·
Okunma
·
Beğeni
·
2031
Gösterim
Adı:
İsa'nın Son Sırrı
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990827
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Último Segredo
Çeviri:
Hasan Can Utku
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Kilisenin sakladığı iki bin yıllık sır gün yüzüne çıkıyor...

Bir paleograf dünyanın en eski İncil kopyalarından birini, Vaticanus el yazmasını incelediği sırada Vatikan Kütüphanesi’nde vahşi bir şekilde öldürülür. Cesedin yanına da şifreli bir mesaj bırakılır. İtalyan polisi, maktulle iletişime geçen son kişi olduğu için Portekizli bir kriptolog ve tarihçi olan Tomás Noronha’yı olay yerine çağırır. Olayı inceleyen polis memuru Valentina Ferro, Noronha’yı kendisine yardımcı olmaya ikna eder. Hemen ardından dünyanın farklı yerlerinde işlenen iki yeni cinayet de onları ortada büyük bir sır olduğuna inandırır.

Tomás ve Valentina’nın cinayetlerin nedenini bulmak ve katile ulaşmak için İncil’in içindeki muammaları çözmeleri gerekecektir, bu muammalar ise onları Yeni Ahit’in son sırrının yaşadığı Kutsal Topraklar’a götürecektir. Orada dünyanın en eski sırrıyla, İsa’nın gerçek kimliğiyle karşılacaklardır.

Gerçek tarihsel bilgilere dayanan bu kitap, José Rodrigues dos Santos’un polisiye alanındaki ustalığını kanıtlıyor. İsa’nın Son Sırrı başarılı bir romandan da fazlasını yapıp okuyucuyu İncil’deki şaşırtıcı sırla tanıştırıyor.

“Tanrı’nın Formulü’nden tanıdığımız Noronha’nın bu yeni macerası din dersinde öğrendiklerimize bir meydan okuma niteliğinde.”
Le Point

“Gerçekliği yeniden kuran ve sayısız tartışma yaratacak bir roman.”
Sol

“İsa aslında kimdi? İki bin yıldır bu sırrı bizden kim sakladı? Dos Santos’un yeni romanında tüm bu sorulara yanıt bulacaksınız.”
Panorama

“Gizli Hıristiyan tarikatlarıyla ilgili hikâyeler seven okuyucuları kendine çekecek, heyecan verici bir roman.”
L’Espresso
488 syf.
·9 günde·8/10
Evet, yine geldik yeni bir José Rodrigues dos Santos kitabımıza ve onun bizim üzerimizde bıraktıklarına!

Yazarın kitaplarında konular birbirine biraz yakın ve çok azda olsa sanki bağlantılıymış hissi vermektedir ama ben şahsen bağlantılı olmadıklarına eminim. Yanılıyorsam da lütfen düzeltin!

İsa’nın Son Sırrı, dinlerin tarihi, dinlerin kökeni konusunda biz bilmeyenlere ve diğer şüphecilere gelsin!

Yazarımız bu romanı ile resmen bizim Hıristiyanlık üzerine olan temel din bilgimizi ve bildiklerimizi baltalıyor bırakıyor diyebilirim. Önceki eserlerinden olan "Tanrı'nın formülü" okuduktan sonra, bu yeni kitabı okurlarına adeta sağ gösterip soldan gelen bir tokat etkisi veriyor. Burada anlatılmak istenilenin bir kısmı okurlar tarafından zaten biliniyor olsa bile, vahiyden vahiyeye, ayetten ayete gelgitlere şahit oluyoruz. Konuya hâkim olmayan bir okur bile, Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncillerini ve ayetlerini bir fiil okuyor, öğreniyor diyebilirim. Yazar sınırları az daha zorlasaydı, beni de dinden imandan çıkaracaktı emin olun. Derler ya, dört Kutsal kitabı okuduktan sonra ateist oldum diye. Onun gibi bir şey işte :)

Kitabımız gerilim kokan bir tarih filmi tadında ilerlerken, olaylar belli bir sayfadan sonra Hıristiyan dininin temeli olan İsa'nın bizim için yeni, bilinmedik yüzünü ortaya çıkararak biz okurları adeta sürüklüyor götürüyor. Biz bugüne kadar Tanrı’nın elçilerini dört dörtlük diye bilirken, karşımıza bir köktendinci, mezhepçi, kusurları olan ve ilahtan ziyade etten kemikten bir insan ile karşılaşıyoruz...

Ünlü Paleograf Patricia Escalona, Vatikan Kütüphanesi'nde gecenin ilerleyen saatlerinde, Kilise tarafından yönetilen en eski el yazmalarından bazılarını incelerken, gizemli bir katil tarafından öldürülür ve cesedinin yanına şifreli bir mesaj bırakılır. Roma Forumu'nun kalıntılarının restorasyonu üzerine çalışmakta olan Tomás Noronha, İtalyan polisi tarafından suç mahalline davet edilir: çünkü kayıtlara bakıldığında kurban ile en son o iletişim kurmuştur. Kriptoloji uzmanı tarihçimiz katilin mesajının şifresini çözmeyi başarır ve çok karmaşık bir soruşturmanın içinde bulur kendisini. Neredeyse eş zamanlı olarak ritüel tarzı bir cinayet İrlanda'da, bir diğeri ise Bulgaristan'da işlenir. Cinayet tarzı bir öncekiler ile benzerdir ve Kutsal metinlere, kitaplara işaret eden iki yeni şifreli mesaj daha bulunmuştur. Bir kurbandan diğerine, bir şifreli mesajdan diğerine sürükleneceğiz.

Dos Santos’un cesareti biz okurları Roma, Budapeşte, Dublin ve sonunda Kudüs’te yerleşkesi olan bir vakfa götürüyor. Dünyaca ünlü bilim insanlarının geçmişten günümüze gelen ve geleceğimizi etkileyecek olan buluşlarına şahit olacağız. En can alıcısıysa, yaratılanın Yaradan’ın rolüne soyunma emeline, gayretine ve hırsına şahit olacağız. Peki, ama tüm bunlar ne ve hangi amaca hizmet etmek için? Kudüs’ün eski Talpiot mahallesinde 1980’li yıllarda keşfedilen mezar odalarının birinde, üzerinde “İsa’nın oğlu Ye Huda” yazan bir kutu bulunmuştu. İşte Arkan Vakfı’nın hedefi olan “insanlığın en olağan üstü projesi”’in temeli bu mezarlıkta bulunan önemli şahsiyetlerden geriye kalan kemikleri ile ilgiliydi.

Bu romanda geçen konu ve ilginç olan şeyler, bir klonlama hikâyesinden ziyade, bilindik her şeyin sorgulanması: yalanlar üzerine inşa edilmiş bir dinin deşifre edilmesine dayanmaktadır. Bu kitapta bahse konu tarihi olayları detaylı olarak inceleyerek ele almanızda fayda var. Yaşananların ve yazarın doğruluğuna kanaat getirmek için bazı kitaplara da el atmak zorunda kalabilirsiniz. Kitapları bulamasanız da, internet üzerinde erişebileceğiniz birçok kaynak var. Yabancı dil bilginiz varsa, daha geniş kapsamlı bilgi kaynaklarına da erişim şansınız olacaktır. Bir Dan Brown tadında olmasa da, yerleşik tarihsel gerçekleri etkileyici bir şekilde kaleme alan José Rodrigues dos Santos, bu yaşanmış detayları bize gerçekleri ile verir.

Bu romanda işlenen güzel bir entrikanın ardından, dünden günümüze Hıristiyanlığın ayrıntılarının çözümlenmesi ele alınmıştır. İsa'nın geçmişten gelen mesajlarını tahrip ederek insanlara iletmeyi nasıl başardılar? Tüm antik metinlerde öne gelen bilinçli, bilinçsiz çeviri hatalarının yarattığı sorunları ve sonuçlarına şahit olacağız. Bir okur olarak belki bu kitabı okurken rahatsız olabilir ve acaba İslam dinine de sıra gelecek mi diye şüphe duyabilir, tedirgin olabilirsiniz. Korkmayınız efendim, yazarımız her ne kadar bize yakın coğrafyayı işliyor olsa da, daha henüz İslam dinini işlemedi diye biliyorum. Bu ileride de el atmayacağı anlamına gelmesin.

Kısacası, benim okuduğum ve önerebileceğim bir José Rodrigues dos Santos macerasıdır. Şimdiden keyifli okumalar dilerim arkadaşlar.

Bir sonraki kitap yorumu ve değerlendirmesin de görüşmek dileğiyle. Esen kalınız!

~ A.Y. ~
488 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Dan Brown benzeri bir eser.
Bir Tarih Profesörü öldürülür bu olayı sorusturulurken tesadüf (mu) şeklinde düşünülecek bir telefon konusmasindan yola çıkarak Baska tarih profesörüne (isteyerek) ulaştırılır polis ve onun sayesinde soruşturur iken Dublinde bir Tarih Profesörü daha öldürülüyor. Ve üçüncü olarak Bulgaristan'da bu sefer Nükleer Biyoloji Profesörü öldürülüyor. Bu cinayetlerin ortak noktası Üçü de Boğazları kesilerek öldürülmüştür. Bu öldürmeler Sikarilere kadar gitmeye başlıyor.

Bu kitapta Nasranilik hakkında bilgileri araştırarak yazan yazar basit bir polise olarak değil Isa'nin bir Yahudi olduğu ve Hristiyan değil Nasrani olarak yaşadığı gerçeğine değinen yazar Isa'nin gökyüzüne çıktığını reddediyor. Ve Isa'nin mezarında geçiyor
Neden Isa'nin mezarı Sikariler Isa'yi yeniden genlerinden geri getirmeyi amaçlıyorlar devamı kitapta..
Ilk yazılan incil kaç yılında yazıldı
Ilk incil Thomas Incilini neden Hristiyanlar kabul etmedi...

Iste kitap bunu Anlatıyor yazarın akıcı anlatımıyla güzel bir polisiye olmuş okuyun
488 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Jose Rodrigues Dos Santos'ı ilk defa okuyorum ve okurken 2 kitabını(Tanrının formülü ve Süleymanin'ın anahtarı )daha alıp soluksuz okuyacağım.
Yazar,Hz. İsa ve İncil'le ilgili bildiklerinizi bir kenara bırakmamızı; bab ve ayetlerle örnekler vererek bilinenlerin yanlış ve kasıtlı olarak farklı gösterildiğini,tarihsel ve bilimsel verilerle okuyucuya,kurgusu işlenen 3 cinayetin içinde işlenmesi le anlaşılır bir şeklide anlatıyor.
İnanç bilgiye dayandırılırsa daha değerli olacağını söyleyerek, Hiristiyanlık la ilgili bilgiye dayalı bir analiz yaparak kafalarda bulunan sorulara bir açıklık getiriyor
488 syf.
·9 günde·Beğendi·10/10
Ne denir ki, kitap dediğin böyle olur. Hem kendini okutturur hem öğretir hem sıkmaz hem de sonuda şaşırtır . Öncelikle kitapta, Bir Brownizm etkisi elbette vardı ama şöyle düşünün, Dan brown Seda Sayansa; Josede Lerzan Mutluydu. Tarzları benzerdi ama kavgalarıda okumaya değerdi. Yazarın "Tanrının formülü"kitabınıda okumuştum ama bu kitabı çok daha iyidi. Dediğim gibi kurgu çok başarılıydı. Birde üstüne Ben gibi hıristiyan mitolojisi, tarihi ve termilojisini seviyorsanız, tarihsel- gerilim türünden hoşlanıyorsanız ,isa peygamberi merak ediyorsanız tam anlamıyla size hitap edecektir. İsa hakkında çok fazla bilimsel ve teolojik bilgi kitapta mevcut Mutlaka okuyun, keşvedin. Sonra Kudüs'e gidelim :) seda ve lerzana kocada dileriz :))))
488 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10
Şimdiye kadar okuduğum hristiyanlık ile ilgili tüm çelişkileri bu romanda çok güzel harmanlamış.Ve açık yüreklilikle İncil ile alakalı yüzyıllardır süren açmazları kanıtlarıyla ortaya koyarak tüm kararı okuyucuya bırakmış.Çıkardığım sonuç şu ki;
1-Hz.İsa bir peygamberdir.
2-İncil tamamen tahrif edilmiştir.
3-İncil tamamen Hz.İsa'nın yanında bulunan havarilerinin anlatımları ve yüzyıllar içinde el yazmaları ile nüsha çoğaltanların anlatımlarıyla bize ulaşmıştır.
Fazla ayrıntılara girse de kitap bence tarih merakı olanlar için de sıkıcı olmayacaktır.
Yazarımız Dan Brown'a benzemeye çalışmış.Ama artık kendi olmalı ve tarzını geliştirmeli.
İyi okumalar.
488 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Tomas ve Valentina’nın cinayetlerin nedenini bulmak ve katile ulaşmak için İncil’in içindeki muammaları çözmeleri gerekecektir.
Bu muammalar ise onları Yeni Ahit’in son sırrının yaşadığı Kutsal topraklara götürecektir.
Orada dünyanın en eski sırrıyla, İsa’nın gerçek kimliğiyle karşılaşacaklardır.
.
“Gerçek tarihsel bilgilere dayanan bir kitap”
.
J.R. Dos Santos kitaplarında tarihi kaynakları didik didik ederek bize tekrar kaynakları ile sunan nadir yazarlardan biridir.
Yine bir dolu tarih ve incil’in tüm ayrıntıları ile anlatıldığı bu arada DNA hakkında inanılmaz bilgiler verirken diğer tüm kitaplarında olduğu gibi bunda da bir tarih din ve matematik şöleni sunmuş.
İsa'nın Son Sırrı
Jose Rodrigues dos Santos
488 syf.
·8 günde·10/10
böyle kitaplar okuduğum zaman sevdiğim bütün insanları kafalarını tutup bu kitaplara bastırmak, nooolur okuyun diye yalvarmak istiyorum.. inanılmaz bir yazar, inanılmaz bir emek ve bilgi birikimi, her kitabını bitirdikten sonra google'a adını yazıp bi yüzüne bakarım uzuuun uzun, nasıl bir insansın diye. kitabın sonunda kaynakçası da 3 sayfa kadar sürüyor, kitabın içinde anlatılan yer ve kişilerin mutlaka gerçek dünyada da bir karşılığı var ve yazma aşamasında kitapta geçen çoğu yere bizzat gitmiş olduuğunu da hayretle görüyorsunuz. kaynakçası bile sohbet havasında çünkü o kısmı bile okumak zevkli, müslümanlık tarihi konusunda benzer işler yapan (Jose sadece polisiye roman tuzu biberi ile harmanlayarak yapıyor bu işi ) Turan Dursun'un akıbeti malum.. dilerim sıklıkla yazarsın Jose ve ben de zevkten dört köşe olarak okumaya devam ederim, hayranım bu adama başka söyleyecek bir kelime bulamıyorum. Dan Brown ile karşılaştırılmasını da yadsımıyorum zira tarzları çok benziyor, özellikle bu son kitapta.. okuyun dostlar okuyun,
488 syf.
·6 günde·7/10
Yazarın Tanrının Formülü isimli kitabını büyük bir keyif ve merakla okumuştum.Süleymanın Anahtarı isimli kitabı da gayet iyiydi.Tarihte bilinmeyen bir çok gerçeği öğrenirken büyük bir keyif duyuyor insan.İsa'nın Son Sırrı isimli kitapta yine 2000 yıl öncesine dönüyor ve Mesihin din kitaplarında olmayan belgeli gerçeklerle karşılaşıyoruz.Güzel bir polisiye kurgu içinde yedirilmiş bilgiler hiçbir din kitabında yazılmayan olaylar kriptolog ve tarihçi profösör Noronha ile birlikte dile geliyor.Önceki kitaplarındaki kadar etkileyici ve sürükleyici olmamasına rağmen okunmaya değer bir roman.
488 syf.
·Beğendi·8/10
Kitabı bilgi içeriği açısından çok beğendim ve ardından yazarım tüm kitaplarını sipariş verdim. Kitapta sunulan tüm tarihsel ve bilimsel veriler gerçektir. Sürükleyici ve çok iyi araştırılmış. Sonu daha iyi olabilirdi, ama bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmez. Dan Brown'un ''Da Vinci Şifresi'' kitabını sevenler bunu da sevecekler. Kesinlikle tavsiye ediyorum.
488 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
#kitapyorum

José Rodrigues dos Santos'un (JRS) herhangi bir kitabı hakkında inkar edemeyeceği bir şey varsa bunların belgelenmiş olması gerçeğidir.
Bir öykü bu kadar büyüleyici ve iyi yazılabilir. İncil'de yer alan bazı olgular ve hikayeler üzerine yeni bir anlayışa ışık veren tarihi bir bilgi dolu bir kitap. Kahramanımız biraz Dan Brown'ın Robert Langdon’ı anımsatıyor tabi onun kadar iyi olamasa da zamanla daha iyi işler çıkaracağına inanıyorum. Ben çok severek okudum. Diğer kitaplarını merakla bekliyorum.
488 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Jose Rodrigues Dos Santos kuşkusuz en sevdiğim yazar.

İlk olarak "Tanrının formülü" kitabını okumuş ve kitapta ki felsefe, dinler üzerine görüşler vs beni çok etkilemiş ve okuduğum en muhteşem kitaplardan biri olmuştu.
"Süleyman'ın Anahtarı" ise inanılmaz bi beklentiyle okumaya başlamış ama ekşi bir tad bırakmıştı bende, sevememiştim pek.....
Sonrasında genel olarak sevilmeyen, yazarın "Kodeks 632" kitabını okumuş ve genelin aksine baya sevmiştim.

Uzunnn zaman sonra ise yeniden bi Jose Rodrigues kitabı okudum ve ne kadar özlemişim bu yazarı sevgili okurlar bilemezsiniz....

Öncelikle yazarın kitapları her ne kadar mükemmel olsa dahi kitap içinde ki felsefeyi,bilgileri bi kenara koyduğumuzda kitap içinde ki hikaye çok yavan kalıyordu.İsa'nın Son Sırrı yine bize muazzam bir hikaye anlatmıyor ama sırf hikaye olarak değerlendirirsek en iyi hikayeye sahip kitap bu kitap olmuş.

Yazar bu kitapta bize İsa,İncil ve hristiyanlık hakkında bilgi vermeyi misyon edinmiş. Sürprizi bozmak için söylemeyeceğim ama kitabı okuyunca İsa ve hristiyanlık dini hakkında çokça şeyi yanlış bildiğinizi anlayacaksınız. Hatta hristiyan dinine mensup okurlar bu kitabı okuduktan sonra fazlasıyla sorgulamalara girecektir.

Müthiş bir kitap "İsa'nın Son Sırrı". Kitap içinde ki bilgiler, süper olmasa da heyecanlı hikaye ve yazarın tüm bunları hiç ama hiç sıkmadan okuyucuya sunmasıyla " Jose Rodrigues Dos Santos" yine müthiş bi işe imza atmış.
488 syf.
·9 günde
Hırıstiyanlık hakkındaki pek çok eleştiriyi ve soruları cevaplarıyla barındıran bir roman. Kitabın içine güzelce yedirilmiş soru ve cevaplar. Aksiyon da hiç bitmiyor hıristiyanlık tarihi de. Müslüman gözüyle güzel bir kitaptı. Dinler konusuna merak salan arkadaşlar keyifle okuyup yeni sorulara gark olabilirler.
Benzersiz kokuyu derin derin içine çekti. Eski kâğıtlardan çıkan bu toz kokusuna bayılıyordu...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İsa'nın Son Sırrı
Baskı tarihi:
Ocak 2017
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052990827
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Último Segredo
Çeviri:
Hasan Can Utku
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
Kilisenin sakladığı iki bin yıllık sır gün yüzüne çıkıyor...

Bir paleograf dünyanın en eski İncil kopyalarından birini, Vaticanus el yazmasını incelediği sırada Vatikan Kütüphanesi’nde vahşi bir şekilde öldürülür. Cesedin yanına da şifreli bir mesaj bırakılır. İtalyan polisi, maktulle iletişime geçen son kişi olduğu için Portekizli bir kriptolog ve tarihçi olan Tomás Noronha’yı olay yerine çağırır. Olayı inceleyen polis memuru Valentina Ferro, Noronha’yı kendisine yardımcı olmaya ikna eder. Hemen ardından dünyanın farklı yerlerinde işlenen iki yeni cinayet de onları ortada büyük bir sır olduğuna inandırır.

Tomás ve Valentina’nın cinayetlerin nedenini bulmak ve katile ulaşmak için İncil’in içindeki muammaları çözmeleri gerekecektir, bu muammalar ise onları Yeni Ahit’in son sırrının yaşadığı Kutsal Topraklar’a götürecektir. Orada dünyanın en eski sırrıyla, İsa’nın gerçek kimliğiyle karşılacaklardır.

Gerçek tarihsel bilgilere dayanan bu kitap, José Rodrigues dos Santos’un polisiye alanındaki ustalığını kanıtlıyor. İsa’nın Son Sırrı başarılı bir romandan da fazlasını yapıp okuyucuyu İncil’deki şaşırtıcı sırla tanıştırıyor.

“Tanrı’nın Formulü’nden tanıdığımız Noronha’nın bu yeni macerası din dersinde öğrendiklerimize bir meydan okuma niteliğinde.”
Le Point

“Gerçekliği yeniden kuran ve sayısız tartışma yaratacak bir roman.”
Sol

“İsa aslında kimdi? İki bin yıldır bu sırrı bizden kim sakladı? Dos Santos’un yeni romanında tüm bu sorulara yanıt bulacaksınız.”
Panorama

“Gizli Hıristiyan tarikatlarıyla ilgili hikâyeler seven okuyucuları kendine çekecek, heyecan verici bir roman.”
L’Espresso

Kitabı okuyanlar 138 okur

  • Mahmutcan Balcı
  • Pilar
  • Bhr çbn
  • Ucurtma Avcısı
  • Gökay İldeniz
  • Simge Özel
  • polen tozu
  • Uğur Kalyoncu
  • Serkan Çakar
  • sus

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.8 (28)
9
%25.7 (19)
8
%27 (20)
7
%6.8 (5)
6
%1.4 (1)
5
%0
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%0
1
%0