Işık Doğudan GelirCemil Meriç

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.899
Gösterim
Adı:
Işık Doğudan Gelir
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
282
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750506246
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Işık Doğudan Gelir, siyasî, felsefî, dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere, başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği, tüm diğer eserleri gibi. Medeniyetlerin “defter-i âmâli” olan ansiklopedilerden İslâm’ın kozmolojik dok-trinlerine; İbrani edebiyatından Kitab-ı Mukaddes’e; Herbelot’nun “muhteşem abidesi” Doğu Kütüphanesi’nden, oryantalizmlerin aydınlattığı yeni medeniyetlere; Michelet’nin ve Schuré’nin “her türlü yobazlıktan uzak”, İnsanlığın Kitab-ı Mukaddesi ve Doğu Mabetleri adlı eserlerinden, Erasmus’un Cinnete Methiye’sine, başka bir deyişle Akıl’dan Cinnet’e; hermetizmden “çağdaş düşüncenin kutuplarından biri” olan İbn Haldun’a... kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.
Dikkat dikkat! Kitabımızın ağzına kadar bilgi, araştırma, inceleme, düşünceyle dolu olup, içerisindeki konu başlıklarına belli bir vukufiyet sahibi olmadan anlaşılmayacak nitelikte bir eser olduğunu belirtmeliyim. Siz siz olun Cemil Meriç okumaya bu kitaptan sakın başlamayın.

Kitabımız tam da Meriç'in kaleminden damlayan mürekkebin harflere, kelimelere ve cümlelere dönüşen bir şaheseri. Evet bir şaheser. Çünkü içinde yer alan ve hiç de yüzeysel olmayan derin bilgilerle dolu bir hazine deposuna kapı aralıyorsunuz kapağını açarak.

Nedir bu geniş muhteva: Doğu'da ve Batı'da ansiklopediler bilgisi, Doğu'nun kozmolojik doktrinleri, Doğu'nun kütüphaneleri, Doğu'nun mabetleri, Kitab-ı Mukaddes bölümü, bilim ve din ikilisi, son olarak Doğu ve Batı filozoflarına göre Aklın niteliği.

Kısacası; Doğu>İlim=Işık
Yakın bir dostum bana seneler evvel şöyle demişti; "Eylül, okumak istediğin bütün kitapları okumadan Cemil Meriç okuma,zira onun lisanını ve dünyasını keşfettikten sonra başka bir kitabı okuyamayabilirsin."
Bunun ne anlama geldiğini farketmem pek da uzun sürmeyecekti...Cemil Meriç'in okuduğum diğer eserlerinde tanıdığım bilge düsturu ve Meriç'çe lisanı,Işık Doğudan Gelir' de başka bir boyut kazandı benim için.Bu eser bilginin ve tarihsel kronolojinin,gelişen yazınsal ve tarihsel seyriyle şekillendiği,hiçbir akımın yarıştırılmadığı bir araştırma kitabı...

Gerçekleştirilememiş bir İslâm ansiklopedisi oluşturma fikrinden yola çıkılarak hazırlanan eserin ansiklopedinin kapsamlı ve hayli uzun serüveninden bahseden ilk bölümlerini,Meriç'in arifane bir gözle değerlendirip geniş araştırmalarına yer verdiği, 'İhvan-ı Safa Risaleleri' izliyor.Eserin bu bölümü beni tesiri altına aldı,zira oluşturulmuş bu grubun,zamanın bütün ilimlerini kucaklayan,dönemin bilgi hazinelerini barındıran,tam 52 Risaleyi kaleme almış olmalarına rağmen daha evvel adını dahi duymamış olmamız,dönemin alimlerine atıfla, Meriç'inde hezeyanları arasındaydı...

Daha sonra Musevilerin ve Hıristiyanların başucu kitabı olmuş,'Bible' namı diğer 'kitabı mukaddes' üzerine derinlemesine ve oldukça titiz çalışmalar yer almakta.Bir filozof nazariyle belki de şimdiye dek tenkit edilmemiş çok mühim ayrıntıların yer aldığı bu kısımda yorucu pasajlar sizi sabırla ilerlemeye sevkediyor.Bu kısımda okumayı bırakmaz iseniz şayet,sonra ki kısımlarda muazzam bir aydınlık sizleri kucaklayacak...Çünkü yazar doğu mabedlerini gezerken sizleri Aklın melekeleri arasında harikulâde bir yolculuğa çıkaracak...

Akıl mı? Cinnet mi? Diye ictenlikle size soracak,zira cinnete methiyelerde bulunan felsefecilerin ve filozofların çok ilgi çekici dayanaklariyla sizleri yüzlestirecek...

Sonra Aklı izah edecek sizlere İslami bir bakış açısıyla,olağanüstü ve fikrimce tarihi bir incelemeye imzasını atarak...

Eser,bu minvâlde okumalar yapmamış,salt bilginin çıkarımlarından keyif duymayan arkadaşlara çok kavramsal ve didaktik gelebilir,demedi demeyin... :)

Keyifli Okumalar...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.096 Oy)17.485 beğeni39.495 okunma2.114 alıntı165.390 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.058 Oy)7.329 beğeni19.829 okunma3.224 alıntı116.578 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.857 Oy)8.145 beğeni26.019 okunma625 alıntı126.683 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.824 Oy)7.366 beğeni20.621 okunma687 alıntı79.705 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.228 Oy)8.146 beğeni23.978 okunma1.898 alıntı102.458 gösterim
 • Sefiller
  9.1/10 (4.092 Oy)4.806 beğeni16.009 okunma2.788 alıntı102.595 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.466 Oy)8.419 beğeni22.839 okunma1.454 alıntı105.602 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.001 Oy)12.476 beğeni31.745 okunma2.785 alıntı132.533 gösterim
 • Bu Ülke
  9.0/10 (816 Oy)926 beğeni2.405 okunma1.602 alıntı23.691 gösterim
 • Çile
  9.1/10 (952 Oy)998 beğeni3.082 okunma1.361 alıntı21.729 gösterim
Işık Doğudan Gelir;siyasi,felsefî,dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere,başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği..
"Cemil Meriç" onu anlatacak kelimeler bulamıyorum,ne yazsam eksik kalıcak gibi..
Kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.
Bu eser, Cemil Meriç'in yayınlanmasından vazgeçilen bir Islam ansiklopedisi için kaleme aldığı bazı maddelerin tekrar gözden geçirilmesi, bir araya getirilip genişletilmesiyle oluşturulmuş. Kitap adını latince bir deyiş olan "Ex oriente lux" sözünden alıyor. Bu sözle kastedilen insanlığı aydınlatan tüm bilgeliğin doğu medeniyetleri tarafından meydana getirildiğidir. Kitapta Doğu bilgeliğinin temelini oluşturan bazı düşünce akımları ve bunların kaynakları incelenmiş. Yunan felsefesi, Musevilik, Hristiyanlık, İslam, batıni ve gnostik düşünce sistemleri ve hermetizm bunlardan bazıları. Çin ve Hint düşüncesi hakkında bilgi edinmek içinse yazarın diğer kitaplarına yönelmek gerekiyor. Yazar tüm bu konuları filozofça yani bilgi-sever bir yaklaşımla ele almış, büyük bir açık görüşlülükle tümünün insanlığın zihinsel ilerlemesinde taşıdığı önemi teslim etmiş, hiçbir düşünceyi mahkum etmek amacı gütmemiştir. Bu insancıl,kucaklayıcı ve aydınlatıcı bakış açısı ile yazar benim için gerçek bir aydının nasıl olması gerektiğine dair çok güzel bir örnek oluşturmaktadır. Doğu bilgeliğinin kaynakları hakkında bilgi edinmek isteyen herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ederim.
Üstadın oğlu Mahmud Ali Meriç tarafından derlenmiş bir kitap... Ama her satırında ondan bir rüzgar var; Bu Ülke'nin çıktığı zirvelerde dolaşamıyor belki ama Cemil Meriç sevenler için önemli bir kaynak.
#28839981 ( CEMİL MERİÇ ETKİNLİĞİ KAPSAMINDA)

Cemil Meriç hiç okumadığım bir yazarımızdı. Birgün kitap toyunda arkadaşlarla muhabbet ederken, içlerinden birisi Cemik Meriç edebiyatımınız incisidir dedi. O gün eve geldiğimde 1000kitap da dolaşırken Cemil Meriç etkinliğine rasgeldim. Dedim ki bu bir işaret. Fakat biraz olmuştu başlayalı.

Bu ülke ile başlamak istiyordum. Fakat kitapçılarda ve kütüphanede bulamadım. Geç kalmamak adına Işık Doğudan Gelir ile başladım. Adı çok ilgimi çekmişti. Hep bahsettiğimiz bilgi birikimi batıdan mı geliyor söylemine bir cevaptı.

Cemil Meriç okumak zor ve yorucu bir iş. Bununla birlikte 1-2 etkinlik kitabı daha okuduğum için zor oldu. Hergün okumaya çalışıyordum. Bazen bırakmak istiyordum. Yine kitap toyundan arkadaşın söylediği bir söz geldi. Bazı kitapları okumak gerçek kitap okumaktır aslında. Bırakmak istersin, yorulursun ama bittiğinde çok şey katar.

Öncelikle Cemil Meriç'in diline bayıldığımı belirtmeliyim. Zordu, bilmediğim çok kelime vardı. Elime sarı fosforlu kalemimi aldım ve çizdim bilmediğim kelimeleri. Baktığımda önümde sayısız kelime vardı. Bir Türkçe sözlük indirip anlamlarına baktım, not aldım, öğrendim. Dedim ya çok bırakmak istedim. Tıpkı dağa tırmanırken geri dönmek istemekle tırmanmaya devam etmek arasında kalmak gibiydi. Ama oldu. Etkinliğin bitiminden bir gün sonrasına yetişse de buna değdi. Yorulsan da zirveye çıkmak anlatılmaz.Bu kitabı daha sakin bir şekilde tekrar okumayı istiyorum. Cemil Meriç okumalarım devam edecek.

Işık Doğudan Gelir Ansiklopedilerden başlayıp Akıl ve Cinnetten çıkıyor. Ansiklopedi kavramı benim için boyut değiştirdi diyebilirim. Doğu Kütüphanesini, İhvan-ı Safa'yı hiç duymamış olmak...Eksiklikmiş. Meriç'in tarzı ve araştıma biçimi insanda muhteşem bir merak uyandırıyor. O kadar çok şey öğrendim ki, hepsi bana fazla geldi. Çok yordu. Ama susuzluğum arttı.

Etkinliği düzenleyenlere teşekkür ediyorum.
''Hazzın kölesi olan ruh, akla düşman kesilir.''
Cemil Meriç
Sayfa 204 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11 - Bossuet, La Valliere
Tabiat geniş bir bahçedir; görünmeyen bahçıvanın usta eli hissedilir bahçenin her köşesinde.
Cemil Meriç
Sayfa 104 - İletişim Yayınları
Unutmamamız gereken bir hakikat de şu: Düşünen ve temaşa eden varlığı yani insanı yeryüzünden kovarsak,o ulvi dokunakalı tabiat kasvetli ve dilsiz bir sahne olup çıkar.
İslamiyet, Akıl'la Batı'nın rasyonalizmini aynı şey saymaz. Akıl, tevhit inancına götüren mütevazi bir köprüdür, bu inançtan ayrıldığı gün ister istemez dalalet bataklığına saplanacaktır.
Şahikalara tırmanmak çok yorucu ama böyle yorgunlukları göze almadan, ne İslamiyet'i kavrayabiliriz ne de İslam'ın dünya görüşünü.
Cemil Meriç
Sayfa 92 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11
Tabiatın birliği inancı iki kaynaktan gelir:Vahiy ve hadis-i aklî.İslâmî ilimlerde,bütün ilimlerde olduğu gibi,ilmin hedefleri ilmin dışındadır.İlim bu hedeflere varmak için birçok vasıtalara başvurabilir ama kendi amacını tayin etmez.İslâm kültürünün her veçhesinde,bilhassa İslâmların Tabiat karşısındaki davranışında,Kur'anın etkisi mutlaktır...Kur'an bir hendesî güzellikler hazinesidir.Tabiat,Allah'ın ayetleridir.Müminlere düşen,bu ayetleri temaşa etmektir.
Cemil Meriç
Sayfa 102 - İletişim yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Işık Doğudan Gelir
Baskı tarihi:
2014
Sayfa sayısı:
282
Format:
Karton kapak
ISBN:
9750506246
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İletişim Yayınevi
Işık Doğudan Gelir, siyasî, felsefî, dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere, başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği, tüm diğer eserleri gibi. Medeniyetlerin “defter-i âmâli” olan ansiklopedilerden İslâm’ın kozmolojik dok-trinlerine; İbrani edebiyatından Kitab-ı Mukaddes’e; Herbelot’nun “muhteşem abidesi” Doğu Kütüphanesi’nden, oryantalizmlerin aydınlattığı yeni medeniyetlere; Michelet’nin ve Schuré’nin “her türlü yobazlıktan uzak”, İnsanlığın Kitab-ı Mukaddesi ve Doğu Mabetleri adlı eserlerinden, Erasmus’un Cinnete Methiye’sine, başka bir deyişle Akıl’dan Cinnet’e; hermetizmden “çağdaş düşüncenin kutuplarından biri” olan İbn Haldun’a... kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.

Kitabı okuyanlar 178 okur

 • Uğur Kaya
 • İndicavia
 • Güven Şenocak
 • Uğur Kılıç
 • Adem Taşdemir
 • alperen umut kaya
 • Alıntı Defteri
 • Ayhan Karaca
 • Tarık Rıza Özalp
 • Şamaş

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3.2
14-17 Yaş
%2.2
18-24 Yaş
%15.1
25-34 Yaş
%40.9
35-44 Yaş
%26.9
45-54 Yaş
%9.7
55-64 Yaş
%2.2
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%31.4
Erkek
%67.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44.2 (23)
9
%15.4 (8)
8
%28.8 (15)
7
%5.8 (3)
6
%3.8 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.9 (1)

Kitabın sıralamaları