Adı:
İsa'ya Göre İncil
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
385
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052982778
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Evangelho segundo Jesus Cristo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa'ya Göre İncil'de İsa'nın yaşamını ve Hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor. 
Anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve Mecdelli Meryem'le olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken İsa'yı, Tanrı'nın oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. İsa'nın ve Tanrı'nın üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago'nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

"Orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap." 
-John Butt- 
Times Literary Supplement

"Yazarın en iyi kitabı... Saramago'nun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı." 
-James Wood-New Republic 

"Vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış." 
-Los Angeles Times Book Review -
338 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Etkinlik başlamadan bir Saramago kitabını daha bitirmiş olmanın haklı gururuyla inceleyeceğim bu tartışmalı kitabı..

Yorumlara bakarak meraklandığım ve hemen okumak istediğim bir eserdi. Yazılanlar az bile olmuş demem lazım. Meryem ve Yusuf ile başlayan ve İsa'nın doğumuyla devam eden kitap çoğunlukla İsa'nın çocukluğu ve gençliği üzerine yazılmış. Yusuf ve Meryem'in hayatlarından ve hislerinden de ayrıntılı bir şekilde bahsediyor yazar.

İncil'deki sıraya uyularak yazılan eserde, İsa'nın Mecdelli Meryem ile yaşadığı ilişki ve Kutsal Kase hakkında da bilgiler okuyoruz. Yorumcuların da dediği gibi 'Saramago'ya Göre İncil' şeklinde adlandırılsa yanlış olmazmış..
İsa'nın çarmıha gerilişi ve Tanrı ile yaptıkları konuşmalar Saramago'nun etkili diliyle uzun uzun aktarılıyor okuyucuya.

Bana göre; Tanrı'nın, şeytanın ve İsa'nın biraradayken yaptıkları konuşmaları çok iddialıydı. Hatta Saramago kendi görüşlerini de konuşma aralarında öyle yerlerde eklemişti ki bu denli ustalıkla ve cüretkarca yazılan diyalogları bir kez daha aynı zevkle okudum..
Kutsal Kase'ye, Da Vinci'ye, Mecdelli Meryem'e ve İsa'nın havarilerine karşı duyduğum dayanılmaz araştırma isteği bu kitapla fazlasıyla arttı. Öğrendiğim birçok yeni bilgiyi araştırarak daha da derinlere ineceğim ilk fırsatta.

Eseri, sadece bir kitap olarak düşünmek de üstada saygısızlık olacak. Sonuçta bu güzide eser Portekiz'de hükümet tarafından yasaklanınca, Saramago karısı ile Portekiz'den ayrılıp Kanarya Adaları'na yerleşmiş. Hükümet ve kilise tarafından tepki alması normal çünkü Saramago kilise kuralları ve inançlarına aldırmadan İsa'nın zaaflarını, Yahuda'nın ihanetinin boyutlarını gözler önüne sermiş.
Önyargılardan arınıp dikkatle okunacak, üzerine düşünülüp konuşulacak bir eser. Okuyanların da pişman olma ihtimali çok düşük bana göre.
338 syf.
·9/10
Merhabalar Nobel Edebiyat Ödüllü Jose Saramago’nun İsa’ya Göre İncil kitabında olduğu gibi yazar bu eserinde de hayatının hiçbir döneminde düşündüğünden vazgeçmediğini ve her ne olursa olsun toplumsal baskı ve dışlanmalara karşı hiçbir şeyden ödün vermeden eserlerini kaleme almıştır.Üslup ve tarzı diğer eserleriyle benzer,edebi olarak da çok başarılı bir eserdir.Konu olarak ise bu tarzda ve konu da hiç işlenmemiş bir konuyu ele almıştır.Konu olarak İsa’yı peygamber olarak değilde bir insan olarak ele alınmıştır.İsa’dan bahsettiğini görerek dini bir kitap olarak düşünmeyiniz çünkü dini olgulardan uzak durmuştur.Karakter olarak Tanrı,Şeytan ve İsa’nın teknede geçen diyaloglarına yer verilmiştir.İsa’yı bir insan olarak ele alarak ve mucizevi olayları yorumlayışını çok beğendim.Son olarak bunu da belirtmek isterim yazar bu eserden sonra kilise tarafından aforoz edilmiştir.
Keyifli Okumalar Dilerim
338 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Yıl 2014. Kuzenimle Interstellar filminden çıkmışız ve metroyla annemlere akşam yemeğine gidiyoruz. Otururken aklına bir anda gelmiş gibi çantasından bir kitap çıkardı ve bana uzattı, “Yeni başladım ama tam senlik, kesin bayılırsın”. İsme baktım, Jose Saramago, tanımıyordum. Kitabın ismine baktım İsa’ya göre İncil… Çok da ilgimi çekmedi. Ama vardır kuzenin bir bildiği diyerek kitabı da aldım ve kütüphanemdeki okunmayı bekleyen 200den fazla kitabın arasına bıraktım.
Yıl oldu 2017, bu süreçte Jose Saramago’yu Kabil ve Bilinmeyen Adanın Öyküsü kitapları ile tanıdım, çok sevdim (argoda “Kafa adam ya” derler ya, işte öyle bir şey) ve bir ara arkadaşlarla konuşurken haydi bir Jose Saramago etkinliği yapalım deyiverdik. Etkinlik süresince okuduğum üçüncü kitabı da bu kitap oldu.
Kitap, yazılmış olan İncil versiyonlarındaki Isa’nın hayatını almış ve pek çok doğa üstü olaydan arındırarak, İsa’yı zaaflarıyla, korkularıyla, hatalarıyla; yan bizim gibi bir insan gibi sunmuş. Lady Galadriel’in Yüzüklerin Efendisi’nin başında bir sözü vardır. “History became legend. Legend became myth.”(Tarih efsaneleşti efsane masal oldu.) Ve Jose Saramago da elinden geldiğince masallaşmış bu hikayeyi temizleyip arındırarak tarihin kendisini elde etmeye çalışmış. Örnek vermek gerekirse Meryem evli ve İsa’nın bir babası var.
Yine Tanrı ve Şeytan’ın sıkça tartıştığı, Tanrı’nın yoğun bir şekilde eleştirildiği oldukça başarılı bir kitap ortaya konulmuş. Zaten bu kitabın yazımından kısa bir süre sonra memleketi olan Portekiz’de kitaplarının basımı yasaklandığını ve yazarın da eşiyle yurt dışına gitmek zorunda kaldığını düşünürsek nasıl cesurca kaleme alındığını hayal edebilirsiniz.
338 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Tek kelimeyle harika bir roman. Saramago hayranlığım malum. Yazarın neredeyse tüm kitaplarını okudum ama şunu söyleyebilirim ki "İsa'ya Göre İncil" en iyi kitabı, "Kabil"den bile iyi. Neticesinde, İsa peygamberin de bir insan olduğunun altını çizen hayat hikayesini bir de Saramago'nun bakış açısından okuyun derim. Yıldızlı tavsiye. =)
385 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Merhaba iyi akşamlar arkadaşlar. Saramago’nun okuduğum ve bana göre en güzel kitabı olan bu kitap ile ilgili birkaç cümle yazmadan kitabı rafa kaldırmak istemedim. Kitap herkes gibi insan olan İsa’nın Meryem’in rahmine düşüşünden çarmıha gerilişine kadar olan süreci anlatıyor. Ve tabiki de bu süreç öyle herkesin bildiği bir şekilde anlatılmıyor. Saramago Tanrı’yı Şeytan’ı ve İsa’yı sürekli bir araya getirip kendi düşüncelerini de bu yolla okuyucuya aktarmaya çalışmıştır. İyi bir Saramago okuyucuysanız onun nasıl bir düşüncede olduğunu az çok bilirsiniz. İşte bu düşüncelerini aktarması yüzünden tepki çeken Saramago, ülkesini terk etmek zorunda kalmış. Tanrı ve Şeytan ile olan diyaloglarına hayranlık duydum. Zaten çoğunlukla sorguladığım ve bir türlü anlam veremediğim bazı inanışların ve dini konuların bir de kitap yoluyla edebi şekilde karşıma çıkması ayrıca tatmin edici bir şeydi. En çok etkilendiğim olay da İsa ile Tanrı’nın son sayfalarda geçen diyaloğu oldu. Tam altı sayfa boyunca İsa’nın yolunda giden insanların öldürülme şeklinin kısa kısa anlatılması tüylerimi diken diken etti. İşte o sayfalarda insanoğlunun inançları, hırsları uğruna neler yapabileceklerini dehşet içinde okuyacaksınız.
En çok da merak ettiğim şey bir gün herhangi bir yazar çıkıp aynı şekilde İslamiyet ve peygamberi üzerinden bu şekilde bir kitap yazarsa sonuç ne olacak?
Kısacası inanç olaylarını sorgulamak ve bu konuda eleştirilerileri okumak istiyorsanız en doğru adrestesiniz. Herkese iyi okumalar.
364 syf.
·18 günde·Puan vermedi
çok sevdiğim değerli bir arkadaşım tarafından tavsiye edilen bir kitap, hatta birlikte aynı anda bir kitaba başlayalım dedik ve bir kitap seçmemiz gerekiyordu oda bu kitabı seçti bana da tamam demek düşüyordu. açıkçası tamam derken de biraz tereddütlüydüm sıkıcı, bunaltıcı bir kitap olduğunu düşündüm biran nedense, ama seçim hakkını ona bıraktıysam kabullenmem gerekiyordu neyse kitapları aldık ve başladık, :)) iyiki ona bırakmışım seçimi ve oda bu kitabı seçmiş :)) Teşşekkür ediyorum bir kez daha :))))
İsa'nın doğum öncesinden başlıyor yazar anlatmaya,, doğum anında yaşanan olaylardan, çocukluğundan,gençliğinden,İsa'yı Mesih olarak değilde daha çok normal bir insan gibi anlatmış,normal bir insanda olduğu gibi, acı çekmiş,yanlışlar yapmış, üzülmüş,ağlamış,isyan etmiş,annesi Meryem ile çekişmeleri olmuş,evi terk etmiş tüm bunlardan detaylı bir şekilde bahsediyor, İsa'nın tanrıyla ilk karşılaşması konuşması, şeytanla konuşması, yarattığı mucizeler, böyle bir görevin üzerinde yarattığı ağır yükü, bazen bir isyankarlık ,sonrasında mecburi kabulleniş,İsaya ilk inan insanlar yani yakın dostlarını tanıtmış,kutsal kase hakkında bilgiler aktarılmış, ve çarmığa gerilişi ben çarmığa geriliş olayı karşısında da çok şaşırdım belki sizler nedenini biliyordunuz ben bilmiyordum yada yazar farklı olarak aktardığı için şaşırmış olabilirim neyse bunuda araştırarak öğrenicez :)) ve en etkili bölüm İsa,Tanrı ve şeytan arasında kayıkta geçen konuşma diye düşünüyorum, on dakikalık bir konuşma olduğunu zannetmiştik ama süreyi duyunca ağzımız açık kaldı :)))
Portekiz'de yasaklanmış kitap ilk çıktığı zamanlar yazar eşini de alıp ülkeyi terk etmek zorunda kalmış, en doğrusunu yapmış çünkü onların dini inançlarına ters düşecek yada onlar için saklanması gereken gerçekleri yazarımız çarşaf çarşaf ortaya serince hükümet ve kiliseler ayaklanmış................
364 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Bu kitap, Hristiyanlık konusunda daha bilgili olanlar için daha etkileyici olacaktır ama derinlemesine bilgi sahibi olmayan benim gibi okurlar için de hem keyifli bir okuma, hem de ufuk açıcı olduğunu söyleyebilirim.

Jose Saramago'nun üslubu oldukça farklı, şöyle ki; önünüze konulan herhangi bir metin Saramago'ya ait ise çok rahatlıkla ayırdedebilirsiniz. Bu kitabın adı "Saramago'ya Göre İsa" da olabilirmiş. Kitabın ilk yarısı, daha çok masalsı bir şekilde ilerliyor ve biraz gereksiz detaylara boğuluyor okuyucu Saramago'nun her kitabında olduğu gibi. Kitabı okurken uzun bir süre "Bu olayın konuyla ne ilgisi var?" diye soruyoruz ama kitabın sonlarına doğru herşeyin birbirine bağlı olduğunu ve hikayede hepsinin önemi olduğunu söyleyebiliriz.

Yazarın, dini yorumları da araya sıkıştırdığını ve bunu yaparken özellikle inançlı olan kesimleri rahatsız etme riskini aldığını görüyoruz. Bence inançlı veya inançsız herkesin okuması gereken bir eser. Saramago'nun ise belki de en büyük eseri.
385 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Jose Saramagonun ilginç ve dikkat çekici kitaplarından birisi daha. Yazarın bu kitabı yazmasıyla ülkeyi neden terketmek zorunda kaldığını kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız. O açıdan merak uyandırıcı bir kitap .
Özel bir bebek dünyaya gelmek üzereydi ve bunu Mecdelli Meryem’e müjdelemekte herzaman ki gibi Tanrının vahiylerini peygamberlere ileten Cebrail meleğinin göreviydi (a.s.) .
Bu bebeğin müjdelenme şekli tabiki dünyaya özel bir bebeğin geleceğindendi. Buda etraflıca konuşulmaya ve yayılmaya başlanmıştı. Dünyaya gelen Nasıralı Hz. İsa’ydı.
Hz. İsa’nın doğumu Tanrı tarafından vahiylerin gelmesi ve bunları 12 havarisiyle tüm dünyaya anlatmaya ve yayamaya çalışması. Tabi ki bir insanoğluna yüklenebilecek kolay bir yük değildi ama o bu zorluklara tanrınında yardımıyla gögüs germişti. Bu hikayeyi kronolijeyede bağlı kalarak anlatan bir kitap tabi ki bunun yanında jose saramagonun olaylara eleştirel ve sorgulayıcı bakış açısıyla beraber.
saramago peygamber miydi isa, şeytan, ve tanrı arasındaki sohbeti anlatıyor? diye eleştirilir genelde bu kitap. aslında saramago size gerçeği anlatmaya çalıyor, bir gazeteci edasıyla röportaj yayınlamıyor.

saramago 'isa ya göre incil'i yazmadan çok önce yazmayı bırakmış, yıllar sonra yazarlığa geri dönmüş ve 60 yaşında en son eseri olan bu kitabı yazmıştır.

demek ki, bazen inanılmaz bir hücum yapmak için geri çekilmek gerekir. coelho'nun ünlü bir sözü var, diyor ki: ''oku ne kadar uzağa atmak istersen, yayı bir o kadar geriye çekmelisin''

bazen geri çekilmeyi bilmek lazım.

eser bana göre inanılmaz.
338 syf.
·9/10
Cesurca bir bakış açısı ile yazılmış kitap, İsa peygamberi herhangi bir insan olarak ele almış, tıpkı bizler gibi, kitabı okuduktan sonra yeni bir düşünceye aracılık ettiği kısım şu idi. Bütün suçlar bireyseldir ve sonuçlarına sadece bireyler katlanmalıdır ve katlanır. Bunun yanında ataerkil bir toplumda, bir babanın cezası ölüm ise bu sadece o insana değil bütün aileye verilmiş bir ceza olacaktır. Olayları değerlendirirken daha geniş bir çerçeveden değerlendirmeme katkı sağladığını söyleyebilirim. Ve tabi tekrar tekrar dile getirilen şey, Yüce Yaratıcının bunca acının karşısında nasıl olup da sessiz kalışı, bu tekrarlar sizleri düşündürecek, her ne kadar bazı konuşmaları ağır bulsanız da, eğer din konusunda uç noktalarda iseniz yani her şeyi mistik olarak açıklamaya çalışıyorsanız, bir ihtimal bu kitap size denge yolunda bir şeyler katacaktır.
385 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Hristiyanlığın hikâyesini, kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak fakat kendi bakış açısı ile yorumlamış Saramago. Bu yüzden de pek çok okur tarafından kitabın isminin Saramago'ya Göre İncil olması gerektiği düşünülmüş.
Tüm bilinen , kabul gören, insanın en hassas noktası olan kutsal metinleri cesurca yorumlamış diyebilirim. Okudukça pek çok insanın neden rahatsız olduğunu, hatta yazarın neden ülkesini terk etmek zorunda kaldığını çok net anlıyorsunuz.
Özellikle Tanrı, Şeytan diyalogları, ve Tanrı'nın adalet sistemi üzerine yapılmış diyaloglar kitabın en düşündürücü en hassas yerleriydi bana kalırsa. Saramago ile satırlarda yol alırken ,Siz de bu derin konuları düşünmeden geçemiyorsunuz.
Kabil kitabından daha cesur yazılmış bu kitabı, önyargısız bir şekilde #okumadangeçmeyin diyorum.
338 syf.
·Beğendi·10/10
"Cesurca" yazılmış bir kitap dersek en doğru kelimeyi kullanmış oluruz.
"Portekizi terk etmek , "kilise tarafından aforoz edilmek" bu kelimeleri ne kadar da kolay sarf ediyoruz..
Bizler, duymak istediklerimizi duyuyoruz ama yüksek sesle söyleyenler sadece bu cesur insanlar..
Açıkçası Kazancakis' in "Günaha Son Çağrı"sını okumadan önce İsa ve Hıristiyan dinin doğuşu ile ilgili ilk bilgilerimi
( bir iki filmi saymazsak ) bu kitaptan aldım .
Aslında Saramago, aynı Kabil'de olduğu gibi, İncili kabaca bilenlere, efsanelerin ne kadar saçma olduğunu eğlenceli bir dille anlatırken, benim gibi bu konu ile ilgili hiç bir bilgisi olmayan okurlara önemli bir teoloji dersi veriyor.
Güzel bir kitap tavsiye ederim.
Bir insan ne kadar kalpsiz olursa olsun, kucağında çocuğuyla bir anneye zarar vermez diye düşünmüştü. Bunun üzerine aklına Beytüllahim'de katledilen çocuklar geldi, belki bazıları son nefeslerini analarının kucağında vermişti.
José Saramago
Sayfa 88 - Kırmızı Kedi
Bayağı ve yine de soylu, erdemli ve yine de hilekâr, sakin ama belalı, yumuşak baslı ve isyankar bir tabiatimiz var.
hepimiz aynı hamurdan yoğrulmuşuz,et, kemik, kan, deri ve ilik, gözyaşı ve terden ibaretiz, yine de bazılarımız korkak oluyor, bazılarımız kahraman, bazılarımız sakin oluyor, bazılarımız saldırgan.
+Neden Beytüllahim'deki çocukları öldürmeye karar vermiş.

-Emir kraldan geldi, bu kadarıni bil yeter.

+İçimizden gelen kötülük yetmezmiş gibi, bir
de gücü istismar edenler için kötülüğe arac olan biz, ne sefil varlıklarız

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İsa'ya Göre İncil
Baskı tarihi:
Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
385
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052982778
Kitabın türü:
Orijinal adı:
O Evangelho segundo Jesus Cristo
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kırmızı Kedi Yayınevi
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi José Saramago, tartışmalara yol açan romanı İsa'ya Göre İncil'de İsa'nın yaşamını ve Hıristiyanlığın hikâyesini kutsal kitaplardaki kronolojiye sadık kalarak, ancak farklı bir bakış açısıyla anlatıyor. 
Anne rahmine düşmesinden başlayarak bir çocuk, bir genç olarak zayıflıklarını, öfkelerini, heyecanlarını, kararsızlıklarını ve Mecdelli Meryem'le olan aşk ilişkisini romanına yansıtırken İsa'yı, Tanrı'nın oğlu ve bir peygamberden ziyade insan olarak gösteriyor. İsa'nın ve Tanrı'nın üzerindeki kutsallık örtüsünü kaldırıyor ve böylelikle soru sormanın, sorgulamanın önünü açıyor. Din ve inanç adına yapılan şiddet dolu eylemlerle karanlık bir mesel; şaşırtıcı zenginlikleriyle ve derinlikleriyle dünyevi bir İncil olan bu roman, Saramago'nun ülkesini terk etmesine yol açmıştı.

"Orijinal, vahşi ve çok güzel bir kitap." 
-John Butt- 
Times Literary Supplement

"Yazarın en iyi kitabı... Saramago'nun romanı, insanlığın ıstırabına karşı yoğun bir şefkatle dolu, olağanüstü, dokunaklı, inanışlara ters düşen bir anlatı." 
-James Wood-New Republic 

"Vahşi bir zekâyla, yumuşak bir tutkuyla ve şiirsellikle aydınlatılmış." 
-Los Angeles Times Book Review -

Kitabı okuyanlar 453 okur

  • Ceylan
  • Şilan
  • Atilla
  • Kübra Şaylan
  • Dante Alighieri
  • HİVDA HVD
  • Mevsuf şahsuvar özdemir
  • Gül Ulusoy
  • Alp Günay
  • Feyzi sarar

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.7
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%12.5
25-34 Yaş
%32.8
35-44 Yaş
%40.6
45-54 Yaş
%6.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%51.2
Erkek
%48.8

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.5 (49)
9
%34.9 (60)
8
%20.9 (36)
7
%11 (19)
6
%2.9 (5)
5
%0
4
%1.2 (2)
3
%0
2
%0
1
%0.6 (1)