İran Uyanıyor Bir Kadının Ülkesini Ve Hayatını Geri Alma Savaşı

8,3/10  (4 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
397 gösterim
Washington Post Book World tarafından "Yılın En İyi Kitabı" seçilen bu unutulmaz biyografide, Şirin Ebadi, tarihin dönüm noktalarından birinde kadının duruşuna şahitlik ediyor. Ebadi bize kariyerini ve özel yaşamını; inancını, deneyimlerini aktarıyor. İsyankâr seslerin bastırıldığı ya da acımasızca susturulduğu bir ülkede, isyankâr bir ses olup geleneksel hayatını sürdürme çabasını aktarıyor.

Ebadi kitabında, 1979 yılında gerçekleşen İslami Devrim'e kadar olan Tahran'daki genç kızlığını, eğitimini ve genç yaşta elde edip İran'ın en başarılı kadın hukukçusu olarak sürdürdüğü profesyonel yaşamını bizlere anlatıyor. Ebadi'nin hikâyesini okurken sadık bir kız evlat, anne ve eş olduğunu görüyoruz. Ebadi de her kadın gibi; ancak o hapsedilmeye, taciz ve suikast girişimlerine karşı, kızları ve gelecek nesiller adına daha iyi bir İran için cesaretle göğüs germiş bir kadın aynı zamanda.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789756178515
 • Orijinal Adı:
  Iran Awakening
 • Çeviri:
  Eda Aksan
 • Yayınevi:
  Hemen Kitap
 • Kitabın Türü:
ramazan k. 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İran'ın Şah rejiminden İslam Cumhuriyeti'ne dönüşümünü devrim öncesi hakimlik yapmış, devrime aktif olarak katılmış ve devrim sonrasında da işinden atılmış, bir aktivist olarak avukatlık yapmış ve yaptığı faaliyetler sonucu Nobel Barış Ödülü kazanmış İranlı bir kadın. Bir otobiyografi de denilebilir eser için ama bir tarih kitabı olarak okunabilir; İran'ın dönüşümünün tarihi.

gökhan biçer 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

bir kadının ülkesini ve ayrıca kendi hayatını geri alma mücadelesi oldukça önemli bir kitap irandaki rejimle mücadele eden ve ülkedeki devrimsel süreci çok iyi bir şekilde anlatan özel bir kitap