İpek Böceği Cinayeti - Fotoğraflarla Çetin Altan'ın Yaşam Öyküsü

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
2 beğeni  · 
514 gösterim
... Çetin Altan'ın 1927'den başlayan yaşamı, aynı zamanda tüm gerçek yazarların, yani yaşamını yazıdan kazanmak için kalemini, yüreğini ve başını ortaya koymuşların hayatlarından da çizgiler taşıyor. Zorlu bir hayat... Çetin bir hayat... Babası Halit Bey soyadı kanunuyla birlikte soyadı olarak oğlunun adını alıp, ona da yeni bir isim verdiğinde; "Çetin olsun" dediğinde Altan'ın yaşamının ne denli zorlu, ne denli çetin geçeceğini herhalde hiç düşünmemişti... Zorlu bir hayat... Çetin bir hayat... Beşikten diplomaya... Diplomadan ilk büyük kasırgalara... Sonra T.C.'de yazı yazmanın bir türlü bitmeyen bedelleri... Bu bedelleri Çetin Altan "Büyük Gözaltı"nın son üç cümlesinde olağanüstü bir benzetmeyle şöyle anlatıyor: "Nihayet sakladığım en büyük sırrı çözmüşlerdi. Ben aslında ipekböceğini kozasının içindeyken öldürmüştüm. Başka türlü kumaş dokunamıyordu, ne yapayım..." Romanlar, tiyatro eserleri, denemeler, gezi yazıları, araştırmalar, anılar, binlerce köşe yazısı... O, hayatı yazıyla eşdeğer görmüş ender insanlardan biri... İşte fotoğraflarla Çetin Altan...
(Arka Kapak'tan)
Muzaffer Akar 
16 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayranı olduğum yazar ve filozofunun fotoğraflı hayat anlatımında kısaca Türkiye'nin son 100 yılı da var. Kitap tesadüfen Solmaz Kamuran ve Çetin Altan imzalarıyla geldi daha ne isterim.

Kitaptan 2 Alıntı

Muzaffer Akar 
16 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Ben mesleğini yaparak çağına layık olmaya çalışan bir yazarım, yine dünyaya gelsem yine yazardım. Beyinsel şehvetin doyumsuzluğuna... Başka türlü kumaş dukunamıyordu, ne yapayım..." Çetin Altan Yetmişinci yaş gününde söyler.

İpek Böceği Cinayeti - Fotoğraflarla Çetin Altan'ın Yaşam Öyküsü, Solmaz Kamuran (Sayfa 133)İpek Böceği Cinayeti - Fotoğraflarla Çetin Altan'ın Yaşam Öyküsü, Solmaz Kamuran (Sayfa 133)
Muzaffer Akar 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Benim öykülerime alışık olmayan şube, önce beni ti'ye alır, ama ben, çatallaşmaya başlamış sesimle: Bir yaz günü, yatağında çırılçıplak uyuyan bir kadının odasına, açık pencereden bir gölge girdi. Elindeki bıçak ay ışığında parlıyordu... diye başlayınca, sesler yavaş yavaş kesilir, önce anlattıklarımı dinlemeyenler, bağırmaya başlarlardı: "Yahu şunu baştan anlatsana."

İpek Böceği Cinayeti - Fotoğraflarla Çetin Altan'ın Yaşam Öyküsü, Solmaz Kamuran (Sayfa 30)İpek Böceği Cinayeti - Fotoğraflarla Çetin Altan'ın Yaşam Öyküsü, Solmaz Kamuran (Sayfa 30)