İsa'ya Göre İncil

8,5/10  (34 Oy) · 
68 okunma  · 
26 beğeni  · 
1.355 gösterim
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa'ya Göre İncil'de İsa'nın yaşamını ve Hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.
Anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve Mecdelli Meryem'le olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken İsa'yı, Tanrı'nın oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. İsa'nın ve Tanrı'nın üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago'nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

"Orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap."
-John Butt-
Times Literary Supplement

"Yazarın en iyi kitabı... Saramago'nun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı."
-James Wood-New Republic

"Vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış."
-Los Angeles Times Book Review -
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  338
 • ISBN:
  9786055340346
 • Orijinal Adı:
  O Evangelho segundo Jesus Cristo
 • Çeviri:
  E. Efe Çakmak
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
fazi 
01 Haz 16:47 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Etkinlik başlamadan bir Saramago kitabını daha bitirmiş olmanın haklı gururuyla inceleyeceğim bu tartışmalı kitabı..
Yorumlara bakarak meraklandığım ve hemen okumak istediğim bir eserdi. Yazılanlar az bile olmuş demem lazım. Meryem ve Yusuf ile başlayan ve İsa'nın doğumuyla devam eden kitap çoğunlukla İsa'nın çocukluğu ve gençliği üzerine yazılmış. Yusuf ve Meryem'in hayatlarından ve hislerinden de ayrıntılı bir şekilde bahsediyor yazar.
İncil'deki sıraya uyularak yazılan eserde, İsa'nın Mecdelli Meryem ile yaşadığı ilişki ve Kutsal Kase hakkında da bilgiler okuyoruz. Yorumcuların da dediği gibi 'Saramago'ya Göre İncil' şeklinde adlandırılsa yanlış olmazmış..
İsa'nın çarmıha gerilişi ve Tanrı ile yaptıkları konuşmalar Saramago'nun etkili diliyle uzun uzun aktarılıyor okuyucuya.
Bana göre; Tanrı'nın, şeytanın ve İsa'nın biraradayken yaptıkları konuşmaları çok iddialıydı. Hatta Saramago kendi görüşlerini de konuşma aralarında öyle yerlerde eklemişti ki bu denli ustalıkla ve cüretkarca yazılan diyalogları bir kez daha aynı zevkle okudum..
Kutsal Kase'ye, Da Vinci'ye, Mecdelli Meryem'e ve İsa'nın havarilerine karşı duyduğum dayanılmaz araştırma isteği bu kitapla fazlasıyla arttı. Öğrendiğim birçok yeni bilgiyi araştırarak daha da derinlere ineceğim ilk fırsatta.
Eseri, sadece bir kitap olarak düşünmek de üstada saygısızlık olacak. Sonuçta bu güzide eser Portekiz'de hükümet tarafından yasaklanınca, Saramago karısı ile Portekiz'den ayrılıp Kanarya Adaları'na yerleşmiş. Hükümet ve kilise tarafından tepki alması normal çünkü Saramago kilise kuralları ve inançlarına aldırmadan İsa'nın zaaflarını, Yahuda'nın ihanetinin boyutlarını gözler önüne sermiş.
Önyargılardan arınıp dikkatle okunacak, üzerine düşünülüp konuşulacak bir eser. Okuyanların da pişman olma ihtimali çok düşük bana göre.

Mithril / Luthien / Bernard 
18 Tem 19:56 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yıl 2014. Kuzenimle Interstellar filminden çıkmışız ve metroyla annemlere akşam yemeğine gidiyoruz. Otururken aklına bir anda gelmiş gibi çantasından bir kitap çıkardı ve bana uzattı, “Yeni başladım ama tam senlik, kesin bayılırsın”. İsme baktım, Jose Saramago, tanımıyordum. Kitabın ismine baktım İsa’ya göre İncil… Çok da ilgimi çekmedi. Ama vardır kuzenin bir bildiği diyerek kitabı da aldım ve kütüphanemdeki okunmayı bekleyen 200den fazla kitabın arasına bıraktım.
Yıl oldu 2017, bu süreçte Jose Saramago’yu Kabil ve Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitapları ile tanıdım, çok sevdim (argoda “Kafa adam ya” derler ya, işte öyle bir şey) ve bir ara arkadaşlarla konuşurken haydi bir Jose Saramago etkinliği yapalım deyiverdik. Etkinlik süresince okuduğum üçüncü kitabı da bu kitap oldu.
Kitap, yazılmış olan İncil versiyonlarındaki Isa’nın hayatını almış ve pek çok doğa üstü olaydan arındırarak, İsa’yı zaaflarıyla, korkularıyla, hatalarıyla; yan bizim gibi bir insan gibi sunmuş. Lady Galadriel’in Yüzüklerin Efendisi’nin başında bir sözü vardır. “History became legend. Legend became myth.”(Tarih efsaneleşti efsane masal oldu.) Ve Jose Saramago da elinden geldiğince masallaşmış bu hikayeyi temizleyip arındırarak tarihin kendisini elde etmeye çalışmış. Örnek vermek gerekirse Meryem evli ve İsa’nın bir babası var.
Yine Tanrı ve Şeytan’ın sıkça tartıştığı, Tanrı’nın yoğun bir şekilde eleştirildiği oldukça başarılı bir kitap ortaya konulmuş. Zaten bu kitabın yazımından kısa bir süre sonra memleketi olan Portekiz’de kitaplarının basımı yasaklandığını ve yazarın da eşiyle yurt dışına gitmek zorunda kaldığını düşünürsek nasıl cesurca kaleme alındığını hayal edebilirsiniz.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 20:57 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelimeyle harika bir roman. Saramago hayranlığım malum. Yazarın neredeyse tüm kitaplarını okudum ama şunu söyleyebilirim ki "İsa'ya Göre İncil" en iyi kitabı, "Kabil"den bile iyi. Neticesinde, İsa peygamberin de bir insan olduğunun altını çizen hayat hikayesini bir de Saramago'nun bakış açısından okuyun derim. Yıldızlı tavsiye. =)

Afşin 
10 Ağu 03:46 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Öncelikle belirtmem gereken şey kitabın fiziki yapısı. Kitap 363 sayfa gibi dursa da esasen 550 sayfa hacminde. Kitaptaki diyaloglar alt alta değil yan yana ve hatta aynı cümle içinde verilmiş. Okurken bazen konuşulanı kimin söylediğini karıştırıyorsunuz. Konuşmalar tırnak içine alınmadığı için de neyin anlatım neyin konuşma olduğunu anlamakta zorlanıyorsunuz. Bir cümle bazen bir sayfaya yakın sürüyor ve cümle sonunda başını unutmuş oluyorsunuz. Paragraflar öylesine uzun ki bazen 3 sayfayı bulabiliyor. Halbuki tek bir paragrafın en az 10 paragraf olması gerektiğini görüyorsunuz.

Kitap, Hz.İsa'nın hayatını anlatmaktan ziyade alternatif bir İncil olarak kaleme alınmış. Dolayısıyla katolik hıristiyanların İncil'ini bilmeden alternatif İncil'i okuduğunuzda da çoğu konu havada kalıyor. Mesela kitapta yazar sıkça şunu demeye getiriyor; "Siz bakmayın bugünkü İncil'e, o olay aslında böyle oldu". Halbuki biz bugünkü İncil'de o konu nasıl anlatılıyor bilmiyoruz. Halbuki Hz.Muhammed'in hayatını anlatan bir eser olsaydı ya da İslamiyetin doğuşunu anlatan bir kitap, o zaman mukayese imkanımız olacaktı.

Ayrıca gerek bizlerin gerekse hıristiyanların inandığı Hz.Meryem ya da Hz.İsa karakteri ile kitapta yer alan karakterlerin uzaktan yakından bir ilgisi yok. Mesela kitap Hz.Meryem'in kocası ile yaşadığı cinsel münasebet ile ilk bölüme başlıyor. Hz.İsa'nın 9 kardeş olması gibi de bir durum var kitapta.

Bütün bu eleştirilerimin yanında akıcı, kolay anlaşılan ve ilgi çekici bir kitap.

Kısacası; yazarın bu kitaptan sonra ülkesinden neden ayrılmak zorunda kaldığını anlamak zor olmadı benim açımdan.

Keyifli okumalar.

alp erturan 
19 Ağu 22:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

özellikle isa ve Tanrı arasında kayıkta geçen enfes diyalog için olunmalı. Tanrının isa'ya yolundan gidenlerin ölümlerinin nasıl olacağını belirttiği kısım oldukça hoş.

Kitaptan 62 Alıntı

Mithril / Luthien / Bernard 
07 Tem 01:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir insan ne kadar kalpsiz olursa olsun, kucağında çocuğuyla bir anneye zarar vermez diye düşünmüştü. Bunun üzerine aklına Beytüllahim'de katledilen çocuklar geldi, belki bazıları son nefeslerini analarının kucağında vermişti.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 88 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 88 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
11 Tem 07:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İhtiyacı olana ver, ama verecek bir şeyi olmayandan hiçbir şey isteme.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 293 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 293 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
11 Tem 08:18 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... benim sunduğum iyilik senin sunduğun kötülük olmadan var olamaz, eğer sen bitersen, ben de biterim, şeytan şeytan olmadıkça, Tanrı da Tanrı olamaz.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 321 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 321 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
08 Tem 22:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... yokluk ölüm gibidir, aradaki tek fark yokluğun umuda açık kapı bırakmasıdır.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 154 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 154 - Kırmızı Kedi)
zuhal 
20 Eyl 17:56 · Kitabı okuyor

....kadınları anlamaya çalışıyorum, bizim gibi varlıkları var eden kadınları........

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 47)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 47)
Mithril / Luthien / Bernard 
10 Tem 03:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... düşünce gölge gibidir, kendi başına iyi yahut kötü değildir, iyi mi kötü mü olduğunu yapıp ettiklerin belirler.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 206 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 206 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
06 Tem 07:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

... Tanrı ilk günahtan sonra Havva'ya söyle söylemişti, Acını ve çocuklarını çoğalacağım, bu dünyaya çocuklarını acı ile getireceksin, yüzyıllar acıyla, sancıyla geçti ama Tanrı henüz doymadı, işkence devam ediyor.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 60 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 60 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
07 Tem 04:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tanrı'nın Eyüp'ten aldığını fazlasıyla geri vererek adil davrandığı doğru, ama isimlerini hiçbir kitabın yazmadığı, her şeylerini kaybeden ve karşılığında hiçbir şey almayan, her şeyin vaat edildiği ve vaat edilen hiçbir şey verilmeyen diğerlerine kim ne diyecek.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 104 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 104 - Kırmızı Kedi)
Mithril / Luthien / Bernard 
11 Tem 06:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Durun, aranızda günahsız olan varsa, ilk taşı o atsın.

İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 285 - Kırmızı Kedi)İsa'ya Göre İncil, José Saramago (Sayfa 285 - Kırmızı Kedi)