Işık Doğudan Gelir

8,9/10  (27 Oy) · 
90 okunma  · 
32 beğeni  · 
1.760 gösterim
Işık Doğudan Gelir, siyasî, felsefî, dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere, başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği, tüm diğer eserleri gibi. Medeniyetlerin “defter-i âmâli” olan ansiklopedilerden İslâm’ın kozmolojik dok-trinlerine; İbrani edebiyatından Kitab-ı Mukaddes’e; Herbelot’nun “muhteşem abidesi” Doğu Kütüphanesi’nden, oryantalizmlerin aydınlattığı yeni medeniyetlere; Michelet’nin ve Schuré’nin “her türlü yobazlıktan uzak”, İnsanlığın Kitab-ı Mukaddesi ve Doğu Mabetleri adlı eserlerinden, Erasmus’un Cinnete Methiye’sine, başka bir deyişle Akıl’dan Cinnet’e; hermetizmden “çağdaş düşüncenin kutuplarından biri” olan İbn Haldun’a... kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.
Hatice Irtegün 
17 Kas 01:41 · Kitabı okudu · 44 günde · Beğendi · 10/10 puan

Işık Doğudan Gelir;siyasi,felsefî,dogmatik herhangi bir inancın peşinde olmayan, başka milletlere,başka fikirlere, başka düşünce ve duyma tarzlarına sonsuz bir tecessüs besleyen bir Cemil Meriç klasiği..
"Cemil Meriç" onu anlatacak kelimeler bulamıyorum,ne yazsam eksik kalıcak gibi..
Kanatlanan ve kanatlandıran emsalsiz bir düşünce serüveni.

Mehmet Y. 
08 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üstadın oğlu Mahmud Ali Meriç tarafından derlenmiş bir kitap... Ama her satırında ondan bir rüzgar var; Bu Ülke'nin çıktığı zirvelerde dolaşamıyor belki ama Cemil Meriç sevenler için önemli bir kaynak.

Kitaptan 25 Alıntı

Esma davaz 
09 Şub 13:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Unutmamamız gereken bir hakikat de şu: Düşünen ve temaşa eden varlığı yani insanı yeryüzünden kovarsak,o ulvi dokunakalı tabiat kasvetli ve dilsiz bir sahne olup çıkar.

Işık Doğudan Gelir, Cemil MeriçIşık Doğudan Gelir, Cemil Meriç
Hatice Irtegün 
12 Eki 23:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Tabiatın birliği inancı iki kaynaktan gelir:Vahiy ve hadis-i aklî.İslâmî ilimlerde,bütün ilimlerde olduğu gibi,ilmin hedefleri ilmin dışındadır.İlim bu hedeflere varmak için birçok vasıtalara başvurabilir ama kendi amacını tayin etmez.İslâm kültürünün her veçhesinde,bilhassa İslâmların Tabiat karşısındaki davranışında,Kur'anın etkisi mutlaktır...Kur'an bir hendesî güzellikler hazinesidir.Tabiat,Allah'ın ayetleridir.Müminlere düşen,bu ayetleri temaşa etmektir.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 102 - İletişim yayınları)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 102 - İletişim yayınları)

Avrupa bazen aklı göklere çıkarmıştır, bazen cinneti... Bir zamanlar aklı tanrılaştıran hümanist Avrupa, oyuncağını sefil bir paçavra gibi tekmelemektedir.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 16 - Iletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 16 - Iletişim)
NâMütenâhi 
14 May 20:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Felsefe sayesinde seçkin insanlar yâhut yeryüzündeki melekler en yüce yaratıcıya yaklaşırlar.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (İletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (İletişim)

"Âşık, âkil olamayacağı gibi âkil de âşık olamaz. Aşkın güneşi kalbe doğunca, akıl bir gölge gibi kaybolur gider."

Işık Doğudan Gelir, Cemil MeriçIşık Doğudan Gelir, Cemil Meriç

Aşık, akil olamayacağı gibi akil de aşık olamaz. Aşkın güneşi kalbe doğunca, akıl bir gölge gibi kaybolur gider... Akil, dünyanın kazancıyla uğraşır. Aşık, gizli sırların meftunudur.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 242)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 242)
Can Okuyan 
29 Nis 18:31 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İSLÂM'DA TERCÜME
İbn Haldun, tek dili biliyordu: Arapça. Bu sihirli anahtar o çağda mevcut bütün bilgi hazinelerinin kapısını açmış; kanma bilmeyen tecessüsünün üzerinde işleyeceği hudutsuz malzemeleri toplamasına imkân sağlamıştı. Elbette ki Tunuslu hâkim yalnız bilgi toplayıcısı değildir. Ama Mukaddime, sadece ilhamla da yazılamaz. Demek ki on dördüncü asırda cihangir bir zekâ, yalnız Arapça yardımıyla dünya irfanının başlıca abidelerini tarıyabiliyordu.

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 263 - İletişim Yayınları)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 263 - İletişim Yayınları)
NâMütenâhi 
10 Ara 15:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Yeniyi, ancak eskinin yerini aldığı ölçüde anlayabiliriz."
Henri Bergson

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 9 - İletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 9 - İletişim)
NâMütenâhi 
 01 May 16:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İSLAMDA KOZMOLOJİK DOKTRİNLER
Bir değil birçok kültürler vardır dünyada; değerce birbirine eşit kültürler. Her büyük kültür tektir ve her alanda kendi dilini konuşur, başka kültürlerin anlayamayacağı bir dil. Cihanşümul bir felsefeden söz edilemez. Bütün büyük kültürlerin aynı şekilde kabul ettiği, aynı tarzda anladığı, aynı yönde yorumladığı hiçbir inanç veya değer yoktur. Hiçbir kültür bütünüyle iktibas edilemez. Bir kültürün unsurları başka bir kültür için ancak malzeme olarak kullanılabilir. Yaşayan her kültür yabancı kültürlere kapalıdır. Yalnız kendi kendini anlayabilir, yalnız kendi insanları tarafından anlaşılabilir.
(Cemil Meriç, "Medeniyetlerin Ölümü", Umrandan Uygarlığa, İletişim Yayınları, İstanbul, 1996, s. 110-111.)

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 91 - İletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 91 - İletişim)
NâMütenâhi 
 23 Nis 16:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Zamanımız Ansiklopediden Ne Anlıyor?
Eskiden bu çeşit kitaplara kamus denirdi. Vapereau' nun Edebiyatlar Kamusu, Franck'ın Felsefi İlimler Kamusu vs. Ansiklopedi, daha şatafatlı, daha cihanşümul, daha gösterişli olduğu için kamusun yerini aldı. Lûgatçılar, iki tür arasındaki farkı şöyle belirtiyorlar: Ansiklopedi, kamusdan daha büyük ve daha eksiksizdir. Garip bir iddia. Hangi ansiklopedi Larousse'un Avrupa irfanına armağan ettiği XIX. Asrın Büyük ve Üniversel Kamusu ile heybetçe boy ölçüşebilir?

Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 23 - İletişim)Işık Doğudan Gelir, Cemil Meriç (Sayfa 23 - İletişim)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber