Işığın Savaşçısının El Kitabı

7,7/10  (58 Oy) · 
240 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.803 gösterim
Işığın Savaşçısı, başkalarının kendisine biçtiği rolü oynamaya çalışarak zaman harcamaz.

Işığın Savaşçısı; kışkırtmalara kulak asmaz; onun, gerçekleştirmesi gereken bir yazgısı vardır.

Işığın Savaşçısı, kendi kusurlarının farkındadır, ama erdemlerini de bilir.

Işığın Savaşçısı, her zaman elinden gelenin en iyisini yapar ve başkalarından da aynı şeyi bekler.

Işığın Savaşçısı, evrenin en uzak köşesinde bulunan yıldızın kendini Savaşçı'nın çevresindeki şeylerde belli ettiğini bilir.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  975070262x
 • Orijinal Adı:
  Manual do Guerreiro da Luz
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını okumakta zorlanıyorum. Belki başka birinden öğüt almak gibi olduğundan karakterimin asi tarafı bu durumu kabullenemiyordur. Belki de biraz ders kitabı niteliğinde olduğundan verilen öğretileri ezberleme ihtiyacı beni yoruyordur. Açıkçası tam olarak ben de bilemiyorum ve bilmek için de çaba sarf etmek istediğim de söylenemez. Bunları söyleme nedenim ise bu kitap.
Kişisel gelişim kitabı tarzına yazılmış, yazarın hayata ve hayatla ilgili her şeye dair bazı tavsiyelerini içeriyor. Yazarla aynı düşüncede olduğum, altını çizdiğim çokça satır mevcut ama bunları hayatıma uygulamayı ne kadar istesem de biliyorum ki okuduklarımın yarısından fazlasını unutacağım. Kitabı açıp altını çizdiğim yerleri tekrar tekrar okumazsam, bu kitabı okumuş olmamın bir faydası olmayacak. Sanırım kişisel gelişim kitaplarını sevmememin asıl nedeni bu. Ben verilmek istenen dersin hikayenin içine yedirilmiş halini okumayı seviyorum. Benimsediğim, kendimden bir şeyler bulduğum, hatta sevdiğim bir karakterin başından geçen birkaç olayla ve çıkarılan dersle bu kitaptan aldığımdan daha fazla fayda sağlayabilirim ve bu sağladığım fayda hayatımda daha kalıcı yere sahip olabilir. Benim kişisel görüşüm bu yönde.
Kitabı tek bir yönden eleştirebilirdim ama yazar kitabın sonunda bununla ilgili mantıklı bir sebep sunarak bu olasılığı ortadan kaldırdı. Bu yüzden ben güzel bir alıntı ile yorumumu daha fazla uzatmadan sonlandırıyorum.
Savaşçı çığ etkisini bilir.
Sesini çıkarmaya cesaret edemeyen birine kötü davranan insanlar gördüğü olmuştur. O kişi korktuğu ve küstüğü için o kişi öfkesini kendisinden daha güçsüz birinden çıkarır; o da gider bir başkasından çıkarır, gerçek bir ıstırap selidir boşanan. Hiç kimse kendi zulmünün sonuçlarını kestiremez.

Günel Həsənova 
03 Mar 19:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biri bir şey dilerse bütün evren ona yardımcı olmak üzere işbirliği yapar...
Məzmun etibarilə fərdi inkişaf kitabı adlandırmaq olar. Kitabın böyük bir hissəsində öz həyatımıza, yaşadıqlarımıza dair nələrsə tapacayıq. Kitabda bəyəndiyim fikirlər çox oldu, onlardan biri də yaxşı insan sadəcə yaxşılıq edən həmişə hər şeyi düzgün edən insanın olmaması, səhflər etsə belə onları qəbul edən, üzr istəməyi bacaran, öz məğlubiyyətləri ilə barışmağı bacaran, məğlubiyyəti zəfər kimi qiymətləndirməməyi v.s kimi maraqlı fikirlər var idi. Poelho hər birimizin İşığın savaşçısı olduğumuzu göstərməyə çalışıb.
Kitabın əvvəlində olan hekayə isə möhtəşəm... oxumağa dəyər

Erhan Kurupınar 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın her sayfsında bize rehberlik edecek kısa ve öz bilgiler yer alıyor.Kişisel gelişim kitabı tarzında yazılmış.Roman olarak edebiyatın gücü kullanılarak yazılsaymış daha etkileyici olabilirdi.Keza giriş bölümünde sürükleyici bir hikaye ile başlıyor kitap.

Goncagül Aydoğdu 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan hayatına kılavuzluk yapmada başarılı olmuş kitaplardan biri. Her insanın okuduğunda kendi iç dünyasında değerlendirmeler yapacağı ve yaşama bakış açısını sorgulayacağı kitaplardan biri.

Yalçın Yaşar 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap amaca, direnişe, savaşa, mücadeleye kısacası hayatın her anına dair birbirinden güzel ve aynı zamanda da birbirleriyle çelişen öğütlerle dolu. Ama kitabın sonunda da dediği gibi "Bir savaşçı, tutarlı olmaya çabalamaz, kendi çelişkileriyle yaşamayı öğrenmiştir."

fatoş demirdoğan 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ışığın savaşçısı şu eski atasözünü asla aklından çıkarmaz iyi huylu küçük keçi hiç bir zaman melemez.ışığın savaşçısı bilgedir yenilgilerinden söz etmez.

Betül Oktay 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Paul Coelho severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Aslında insan olmanın gerekliliği olan ama hayat koşuşturmacası içinde herkesin kendini soyutladığı değerlere vurgu yapılmış. Okuyanın kendisiyle yüzleşeceği bir kitap aynı zamanda... Çok yalın, çok naif bir üslup..

Zeynep 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok uzun seneler önce okuduğum ve gerçekten karakterimin şekillendiği döneme katkısı olduğunu dusundugum nadir kitaplardan birisidir. Alıp tekrar okumayı düşündüğüm kitaplar arasında.

SahafınMürekkebi 
12 Şub 02:50 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Baya iyiydi.
Aktı gitti.
Notlar aldım. Beni baya baya başka yerlere aktardı. Ferrasini Satan Bilge'yi okurken yaşadığım hissi yaşadım. Uzun zamandır bu türden kitap okumamış olmanın etkisiyle okuma ayarlarımı formatlanmış hissediyorum.
Okumanız duraksadıysa böyle atıştırmalıklar şart !

Kitaptan 42 Alıntı

Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:53 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Işığın savaşçısı kendi içinde güzellik taşıdığı için neyin güzel olduğunu görebilir.Çünkü dünya bir aynadır ve herkese kendi yüzünü yansıtır.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 140)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 140)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

-Işığın savaşçısı ne demek?
-Işığın savaşçısı,hayatın mucizesini anlamayı başaran biridir.İnandığı şey uğruna sonuna kadar savaşır.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 18)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 18)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bazen savaşçı kendisini aynı anda iki hayat sürüyor gibi hisseder.Bu hayatlardan birinde yapmak istemediği işleri yapmak ve inanmadığı fikirler uğruna savaşmak zorundadır.Ama başka bir hayat daha vardır ki bu hayatı düşlerinde ve okuduklarında bulur...

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 110)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 110)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Savaşçı Tanrı'nın yalnızlığı,başkalarıyla nasıl birlikte yaşayacağımızı bize öğretmek amacıyla kullandığını öğrenmiştir.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 127)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 127)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:14 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sen yalnızca ışığın bir aracısın.Gurur duyman için de utanç duyman için de bir neden yok,yalnızca mutluluk duyman için nedenler var.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 89)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 89)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün bize çok basit gelen büyük zafer, farkına bile varılmayan bir dizi küçük zaferin sonucudur.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Işığın savaşçısı,kimsenin aptal olmadığını ve ne kadar uzun sürerse sürsün hayatın herkesi eğittiğini bilir.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 40)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 40)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaşçı başkalarının acılarına saygı duyar ve onları kendi acılarıyla karşılaştırmaz.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 137 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 137 - Can Yayınları)
Asiye-Melikşah 
29 Mar 21:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Işığın savaşçısı,herkesin birbirinden korktuğunu bilir.Bu korku kendini genellikle iki biçimde gösterir:saldırganlık ya da boyun eğiş.Bunlar ayı sorunun iki yüzeyidir.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 73)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 73)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir yeni, önemli hareket, alışıldık bir şeyle başlamamıştır.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 52 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 52 - Can Yayınları)
5 /