İsimle Ateş Arasında

8,7/10  (74 Oy) · 
253 okunma  · 
70 beğeni  · 
2.363 gösterim
Padişah, askerleri ve hüzünlü bir aşk hikâyesi...

Bir yanda, başlarken muhteşem biterken tükenmiş yeniçeriler... Bir yanda, satın aldığı esame ile bütün hayatı değişen ve kendisini aşkın tükenişe varan yolculuğunda bulan Numan... Bir yanda, kokuların ruhunu bilen, Numan'ın baştan ayağa aşk eden Nihâde... Diğer yanda, Yeniçeri Ocağı, Numan ve Nihâde üçgenine bağlanan küçük hikâyeler...

Her şey Numan'ın kalbinden ve Yeniçeri Ocağı'ndan kıvılcım almışa benzeyen muazzam bir yangında yok olurken; Nazan Bekiroğlu resmi tarihin hükümleriyle bireysel tarihçelerin ne kadar uyuşmaz olduğunu anlatıyor. Yerli bir bakışla...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789753627184
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bilge Nur 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · 42 günde · 6/10 puan

Kitap iki ayrı koldan ilerliyor. Bu şekilde isimlendirilmese dahi bu kollardan biri isim biri ateş fikrimce. Biri tarihe hiç değilse bir bakıma yön veren insanların yani duraklama ve gerileme dönemi padişahlarının ağzından anlatılmış. Secilerle telmihlerle süslenmiş zevkle okuduğum bir şeyin bozulmasının her şeyin bozulmasına sebebiyet verdiğini anlatan isim bölümü. Diğeri ise basit bir hayatı basit bile denemeyecek aslında hiç olmamış gibi olan bir aşkı süslü cümlelerle bir şeye benzetmeye çalışan, betimlemeleri zorlama olan teşbihlerle hüsni tahlillerle doldurulmuş bir sonuca da bağlanmayan ama bağlanmış gibi gözüken okudukça bıktıran ateş bölümü.

hamdi çelebi 
12 Nis 12:18 · Kitabı okudu · 23 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tarih ve aşk ; Nazan hocanın mükemmel anlatımı eşliğinde hem inanılmaz bir aşk hikayesi hemde Yeniçerilerin başlangıç ve bitiş serüvenini soluksuz okudum.. . Okunası bir kitap tavsiye ederim

Meltem 
11 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tarihle harmanlanmış ve olaylara kişiler gözünden bakmayı sağlayan bir roman. Uzun betimlemeleri olsa da Nazan Bekiroğlu' nun üslubuna alışınca o kadar da zor gelmiyor anlamak. Kurduğu cümlelerin her birinin altı çizilebilecek derecede güzel.

ramazan k. 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Nazan Bekiroğlu'nun belki de en etkileyici kitabı olan İsimle Ateş Arasında'yı ya çok seversiniz ya da okuyamadan elinizden bırakırsınız. Bir roman olduğu kadar içerisinden alacağınız onlarca cümle ile bir aşk kitabı da çıkarabilirsiniz.

Suskun/ca 
24 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nazan hocanın mükemmel anlatımı eşliğinde hem inanılmaz bir aşk hikayesi hemde Yeniçerilerin başlangıç ve bitiş serüvenini soluksuz okudum...Okunmaya gerçekten değecek bi kitap

cizgiliortu 
24 May 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın dili kullanım becerisine, geniş kelime haznesine ve anlatım kusursuzluguna hayran olduğumu her fırsatta dile getiriyor benden kitap önermem istendiğinde onun eserlerini söylüyor, derslerimde onun denemelerini okuyorum. Yani bunca sevmek varken kitabı nasıl yorumlayabilirim bilmiyorum zaten bu bilmeme durumu nedeniyle geç kaldım yorum yapmaya.

Ana hikayeyi, aralarda bulunan kısa hikayeleri çok severek okudum. Bazen karakterlere kızdım bazen hatta çokça hak verdim, duyguları sonuna kadar yaşatabilen bir kitaptı. Bu arada kitabı 3. okuyuşum. :)) Defalarca da okuyabilirim.

Yazarı ilk defa okuyacaklar için bu kitap biraz ağır gelebilir. Bu kitaptan sonra da Cam Irmağı Taş Gemi kitabını öneririm. Nihade'nin Beşinci Defteri orada.
Sözün özü Nazan Bekiroğlu'nu mutlaka okuyun efenim, ruhunuz çiçekler açsın, mayıs gülleri ile donansın. ;))

Leyla Eraslan 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nazan Bekiroğlu`nun bilgisine ve üslubuna hayran kaldım. Her cümlesi sizi ayrı bir düşünceye sevk ediyor. Sindirilerek okunması gereken harika bir eser. Kitap sizi tarihin derinliklerine, yeniçerilerin hikayesine gezinti yaptırıyor. Yeniçerilerin gelişmesinin, bozulmasının yanı sıra padişahlara da yer veriliyor bu hikayede. Tarih, edebiyat tadında ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Ömer Çalık 
18 Kas 2015 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap romandan ziyade hikayelerle zenginleştirilmiş bir deneme türünde yazılmış. Dili oldukça edebi. Bu nedenle ağır okunan bir kitap. Ancak deneme mahiyetinde diyebileceğimiz fikirlerin hikayelerle anlatılması oldukça güzel olmuş.

Nadiye Aksu Bozan 
02 Şub 19:11 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Yedi yıl önce alınmış okunma sırasını bekleyen bir kitapti. Ne yazık ki kendisine okunma şansı verme seklim biraz ona haksızlık gibi olmuş okuyunca anladım bunu. Bir dünya klasiğini yetersiz bir yayınevinden iki kez okuma teşebbüsümun olumsuzlukla sonuçlanması neticesinde mecburiyetten okumak istedim hiç okumamaktan iyiyir diyerek. Ama baslar baslamaz resmen gonlum akti kitaba. Nerdeyse her sayfayı iki kez okumak zorunda kaldım o kadar güzel anlatılmış ki " ay dur bir daha okuyayım ne guzel anlatmis" demekten kendimi alamadım.
Osmanlı dönemi, devşirme sistemin, devletin giderek gucsuzlesmesi vs farklı kişilerin ağzından anlatılmış. Anlatılanlar sıradan olsa da anlatılış o kadar muazzam ki her fırsatta eliniz ve gözünüz kitaba kayıyor. Yazarın bu cümleleri bir araya getiren zekasına hayran kalıyorsunuz. Tabi noktalama ilginclikleri söz konusu ve şaşırtıcı. Herkese keyifli zamanlar için tavsiye ediyorum.

Muraaaaddd 
18 Mar 07:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir yanda Numan ve Nihade... Diğer yanda eskisi kadar muhteşem olmayan bir imparatorluk... Nazan hocanın zirvede başlayan üslubunu daha da yukarı taşıdığı mükemmel bir roman. Isimle başlayıp ateşle biten bu romanı özellikle tarih ve edebiyat meraklılarına tavsiye ediyorum.

Kitaptan 139 Alıntı

mavera 
24 Mar 01:14 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Giderek hafifledi dünyanın içimde tuttuğu yer..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246)

"Sevilen bir kadın can demekti. Bu yüzden en çok canım denirdi ona ortasında bir eliflik nefes hacmiyle..."

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu
mavera 
 24 Mar 00:59 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Uyumayı, sınırsız gibi görünen bir uykuyla uyumayı ve arkasından aydınlık bir rüya görerek hiçbir şey olmamış gibi uyanmayı diledim.
Uyku da ölüm kadar uzaktı..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 237)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 237)
mavera 
21 Mar 17:57 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hikmetleri kelimelerin kalplerine indiren Allah'a hamdolsun..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Füsûs)İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu (Füsûs)
Bilge Nur 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Hayatta başıma gelebilecek en güzel şeydi. Onun gelişinden önce ne varsa hükmünü yitirdi. Kendi geçmişimi yeniden kurdum. Onunla yorumladım ondan evvelki her şeyi. Onsuz bir geçmişim sanki yoktu.

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu

Onu, her şeyi terk ederek, her şeyi göze alarak, yaktığım gemiler de ben de yanarak, yıktıklarımın enkazı altında bende kalarak sevdim..

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu
zeynep özdemir 
16 Nis 20:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Belli ki aşkların da devletler gibi ömrü vardı. Doğuyor, büyüyor ve ölüyorlardı. Ama aşklar ölüyordu da âşıklar sağ kalıyordu."

İsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğluİsimle Ateş Arasında, Nazan Bekiroğlu