İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ? (Artı Değer Nedir?)

·
Okunma
·
Beğeni
·
182
Gösterim
Adı:
İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ?
Alt başlık:
Artı Değer Nedir?
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Vardiya Yayınları
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
"Devlet, sömürüye dayanan toplumlarda her zaman egemen, sömürücü sınıfların bir baskı örgütü olarak görev yapmıştır. "
"Enflasyon kapitalistler için bir soygun yoludur. Enflasyon genel olarak fiyatların hızlı ve sürekli bir biçimde artması demektir. Bu ise işçilerin daha fazla sömürülmesi demektir. Daha fazla fiyat artışı, patron için daha fazla kâr, işçiler için daha fazla yoksulluk demektir.

Enflasyon işçi ücretlerinin düşük tutulması için girişilen bir politikadır ve patronlar, kapitalistler için iyi bir soygun yoludur. Enflasyon, kapitalist düzenin aşırı kâr elde etme hırsının sonucudur. Ve çıkarına işlediği sınıf tarafından, yani kapitalistler, patronlar tarafından yaratılır.

Enflasyon, milli gelir, ücretler, pahalılık ve işsizlik ile çok yakından ilgilidir. Nitekim bugün kapitalist ülkelerde ve kapitalistleşmekte olan ülkelerde enflasyon ve işsizlik atbaşı gitmektedir. Ve o ülkenin emekçilerini ciddi bir biçimde tehdit etmektedir."
"Ama işçi sınıfının gerçek kurtuluşu ücretlerin artırılması ile değil, ücretlilik düzeninin ortadan kaldırılması ile mümkündür."
"Türkiye'de en çok vergi ödemesi gerekenler en çok gelirlilerdir. Patronlar, toprak ağaları, gayri menkul sahipleri... Oysa Türkiye'de vergilerin büyük kısmını ödeyen, emekçi çoğunluktur."
"Kısaca söylersek devlet, sömürüye dayanan toplumlarda her zaman egemen, sömürücü sınıfların bir baskı örgütü olarak görev yapmıştır."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ?
Alt başlık:
Artı Değer Nedir?
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
167
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Vardiya Yayınları

Kitabı okuyanlar 4 okur

  • Cemre Karain
  • Nihle
  • Zilan D. Bat
  • Esra YAPA

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0