İsa'nın Güncesi

8,5/10  (2 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
639 gösterim
Modern zaman insanını tutsak eden "kuşku"nun merkeze alındığı İsa’nın Güncesinde Melih Cevdet Anday bireyin yalnız kalışını anlatıyor.

Bir tür sanrıya dönüşen kuşku, endişe, gözetlenme korkusunun yarattığı bu yalnızlık; giderilebilir, dindirilebilir bir şey de değildir.

Melih Cevdet Anday'ın nefis Türkçesiyle...

Kurşunda bir oyun oynanıyordu, ben bunun dışındaydım, ama bir yandan da tümümüzün ağır bir uyumsuzluk ipinde bulunduğumuz duygusunu canlı olarak yaşıyordum. Bu duygu bir aldanma değildi kuşkusuz; hatta seslerin kesilmesi de bunun sonucuydu bence. Pamuk ipliği ile bağlı gibiydik birbirimize. İlişkilerimizin düzenini sağlayan kalıplarımıza bir giriyor, bir çıkıyorduk. Hem tek başımızaydık, hem bir aradaydık. Zaman denilen şeyin beş paralık değeri kalmıyordu. Yıldızlar gibi, birbirimizden habersiz dönüyorduk. Ses duvarını aşıp saltık bir sessizliğe gömülmüştük. Artık hiçbir şeyin anlamı yoktu.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  230
 • ISBN:
  9786051416106
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Hayriye Gül 
08 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir duyguyu duymak değildir önemli olan, onu belli etmeye karar verip vermemektir.

İsa'nın Güncesi, Melih Cevdet Anday (Sayfa 33 - Everest Yayınları)İsa'nın Güncesi, Melih Cevdet Anday (Sayfa 33 - Everest Yayınları)
Hayriye Gül 
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşam Kısa, Hayat Güzel
Ben bu kısalıktan ötürü hiç de şikayetçi değilimdir, olmadım. Böylesi daha iyi gelir bana. Çünkü acılar, demek, ondan da kısa olmak zorundadırlar. Böylece ufala ufala, her şey, önemini yitirir. Yok olur, gider.

İsa'nın Güncesi, Melih Cevdet Anday (Sayfa 68 - Everest)İsa'nın Güncesi, Melih Cevdet Anday (Sayfa 68 - Everest)