İri Memeler ve Geniş Kalçalar

7,5/10  (4 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
1.791 gösterim
Nobel ödüllü Mo Yan, Çin toplumunun tüm değerlerini altüst eden Kültür Devrimi sırasında yaşananları, dokuz çocuklu bir ailenin başından geçenlerle yansıtıyor. Çocuklar doğdukları andan büyüyünceye kadar o süreçteki olaylardan her birinin dolaylı ya da dolaysız öznesi veya tanığı oluyorlar. Romanın en önemli kişilerinden biri de o çocukların annesi.
Mo Yan, kitabı nasıl yazdığını ve o anne karakterini nasıl oluşturduğunu şöyle aktarıyor:
"Romanı yazarken hiç çekinmeden annemin kişisel deneyimlerinden yararlandım; ama kitaptaki annenin duygusal deneyimleri kurgusaldır ve Gaomi Kuzeydoğu Bucağı'ndaki pek çok annenin deneyimlerine dayanır. Kitabın girişinde, bu kitabı annemin ruhuna adıyorum, diyorum; ama bu kitabı aslında dünya üzerindeki tüm annelere ithaf ediyorum; tıpkı benim şu kibirli ve vahşi hırsımla o küçücük Gaomi Kuzeydoğu Bucağı'nı Çin'in ve dünyanın mikrokozmosu olarak gördüğüm gibi."
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  1040
 • ISBN:
  9789750721755
 • Çeviri:
  Erdem Kurtuldu
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Her ne kadar memelere takmış olsada :) çok çocuklu ve zaman geçtikçe çok torunlu bir dulun hayat mücadelesini dokuzuncu ve sonuncu erkek çocuğun gözünden anlattığı romanı

Tolga Önver 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Uzak Doğu kültürü, dinginlik ve derinlik. Sanki meditasyon yaparcasına büyülü, efsanelerle gerçekler örtüştüğünde ise bir o kadar sarsıcı. Özelikle de o betimlemeler... Guan Moye yazmamış, adeta göstermiş/yaşatmış.

Norma 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tam bir Çin masalı. Mo Yan öyle güzel ve eşsiz betimlemeler yapmış ki bu Çin masalının içinde kayboluyorsunuz. Bu yüzden bin sayfa olması sizi korkutmasın.

Kitaptan 3 Alıntı

Ugur Ucr 
23 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Tanrıyı çağırmak kolaydır ama uğurlamak zor iştir.
Cvp: Çağırmak için onca zahmete katlandım neden uğurlayayım."

İri Memeler ve Geniş Kalçalar, Mo Yanİri Memeler ve Geniş Kalçalar, Mo Yan
Tolga Önver 
07 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Rahip Men odayı dışarıdan ayıran beyaz tül perdeyi hafifce aralayıp içeriye girdi. Beyaz saten bir kumaşla yüzümü örttü. Bana daha önce anlatıklarından bu görevi yerine getirirken yüzümdeki örtüyü açmamam gerektiğini biliyordum. Onun hafif adımlarla odadan çıktığını duydum. Odada sadece benim nefes alış verişlerim, kalbimin atışları ve tütsülerin yanarken çıkardığı sesler vardı, Dışarıdansa insanların ayakları altında ezilen karın sesi geliyordu. İçeriye zarif adımlarla bir kadın girdi. Başımı örten saten, yarı şeffaf olduğundan kadının yüzünü ve şişman vücudunu belli belirsiz seçebiliyordum. Kadının vücudu yanmış domuz kılı kokuyordu. Bu kadın Dalan şehrinden olamazdı. Büyük itimalle Kumlu Tepe köyünden geliyordu. O köyde saç fırçası yapan bir el işi atölyesi vardı. Ama kadın nereden geliyorsa gelsin Kar Prensi tarafsız olmak zorundaydı. İki elimi de hemen önümde duran içi kar dolu kazana daldırdım, kutsal kar, ellerimin kirini yıkayacaktı. Sonra ellerimi kazandan çıkarıp kadına doğru uzattım, kurallara göre yeni yılda hamile kalmak ve memelerinin sütle dolmasını isteyen, sağlıklı, canlı memelere sahip olan kadınlar, bluzlarını kaldırıp memelerini Kar Prensinin uzanmış ellerine göstermek zorundaydılar. Her şey olması gerektiği gibi gidiyordu. Bir çift sıcak ve yumuşak meme benim soğuk ellerimdeydi işte. Birden başım dönmeye başladı. Mutlu bir sıcak akıntı önce ellerime hemen ardından da hızla tüm vücuduma yayıldı. Kadın, kontrolsüz bir biçimde nefes almaya başladı. Sonra ise o bir çift sıcak güvercini andıran memeler, elimde çok kısa bir an durduktan sonra uçup gitti.
O ilk memeler, daha doyasıya dokunamadan uçup gidince biraz hayal kırıklığına uğramıştım. Ellerimi temizlemek ve kutsamak için bir umutla yeniden kara daldırdım. Bir sonraki memenin gelmesini sabırsızlıkla beklemeye başladım. İkinci çift geldiğinde, onların elimden bu kadar çabuk gitmesine izin vermeyecektim. Memeler gelir gelmez sert ellerimle hızla kavrayıverdim onları. Çok küçük ve zariftiler. Yumuşak desem yumuşak değil, sert desem sert değil, sanki fırından az önce çıkmış çörek kıvamında memelerdi. Onları göremesem de onların beyaz, bembeyaz, kar beyazı olduğunu biliyordum. Pürüzsüz ve parlaktılar. Uçları ufak mantarlar gibi küçüktü. Onları kavrayınca içimden sesiz bir dua okudum. Bir sıkım: Nur topu gibi üçüz oğlanların olsun. İki sıkım: Sütün çeşme gibi aksın. Üç sıkım: Sütün sabah çayı gibi tatlı olsun. Kadın alçak sesle inlemeye başlayınca hızla kendini geri çekip uzaklaştı. Onla hesabım daha kapanmamıştı. Duygularım ağır bir darbe aldı. Çok kötü hissediyordum. Kendimi cezalandırmak için ellerimi kazanın en dibine kadar bastırdım. Ellerim kazanın kaygan dibine deyince, ellerim ve kolarımın yarısı uyuştu. İyice hissizleşinceye kadar ellerimi dışarı çıkarmadım.

İri Memeler ve Geniş Kalçalar, Mo Yanİri Memeler ve Geniş Kalçalar, Mo Yan

Kitapla ilgili 1 Haber

Manevi Bir Cücenin Gözünden Büyülü Çin Tarihi
Manevi Bir Cücenin Gözünden Büyülü Çin Tarihi Yazarı Mo Yan’ın bizzat “manevi cüce” olarak tanımladığı yarım akıllı başkahraman Jintong’un gözünden Çin’in sosyal tarihi, tarih kitaplarında göremeyeceğiniz bir dille, büyülü masallarla süslenerek anlatılmış.