İslam Öncesi Araplar ve Dinleri

10,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
200 gösterim
Kur’an’ı anlama hususunda onun indiği ortam ve şartları bilmenin ayrı bir önemi vardır. Kur’an’ın indiği dönemde Arap Yarımadasında kimler vardı? Nasıl bir hayat yaşıyorlardı?
Siyasi, dini ve sosyal yapıları nasıldı? Hayatın hakim rengi ne idi? Daha da çoğaltılabilecek bu ve benzeri sorulara cevap verebilmek için Kur’an’ın (vahiyden bihaber anlamında) cahiliye olarak nitelediği İslam öncesi Arap toplumu ile ilgili inceleme ve araştırmalara ihtiyaç duyulmuştur.

Kitaptan 4 Alıntı

Muhammed Işık 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadın
Hz. Muhammed'in İslam dinini yaymaya başladığı dönemde kadın, yeryüzündeki bütün milletler arasında hakaret ve zelilliğe mahkum edilmişti ve esaret altında bulunuyordu.

İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 120)İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 120)
Muhammed Işık 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ruh
Araplara göre uçsuz bucaksız çölleri dolduran ruhlar ( yerel ) birer ilah olup her biri özel bir vadide ikamet ederdi. Bu yüzden Araplar seyahatleri sırasında bir takım felaketlere uğramamak için o yerlerin özel ruhlarına sığınırlardı.

İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 67)İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 67)
Muhammed Işık 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arap geleneği
Arap geleneği cariyelerden doğan çocukları da esir sayıyordu. Yalnız bu çocukların zeki ve seçkin olmaları durumunda, babaları isterse kendi neseplerine kabul ederek evlat kabul edilebilirlerdi.

İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 117)İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 117)
Muhammed Işık 
02 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

animizm
Cahiliye Araplarının dini eğilimleri hakkında eldeki malumat arasında bunların animizmle birlikte fetişizm dini ( tarzını ) de yaşamış olduklarını destekleyecek belgeler oldukça fazladır.

İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 68)İslam Öncesi Araplar ve Dinleri, Mehmed Şemsettin Günaltay (Sayfa 68)