Işınlanma Kazası

5,7/10  (6 Oy) · 
12 okunma  · 
3 beğeni  · 
583 gösterim
Boksör Böcek'in yazarından

2012 Man Booker Ödülü Adayı

Siz akşamdan kalmayken, tarih yazıldı tarih!

Uzun zaman seks yapmayınca, başına gelebilecek en kötü şeymiş buymuş gibi gelir insana.

Hâlbuki 1930'larda Almanya'da yaşıyorsanız, görebileceğiniz en kötü şey büyük ihtimalle bu değildir.

Ancak tarihsel gerçekler bile Egon Loeser için teselli olamadı; cinsel talihsizlikleri onu Berlin'in deneysel tiyatro sahnesinden Paris'in absent barlarına, oradan da Los Angeles'ın fizik laboratuvarlarına savururken kahramanımız şu iki gizemi çözme peşindeydi: Rönesans döneminin en büyük sahne tasarımcısı ve aynı zamanda Loeser'ın idolü olan Adriano Lavicini, Şeytan'la girdiği işbirliği sonucu mu ölmüştü ve Loeser gibi yakışıklı, akıllı, hoş, mütevazı biri neden, kırk yılda bir de olsa, biriyle yatmayı beceremiyordu?

Boksör Böcek'in yazarından, "içinde olduğu dönemin farkında olmayan" bir tarihsel roman geliyor. Bu aynı zamanda bir kara roman, ama ışıkları sonuna dek açıyor. Bir aşk romanı, ama romantik akşam yemeğine sarhoş geliyor. Bir bilimkurgu romanı, ama "izotop"un ne olduğunu hatırlayamıyor. Seks hakkında, şiddet hakkında, uzay-zaman hakkında, tarihle başa çıkmanın en güzel yolunun onu görmezden gelmek olduğu iddiasında, sonunu tahmin bile edemeyeceğiniz, son derece komik bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  344
 • ISBN:
  9786054729067
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Domingo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nejla GÜNEŞ 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 1/10 puan

Açıkçası kitabı okurken sıkıldım. Konusu güzel gibiydi başlarken.. Ancak konular arası geçişlerde olan kopukluk, ne okuduğunuzu, ne anlatıldığını unutmanıza neden oluyor. Mizahi olarak değerlendirmiş bazı okurlar yorumlarında, ancak belki de benim mizah anlayışıma uymadı ama mizahi bir yanını göremedim. 1930 'lu yıllarda bir tiyatro sahne tasarımcısının bir kadının peşinden oradan oraya sürüklenmesi ile ilgili bir konusu var. Bazı yerlerini maalesef atlayarak okudum. Yarım kitap bırakma alışkanlığım olmadığından bitirmiş olmak için bitirdim diyebilirim. Tabi bu benim şahsi fikrim, okumak isteyenlere ve bu türde kitap okumayı sevenlere tavsiye edilir..