İşaratü-l İ'caz

·
Okunma
·
Beğeni
·
2023
Gösterim
Adı:
İşaratü-l İ'caz
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438809
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Çağımız insanı Kur'anın yepyeni yorumlarına muhtaçtır.
Öyle bir tefsir olmalıdır ki; Kur'anın ince manalarını toplasın, çeşitli tefsirlerde dağınık bir şekilde işlenen sırlarını açığa çıkarsın ve modern ilimlerin keşfiyle anlaşılan hakikatlerini tesbit etsin. İşarat-ül İ'caz bu ihtiyaçtan doğdu. İşarat-ül İ'caz da Fatiha ile Bakara
suresinin bir kısım ayetleri yorumlanıyor Kur'anın mucize oluşu bütün açıklığıyla gözler önüne seriliyor.
Birinci dünya savaşı sırasında cephede yazılan bu eser, o devir bilginlerinin büyük takdirleriyle karşılandı. Bütün müftülüklere gönderildi.
254 syf.
·10/10
Bir tefsir tarihi varsa, âhirzaman dönemini kapsayıcı başyapıt olarak sıfatlandırılacak bir eser.

Sabuni nin yaklaşık 10 farklı tefsirin özeti ile yaptığı safvetut tefasir, Elmalı vb bir kaç tefsir daha okumuş biri olarak, acik ara onlardan önde, hemen hemen her ayette, kavramda yenilikçi ve zamanin ihtiyaçlarına uygun cevap vermiş bir tefsir.

Okuyacak kişiler öncesinde kitapta ele alınan Kur'anın ilk 47 âyetinin mealini ve tefsirini okursa, bu eserin ne denli önemli olduğuna şapka çıkaracaklardır.

Özellikle biraz veya çok Arapça bilenler ise bayilacaklardirlar diye düşünüyorum.
Ancak bu kitabı lugatsiz okumak zordur, tıkladığınızda kelimenin manasını getiren

Bu kitap dahil tüm Risale-i Nur kulliyatini okumayı çok kolay hale getiren bir çok faydalı özellik bulunan ve telefon izinlerinde hiç bir sıkıntı olmayan şu apk ile telefon, tablette çok rahat okuyabilirsiniz, deneyin derim.
https://play.google.com/...d=com.yukselis.okuma

Not program reklam, izin vb gerektirmiyor, marjinal bir program değil, bu güne kadar yükleme sayısı 1 milyon ile 5 milyon arasi görünüyor store da.
254 syf.
·30 günde
Benim gibi avam haddini bilmeyen birine Risale ı Nur un da incelemesini yapın denildi. Cümle kurmayı unuttum. Cümleleri tek tek açıklamak gibidir. Haddim değil ama okuyanların affina sığındım. Yıllardır okumaya rağmen (ELHAMDÜLİLLAH).halen anladığım farklı farklı düşünceler. Isaratul İcaz, fatiha ve bakara süresinin bazı ayetlerin tefsiri. Bunlarda ibadet hakikatleri, Gayba iman, Nübüvvet Tahkiki, Kıyamet Ahiret ve Cennet Bahsi Melekler Bahsi kısaca Kuranı Kerimin genel haritasi. Malum biz insanoğlu en müntehap şeyleri isteriz. Üstat der ya" Ey zaman - ı cahilliye" bu nida bile sayfalarca yazmaya yeter. Hep müntehap şeyleri isteriz ya ama neden istediğimizin farkında olmayız çoğu zaman.cunku gözlerimiz kör kulaklar sagir. Akıllar gözlere inmiştir.ve insan bu zamanı cahilliyede asrın sahiline dalmistir. Sahilin esintisi beyinleri etkilemiştir.ama ne gariptir ki halen etkisini inkar edebiliyor. Buna binaen üstat ayetlerle muazzam şekilde akılları o devirden alıkoyup ispatta gider. Işte akılları Vehimlerine esir olanlara. Ve zamanı cahilliyede küfür boy gösterir tüm zamanları kapsayarak. Ne güzel der ustatim küfür kalbe ait bir sifattir. Merkezi yıpratır beşerin zihni fikrini kaosa sürükler. Acaib bir şekilde yaratılan insan o kaosun etki alanını kestiremez. Çünkü kendi benliginin sınır kapılarını aralamadigindan bütün alemlere kendi gerçeğinin ispatina varamaz.ustat bunun ıspatini da Kurandan bize aktarır. Ve küfür cehil iken yok eden Nübüvvet hakikatlerini aktarır. Bununla ebed olan aleme huzur ve hazır olan yolu gösterir. Ruhu kirletmeye hakkımız yoktur. Onu verilen Sözle Kuran Hakikatleriyle temiz tutmaliyiz. Inkara gidenlere şüphede olanlara muazzam bir eser. Ve tabi GERÇEĞIN GERCEGINE VARMAK ISTEYENLERE INSALLAH.
254 syf.
"Bediüzzaman Said Nursî Hazretlerinin,Birinci Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında savaş cephesinde yazmış olduğu İşarat'ül -İcaz, Fatiha Sûresi ve Bakara Sûresinin ilk 33 ayetinin tefsirini içermektedir."

İlk kez okuyanlar anlamakta biraz zorluk yaşayabilir ama RNK altyapısı ve biraz da arapça altyapısı olanlar için çok kıymetli,istifade edilebilecek bir eser.
Yeni başlayanlara ise tavsiyem, önce diğer eserlere ağırlık verip bu esere sıra geldiğinde mümkünse açıklayabilecek birinden yardım almalarıdır.
İstifadeli okumalar dilerim...
Rabbim okuduğumuzu anlamayı,anladıklarımızı da uygulamayı nasip etsin. ÂMİN.
254 syf.
·10/10
Ustad Bediüzzaman said nursi'nin , 14 eserinden oluşan ve kitaplarindan başlıbaşına kendi hayatından söz edip kendi hatalarını bir bir yazıp ve duzletilmesi gereken yanlarını ince ince ele almıştır. Bir çok dini kitap okudum lakin hiç bir Risale-i nur kadar doğruya teşfik ettiğini, yanlış bilinenleri doğru ve ispatlı bir mantıkla anlattığını, bir çok meseleyi ince ince anlatan , yüce Allah ( c.c.) bu kadar güzel, doğru tanıtan bir dini set tanımıyorum. Bir çok şey yazılabilir kitap hakkında veya okurken " ben anlamıyorum " da diyebilirsiniz ama emin olunki her gün kesintisi bir sayfa okuyunca zaman içinde sizlere bir çok şey kattığını , anladığınızı farkedince daha çok seveceksiniz . Düşünün ki zamanın birinde bir sabah uyandığınızda veya bir toplumda dini bir konu ile ilgili konuştuğunda kendini bir çok bilmiş , söylemiş hatta öğrenmiş halde bulacaksınız.
254 syf.
·60 günde·10/10
Toplamda altı başlıktan oluşan eser temel olarak iki bölüm de ele alınmaktadır. Giriş kısmında yer alan "Tenbih" başlığı kitabın önsözü niteliğindedir. Eserde Kur'anın tarifi nazım tarzında yapılmış; Fâtiha suresi ve Bakara suresinin 33 ayeti tefsir edilmiştir.
250 syf.
·Beğendi·10/10
Birinci dünya savaşı sırasında cephede yazılan olağanüstü bir eser çağımız insanının ihtiyacı olan Kur'an'ın yepyeni yorumları, ince manaları, ilimlerin keşfiyle anlaşılan gerçekleri tesbit eden bu eser çeşitli tefsirlerde dağınık bir şekilde işlenen sırları açığa çıkaran, Kur'an'ın mucize oluşunu bütün yönleri ile anlatan, Kur'an'ın nazmındaki vecizliği ve mucizeliğini ortaya koyan orjinal bir Kur'an tefsiridir.
254 syf.
·10/10
1. Cihan harbinde Kafkas cephesinde Ruslara karşı yazılmış bir Kur'an tefsiridir. Fatiha suresinin tefsiri ile başlar ve Bakara ile devam eder. Yaz Molla Habib der Üstad... Ancak talebesi savaşta şehit olur. Üstad gönüllü alay komutanı olarak kurduğu keçe külahlılar adındaki bir alay ile savaşır. Dönemin türlü zorluklarında at üstünde yazılmış bir kitaptır..
360 syf.
·6 günde
Risale - i Nur külliyatı içinde en beğendiğim ve fazlasıyla istifade ettiğim bir eser diyebilirim. Özellikle Arapça kelimelerin nahiv ve sarf ilmiyle incelenmesi, Kuran-ı Kerim de neden başka kelime değilde mevcut olan kelimenin mantıklı izahatı beni adeta mest etti. Kelimelerin nereden ve ne şekilde türedikleriyle alakalı ilgimin olması da bence bu esere karşı muhabbetimi arttırdı. Alanım Arapça olduğu için bana fazlasıyla hitap ettiğini söyleyebilirim. Arapça alt yapısı olmayan ve hiç Risale i Nur eseri okumamış biri kesinlikle bu eserle başlamasın. Bu eseri idrak edebilmek için biraz da alt yapının olması gerekiyor. Risaleleri okumak için de belli bir yol izlemek gerekir yoksa sağlıklı neticeler alınmayabilir.Ben ilk başlayan birine öncelikle İman ve Küfür Muvazeneleri kitabını ya da Asa-yı Musa kitabını tavsiye ederim. Ben ilk Sözlerle başlamıştım. Kayıp mı hayır ama ilk bunlarla başlasaydım daha iyi bir yol izlediğimi düşünebilirdim.Tarihçe i Hayat'ı da okumak istiyorum ama şuan kitabın kalınlığı biraz korkutmuyor değil. Bir iki kitap sonra sanırım sırada o var.
Neyse biz bu eserimizi incelemeye devam edelim.Fatiha Suresinin ve Bakara Suresinin de bir kısmının ele alındığı bu eser Risale okuyucuları için olmazsa olmaz bi eser. Kitabın sonunda Hz Adem in yaratılış sahnesiyle alakalı ele alınan tefsir o kadar güzel ele alınmış ki bana farklı bir perspektif kazandırdı. Altını çizdiğim, postitlerle döşediğim muazzam bir eser. Düşünüyorsanız hemen temin edin ve okumaya başlayın. Şimdiden feyizli okumalar.
254 syf.
·Puan vermedi
Üstad Hz.nin Kuran-ı Kerimin başından başlayıp -çok uzun devam edemediği- belagat yönünü incelediği muazzam bir eser.

Eski Said dönemi eserlerinden olduğu için halka hitap eden bir eser değil, -malum olduğu üzere ilmi yönü ağır bastığından- istifade etmek için arapça ve belagat ilimlerini biraz bilmek gerekiyor.

Dili ağır. Ama dilinden anlayanların çok istifade edebileceği bir eser..
Öneririm.
784 syf.
·Beğendi·10/10
Bediüzzaman, klasik tefsircilerden farklı olarak dirayet tefsiri yapmıştır, Bu eserinde Kuran'ı Kerimden Bakara suresinin 32. ayetine kadar sırayla ayet ayet tefsir etmiş ve bundan sonraki 132 parça Risalei Nu eserini bu ayetin tefsiri olarak ifade etmiştir. İşaratül İcaz 1. Dünya Savaşında kah at sırtında, kah siperde kaleme alınmış, gazi ünvanı taşıyan aslı arapça olan bir eser.
.
"Risale-i Nur,
Kur'an'ın bu asırda en yüksek ve en kudsî bir tefsiridir.
Hakikatleri semavîdir, Kur'anî'dir.
O halde Kur'an okundukça o da okunacaktır..
.
...
Nifakın cinayeti, İslâm üzerine pek büyüktür. Âlem-i İslâm'ı zelzeleye maruz bırakan nifaktır.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 88 - NİFAK : Münafıklık, ikiyüzlülük, bozgunculuk, ara açma ve bölücülük.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İşaratü-l İ'caz
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799756438809
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Söz Basım Yayın
Çağımız insanı Kur'anın yepyeni yorumlarına muhtaçtır.
Öyle bir tefsir olmalıdır ki; Kur'anın ince manalarını toplasın, çeşitli tefsirlerde dağınık bir şekilde işlenen sırlarını açığa çıkarsın ve modern ilimlerin keşfiyle anlaşılan hakikatlerini tesbit etsin. İşarat-ül İ'caz bu ihtiyaçtan doğdu. İşarat-ül İ'caz da Fatiha ile Bakara
suresinin bir kısım ayetleri yorumlanıyor Kur'anın mucize oluşu bütün açıklığıyla gözler önüne seriliyor.
Birinci dünya savaşı sırasında cephede yazılan bu eser, o devir bilginlerinin büyük takdirleriyle karşılandı. Bütün müftülüklere gönderildi.

Kitabı okuyanlar 597 okur

  • Esma
  • Hasan Gök
  • NurSena
  • nesrin doğan
  • ayşenur
  • Beyaz Güneş
  • tülay sözer
  • Fariz Binici
  • Reşha❃
  • Fatma akalın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.6
14-17 Yaş
%6.3
18-24 Yaş
%26.6
25-34 Yaş
%34.4
35-44 Yaş
%21.9
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%3.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%43.5
Erkek
%56.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%64.6 (106)
9
%4.3 (7)
8
%3 (5)
7
%2.4 (4)
6
%0
5
%0
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%2.4 (4)