İslam Nasıl Yozlaştırıldı? Vahyin Dininden Sapmalar, Hurafeler Bid`adlar

7,6/10  (7 Oy) · 
25 okunma  · 
7 beğeni  · 
659 gösterim
Bu eser, Kur`an`ın verileriyle ve Kur`an denetiminde, "İslam tarihi" olarak anılan sürecin eleştirisini amaçlayan bir denemedir.

"Deneme" dememizin iki amacı var: Birincisi, bizim tespitlerimizin birer hüküm olmadığını, onların da eleştiriye açık olduğunu kabul ettiğimizi göstermektedir. İkincisi, İslam tarihinin daha birçok konuda, daha bir çok açıdan eleştirilebileceğine dikkat çekmektir.

Eser, bir Giriş ile iki ana bölümdün oluşmaktadır. Giriş`te, bid`at ve hurafe konusunda gerekli titizliği göstermemiş olmanın Müslümanlara hangi kayıplara mal olduğunu gözler önüne koyan ve Türk dinsel düşünce tarihi kadar Türk hukuk ve siyaset tarihinde de devrim sayılan bir konuşmanın önemli bölümleriyle o konuşmanın sahibinin iki makalesinden seçilen bazı parçalar verilmiştir. Bid`atlarla hurafe ve saptırmaların Müslüman dünyaya hangi zararları verdiği ve saptırmaların hangi maksatlarla hala korunmaya çalışıldığı, bu konuşmada büyük bir derinlik ve isabetle gözler önüne konmaktadır. Bu konuşma, Cumhuriyet Türkiyesinin ilk adalet bakanı ve İslam fıkhının müçtehit isimlerinden biri olan Seyit Bey`in T. B. M. M.`de yaptığı tarihsel konuşmadır.

Birinci bölümde, dinde yozlaşmaya vücut veren bid`at, hurafe, siyaset, rableştirme gibi temel yozlaşma sebepleri bağımsız başlıklar altında tanıtılmıştır.

İkinci bölümde, bid`at, hurafe ve saptırmaların özellikle kümelendiği 64 kavram, alfabetik sırayla ele alınmıştır. Birinci bölümdeki 4 kavramı da eklersek başlık atılarak incelenen kavram sayısı 68 olmaktadır. Ancak bu kavramlar incelenirken dolaylı olarak daha birçok konunun bid`at ve hurafe yanına değinilmiştir. Bu bakımdan, okuyucularımızdan şunu önemle rica ediyoruz: Konular listesinde bulamadığınız kitabın sonuna eklenmiş bulunan "Alfabetik İndeks" kısmına lütfen bakınız. Konu başlıklarına göre düzenlenen baş taraftaki "İçindekiler" kısmında adına rastlamadığınız birçok konu ve kavramın anılan indekste yer aldığını göreceksiniz...

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2012
 • Sayfa Sayısı:
  487
 • ISBN:
  9789756779057
 • Yayınevi:
  Yeni Boyut Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zeynel DEMİR 
03 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eser, alfabetik bir sistem üzerine oturtulmuş, her konu gerçekleri ve hurafeleriyle dile getirilmiştir.