İşârâtü'l-İ'caz (Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.349
Gösterim
Adı:
İşârâtü'l-İ'caz
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
İşaratü-l İ
İşârâtü
İşârât-ül İ
İşaratü
İşârâtü
254 syf.
·10/10
Bir tefsir tarihi varsa, Tefsir de âhirzaman dönemini kapsayıcı başyapıt olarak sifatlandirilacak bir eser,
Sabuni nin yaklaşık 10 farklı tefsirin özeti ile yaptığı safvetut tefasir, Elmalı vb bi kaç tefsir daha okumuş biri olarak, acik ara onlardan önde, hemen hemen her ayette kavramda yenilikçi ve zamanin ihtiyaçlarına uygun cevap vermiş bir tefsir.
Bu kitabı okumak isteyen arkadaşlar öncesinde kitabın tefsir ettiği Kur'anın ilk 47 âyetinin mealini tefsirini okusa, bu eserin ne denli önemli olduğuna şapka çıkarırlar,
Özellikle biraz veya çok Arapça bilenler ise bayilacaklardirlar diye düşünüyorum.
Ancak bu kitabı lugatsiz okumak zordur, tıkladığınızda kelimenin manasını getiren
Bu kitap dahil tüm Risale-i Nur kulliyatini okumayı çok kolay hale getiren bir çok faydalı özellik bulunan ve telefon izinlerinde hiç bir sıkıntı olmayan şu apk ile telefon, tablette çok rahat okuyabilirsiniz, deneyin derim.
https://play.google.com/...d=com.yukselis.okuma

Not program reklam, izin vb gerektirmiyor, marjinal bir program değil, bu güne kadar yükleme sayısı 1 milyon ile 5 milyon arasi görünüyor store da.
254 syf.
·30 günde
Benim gibi avam haddini bilmeyen birine Risale ı Nur un da incelemesini yapın denildi. Cümle kurmayı unuttum. Cümleleri tek tek açıklamak gibidir. Haddim değil ama okuyanların affina sığındım. Yıllardır okumaya rağmen (ELHAMDÜLİLLAH).halen anladığım farklı farklı düşünceler. Isaratul İcaz, fatiha ve bakara süresinin bazı ayetlerin tefsiri. Bunlarda ibadet hakikatleri, Gayba iman, Nübüvvet Tahkiki, Kıyamet Ahiret ve Cennet Bahsi Melekler Bahsi kısaca Kuranı Kerimin genel haritasi. Malum biz insanoğlu en müntehap şeyleri isteriz. Üstat der ya" Ey zaman - ı cahilliye" bu nida bile sayfalarca yazmaya yeter. Hep müntehap şeyleri isteriz ya ama neden istediğimizin farkında olmayız çoğu zaman.cunku gözlerimiz kör kulaklar sagir. Akıllar gözlere inmiştir.ve insan bu zamanı cahilliyede asrın sahiline dalmistir. Sahilin esintisi beyinleri etkilemiştir.ama ne gariptir ki halen etkisini inkar edebiliyor. Buna binaen üstat ayetlerle muazzam şekilde akılları o devirden alıkoyup ispatta gider. Işte akılları Vehimlerine esir olanlara. Ve zamanı cahilliyede küfür boy gösterir tüm zamanları kapsayarak. Ne güzel der ustatim küfür kalbe ait bir sifattir. Merkezi yıpratır beşerin zihni fikrini kaosa sürükler. Acaib bir şekilde yaratılan insan o kaosun etki alanını kestiremez. Çünkü kendi benliginin sınır kapılarını aralamadigindan bütün alemlere kendi gerçeğinin ispatina varamaz.ustat bunun ıspatini da Kurandan bize aktarır. Ve küfür cehil iken yok eden Nübüvvet hakikatlerini aktarır. Bununla ebed olan aleme huzur ve hazır olan yolu gösterir. Ruhu kirletmeye hakkımız yoktur. Onu verilen Sözle Kuran Hakikatleriyle temiz tutmaliyiz. Inkara gidenlere şüphede olanlara muazzam bir eser. Ve tabi GERÇEĞIN GERCEGINE VARMAK ISTEYENLERE INSALLAH.
254 syf.
·10/10
Ustad Bediüzzaman said nursi'nin , 14 eserinden oluşan ve kitaplarindan başlıbaşına kendi hayatından söz edip kendi hatalarını bir bir yazıp ve duzletilmesi gereken yanlarını ince ince ele almıştır. Bir çok dini kitap okudum lakin hiç bir Risale-i nur kadar doğruya teşfik ettiğini, yanlış bilinenleri doğru ve ispatlı bir mantıkla anlattığını, bir çok meseleyi ince ince anlatan , yüce Allah ( c.c.) bu kadar güzel, doğru tanıtan bir dini set tanımıyorum. Bir çok şey yazılabilir kitap hakkında veya okurken " ben anlamıyorum " da diyebilirsiniz ama emin olunki her gün kesintisi bir sayfa okuyunca zaman içinde sizlere bir çok şey kattığını , anladığınızı farkedince daha çok seveceksiniz . Düşünün ki zamanın birinde bir sabah uyandığınızda veya bir toplumda dini bir konu ile ilgili konuştuğunda kendini bir çok bilmiş , söylemiş hatta öğrenmiş halde bulacaksınız.
254 syf.
·60 günde·10/10
Toplamda altı başlıktan oluşan eser temel olarak iki bölüm de ele alınmaktadır. Giriş kısmında yer alan "Tenbih" başlığı kitabın önsözü niteliğindedir. Eserde Kur'anın tarifi nazım tarzında yapılmış; Fâtiha suresi ve Bakara suresinin 33 ayeti tefsir edilmiştir.
254 syf.
·Beğendi
ﺑَﺸِّﺮْ: "Beşaret" tabiri; Cennet'in, Cenab-ı Hakk'ın fazl-ı kereminden bir hediye-i İlahiye olup, amelin ücreti mukabilinde vâcib bir hak olmadığına işarettir. Çünki hak ve ücretin verilmesi, beşaretle tabir edilemez. Buna binaen yapılan ibadet, Cennet için olmamalıdır. Tebşirin sîga-i emir kıyafetiyle zikri, tebliğin takdirine işarettir. Çünki Resul-ü Ekrem (A.S.M.) tebliğe memurdur, tebşire mükellef değildir. Takdir-i kelâm: "Müjdeleyerek tebliğ et" demektir.
İşarat-ül İ'caz - 148
Nifakın cinayeti, İslâm üzerine pek büyüktür. Âlem-i İslâm'ı zelzeleye maruz bırakan nifaktır.
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 88 - NİFAK : Münafıklık, ikiyüzlülük, bozgunculuk, ara açma ve bölücülük.
Kâinatın ve dolayısıyla insanların hilkatindeki hikmet ve gaye,
ﻭَ ﻣَﺎ ﺧَﻠَﻘْﺖُ ﺍﻟْﺠِﻦَّ ﻭَ ﺍﻟْﺎِﻧْﺲَ ﺍِﻟﺎَّ ﻟِﻴَﻌْﺒُﺪُﻭﻥِ

ferman-ı celilince, ibadettir. Hamd ise, ibadetin icmalî bir sureti ve küçük bir nüshasıdır. ﺍَﻟْﺤَﻤْﺪُ ﻟِﻠَّﻪِın bu makamda zikri, hilkatin gayesini tasavvur etmeğe işarettir.
"Yahu bu kadar taptığınız ilahlarınız varken, böyle dar ve sıkıntılı bir vaktinizde ne için onlardan yardım istemiyorsunuz?"
Bediüzzaman Said Nursî
Sayfa 120 - Sözler Neşriyat. San. Tic. A.Ş

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İşârâtü'l-İ'caz
Alt başlık:
Risale-i Nur Külliyatından/ Büyük Boy - Cilt (Keten) Bezi
Format:
Ciltli
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Rnk Neşriyat
Baskılar:
İşaratü-l İ
İşârâtü
İşârât-ül İ
İşaratü
İşârâtü

Kitabı okuyanlar 342 okur

  • Hatice çakir
  • Mysterious Girl
  • Komiser
  • Huzurusaadet
  • Yaren Yüce
  • Nur Muhammet yıldız
  • Mehmet Akın
  • Kozak
  • Mina
  • İhsan Erbil

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.3 (6)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0