İslam Dünyasında Toplumsal Değişme

8,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
207 gösterim
İslam'ın doğuşundan itibaren bugüne kadar Batı ile karşılıklı ilişkilerden hareketle, her iki dünyanın kültürel, toplumsal ve ekonomik alanlardaki karşılaşması "değişme" denen önemli olgunun muhteva ve sınırlarını belirler. Geçmişte olmuş-bitmiş gibi görünen bir dizi olay, bugünü etkilemeye devam etmektedir. İçinde yaşadığımız olguyu doğru kavrayabilmek için tarihin tanıklığına başvurmak zorundayız. Değişme, hiçbir şeyin kendisini kesintiye uğratmadığı sürekli bir süreç olduğuna göre, İslam toplumu da geçmişte olduğu gibi bugün de değişmekte, hareket ve canlılığını devam ettirmektedir. Anlamamız gereken hareketin yönünü doğru tespit edebilmektir. Bunu da bize gösterecek olan, "değişme" kavramının bütün toplumsal alanlarda araştırılması çabasıdır. ~Elinizdeki kitap, böyle bir çabanın ortaya çıkarılmasında mütevazî bir katkı olarak değerlendirilmelidir.
Ekrem Özkara 
05 Tem 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

" İslam toplumu geçmişte olduğu gibi bugün de değişmekte,hareket ve canlılığını devam ettirmektedir.Hareketin kesildiği yerde ölüm başlar.İslam dünyası ölüm belirtileri değil,hayat,hareket ve dinamizm içinde varlığını devam ettirmektedir."

Yazar kitabına bu sözlerle başlarken,beş bölüm halinde kültürel,ekonomik ve siyasal olmak üzere - ağırlıklı olarakta - Osmanlı'daki toplumsal değişimi anlatıyor.

Tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.