Işık Doğudan Gelir

9,1/10  (35 Oy) · 
123 okunma  · 
47 beğeni  · 
2.067 gösterim
Işık Doğudan Gelir, siyasî, felsefî, dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere, başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği, tüm diğer eserleri gibi. Medeniyetlerin “defter-i âmâli” olan ansiklopedilerden İslâm’ın kozmolojik dok-trinlerine; İbrani edebiyatından Kitab-ı Mukaddes’e; Herbelot’nun “muhteşem abidesi” Doğu Kütüphanesi’nden, oryantalizmlerin aydınlattığı yeni medeniyetlere; Michelet’nin ve Schuré’nin “her türlü yobazlıktan uzak”, İnsanlığın Kitab-ı Mukaddesi ve Doğu Mabetleri adlı eserlerinden, Erasmus’un Cinnete Methiye’sine, başka bir deyişle Akıl’dan Cinnet’e; hermetizmden “çağdaş düşüncenin kutuplarından biri” olan İbn Haldun’a... kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.
Yusuf 
13 Oca 14:49 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bu eser, Cemil Meriç'in yayınlanmasından vazgeçilen bir Islam ansiklopedisi için kaleme aldığı bazı maddelerin tekrar gözden geçirilmesi, bir araya getirilip genişletilmesiyle oluşturulmuş. Kitap adını latince bir deyiş olan "Ex oriente lux" sözünden alıyor. Bu sözle kastedilen insanlığı aydınlatan tüm bilgeliğin doğu medeniyetleri tarafından meydana getirildiğidir. Kitapta Doğu bilgeliğinin temelini oluşturan bazı düşünce akımları ve bunların kaynakları incelenmiş. Yunan felsefesi, Musevilik, Hristiyanlık, İslam, batıni ve gnostik düşünce sistemleri ve hermetizm bunlardan bazıları. Çin ve Hint düşüncesi hakkında bilgi edinmek içinse yazarın diğer kitaplarına yönelmek gerekiyor. Yazar tüm bu konuları filozofça yani bilgi-sever bir yaklaşımla ele almış, büyük bir açık görüşlülükle tümünün insanlığın zihinsel ilerlemesinde taşıdığı önemi teslim etmiş, hiçbir düşünceyi mahkum etmek amacı gütmemiştir. Bu insancıl,kucaklayıcı ve aydınlatıcı bakış açısı ile yazar benim için gerçek bir aydının nasıl olması gerektiğine dair çok güzel bir örnek oluşturmaktadır. Doğu bilgeliğinin kaynakları hakkında bilgi edinmek isteyen herkesin bu kitabı okumasını tavsiye ederim.

Hatice Irtegün 
17 Kas 2017 · Kitabı okudu · 44 günde · Beğendi · 10/10 puan

Işık Doğudan Gelir;siyasi,felsefî,dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere,başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği..
"Cemil Meriç" onu anlatacak kelimeler bulamıyorum,ne yazsam eksik kalıcak gibi..
Kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üstadın oğlu Mahmud Ali Meriç tarafından derlenmiş bir kitap... Ama her satırında ondan bir rüzgar var; Bu Ülke'nin çıktığı zirvelerde dolaşamıyor belki ama Cemil Meriç sevenler için önemli bir kaynak.

Kitaptan 35 Alıntı

Esma davaz 
09 Şub 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutmamamız gereken bir hakikat de şu: Düşünen ve temaşa eden varlığı yani insanı yeryüzünden kovarsak,o ulvi dokunakalı tabiat kasvetli ve dilsiz bir sahne olup çıkar.

Işık Doğudan Gelir, Cemil MeriçIşık Doğudan Gelir, Cemil Meriç
Hatice Irtegün 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabiatın birliği inancı iki kaynaktan gelir:Vahiy ve hadis-i aklî.İslâmî ilimlerde,bütün ilimlerde olduğu gibi,ilmin hedefleri ilmin dışındadır.İlim bu hedeflere varmak için birçok vasıtalara başvurabilir ama kendi amacını tayin etmez.İslâm kültürünün her veçhesinde,bilhassa İslâmların Tabiat karşısındaki davranışında,Kur'anın etkisi mutlaktır...Kur'an bir hendesî güzellikler hazinesidir.Tabiat,Allah'ın ayetleridir.Müminlere düşen,bu ayetleri temaşa etmektir.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 102 - İletişim yayınları)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 102 - İletişim yayınları)

Şahikalara tırmanmak çok yorucu ama böyle yorgunlukları göze almadan, ne İslamiyet'i kavrayabiliriz ne de İslam'ın dünya görüşünü.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 92 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 92 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)

Avrupa bazen aklı göklere çıkarmıştır, bazen cinneti... Bir zamanlar aklı tanrılaştıran hümanist Avrupa, oyuncağını sefil bir paçavra gibi tekmelemektedir.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 16 - Iletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 16 - Iletişim)

Rönesans'tan beri, önce alimler ön plana geçmiş, sonra sanatkârlar, nihayet filozoflar.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)

Nitekim, yazı dünyası da 'ülkelere' bölünmüştür: Allameler: Hafızaya dayanır; filozoflar: Akla; sanatçılar ise: Zevke hitap eder.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 32 - İletişim Yayınları - Bütün Eserleri 11)
NâMütenâhi 
14 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe sayesinde seçkin insanlar yâhut yeryüzündeki melekler en yüce yaratıcıya yaklaşırlar.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (İletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (İletişim)

"Âşık, âkil olamayacağı gibi âkil de âşık olamaz. Aşkın güneşi kalbe doğunca, akıl bir gölge gibi kaybolur gider."

Işık Doğudan Gelir, Cemil MeriçIşık Doğudan Gelir, Cemil Meriç

Aşık, akil olamayacağı gibi akil de aşık olamaz. Aşkın güneşi kalbe doğunca, akıl bir gölge gibi kaybolur gider... Akil, dünyanın kazancıyla uğraşır. Aşık, gizli sırların meftunudur.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 242)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 242)
Can Okuyan 
29 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İSLÂM'DA TERCÜME
İbn Haldun, tek dili biliyordu: Arapça. Bu sihirli anahtar o çağda mevcut bütün bilgi hazinelerinin kapısını açmış; kanma bilmeyen tecessüsünün üzerinde işleyeceği hudutsuz malzemeleri toplamasına imkân sağlamıştı. Elbette ki Tunuslu hâkim yalnız bilgi toplayıcısı değildir. Ama Mukaddime, sadece ilhamla da yazılamaz. Demek ki on dördüncü asırda cihangir bir zekâ, yalnız Arapça yardımıyla dünya irfanının başlıca abidelerini tarıyabiliyordu.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 263 - İletişim Yayınları)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 263 - İletişim Yayınları)
4 /

Kitapla ilgili 1 Haber