·
Okunma
·
Beğeni
·
1720
Gösterim
Adı:
İpeği İşleyen Kız
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880723
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Girl Who Wrote In Silk
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
İpeği İşleyen Kız
The Girl Who Wrote in Silk
Keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin…


Bir Çin atasözü der ki: “Keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin…” Büyükannesi ve babasıyla yaşayan Mei Lien’in tek bildiği topraklar, doğup büyüdüğü Seattle’dı. Sırf Çinli olduğu için beyaz adamlar ona bulaşmasın diye erkek kılığına girerek dolaştığı topraklardı burası. Ta ki beyaz adamlar onu ve onun gibi olanları ülkelerinde istemediklerini söyleyip hepsini bir gemiye doldurana kadar…


Mei Lien gemiye bindiği sabahın gecesinde yaşananları hiç unutmadı. Herkesin yaptığı gibi hayatına devam etti belki ama unutmadı. Tek dayanağı, deniz ve onlardan bir işaret gelsin diye beklediği atalarıydı. Sözlerine kulak verilmeyeceğini bildiği için kimseye anlatmadı yaşadıklarını. İpeği eline aldı ve tüm hayatını ona işlemeye başladı.


Uzun zaman alsa da adaletin er ya da geç yerini bulacağının farkındaydı çünkü gerçekler ortaya çıkmak için gün sayardı…


Gerçek olaylardan esinlenerek romanını oluşturan Kelli Estes, kadınların ne kadar güçlü olabileceğini ve bedeli ağır olsa da asla doğrulardan kaçmadıklarını çarpıcı bir dille ortaya koyuyor. Kalbe dokunan bu hikâye, geçmişimizden arınmadığımız sürece günümüzle uzlaşamayacağımızın bir kanıtı…
456 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitapta, Amerika tarihinin gizli kalmış kara sayfalarından birine daha odaklanılıyor. Bugüne kadar pek bahsedilmeyen 19. asır sonlarındaki Çinli katliamı.

Yazar, 1882 yılında ABD de Çinli göçmenlerin ülkeye girişlerinin yasaklanması sonrasında gelişen ve ülkedeki Çinliler üzerinde yoğunlaşan dramatik olayları bize anlatıyor. Bu olayları da, Seattle'daki katliamlardan kurtulmayı başarabilen Mei Lien isimli Çinli bir kızın dramatik hikayesini ön plana çıkarıp kurgulayarak bize aktarıyor.

Kitap oldukça akıcı bir şekilde yazılmış olup, geçmişteki olayların günümüzdeki kişiler tarafından ortaya çıkarılması şeklinde kurgulanmıştır. Dolayısıyla tüm kitap, gel gitler halindeki bölümlerden oluşmaktadır. Bu durum da kitaptaki gizemin dozunu dahada artırarak sürükleyici bir hal almasına sebep olmuştur.

Beğenerek okuduğum bu kitabın, özellikle tarihin bu dönemindeki olayları merak edenlerin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
456 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
1882'de Amerikada Çinli Göçmen Yasağı yürürlüğe girmiş, Çinlilerin ülkeye girişi kısmen engellenmiştir. Artan Çinli düşmanlığıyla birlikte beyaz vatandaşlar Güney California'dan British Columbia'ya, Wyoming'den Colorado'ya kadar tüm Çinlileri yaka paça, çoğunlukla da şiddete başvurarak kasabalarından ileri sürmüşlerdir. Ayrıca onları linç edip, öldürtesiye dövmüşlerdir. Amerikanın ırkçı politikası tarih kitaplarında bahsi dahi geçmemiş bu durum yazarımızı hayrete düşürmüş. Kelli Estes, bu gerçeklerden yola çıkarak kurgulayıp, bunları kağıda dökmüştür.

İki farklı zaman diliminde geçen İpeği işleyen kız, 1886 yılında büyükannesiyle ve babasıyla yaşayan Mei Lien'ın, sırf Çinli olduğu için beyaz adamlardan korunmak için erkek kılığında dolaşmasıyla başlıyor. Bir gün ırkçılar onları ülkelerinde istemediklerinde hepsini Çin'e götürmek üzere zorla bir gemiye dolduruyor ve Mei Lien'ın acı dolu günleri başlıyor. Zamanla bu yaşadığı acıları eline aldığı ipeğe işliyor.
Günümüzde ise Inara Erickson, 9 yıl sonra ablasıyla birlikte San Juan Adalarında büyük-büyük-büyükbabasından kalan evlerine geliyor. Burada bir giysi kolu bulan Inara, bunu araştırıyor ve zamanla gerçekler bir bir ortaya çıkıyor.

İpeği işleyen kız, Kellı Estes'in ilk romanı ve Kellı Estes bu romanla çok iyi bir başlangıç yapmış. Irkçılığı, zulmü, sevgiyi, aile bağlarını çok iyi bir şekilde aktarmış. En başta geçmişe yolculuk yapıp, tarihteki acı olayları gün yüzüne çıkarmış. Hikayesi tam bitti denilen yerde başlıyor ve hikayesinin gerçek olaylardan çıkılarak yazılması baştan sona çok etkileyici. Ben çok sevdim. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biri daha. İyi okumalar dilerim :)
456 syf.
·5 günde·8/10
--Tarihi Gerçekler--

Amerika (beyaz adamlar) 1800'lü yıllarda başlayıp uzun yıllar devam eden tarihinde Çinli insanlara etnik temizlik uygulamıştır.
Linç ederek, zorla evlerinden atarak topraklarından sürmüş, yasalarla ülkeye girişlerine engel olmuş ve bu süreçte pek çok Çinli insanı katletmiştir.

--Kitabımız--

Roman yazar tarafından büyük emeklerle araştırılıp gerçek hikayelerden esinlenerek oluşturulmuş.
Geçmiş ile günümüz döneminde iki hikayeyi birbirine bağlamıştır.
Bir yanda Seattle'dan göçmen yasası hükmünce evinden zorla gönderilen Mei Lien ve ailesinin hikayesi, diğer yanda köklü bir aileye sahip olan Inara'nın evlerinin merdiven boşluğuna saklanmış kaftan koluyla değişen hayatının hikayesi..

Sıcak, duygu dolu özellikle geçmiş dönemlerin kültürel ve toplum yapısını gözler önüne seren.. Irkçılığın, sosyal statünün dolu dolu yaşandığı ve etkilerinin çarpıcılıkla ifade edildiği bir roman olmuş.

Okurken kesinlikle sıkılmayacağız bir anlatıma sahip. Geçmiş dönemlerin insanı düşündüren yönleriyle romanı hem sevecek hemde hüzünlü hikayesine kapılacaksınız..
Okumanızı tavsiye ederim.

(Kitabı benden önce okuyup düşünceler için arkasına bırakılan not sayfalarına yazı yazan anneciğim.. Ben de seni çok seviyorum.. İnsanlar sevdiklerinden ayrılmak zorunda kalmamalı..)
456 syf.
·Puan vermedi
Bazen heyecanlandıran, bazen gülümseten, bazen üzen ama her zaman okuyucunun merakını en üst düzeyde tutmayı başaran olay örgüsü; gerçek kişilerle ve olaylarla harmanlandığı nefes kesici kurgusu ve yüreğinize dokunmayı başaran sıcacık anlatımıyla okuyucusuna layık bir kitap fakat kitabı bitirdikten sonra yaptığım ilk işim Sarah Jio' nun ilk kitabını ne zaman yazdığına ve İpeği İşleyen Kızın basım tarihine bakmak oldu melesef. İki yazar arasında mekan, geçmiş ve gelecek arasında bağlantı kurma biçimleri gibi pek çok yönden benzerlik var.
Bu kadar benzerliğe rağmen kitabı elimden bir türlü bırakamadım. Yazar sanki yıllardır bildiğiniz bir hikayeyi, yarıda bırakamayacağınız kadar ilginç ve akıcı anlatıyor gibi.
456 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir Çin atasözü derki ; keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin..
Mutlu yaşa ve derinden sev.
Senin için tek dileğim bu..
Ölmek üzere olan annenin oğluna söyleyebileceği duygu dolu son sözleri....
456 syf.
·Beğendi·10/10
Yine insanlık dramı, tarihin acı yüzü...
İnsanların kendini üstün görmesi yüzünden yanan canların haddi hesabı yok. Günümüzde de ırkçılık devam ediyor. Kendinden olmayanı ötekileştirmek her toplumda var maalesef. İnsan okurken bile yapılan haksızlıklara tahammül edemiyor. Irkçılık, dünden bugüne insanlığın en büyük düşmanı ve ayıbıdır.
Gözü çekik, mini etekli, başı kapalı vs. diye gruplaştırıp insanların canını yakmak çok mu hoş?  Vallahi okurken hem sinirlendim hem elimden bırakamadım. 
Kitabın konusunu anlamışsınızdır; kendilerinden farklı oldukları için Amerika'da istenmeyen Çinlilerin yaşadıkları anlatılıyor.
Nasıl söylesem, kitap bir harikaydı. Elimden bırakmadığım kitaplardan biri oldu. Bu yazar hep yazsın ben hep okuyayım dedim.

Mei Lien'in anlatıldığı bölümler o kadar ilgi çekiciydi ki hiç bitmesin istedim. Sarah Jio'nun tarzıyla yazılmış ve onun kadar başarılı olmuş.   Kitabın gerçek olaylardan esinlenerek yazılması da insanın merakını hep en üst seviyede tutuyor. Sıcacık bir anlatımı var ve kitabı elimden bıraksam dahi kitabın içinden çıkamadım.  Bu anlatıma Erik Ağacı kitabında da rastlamıştım. Okumayan varsa onu da önermiş olayım. Günümüz bölümündeki olaylar her ne kadar tesadüfler zinciriyle geçmişe bağlansa da bu tür kitapların geçmişle gelecek arasında bir bağ kurma çabaları muhakkak ki bir tesadüfle sonuçlandığından çok da abes kaçmamıştı. Zaten beni içine çeken kısım kesinlikle 1880'lerdi, Mei Lien'di, Joseph'di, onların çabaları, aşkları, tutkuları, yaşadıklarıydı... Siz ÇOK GÜZELDİNİZ! Yazar keşke onları daha fazla anlatsaymış...

Aslında kitapla ilgili söylenecek çok fazla şey var da şimdi derine girmeyeyim. Merakınız artsın da kitabı alıp okuyun, mahrum kalmayın bu güzellikten.
456 syf.
·Beğendi·10/10
Boğazım düğüm düğüm son zamanlarda okuduğum gözyaşlarımı tutamadığım gerçek yaşananlara dayanarak yazılan çok hüzünlü bir o kadar da güzel bir kitaptı İpeği İşleyen Kız 1800 lü yılların sonunda "Çinli Göçmen Yasası" nı öğrenip araştıran yazar bu konudan yola çıkarak muhteşem bir kitap yazmış.
Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen konusu,dili, geçmiş gelecek örgüsü muhteşemdi. Ayşe Adalet klasik geçmiş-gelecek olay örgüsü olan kitabı okumadıysanız mutlaka okuyun tavsiyemdir.
Gerçeğe dayalı geçmiş örgüsünde Mei Lien, babası ve büyük annesiyle doğduğu Seattle'de yaşıyordu. Beyazlar (Amerikalılar) Çinli ırkı istemedikleri için onları ülkelerinden atmak için bir gemiye doldurdular..
Sonrası mı bu hüzünlü hikayeyi okuyun...
Gelecek örgüsünde Inara çocukluğunun geçtiği ve çok sevdiği Orcas adasına Dahlia'nın ölümünden sonra malikâneyi elden çıkarmak için gider.Ablası Olivia'nın ayağı merdiven halısına takılır ve merdivende ki çivileri fark edip açarlar ve bir kaftana ait olduğu belli olan işlemeli bir ipek kol parçası bulurlar. Bu kolun akıbetini araştırmak İnara'yı nasıl olaylarla karşılaştırır.
456 syf.
·2 günde·8/10
kitap diğer arkdaya kıtaplarında oldugu gıbı ıkı zamanlı anlatılıyor .bence dıgerlerınden ayrı olan gecmıs zamanla sımdıkı zaman arasındaki sırları cok cabuk verıyor ve merakınızı hemen gıderıyor tabıkı bu demek degıl herseyı en basından anlatıyorsunuz sadece konuyu cok uzatmıyor .çinlilerin istenmedıgı nerdeyse bı soykırım yapıldıgı bı zamanda babası tarafından kurtarılan çinli bi kızın amerıkalı bırı tarafından kurarılması ve evlılıgı toplumdan sureklı dıslanıyor olmasının yanında esıyle guzel bı hayat yasamasını anlatıyor bı taraftdan da sımdıkı zamanda babasının ıstedıgı bolumu okuyan annesını kaybetmıs bı genç bı kadının yıllar yıllar önce çinli kızın bıraktıgı bı gomlek kolunu bulmasıyla olaylar baslıyor
456 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Sizi sıkmayan, geçmiş-günümüz şeklinde ilerleyen güzel bir Arkadya Yayınevi kitabı.
Kitabı okurken aklıma yahudilerin 1940 larda yaşadıkları geldi hep. Aynı şeyleri 1800 lü yıllarda meğer Çinlilerde yaşamış Amerika'da. Bilmiyordum öğrendim.
Gerçek bir hikayeden esinlenilmiş yarısı kurgu güzel bir kitap. Meraklıları severek okuyabilir.
Keyifli okumalarınız olsun efendim :)
456 syf.
·10/10
Çinli bir kadının yaşadığı acı dolu hayatı anlatan duygusal bir kitap olmuş.Hikaye geçmiş ve günümüz şeklinde ilerlemektedir.Kitabın sonlarına doğru hikayenin akışı oldukça duygusallaşıyor ve gözyaşlarınızı tutamıyorsunuz.
456 syf.
·3 günde·Beğendi
Yazarın ilk okuduğum kitabı. Çok çarpıcı, çok sürükleyici bir eserdi. İki zamanda geçen bir hikaye. Çinli olan Mei Lien'in babası ve büyükannesiyle yaşadığı Seattle'de yaşarken bir gün Beyaz adamlar tarafından ülkelerinden zorla çıkarılıyor. Günümüzde de Irana annesi ve teyzesinden kalan eve gidip satış için uğraşacakları sırada merdivenlerin arasında saklı bir kaftan kolu bulmaları hikayenin başlamasına neden oluyor. Mei Lien tarafından işlenen kaftan kolunun gizemini Irana çözebilecek mi? Anlatımı konusuyla bence harika bir kitaptı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İpeği İşleyen Kız
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
456
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051880723
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Girl Who Wrote In Silk
Çeviri:
Duygu Parsadan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Baskılar:
İpeği İşleyen Kız
The Girl Who Wrote in Silk
Keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin…


Bir Çin atasözü der ki: “Keder kuşlarının başının üzerinde gezinmesini engelleyemezsin ama saçına yuva yapmasını engellersin…” Büyükannesi ve babasıyla yaşayan Mei Lien’in tek bildiği topraklar, doğup büyüdüğü Seattle’dı. Sırf Çinli olduğu için beyaz adamlar ona bulaşmasın diye erkek kılığına girerek dolaştığı topraklardı burası. Ta ki beyaz adamlar onu ve onun gibi olanları ülkelerinde istemediklerini söyleyip hepsini bir gemiye doldurana kadar…


Mei Lien gemiye bindiği sabahın gecesinde yaşananları hiç unutmadı. Herkesin yaptığı gibi hayatına devam etti belki ama unutmadı. Tek dayanağı, deniz ve onlardan bir işaret gelsin diye beklediği atalarıydı. Sözlerine kulak verilmeyeceğini bildiği için kimseye anlatmadı yaşadıklarını. İpeği eline aldı ve tüm hayatını ona işlemeye başladı.


Uzun zaman alsa da adaletin er ya da geç yerini bulacağının farkındaydı çünkü gerçekler ortaya çıkmak için gün sayardı…


Gerçek olaylardan esinlenerek romanını oluşturan Kelli Estes, kadınların ne kadar güçlü olabileceğini ve bedeli ağır olsa da asla doğrulardan kaçmadıklarını çarpıcı bir dille ortaya koyuyor. Kalbe dokunan bu hikâye, geçmişimizden arınmadığımız sürece günümüzle uzlaşamayacağımızın bir kanıtı…

Kitabı okuyanlar 114 okur

  • Rüzgar Kitapçı
  • Hatice krnck
  • Selvi demirkol
  • Yasemin Bayrakçı
  • Rabia ylmzr
  • Özlemceokur
  • Nalan aktaş
  • seda
  • Kübra
  • Gül sima

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50 (27)
9
%20.4 (11)
8
%16.7 (9)
7
%7.4 (4)
6
%3.7 (2)
5
%1.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0