Artı Değer Nedir?

İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ?

Faruk Pekin

İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ? Sözleri ve Alıntıları

İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ? sözleri ve alıntılarını, İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ? kitap alıntılarını, İşçiler Neden ve Nasıl Sömürülüyor ? en etkileyici cümleleri ve paragragları 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
8 saatlik iş gününde işçiler 2 saat kendileri için 6 saat ise patronları için çalışırlar.(halkı-işçileri gizliden sömürmek)
"Kapitalizmde işçilerin özgürlüğü işsiz kalma, aç kalma özgürlüğüdür."
Vardiya Yayınları
Reklam
"Kapitalist toplumda sömürü gizlenmiştir, saklanmıştır. işçinin ürettiklerine zorla değil farkettirmeden el konmaktadır. Sözgelimi, kölelik çağında sömürüyü görmemek için aptal olmak lazımdır. Zorla, kamcı altında, bir tas çorba, bir parça ekmek karşılığı çalıştırılan kölelerin sömürüldüğü apaçık ortadadır."
Vardiya Yayınları
"Devlet, sömürüye dayanan toplumlarda her zaman egemen, sömürücü sınıfların bir baskı örgütü olarak görev yapmıştır. "
Sayfa 49 - Vardiya yayınlarıKitabı okudu
"Köleci toplumda köle herşeyiyle köle sahibi efendlnlndi. Köle, çalışmaktan başka hiçbir kurtuluş yolu olmayan bir üreticiydi. Pazarlarda hayvanlar gibi alınıp satılabilen bir maldı. Efendi köleyi öldürebilir, satabilir, sakat bırakabilir, dövebilirdi. Buna karşı lık kölenin hiç bir hakkı yoktu. Diyelim ki, köle, günde onaltı, onsekiz saat çalışırdı. Bu onaltı saat içinde köle, kısa bir sürede yiyeceği, giyeceği... karşılığı kendisi için çalışır, geri kalan kısımda efendisi için çalışmış olurdu. Köle sahibi köleye ancak ölmeyecek kadar, ertesi gün kalkıp çalışabilecek kadar bir yiyecek verirdi. Bir tas çorba, bir parça ekmek, yatacak bir ahır, bir hırka... Hiçbir şey vermese olmazdı."
Vardiya Yayınları - "Patronlar, sömürücüler bu masalı çok iyi bilirler. Bu yüzden işçilerin ölmemeleri için onlara aç kalmayacak, ölmeyecek kadar bir yiyecek yada para verirler."
burjuva parazittir
"Herhangi bir yerde üretimin olabilmesi için patronlara, kapitalistlere ihtiyaç yoktur. içinde yaşadığımız kapitalist düzende patronların üretim içinde bir tek yerleri vardır: üretim araçlarına sahip görünmektedirler, üretim araçlarını bugün için mülkiyetlerinde tuttuklarından üretim içinde patronların yeri var gibi görünür. Oysa gerçek öyle değildir. DÜNYADAKi TÜM ZENGiNLiKLERiN YARATICISI EMEKÇiLERDiR. Herhangi bir yerde üretimin olabilmesi için, insanların ihtiyaçlarını giderecek ürünlerin ortaya çıkarılması için patronlara, sermayedarlara ihtiyaç yoktur. Ama herhangi bir yerde üretim güçleri yani, üretim araçları, işçiler ve üretim tecrübesi olmazsa üretim olmaz. Hele hele işçiler olmazsa... hiçbir şey olmaz."
Vardiya Yayınları
Reklam
44 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.