Işığı Arayanların Karanlık Yanı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.122
Gösterim
Adı:
Işığı Arayanların Karanlık Yanı
Baskı tarihi:
Ağustos 2001
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756793329
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Dark Side of the Light Chasers
Çeviri:
Semra Ayanbaşı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akaşa Yayın
Her insanın içinde karanlık bir yan vardır. Bu bizim kendi içimizde kabullenemediğimiz, kendimizden ve başkalarından gizlediğimiz ve bilinçsizce başkalarına yansıttığımız yanımızdır. Karanlık yan ışığa çıkarılmadığı için karanlıktır. Onu ortaya çıkarıp, sahiplenip, onunla bütünleşmedikçe bu yanımız bizi sürekli engellemeyi, bize her türlü acıyı, korkuyu, mutsuzluğu yaşatmayı ve hayatımıza bu yanımaza aynalık eden insanları çekmeyi sürdürecektir.
Bu karanlık yanımızla bütünleşmemiz, onun engelleyici ve yıkıcı etkisinden kurtulmamızı, kabul edemediğimiz yanlarımızı gizlemek için kullandığımız maskelerde kısılıp kalmış yaşam enerjimizin serbest kalmasını sağlar. Karanlık yanımız bize verecek büyük armağanlara da sahiptir. O bize öğretmek, yol göstermek ve tüm benliğimizi sunmak için mevcuttur.
BrsnKs
BrsnKs Işığı Arayanların Karanlık Yanı'ı inceledi.
216 syf.
·Puan vermedi
Hepimizin başkalarında gördüğü ve rahatsız olduğu şeyler vardır. Birine saygısız, küstah, aciz, yetersiz gibi yargılarda bulunup kendimizi rahatlatsak da asıl olay, bu özellikleri karşıda gördüğümüzde bizde neden bir rahatsızlık yaşattığıdır. Jung, buna gölge yanımız der. Yani bizde olan ama kabul etmediğimiz o karanlık yönümüzü başkasında görmek bizi rahatsız eder. Başkalarına atfettiğimiz bu yargılarla da o özelliklerin bizde olmadığını varsayarak kendimizi rahatlatırız. Oysa işin özü şudur; kendinde olmayanı bir başkasında göremezsin, görsen de bedenin, ruhun buna reaksiyon vermez. Çünkü o sendendir ve sen bunu bilir, kendinden olanı da rahatsız olmadan kabul edersin.
Bu kitap der ki, o kabul etmediğin yanlarını bul ve bunları da sahiplen, çünkü o da sensin ve o yanlarını kabul etmezsen asla tam ve bütün olamayacaksın. Peki o yanlarımı nasıl bulacağım? Karşındaki kişide seni rahatsız eden şey her ne ise, onun kendindeki karşılığına bak! Ben katil değilim diyenleriniz olacak, elbette değilsiniz ancak sevdiğinize ya da size zarar verecek olan biri karşısında kalırsanız, bu özelliğinizin de olduğunu fark edeceksiniz.
Herkes bir hikayenin içine doğuyor ve o filmi oynuyor. Senin oynadığın hikaye değişseydi, karşıdakinin hikayesini oynasaydın belki sen de öyle davranacak öyle birine dönüşecektin. Önemli olan karşındakinde rahatsız olduğun o davranışın olma potansiyelinin senin içinde de olduğudur.
Hep iyi yanlarımızı göz önüne çıkarıp, kötü diye adlandırdığımız yanlarımızı da bastırır ya da yok sayarız. Bu kötü olan yanlarımızın olmadığını göstermez! Hepimizin içinde iyi ve kötü olma potansiyeli vardır. Kötü olanı yaşam biçiminize sokmasanız bile bu yanınınızın var olduğunu kabul etmelisiniz. Biz ying ve yang’ı içimizde taşırız. Bunu inkar ettiğimizde bütünümüzü ve yaratımımızı da inkar etmiş oluruz.
Kitabı okuyunca, karanlık tarafınıza geçecek ve gerçekten orda duran bu kısmınızı fark edeceksiniz. İster direnip onu dışlamaya ve dış dünyada yargılamaya devam edersiniz, isterseniz de o yanınızı sahiplenip dış dünyanızı daha güzel hale getirirsiniz. Bakın bu da bir seçim!
CUCU
CUCU Işığı Arayanların Karanlık Yanı'ı inceledi.
216 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Çok verim aldığım imgeleme meditasyonları öğrendim bu kitaptan. Altbenliklerlerimizle tanışmamızı sağlayan sarı minibüs meditasyonunu çok beğeniyorum. Bir durakta beklediğinizi, Amerikan tipi sarı bir minibüsün gelip sizi aldığını imgeliyorsunuz. Minibüse binince içeride pek çok farklı insan, belki hayvan ya da yaratık göreceksiniz. Kendinize bir yer seçip bir süre minibüste seyahat ettikten sonra bir ormanın girişinde minibüs duruyor ve içerideki kişilerden biri sizi minibüsten indiriyor. İkiniz beraber ormanda bir yürüyüş yapacaksınız. Beraber minibüsten indiğiniz kişi sizin altbenliklerinizden biri. Onun özelliklerini ve bu özelliklerin pozitif yanlarını ona sorular sorarak öğrenmeye çalışıyorsunuz. Onunla özdeşleşmek için ne yapmanız gerektiği de sorulabilir.
Kitap gölge yanlarımızı da gün ışığına çıkarma teması üzerine kurulu. Karşınıza çıkan alt benlik için “Vay efendim, ben bununla özdeşleşip ne yapıcam!” demeyin.
216 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hepimizin karanlık tarafı vardır.
Belki kaçtığımız, belki korktuğumuz...
anahtar, bizim gördüğümüz ve algıladığımız her şey olduğumuzu anlamaktır. biz olmayan hiç bir şey yoktur. eğer biz belli bir niteliğe sahip olmamış olsaydık, onu bir başkasında gördüğümüzde tanıyamazdık. eğer siz bir insanın bencil olduğunu düşünüyorsanız, aynı ölçüde bencillik gösterebileceğinizden emin olabilirsiniz.
Bu kitap , içiniz de ki karanlık dünya ile barismanizi sağlayacak muhteşem bir eser...
216 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
“Her insanın içinde karanlık bir yanı vardır.
Kabullenemediğimiz bu yanımızı sahiplenmedikçe aydınlığa çıkarmadıkça;
Karanlık bizi engellemeye devam edecektir.
Aydınlanmak sadece Tanrısal olanı aramak değildir. Karanlık benliğin kabullenmesiyle olur."
Acılar bizim yol göstericimizdir. Acı çekmezsek verilmek istenen mesajı anlayamayız.
Aydınlık bir yolun ve geniş bir ufkun yolcusu bu kitap sizi etkisi altına alıyor. Kitapta insan yaşamından kesitlerle her insanın farklı yöndeki karanlıklarının aydınlığa dönüşüm yolculuğuna şahit olmak da mümkün. Kitap aslında size “Yanlışsınız” veya “Kötüsünüz” demiyor. Siz aydınlanmayı bekleyen karanlık yönlere sahipsiniz. Aydınlatmak için farkedip, anlamak sonra harekete geçmeyi anlatıyor. Mükemmelliyetçi kişilik özelliğine sahip olanların özellikle okuyabileceği sıra dışı bir kişisel gelişim kitabı.
216 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Kitabı okuduğunuzda gündelik hayatta kullandığımız birçok cümlenin anlamını tekrar düşünebilirsiniz.. örneğin, "kötü söz sahibinindir" bu cümleyi bize çok küçükken öğrettiler, o yaşlarda ikna ediciydi değil mi? Kitabı okuyunca bu cümlenin haklılığına ve alt mesajlarına hâkim oldum; şaşırdım, biraz da utandım. Ama bana kattığı en önemli şeylerden biri, benim artık "ben kim için kötü bir yargıda bulunursam, bu kötü özellik kesinlikle bana ait olduğu için beni rahatsız etmiştir" diyebilecek kadar kendimle barışmama sebep olmasıdır. Kabullenemedigim kötü veçhelerimin yanında kabullenemedigim iyi veçhelerimi de görmemi sağlayan bu kitabı, okumaya başladığımdan beri arkadaşlarıma önerip duruyorum, biri daha okusun, biri daha öğrensin istediğimden. Okumak için illaki ruhsal sorunlarınızın olması gerekmez, hepimiz insanları yargılama güdüsü taşıyoruz, bu güdüyü de yargılanarak kazandık ve bir bütün olmaktan çok uzaklaştık. Kendimizi, çevremizi affetmek ve kucaklamak için çok iyi bir fırsat.
%70 (151/216)
·Puan vermedi
Kişisel gelişim kitaplarını eleştirebilecek kadar çok okumadım. O yüzden bu kitap hakkında nasıl bir eleştiri yapmam gerektiği konusunda fikrim yok.
Benim yapımdaki birinin kişisel gelişim kitabı okuyarak ne kadar boşa zaman harcadığını konuşmanın yeri değil burası tabi ama; o nefes al verler, gözlerini kapatlar, yok daha kötüsü varlar... Bunlar hiç bana göre değil.
Çok yanlış bir kitap önerisi almam sonucu hayatımda bir kitabı ilk defa yarım bırakıyorum ve 4 ayda 200 sayfayı okuyamadığım için kendimi tebrik ediyorum.
Kitabın içeriğinde daha çok yazarın kendi hastalarından yola çıkarak anlattığı olaylar ve sonrasında da telkinler mevcut.
Bilmiyorum işte, illa kişisel gelişecekseniz. Bir bakın belki bu kitapla kişisel gelişirsiniz.
İyi okumalar.
Fatimə
Fatimə Işığı Arayanların Karanlık Yanı'ı inceledi.
Yazar çok iddialı ama kitap hiç beklentimi karşılamadı. İnsanlardaki sevmediğimiz özelliklerin aslında kendi içimizde bastırdığımız özellik olduğunu savunuyor ve bu özelliğimizi kabullenince daha mutlu, huzurlu bir hayata kavuşuyormuşuz. Biraz haklılık payı var ama yazarın etrafındaki herkesi bununla suçlaması hiç hoşuma gitmedi. Bir insan tecavüzcüyse, bu yüzden onu sevmiyorsam bu benim de tecavüzcü olduğum ama bunu gizlediğim anlamına geliyormuş. Hayatımda bu kadar saçma birşey duymadım. Bi de bunu kabullenmemiz için ısrar ediyor. Her insanın içinde iyi ve kötü yanları var elbette. Ama insanı insan yapan da dürtülerini kontrol altında tutması değil midir? Yazmak için yazmış sadece. Ya da kendi hatalarını haklı göstermek için.
216 syf.
·9 günde·8/10 puan
Kitap, okuduğum çoğu kişisel gelişim kitabından farklı bir bakış açısıyla yazılmış. Biz genelde hep iyi, güzel yönlerimizi geliştirmeye çalışıyoruz ve kötü yönlerimizi bastırıyoruz. Bu kitapta ise kötü yanlarımızı kabullenip onlara sahip çıkarak bir bütün olarak kendimizi sevmemiz, benimsememiz anlatılıyor. Değişik öğretiler ve yöntemlerin olduğu kitabı okuýarak karanlık yönlerinizi ışıkla bütünleştirebilirsiniz...
lal hi
lal hi Işığı Arayanların Karanlık Yanı'ı inceledi.
216 syf.
·Puan vermedi
Neden sürekli aynı döngüdeyim, aynı tip insanlarla karşılaşıyorum, aynı şeyleri yaşıyorum, gibi düşünceleri olanlar için farklı bir bakış açısı gösterebilecek bir kitap.
216 syf.
·146 günde·Beğendi·9/10 puan
Zihin açıcı, şaşırtıcı ve sarsıcı bir kitap. İnsanın kendini kabulü için farketmesine destek olacak muhteşem bir kaynak. Kitabın içindeki egzersizlerle ilerlenmesi kitabı okuma süresini uzatıyor ancak tam bu süreçte anlama gerçekleşiyor. Her bir egzersizi yapmanızı özellikle öneriyorum. Kendi kendine bir terapi kitabı. Bitirdiğimde gönlümün genişlediğini hissettim en çok da kendime karşı
216 syf.
·12 günde·Beğendi·Puan vermedi
Okuduğum ilk kişisel gelişim kitabıydı. Ana tema, insanın aydınlık ve karanlık denilen tüm özellikleriyle aslında çok odalı bir şato olduğu; ama toplum normlarına ayak uydurmak için hissettiği iç ve dış baskıyla tüm karanlık odalarını kilit altına aldığı , dolayısıyla artık altı üstü iki odalı bir ev olduğu..Benzetme bana çok güzel gelmişti.
Karanlık odalar neler peki?
Mesela öfkeyle çıkış yapmak, çirkeflik, kavgacılık, kabalık , kaba kuvvet vs ; oysa bunlar yeri geldiğinde gerekli dozlarda kullanıldığı zaman nasıl da hayat kurtarıcı olabilir düşünsenize!
"Mesela" diyor yazar,
" tut ki bir ev yaptırıyosun ve son tarih denilen tarih geçti gitti, özür dilemeyi bırak üstüne bir de para istiyorlar! Bu noktada sen içindeki o çirkefi ortaya çıkarmazsan ömür boyu ödersin o müteahhite para."
Bizim ülkemizin kanayan yarasını düşünelim: Kadın ve çocuk tacizleri.. Biri çocuğunu veya seni taciz ederken hala hanımefendi olmak ister misin?
Tabii ki istemezsin; ama olursun belki,, bu toplumda tacize uğradıysan sebebi sen vermişsindir! Bu tepkiyle karşılaşmamak, suçlanmamak, cık cıklanmamak için susarsın belki ! Heh işte kitap tam bu tarz noktalarda konuşuyor işte;
"ELALEM NE DER FİKRİNİN DEFİ" kitabın tek hedefi diyebilirim.
Başka bir bakış açısıyla bakarsak; her insanın içinde iyi yanlar da var kötü yanlar da ve her ne kadar bastırırsak bastıralım duygu bir çıkış buluyor. Hastalıkların psikolojik sebepleri üzerine biraz araştırma yapan herkes dışa vurulmamış duygunun bedende çıkış bulduğunu bilir. Ben şahsen kendi sağlığımı herkesten daha çok önemseyen biri olduğum için (normalde biraz atarlı bir karakter olmamın da etkisi vardır eminim ;)) kitabı baş taçlarımdan biri yaptım.
Neticede herkesin ederi edebi kadar!
216 syf.
·9/10 puan
Nasil baslasam... Oncelikle bir cirpida okunmamasi gereken bir kitap. Uzerine dusunup, bir seylerin farkina varip, onlari idrak etmen zaman aliyor. Bazi satirlari okurken inkar ettigin oluyor. Iste orada durup daha derin dusuneceksin. Yazilanlari kabul ettiginde hayat gercekten kolaylasiyor. Sevmedigin, uyuz oldugun, gicik oldugun, ofkelendigin, kizdigin, nefret ettigin insanlarin kendine dair cok onemli seyler gosterdigini kavriyorsun. Nefretin de gicikligin da ucup gidiyor. Ve sen harika bir sekilde hafifliyorsun.

Bakis acin degisirse hayatin da degisir. Ve bu kitap kesinlikle bakis acini degistirecek. Oku.
Kendime yakından bakarak otomatik tepkilerimi kırdığım her seferinde bilincimi yükseltirim. O zaman geçmişimden özgürleşebilirim.
Bize hayallerimizi gerçekleştirmenin peşine düşmenin zor bir iş olduğu öğretilmiştir. Her gün hayallerimizin peşine düşmediğimizi bilerek yaşamanın daha da zor olduğunu anlamış olabiliriz.
Siz kendi hayallerinizi ve hedeflerinizi gerçekleştirmeye başladığınızda, başka insanların yaptıkları şeylerle daha az ilgilenirsiniz. Her birimizin kendi kendimizin kahramanı olmamız gerekir. Bunu yapmanın tek yolu bir başkasına bağladığımız, başkasına projekte ettiğimiz niteliklerimizi geri almaktır.
Eğer kabul etmediğimiz bir veçhemiz varsa, hayatımıza hep bu veçheyi sergileyen insanları çekeceğizdir. Evren bize gerçekte kim olduğumuzu göstermeye, ve bizim yeniden bütün olmamıza yardım etmeye çalışmayı sürdürecektir.
Eğer yaşamınızın yönünü değiştirmeyi gerçekten istiyorsanız, şatonuza girip yavaş yavaş her kapıyı açmanız gerekir. Sizin içsel evreninizi araştırıp keşfetmeniz ve sahiplenmediğiniz her şeyi yeniden sahiplenmeniz gerekir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Işığı Arayanların Karanlık Yanı
Baskı tarihi:
Ağustos 2001
Sayfa sayısı:
216
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756793329
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Dark Side of the Light Chasers
Çeviri:
Semra Ayanbaşı
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Akaşa Yayın
Her insanın içinde karanlık bir yan vardır. Bu bizim kendi içimizde kabullenemediğimiz, kendimizden ve başkalarından gizlediğimiz ve bilinçsizce başkalarına yansıttığımız yanımızdır. Karanlık yan ışığa çıkarılmadığı için karanlıktır. Onu ortaya çıkarıp, sahiplenip, onunla bütünleşmedikçe bu yanımız bizi sürekli engellemeyi, bize her türlü acıyı, korkuyu, mutsuzluğu yaşatmayı ve hayatımıza bu yanımaza aynalık eden insanları çekmeyi sürdürecektir.
Bu karanlık yanımızla bütünleşmemiz, onun engelleyici ve yıkıcı etkisinden kurtulmamızı, kabul edemediğimiz yanlarımızı gizlemek için kullandığımız maskelerde kısılıp kalmış yaşam enerjimizin serbest kalmasını sağlar. Karanlık yanımız bize verecek büyük armağanlara da sahiptir. O bize öğretmek, yol göstermek ve tüm benliğimizi sunmak için mevcuttur.

Kitabı okuyanlar 201 okur

  • Tuğba
  • Kadir Oruç
  • Yaşar Altan
  • Hayal♡et
  • Demet
  • Özge Özmen
  • Edda
  • Ceren
  • Ahmet cekicel
  • Yase

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%42.3 (30)
9
%23.9 (17)
8
%15.5 (11)
7
%8.5 (6)
6
%0
5
%1.4 (1)
4
%5.6 (4)
3
%1.4 (1)
2
%1.4 (1)
1
%0