Işığın Savaşçısının El Kitabı

7,7/10  (33 Oy) · 
174 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.533 gösterim
Işığın Savaşçısı, başkalarının kendisine biçtiği rolü oynamaya çalışarak zaman harcamaz.

Işığın Savaşçısı; kışkırtmalara kulak asmaz; onun, gerçekleştirmesi gereken bir yazgısı vardır.

Işığın Savaşçısı, kendi kusurlarının farkındadır, ama erdemlerini de bilir.

Işığın Savaşçısı, her zaman elinden gelenin en iyisini yapar ve başkalarından da aynı şeyi bekler.

Işığın Savaşçısı, evrenin en uzak köşesinde bulunan yıldızın kendini Savaşçı'nın çevresindeki şeylerde belli ettiğini bilir.
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  975070262x
 • Orijinal Adı:
  Manual do Guerreiro da Luz
 • Çeviri:
  İlknur Özdemir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 8/10 puan

Kişisel gelişim kitaplarını okumakta zorlanıyorum. Belki başka birinden öğüt almak gibi olduğundan karakterimin asi tarafı bu durumu kabullenemiyordur. Belki de biraz ders kitabı niteliğinde olduğundan verilen öğretileri ezberleme ihtiyacı beni yoruyordur. Açıkçası tam olarak ben de bilemiyorum ve bilmek için de çaba sarf etmek istediğim de söylenemez. Bunları söyleme nedenim ise bu kitap.
Kişisel gelişim kitabı tarzına yazılmış, yazarın hayata ve hayatla ilgili her şeye dair bazı tavsiyelerini içeriyor. Yazarla aynı düşüncede olduğum, altını çizdiğim çokça satır mevcut ama bunları hayatıma uygulamayı ne kadar istesem de biliyorum ki okuduklarımın yarısından fazlasını unutacağım. Kitabı açıp altını çizdiğim yerleri tekrar tekrar okumazsam, bu kitabı okumuş olmamın bir faydası olmayacak. Sanırım kişisel gelişim kitaplarını sevmememin asıl nedeni bu. Ben verilmek istenen dersin hikayenin içine yedirilmiş halini okumayı seviyorum. Benimsediğim, kendimden bir şeyler bulduğum, hatta sevdiğim bir karakterin başından geçen birkaç olayla ve çıkarılan dersle bu kitaptan aldığımdan daha fazla fayda sağlayabilirim ve bu sağladığım fayda hayatımda daha kalıcı yere sahip olabilir. Benim kişisel görüşüm bu yönde.
Kitabı tek bir yönden eleştirebilirdim ama yazar kitabın sonunda bununla ilgili mantıklı bir sebep sunarak bu olasılığı ortadan kaldırdı. Bu yüzden ben güzel bir alıntı ile yorumumu daha fazla uzatmadan sonlandırıyorum.
Savaşçı çığ etkisini bilir.
Sesini çıkarmaya cesaret edemeyen birine kötü davranan insanlar gördüğü olmuştur. O kişi korktuğu ve küstüğü için o kişi öfkesini kendisinden daha güçsüz birinden çıkarır; o da gider bir başkasından çıkarır, gerçek bir ıstırap selidir boşanan. Hiç kimse kendi zulmünün sonuçlarını kestiremez.

Erhan Kurupınar 
02 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabın her sayfsında bize rehberlik edecek kısa ve öz bilgiler yer alıyor.Kişisel gelişim kitabı tarzında yazılmış.Roman olarak edebiyatın gücü kullanılarak yazılsaymış daha etkileyici olabilirdi.Keza giriş bölümünde sürükleyici bir hikaye ile başlıyor kitap.

Goncagül Aydoğdu 
19 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İnsan hayatına kılavuzluk yapmada başarılı olmuş kitaplardan biri. Her insanın okuduğunda kendi iç dünyasında değerlendirmeler yapacağı ve yaşama bakış açısını sorgulayacağı kitaplardan biri.

Yalçın Yaşar 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitap amaca, direnişe, savaşa, mücadeleye kısacası hayatın her anına dair birbirinden güzel ve aynı zamanda da birbirleriyle çelişen öğütlerle dolu. Ama kitabın sonunda da dediği gibi "Bir savaşçı, tutarlı olmaya çabalamaz, kendi çelişkileriyle yaşamayı öğrenmiştir."

fatoş demirdoğan 
 11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

ışığın savaşçısı şu eski atasözünü asla aklından çıkarmaz iyi huylu küçük keçi hiç bir zaman melemez.ışığın savaşçısı bilgedir yenilgilerinden söz etmez.

Betül Oktay 
23 May 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Paul Coelho severlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Aslında insan olmanın gerekliliği olan ama hayat koşuşturmacası içinde herkesin kendini soyutladığı değerlere vurgu yapılmış. Okuyanın kendisiyle yüzleşeceği bir kitap aynı zamanda... Çok yalın, çok naif bir üslup..

Zeynep 
23 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Çok uzun seneler önce okuduğum ve gerçekten karakterimin şekillendiği döneme katkısı olduğunu dusundugum nadir kitaplardan birisidir. Alıp tekrar okumayı düşündüğüm kitaplar arasında.

SahafınMürekkebi 
12 Şub 02:50 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Baya iyiydi.
Aktı gitti.
Notlar aldım. Beni baya baya başka yerlere aktardı. Ferrasini Satan Bilge'yi okurken yaşadığım hissi yaşadım. Uzun zamandır bu türden kitap okumamış olmanın etkisiyle okuma ayarlarımı formatlanmış hissediyorum.
Okumanız duraksadıysa böyle atıştırmalıklar şart !

Kitaptan 32 Alıntı

Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bugün bize çok basit gelen büyük zafer, farkına bile varılmayan bir dizi küçük zaferin sonucudur.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 143 - Can Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savaşçı başkalarının acılarına saygı duyar ve onları kendi acılarıyla karşılaştırmaz.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 137 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 137 - Can Yayınları)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir yeni, önemli hareket, alışıldık bir şeyle başlamamıştır.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 52 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 52 - Can Yayınları)

Savaşçı,Tanrı'nın yalnızlığı,başkalarıyla nasıl birlikte yaşayacağımızı bize öğretmek amacıyla kullandığını öğrenmiştir.
Gazabı,bize barışın sonsuz değerini göstermek amacıyla kullanır Tanrı.Can sıkıntısını,serüvenin ve içinden geleni yapmanın önemini vurgulamak amacıyla kullanır.
Tanrı sessizliği,sözcükleri sorumluluk duyarak kullanmayı bize öğretmek için kullanır.Yorgunluğu,uyanmanın değerini bilelim,diye kullanır.Sağlıklı olmanın nasıl bir lütuf olduğunu anlayalım,diye hastalığı kullanır.
Tanrı bize suyun anlamını öğretmek amacıyla ateşi kullanır.Havanın değerini bilelim,diye toprağı kullanır.
Hayatın önemini bize göstermek için de ölümü kullanır.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 127 - Can Sanat Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 127 - Can Sanat Yayınları)
Salih Çermik 
09 Oca 21:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Başkalarının acılarına kayıtsız kalanlar, en acınacak kişilerdir.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 128 - Can Yayınları - 27. Baskı)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 128 - Can Yayınları - 27. Baskı)
Meyrem KARADENİZ 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir savaşçı, yalnızlık ile başkasına bağlılık arasında denge kurar.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 49 - Can Yayınları)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 49 - Can Yayınları)
filiz güngör 
27 Oca 01:50 · Kitabı okudu · 6/10 puan

''Savaşçı deliye benzeyebilir, ancak bu hali yalnızca bir kılık değiştirmedir.''

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 33)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 33)
Salih Çermik 
09 Oca 21:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hakaretlere karşılık verme, bunlar senin gücüne güç katmaz. Kendini gereksiz yere yormuş olursun.

Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 34 - Can Yayınları - 27. Baskı)Işığın Savaşçısının El Kitabı, Paulo Coelho (Sayfa 34 - Can Yayınları - 27. Baskı)
4 /