedenini ateşe veren insanları; hak, hukuk, adalet, insan hakları,özgürlük için açlık grevinde can verenleri nasıl anlatabilirim ki bunlara? Anlatsam anlarlar mı? Sanmıyorum...

Kitaba gelecek olursak.
Güzel bir inceleme kitabı olmuş. Türk edebiyat tarihine adını altın harflerle yazamayanların kitabı.
Çoğu genç yaşında intihar etmiş ve adını bile muhtemelen duymadığınız şairler. Kısa hayatlarına konuk olmak istiyorsanız kitap sizi bekliyor. Keyifli okumalar...
Şair olmak deha ile deliyi ayıran ipin üzerinde elde şemsiye bir oyana bir bu yana gezinmektir. Kilidi bozuk kumbaralarınız vardır ve bir sürü keder biriktirirsiniz içinde ve ara sıra dökersiniz masanın üzerine, sayarsınız kaç kederiniz birikmiş, dökersiniz ve şiir olur o an. Şairseniz çok farketmeyebilir; ha intihar etmişsiniz, ha etmemiş her gün cenaze gibisiniz..
" İnsanlardan kaçarak
Uzaklara
Gitmek geçer aklımdan.
Yalnız kalmak bir başıma
Deli gibi... "
Kolektif
Sayfa 142 - Varlık
Çıkar ilişkilerinin yoğunluğu onu hep yordu ve umutsuzluğa taşıdı. O, saf ve temiz, kin ve kibrin olmadığı alanlarda yaşamak istedi. Ölümünden kısa bir süre önce bana, anne olmak istediğini söylemişti.
Ahmet Haşim kendini yalnız ve garip hissetmiş, yaşamın bir biçimi olarak insanların dışında kalmayı tercih etmiştir. Bu yüzden ''gece ve doğa'' onun ruhuna gitmenin iki kaynağı olmuştur.
''İnsan nasıl ölümü düşünmeyebiliyorsa, kadınları da düşünmeden edebilir. Çünkü kadını seçmek ölümü seçmektir.''
" Yalnızlık denizi seni yutarken
Yaşamaya çabalamalısın dostum
Bir yıkılmaz duvar olmalısın... "
Kolektif
Sayfa 154 - Varlık

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İntihar Şairleri
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
392
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754345414
Kitabın türü:
Çeviri:
Hazırlayan: Enver Ercan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Türk şiirinde ölüm ve intiharın kapladığı alana farklı perspektiflerden bakmak isteyenler için önemli bir kaynak sunuyoruz. Bu çalışmada Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde intihar etmiş otuz bir şairin şiirleri ve onlar hakkında kaleme alınmış metinler yer alıyor. Kitabı değerli kılan, metinleri yazanların intihar eden şairlerin yakın dostları olması, tanıklıklara dayanması. Onlar sahici kıldı bu kitabı.

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Eshe Eriyebilir
  • AkUrGu
  • Emre
  • Recep
  • Revan Deniz
  • Begüm
  • Hogír
  • Cansu Koçak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (2)
9
%28.6 (2)
8
%14.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%28.6 (2)
3
%0
2
%0
1
%0