1000Kitap Logosu
İş Bulma Kurumu
İş Bulma Kurumu
İş Bulma Kurumu

İş Bulma Kurumu

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.0
2 Kişi
12
Okunma
2
Beğeni
132
Gösterim
160 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 4 sa. 32 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Varlık Yayınları · 1957 · Karton kapak
Bu eserde Adrian Zograffi'nin gençlik yıllarının hikâyesine devam eden Istrati Uşak'tan sonraki olaylar zincirini anlatıyor. Bu sefer de, Adrian'ın Bükreş'te geçen yoksulluk ve âvarelikle dolu türlü ma-ceralarını öğreniyoruz. Hep aynı insanlık sevgisinin ilham ettiği hislerin etkisi altında olan bu kitapta Adrian'la Mihail'i biraz daha iyi tanımak fırsatını buluyoruz. Istrati, Uşak'ta olduğu gibi bu kitabın da da proletarya dâvası peşinde koşanların içyüzünü göstererek sabit fikirlerin, kişisel tutkuların büsbütün soysuzlaştırdığı bir ideolojinin nasıl çıkmaz bir yolda olduğuna da işaret etmekten kendini alamıyor.
8.0
10 üzerinden
2 Puan · 2 İnceleme
Tuna Canbakış
İş Bulma Kurumu'yu inceledi.
160 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
İş Bulma Kurumu
Romanın akışı başlarda odaklanmayı zorlaştırıyorsa da ilerledikçe akıcı bir anlatıma ve olaylar silsilesine dönüyor. Karakterlerin iç bunalımları, kendileriyle olan çelişkileri, yoksul halkın ve işçi sınıfın çelişkileri, bilinçsizlikleri ve burjuva sınıfının mevcut sınıf bilincine sahip olmasını oturaklı bir yerden anlatıyor. Hikaye bir yerden sonra sadece olacakları merakla beklemenizi sağlıyor ve sizi tetikliyor. Yaşar Nabi çevirisinden okumak muhteşem bir keyif vermekle beraber kitapta oldukça fazla basım hatası var. İş Bulma Kurumu
İş Bulma Kurumu
8.0/10
· 12 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
4
Utku Turhan
İş Bulma Kurumu'yu inceledi.
160 syf.
·
Puan vermedi
Painati İstrati önceden komünistmiş. Belki sonradan da komünisttir bilmiyorum ama işte bakmış ki komünizm uygulanabilir bir şey değil, ki kendince neden olmadığını da 16. sayfadan alıntıladığım alıntılar bölümüne eklediğim kısımda harika açıklamış, kendini dostluğa, sevgiye vermiş. Bu kitap aslında bir devam kitabıymış, ilk kitapta yine bu kitabın ana kahramanı olan Adriyen'ın maceraları anlatılıyormuş. O kitabı da okumayı düşünüyorum ama her an vazgeçebilirim. Adriyen 20 yaşında, sol görüşlü, bohem hayatı yaşayan bir genç. Yalnız bohem hayatı yaşamak için fazla parasız. Para olmadan bohem takılmanın hiçbir albenisi yok. Kendisinden yaşça büyük olan ve benim anladığım kadarıyla fazlasıyla da öykündüğü bir adam olan Mihail ile birlikte Bükreş'te sefalet içinde yaşadıkları bir kesit anlatılıyor kitapta. İki kafadar iş bulma idarehanesi denen bir yere kapağı atıp sersefil yaşarlarken gönül maceralarına atılıyorlar falan. İkilinin arasındaki diyalogların alt metinlerinde İstrati'nin komünizmle ilgili şüpheleri açıkça ortaya konuyor. Hatta Adriyen karakteri baya baya İstrati'nin kendisi gibi, düşünce yapısı olarak. Kitap Varlık Yayınları' ndan dolayısıyla eski basım haliyle ve çevirisi de biraz çağımızın gerisinde bana kalırsa ama buna rağmen belki çevirmenin marifeti belki de yazarın tarzı sebebiyle çok rahat okunuyor. İstrati'nin mastürbasyona olan bakış açısını ise çok anlamsız ve garip buldum. Kitabın kısacık bir yerinde değiniyor buna, oradan çıkardım bunu. Karakterlerden biri odaya bir kız atıyor, bir başka karakter onların çıkardığı seslerden tahrik olup mastürbasyon yapıyor ve kahramanımız Adriyen bunu çok iğrenç buluyor. Ama cinselliğe karşı tutumu böyle değil, sadece mastürbasyona karşı aşağılayıcı bir bakışı var yoksa cinselliğin bedensel ve mutlak giderilmesi gereken bir ihtiyaç olduğunu düşünüyor kahramanımız, gideriyor da zaten. Sonlarında hilkat garibesi bir adamın evindeki maceraları fazlasıyla gereksiz buldum, böyle şeylerden pek etkilenmesem de yine de yer yer mide bulandırıcı ve aynı zamanda abartı buldum o evde olanları. Neden öyle bir bölüme yer vermiş yazar merak ediyorum. Çok ekstrası olan bir kitap değil, yazarın da kitabın da özeti 16. sayfadaki alıntı aslında.
İş Bulma Kurumu
8.0/10
· 12 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2