İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
332 gösterim
De Lacy O'Leary'nin bu kitabı, İslam düşüncesinin felsefe tarihindeki yerini göstermesi bakımından okuyucunun ufkunu aydınlatan, ilk ve orta çağ düşünce tarihlerini birbirine bağlama imkanlarını veren bir eserdir. Yazar, yalnızca İslam Felsefesinde derinleşmek isteyenlere hitab etmek gibi mahdut bir hedefi gözönüne almamış, umumiyetle felsefe meraklılarının bu konudaki ihtiyaçlarını da düşünmüştür. Bu kitab, boşluk hala tamamen doldurulmamış olmasına rağmen, şimdiye kadar yapılan araştırmalardan faydalanmak suretiyle İlkçağdan Avrupa felsefesine geçişi geniş bir kesime anlatmaya çalışmaktadır. (tanıtım yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  2003
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9753521774
 • Çeviri:
  Doç. Dr. Yaşar Kutluay/ Hüseyin Yurdaydın
 • Yayınevi:
  Pınar Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 3 Alıntı

Peygamberin en güç işlerinden birisi, araplara namaz kılmayı kabul ettirme meselesiydi. Onlar bugün de bu işe pek ilgili görünmemektedirler.

İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 64)İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 64)

Ebu Hanife'nin sistemi, İslamiyetin yayılmasıyla kompleks ve ileri bir medeniyetin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere ortaya çıkan usullerin, ciddi ve mutedil bir revizyonunu temsil eder.

İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 77)İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 77)

Müslüman kültür tarihini ele alırken arap felsefesi, arap ilmi demek yerine arap diliyle yazılmış felsefe, arap diliyle yazılmış ilim demeye daima dikkat etmeliyiz.

İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 103)İslam Düşüncesi Ve Tarihteki Yeri, De Lacy O'leary (Sayfa 103)