İsa'ya Göre İncilJosé Saramago

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.351
Gösterim
Adı:
İsa'ya Göre İncil
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
338
ISBN:
9786055340346
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Evangelho segundo Jesus Cristo
Çeviri:
E. Efe Çakmak
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa'ya Göre İncil'de İsa'nın yaşamını ve Hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.
Anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve Mecdelli Meryem'le olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken İsa'yı, Tanrı'nın oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. İsa'nın ve Tanrı'nın üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago'nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

"Orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap."
-John Butt-
Times Literary Supplement

"Yazarın en iyi kitabı... Saramago'nun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı."
-James Wood-New Republic

"Vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış."
-Los Angeles Times Book Review -
(Tanıtım Bülteninden)
Etkinlik başlamadan bir Saramago kitabını daha bitirmiş olmanın haklı gururuyla inceleyeceğim bu tartışmalı kitabı..

Yorumlara bakarak meraklandığım ve hemen okumak istediğim bir eserdi. Yazılanlar az bile olmuş demem lazım. Meryem ve Yusuf ile başlayan ve İsa'nın doğumuyla devam eden kitap çoğunlukla İsa'nın çocukluğu ve gençliği üzerine yazılmış. Yusuf ve Meryem'in hayatlarından ve hislerinden de ayrıntılı bir şekilde bahsediyor yazar.

İncil'deki sıraya uyularak yazılan eserde, İsa'nın Mecdelli Meryem ile yaşadığı ilişki ve Kutsal Kase hakkında da bilgiler okuyoruz. Yorumcuların da dediği gibi 'Saramago'ya Göre İncil' şeklinde adlandırılsa yanlış olmazmış..
İsa'nın çarmıha gerilişi ve Tanrı ile yaptıkları konuşmalar Saramago'nun etkili diliyle uzun uzun aktarılıyor okuyucuya.

Bana göre; Tanrı'nın, şeytanın ve İsa'nın biraradayken yaptıkları konuşmaları çok iddialıydı. Hatta Saramago kendi görüşlerini de konuşma aralarında öyle yerlerde eklemişti ki bu denli ustalıkla ve cüretkarca yazılan diyalogları bir kez daha aynı zevkle okudum..
Kutsal Kase'ye, Da Vinci'ye, Mecdelli Meryem'e ve İsa'nın havarilerine karşı duyduğum dayanılmaz araştırma isteği bu kitapla fazlasıyla arttı. Öğrendiğim birçok yeni bilgiyi araştırarak daha da derinlere ineceğim ilk fırsatta.

Eseri, sadece bir kitap olarak düşünmek de üstada saygısızlık olacak. Sonuçta bu güzide eser Portekiz'de hükümet tarafından yasaklanınca, Saramago karısı ile Portekiz'den ayrılıp Kanarya Adaları'na yerleşmiş. Hükümet ve kilise tarafından tepki alması normal çünkü Saramago kilise kuralları ve inançlarına aldırmadan İsa'nın zaaflarını, Yahuda'nın ihanetinin boyutlarını gözler önüne sermiş.
Önyargılardan arınıp dikkatle okunacak, üzerine düşünülüp konuşulacak bir eser. Okuyanların da pişman olma ihtimali çok düşük bana göre.
Yıl 2014. Kuzenimle Interstellar filminden çıkmışız ve metroyla annemlere akşam yemeğine gidiyoruz. Otururken aklına bir anda gelmiş gibi çantasından bir kitap çıkardı ve bana uzattı, “Yeni başladım ama tam senlik, kesin bayılırsın”. İsme baktım, Jose Saramago, tanımıyordum. Kitabın ismine baktım İsa’ya göre İncil… Çok da ilgimi çekmedi. Ama vardır kuzenin bir bildiği diyerek kitabı da aldım ve kütüphanemdeki okunmayı bekleyen 200den fazla kitabın arasına bıraktım.
Yıl oldu 2017, bu süreçte Jose Saramago’yu Kabil ve Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitapları ile tanıdım, çok sevdim (argoda “Kafa adam ya” derler ya, işte öyle bir şey) ve bir ara arkadaşlarla konuşurken haydi bir Jose Saramago etkinliği yapalım deyiverdik. Etkinlik süresince okuduğum üçüncü kitabı da bu kitap oldu.
Kitap, yazılmış olan İncil versiyonlarındaki Isa’nın hayatını almış ve pek çok doğa üstü olaydan arındırarak, İsa’yı zaaflarıyla, korkularıyla, hatalarıyla; yan bizim gibi bir insan gibi sunmuş. Lady Galadriel’in Yüzüklerin Efendisi’nin başında bir sözü vardır. “History became legend. Legend became myth.”(Tarih efsaneleşti efsane masal oldu.) Ve Jose Saramago da elinden geldiğince masallaşmış bu hikayeyi temizleyip arındırarak tarihin kendisini elde etmeye çalışmış. Örnek vermek gerekirse Meryem evli ve İsa’nın bir babası var.
Yine Tanrı ve Şeytan’ın sıkça tartıştığı, Tanrı’nın yoğun bir şekilde eleştirildiği oldukça başarılı bir kitap ortaya konulmuş. Zaten bu kitabın yazımından kısa bir süre sonra memleketi olan Portekiz’de kitaplarının basımı yasaklandığını ve yazarın da eşiyle yurt dışına gitmek zorunda kaldığını düşünürsek nasıl cesurca kaleme alındığını hayal edebilirsiniz.

Benzer kitaplar

Tek kelimeyle harika bir roman. Saramago hayranlığım malum. Yazarın neredeyse tüm kitaplarını okudum ama şunu söyleyebilirim ki "İsa'ya Göre İncil" en iyi kitabı, "Kabil"den bile iyi. Neticesinde, İsa peygamberin de bir insan olduğunun altını çizen hayat hikayesini bir de Saramago'nun bakış açısından okuyun derim. Yıldızlı tavsiye. =)
çok sevdiğim değerli bir arkadaşım tarafından tavsiye edilen bir kitap, hatta birlikte aynı anda bir kitaba başlayalım dedik ve bir kitap seçmemiz gerekiyordu oda bu kitabı seçti bana da tamam demek düşüyordu. açıkçası tamam derken de biraz tereddütlüydüm sıkıcı, bunaltıcı bir kitap olduğunu düşündüm biran nedense, ama seçim hakkını ona bıraktıysam kabullenmem gerekiyordu neyse kitapları aldık ve başladık, :)) iyiki ona bırakmışım seçimi ve oda bu kitabı seçmiş :)) Teşşekkür ediyorum bir kez daha :))))
İsa'nın doğum öncesinden başlıyor yazar anlatmaya,, doğum anında yaşanan olaylardan, çocukluğundan,gençliğinden,İsa'yı Mesih olarak değilde daha çok normal bir insan gibi anlatmış,normal bir insanda olduğu gibi, acı çekmiş,yanlışlar yapmış, üzülmüş,ağlamış,isyan etmiş,annesi Meryem ile çekişmeleri olmuş,evi terk etmiş tüm bunlardan detaylı bir şekilde bahsediyor, İsa'nın tanrıyla ilk karşılaşması konuşması, şeytanla konuşması, yarattığı mucizeler, böyle bir görevin üzerinde yarattığı ağır yükü, bazen bir isyankarlık ,sonrasında mecburi kabulleniş,İsaya ilk inan insanlar yani yakın dostlarını tanıtmış,kutsal kase hakkında bilgiler aktarılmış, ve çarmığa gerilişi ben çarmığa geriliş olayı karşısında da çok şaşırdım belki sizler nedenini biliyordunuz ben bilmiyordum yada yazar farklı olarak aktardığı için şaşırmış olabilirim neyse bunuda araştırarak öğrenicez :)) ve en etkili bölüm İsa,Tanrı ve şeytan arasında kayıkta geçen konuşma diye düşünüyorum, on dakikalık bir konuşma olduğunu zannetmiştik ama süreyi duyunca ağzımız açık kaldı :)))
Portekiz'de yasaklanmış kitap ilk çıktığı zamanlar yazar eşini de alıp ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, en doğrusunu yapmış çünkü onların dini inançlarına ters düşecek yada onlar için saklanması gereken gerçekleri yazarımız çarşaf çarşaf ortaya serince hükümet ve kiliseler ayaklanmış................
Cesurca bir bakış açısı ile yazılmış kitap, İsa peygamberi herhangi bir insan olarak ele almış, tıpkı bizler gibi, kitabı okuduktan sonra yeni bir düşünceye aracılık ettiği kısım şu idi. Bütün suçlar bireyseldir ve sonuçlarına sadece bireyler katlanmalıdır ve katlanır. Bunun yanında ataerkil bir toplumda, bir babanın cezası ölüm ise bu sadece o insana değil bütün aileye verilmiş bir ceza olacaktır. Olayları değerlendirirken daha geniş bir çerçeveden değerlendirmeme katkı sağladığını söyleyebilirim. Ve tabi tekrar tekrar dile getirilen şey, Yüce Yaratıcının bunca acının karşısında nasıl olup da sessiz kalışı, bu tekrarlar sizleri düşündürecek, her ne kadar bazı konuşmaları ağır bulsanız da, eğer din konusunda uç noktalarda iseniz yani her şeyi mistik olarak açıklamaya çalışıyorsanız, bir ihtimal bu kitap size denge yolunda bir şeyler katacaktır.
Öncelikle belirtmem gereken şey kitabın fiziki yapısı. Kitap 363 sayfa gibi dursa da esasen 550 sayfa hacminde. Kitaptaki diyaloglar alt alta değil yan yana ve hatta aynı cümle içinde verilmiş. Okurken bazen konuşulanı kimin söylediğini karıştırıyorsunuz. Konuşmalar tırnak içine alınmadığı için de neyin anlatım neyin konuşma olduğunu anlamakta zorlanıyorsunuz. Bir cümle bazen bir sayfaya yakın sürüyor ve cümle sonunda başını unutmuş oluyorsunuz. Paragraflar öylesine uzun ki bazen 3 sayfayı bulabiliyor. Halbuki tek bir paragrafın en az 10 paragraf olması gerektiğini görüyorsunuz.

Kitap, Hz.İsa'nın hayatını anlatmaktan ziyade alternatif bir İncil olarak kaleme alınmış. Dolayısıyla katolik hıristiyanların İncil'ini bilmeden alternatif İncil'i okuduğunuzda da çoğu konu havada kalıyor. Mesela kitapta yazar sıkça şunu demeye getiriyor; "Siz bakmayın bugünkü İncil'e, o olay aslında böyle oldu". Halbuki biz bugünkü İncil'de o konu nasıl anlatılıyor bilmiyoruz. Halbuki Hz.Muhammed'in hayatını anlatan bir eser olsaydı ya da İslamiyetin doğuşunu anlatan bir kitap, o zaman mukayese imkanımız olacaktı.

Ayrıca gerek bizlerin gerekse hıristiyanların inandığı Hz.Meryem ya da Hz.İsa karakteri ile kitapta yer alan karakterlerin uzaktan yakından bir ilgisi yok. Mesela kitap Hz.Meryem'in kocası ile yaşadığı cinsel münasebet ile ilk bölüme başlıyor. Hz.İsa'nın 9 kardeş olması gibi de bir durum var kitapta.

Bütün bu eleştirilerimin yanında akıcı, kolay anlaşılan ve ilgi çekici bir kitap.

Kısacası; yazarın bu kitaptan sonra ülkesinden neden ayrılmak zorunda kaldığını anlamak zor olmadı benim açımdan.

Keyifli okumalar.
"Cesurca" yazılmış bir kitap dersek en doğru kelimeyi kullanmış oluruz.
"Portekizi terk etmek , "kilise tarafından aforoz edilmek" bu kelimeleri ne kadar da kolay sarf ediyoruz..
Bizler, duymak istediklerimizi duyuyoruz ama yüksek sesle söyleyenler sadece bu cesur insanlar..
Açıkçası Kazancakis' in "Günaha Son Çağrı"sını okumadan önce İsa ve Hıristiyan dinin doğuşu ile ilgili ilk bilgilerimi
( bir iki filmi saymazsak ) bu kitaptan aldım .
Aslında Saramago, aynı Kabil'de olduğu gibi, İncili kabaca bilenlere, efsanelerin ne kadar saçma olduğunu eğlenceli bir dille anlatırken, benim gibi bu konu ile ilgili hiç bir bilgisi olmayan okurlara önemli bir teoloji dersi veriyor.
Güzel bir kitap tavsiye ederim.
Jose Saramago ustanın bir kitabını daha bitirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Kitaba gelince hristiyanlık dinine kendi açısından oldukça cesur bir yorum getirmiş. Kitabı bir noktadan sonra dinsel bir kitap olarak değil de roman olarak okumaya çalıştım. Dİğer kitaplarında görüldüğü gibi kitapta aralara girip okuyucu ile konuşmalarına ve kendine özgü noktalama işaretleri ve uzun metinlere alıştım. Ancak karşılıklı diyaloglarda ufak bir dalgınlıkta sözün kime ait olduğunu kaçırmak çok doğal.
Saramagon' un İncil' deki İsa' yı sıradan bir insan gibi konuk ettiği romanı. İsa' nın sıradan bir insan gibi babası ve kardeşleri vardır. Tabi romanımızdaki baş karakterin insanlar üzerindeki etkisi ağır olunca dini hikayelerin gereği olan bir takım olaylarla da karşılaşması kaçınılmaz olur romanda.

İncil' i baştan sona okumamış olmama rağmen kitabı okurken pek zorlandım. Olayların nerelerde hicvedildiği anlaşılabiliyor.

Okurken insan düşünmeden edemiyor. Yerli bir Saramago İslamiyet' in peygamberini bu şekilde hicvederek bir roman yazsaydı başına neler gelirdi?

Kırmızı Kedi Yayınları' nın Saramago' nun kitap kapaklarındaki adiliği ile ilgili kayıtsız kalmasını da burada belirtmek isterim. Saramago' nun sarı kapaklı kitapları okunduktan sonra özellikle kitap sırtları beyazlaşıp yırtılmaya yüz tutuyor. Sosyal medya hesapları üzerinden fotoğraflarla durumu izah etmeme rağmen lütfedip bir cevap atmadılar sağolsunlar.

Okuyunuz efendim. Gidin İsa' ya yoldaş olun, sıradan bir insana yüklenen misyonu yakından görün.
özellikle isa ve Tanrı arasında kayıkta geçen enfes diyalog için olunmalı. Tanrının isa'ya yolundan gidenlerin ölümlerinin nasıl olacağını belirttiği kısım oldukça hoş.
Okuduğum her kitabın da kalemine zekasına hayranlığım giderek artıyor. Haruki murakami ile birlikte tüm kitaplarını okumak istediğim yazarlardan birisi. Kitapların da kesinlikle nokta ve virgül dışında hiç bir imla kullanmıyor. Diyaloglar da paragrafın içerisin de olduğu için dikkatli okumalısınız. Ama o kadar akıcı yazıyor ki hiç bir şeyi kaçırmıyorsunuz. Körlük kitabı ile birlikte hayran olduğum Jose Saramagon'un okuduğum 3.kitabı olan isa'ya göre incil de hz isa incil için fikir beyan etmiyor yanlış anlaşılma olmasın, isa'nın hayatıyla irintili olarak giden bir kitap. Ancak böyle büyük usta yazarların yapabileceği özgüvenle, kitabın içerisin de tanrı ve şeytan'ı konuşturup karakter olarak kitabın içine koyabilir. isa'nın doğum öyküsünden başlayarak ölümüne kadar giden süreci anlattıyor. Hele kayıkta ki bölüm beni benden alıp götürdü. Sırf o bölüm için bile okunası bir kitap. örneğin kitapta tanrı ile

isa'nın arasında söyle bir konuşma geçmektedir:

tanrı: sen insanlık denen tencereye sokacağım kepçesin, seni tencereden çıkardığımda yeni bir tanrıya inanan insanlarla dolu olacaksın, ben de o yeni tanrı olacağım.
isa: mideye indireceğin insanlar ile dolu bir kepçe.
tanrı: birbirlerini yiyenleri benim yememin gereği var mıdır.
sf:302

Jose saramago kabil kitabın da olduğu gibi bu kitabında da dini sorguluyor. Tanrı'nın o kadar da iyi olmadığını şeytan ile birlikte isa'nın kaderine yön verdiğini belirtiyor. Yazar bu kitabından sonra ülkesi Portekizi terkediyor. Kesinlikle bu kitabı öneriyorum.
Tanrı varsa ve eğer günün birinde onu görebileceksek, hepimizin soracağı pek çok soru vardır mutlaka. Hepimizin içi dolu dolu. Yaşamımız boyunca, birçok haksızlığa anlam veremedik ve mantığımızla, mantığımızın oluşturduğu Tanrının yapacaklarıyla çelişen bir çok olaya şahit olduk. Saramago bir karakter yaratmış  ve çok az sefer buluşmuş olsalar bile bir kaç şey sorma cesaretinde bulundurmuş İsa'yı. Cevap bulabildiği söylenemez ama İsa'nın da bizler gibi birer insan olduğu, içinde bir isyan olduğunu görebiliriz. Her ne kadar Çoban ona 'Hiç bir şey öğrenememişsin, Defol git' söylese bile. Evet, bildiğimiz Hrıstiyan tarihinden farklı bir anlatım. Ama bu İncil bir o kadar sert, bir o kadar insansı, bir o kadar hayati, bir o kadar anlaşılır ve bir o kadar acı...
Bir insan ne kadar kalpsiz olursa olsun, kucağında çocuğuyla bir anneye zarar vermez diye düşünmüştü. Bunun üzerine aklına Beytüllahim'de katledilen çocuklar geldi, belki bazıları son nefeslerini analarının kucağında vermişti.
José Saramago
Sayfa 88 - Kırmızı Kedi
İhtiyacı olana ver, ama verecek bir şeyi olmayandan hiçbir şey isteme.
José Saramago
Sayfa 293 - Kırmızı Kedi
hepimiz aynı hamurdan yoğrulmuşuz,et, kemik, kan, deri ve ilik, gözyaşı ve terden ibaretiz, yine de bazılarımız korkak oluyor, bazılarımız kahraman, bazılarımız sakin oluyor, bazılarımız saldırgan.
... yokluk ölüm gibidir, aradaki tek fark yokluğun umuda açık kapı bırakmasıdır.
José Saramago
Sayfa 154 - Kırmızı Kedi
... benim sunduğum iyilik senin sunduğun kötülük olmadan var olamaz, eğer sen bitersen, ben de biterim, şeytan şeytan olmadıkça, Tanrı da Tanrı olamaz.
José Saramago
Sayfa 321 - Kırmızı Kedi
....kadınları anlamaya çalışıyorum, bizim gibi varlıkları var eden kadınları........

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İsa'ya Göre İncil
Baskı tarihi:
Nisan 2012
Sayfa sayısı:
338
ISBN:
9786055340346
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Evangelho segundo Jesus Cristo
Çeviri:
E. Efe Çakmak
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa'ya Göre İncil'de İsa'nın yaşamını ve Hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor.
Anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve Mecdelli Meryem'le olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken İsa'yı, Tanrı'nın oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. İsa'nın ve Tanrı'nın üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago'nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

"Orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap."
-John Butt-
Times Literary Supplement

"Yazarın en iyi kitabı... Saramago'nun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı."
-James Wood-New Republic

"Vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış."
-Los Angeles Times Book Review -
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 138 okur

  • pervin örgen
  • Zeynep Ecem Şimşek
  • eren bağlar
  • Muhammed Bay
  • Gönül Gül
  • Fulya Serbes
  • Dilara Özçelik
  • Melisa Baki
  • Tay tay
  • JaRoMiL

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%32.8
35-44 Yaş
%40.6
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.2
Erkek
%48.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%27 (17)
9
%36.5 (23)
8
%22.2 (14)
7
%12.7 (8)
6
%0
5
%0
4
%1.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0