İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.707
Gösterim
Adı:
İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed
Baskı tarihi:
Ekim 2002
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730319
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Tarihe mal olmuş büyük şahsiyetlerin vermiş oldukları mücadeleleri anlayabilmek, onların hangi şartlar altında yetiştikleri, hangi ortamlarda çocukluk ve gençliklerinin geçtiği, bu ortamlar içerisindeki fonksiyonlarını ve inkılaplarını görüp değerlendirebilmek için, mücadele dönemlerinden önceki dönemi de çok iyi bilmek gerekir. Şüphesiz tarih içinde kendisine verilen görevi ifa etmesi bakımından insanların en büyüğü, en cesuru ve örnek alınacak şahsiyetlerin ilki, Allahın son peygamber olarak seçmiş olduğu Hz. Muhammeddir.
94 syf.
·Puan vermedi
Seriye güzel bir şekilde akıcı ve sade bir dil ile başlanmış. Tarihi olaylar irdeleye irdeleye anlatılıyor, İslam tarihi için harika bir başlangıç olacağını düşünüyorum.
94 syf.
·1 günde
Hz. Muhammed (sav)'ın doğmadan önceki Mekke'nin sosyal yapısı ve O'nun 40 yaşına kadarki hayatı kısa bir şekilde işlenmiş. Yazar bu kitapta daha çok "şirk" kavramı üzerinde durmuş.
Çocukluğumuzda okuduğumuz , dinlediğimiz herkesin az çok bildiği "ana adı baba adı dedesinin ismi" gibi başlıkların üzerinde durmamış ama yine de çok ayrıntıya girmeden anlatmış yazar. Yazar ayrıntıya girmiyor lakin sizin ben olsam bunu kitapta belirtmezdim dediğiniz ya da daha önce duymadığınız yerlere de değiniyor. Farklı bilgiler ediniyorsunuz. Bu bakımdan serinin diğer kitaplarının da bana neler katacağını merak ediyor , şimdiden öğreneceğim yeni bilgiler için heyecanlanıyorum.
94 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Kitap Adı: İslâm Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed
Yazarı: İhsan Süreyya Sırma (1944-)
Milliyeti: Türk
Yayınevi: Beyan
Sayfa Sayısı: 96
İlk Basım Tarihi: ?
Başlama Tarihi: 29.12.2019
Bitiş Tarihi: 31.12.2019
Puan: 99
Fikir: Af buyursun lakin dili bana biraz sivri gibi geldi ama olsun böyle daha güzel. Kitap hakkında çok konuşmaya gerek yok herhalde. Hepimizin bildiği vak'aların yanında, hiç duymadığınız olaylara da denk gelmeniz mümkün. Ayrıca arada bir tarihten kopup şimdiye dönüyor ve toplum eleştirisi yapıyor. "4 Kalem Tekniği" çok işime yaradı ve bundan sonra da kullanmaya devam edeceğim inşallah. Şimdilik bu kadar, yıl bitmeden 1 kitap daha geliyor, az bekleyin. Keyifli okumalar, selâmetle kalın...
94 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Setin ilk kitabı. Öncelikle bu eserde bazı kavramlar daha iyi anlaşılması için irdeleniyor: Cahilliye, Şirk vb. Ayrıca Mekke’nin İslâm ile şereflenmeden önce yani Efendimize vahiy gelmeden önceki döneme kadar anlatılıyor. Dil olarak bu alanda birçok kitabın zorluğundan azade bir eser. Onun için sizi hemencecik içine çekiyor. Çekincesi olanların düşünmeden okuyabileceği bir kitap. Ayrıca yer yer yorumlarla bugünlerle bağlantı olarak anlatılması da kitabın artısı. Netice olarak ben oldukça beğendim. Hocanın diğer eserlerini de bir an önce okumayı arzuluyorum.
kitaplar.29
kitaplar.29 İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed'i inceledi.
92 syf.
Peygamberimizin (SAV) yaşamış olduğu ve peygamber olmadan önceki dönem hakkında bilgilerin verilmiş olduğu bu eserin yazarına teşekkür etmek gerekir.
Sade ve anlaşılır bilgiler ışığında faydalı bir eser.
İyi okumalar.
Bintu’l-Vakt
Bintu’l-Vakt İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed'i inceledi.
94 syf.
·
Kitap karşısında bir düşman belirleyip ona karşı cevap şeklinde yazılmış bir reddiye niteliğinde. M. Watt’ın Muhammed Mekke’de kitabındaki “Mekke’de muhalefet şiddetli değildi, işkence yoktu” iddiasına cevap bulmak için okumaya başladığım fakat akademik anlamda faydalanamadığım bir kitap
94 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Kitap gayet sade ve akıcı bir üslupla kaleme alınmış. Peygamber efendimizin risaletinden önceki dönemi sosyal ve dini açıdan fazla ayrıntıya girmeden değerlendiriyor bazı noktalarda günümüz ile kıyaslama ve benzetmeler yapması okuyucu için başka değerlendirmeleri de kendisinin yapmasını sağlamakta.

Sonuç olarak serinin ilk kitabı devam kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim ben emevi döneminden denk gelip başlamıştım bu seriye bu yüzden tekrardan baştan başlayayım dedim

Herkese iyi okumalar hayırlı ramazanlar...
94 syf.
Yazarla tanışma kitabım oldu bu kitap. Ve ilk defa bu kadar güncel yorum içinde barındıran bir siyer kitabı okuduğum için hem şaşkınım hem de çok mutluyum :) Hocayla tamamen aynı fikirdeyim , müthiş tespitleri var. Zaten benim için kitabın son bölümündeki şu alıntı bütün kitaplarını okumak için bir bahanedir :
#77746243

Yalnız kitabın başında şöyle(#77484903) bir durum farkettim o da nazarlık olsun ne diyelim :)


Kesinlikle sonuna kadar destekliyorum kitabı ve hocayı. Ve tavsiye ediyorum. İyi okumalar :)
Merve
Merve İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed'i inceledi.
94 syf.
·Beğendi·10/10
Peygamber efendimizin hayatını bir kaç kitab okumuştum ama ihsan süreyya sıranın kitabı o kadar sürekleyici ve detaya inmeden özü naklden , çabuk bitirebileceğiniz bir kitab bnce fazla soze gerek yok efsane ....
94 syf.
·Beğendi·9/10
tüm Müslüman kardeşlerim ve bacılarım için tavsiye edeceğim bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda emin olun İslam önce insanların yaşamlar hakkında daha bilgi almış olacaksınız
94 syf.
·Beğendi·10/10
Üniversite Hocalarimdan Olan Sayın Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma Hocamın okuduğum ilk kitaplarindan olup tarihi deliller ve bilgilerle gerçekçi bir şekilde anlattigi eserlerinden yalnızca biri . Bütün kitaplarının okunması gereken Türkiye'nin ender İslam Tarihçilerinin Başında gelir. Sadece yazdıklarıyla değil kişiliğiyle naif ve kibar yapısıyla kimseyi kırmayan uzmeyen üslubuyla herkese örnek olan bir kişiliğe sahip . Kısacası okuyun arkadaşlar okuyun . Okumak bizi ileriye taşıyacak , okumak bize her daim yeni şeyler katacak ve okumak bizlere tekrardan insan olduğumuzu hatirlatacak...
İhsan Süreyya Sırma
94 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Bu eser 6 kitap şeklindeki İslamiyet'in ilk dönemleri seti kitabının ilki.
Herkesin aslında İslamiyet öncesi Mekke hakkında genel bir bilgi birikimi mevcut. İhsan hoca burada detaya girmeden yüzeysel olarak bizim bildiğimiz ama aslında bildiğimizin de ötesinde anlamlar içeren bazı kavramlar üzerinde durarak hatırlatma yapıyor. Oldukça sade bir dil kullandığı için yormadan kendiniokutuyor kitap.
Özellikle İslam öncesi deyince akla gelen Cahiliye ve bu cahiliye kavramı üzerinden şirk kavramını da açıklayarak o döneme kısaca ana hatlarıyla detaya girmeden değiniyor. Bu alanda İhsan hoca bir ekoldür. İslam tarihini bu şekilde yuzelsel değil de daha detaylı okumak isteyen bu esere değil yine hocamızın 5 ciltten oluşan Müslümanların Tarihi adlı eseri okuyabilirler. Yormayan bir dili, akıcı bir anlatıma ve kendine has üslubu ile güzel ifade ediyor.
Hz. Muhammed'in peygamber olmasından önceki Mekke dönemi ve bu dönemde yaşayan Efendimiz hakkında bilgi edineceksiniz.
Bundan sonra gelen eseri ise İslami Tebliğin Mekke Dönemi ve işkence, bu eser ile yolumuza devam edicez.
Seveceğiniz düşünüyorum. Keyifli okumalar.
Hz. İbrahim bu put heykellerini neden kırdı?
Aslında Hz. İbrahim bu heykellerin şahsında, onların, sömürüye dayalı rejimleriyle, iktidarlarıyla mücadele etmek istiyordu. Çünkü onlar, mutlu bir azınlık için, insanlarını ezen rejimlerini, resmi dinleri olan puta tapıcılıkla özdeşleştirmişlerdi. Daha doğrusu bu anlamdaki din, Marks’ın deyimiyle toplumları sömürmek için insanlara içirilen bir afyondu… Yani batıl da olsa bu din, Devlet’in çıkarları için vardı… Dolayısıyla Hz. İbrahim’in kırdığı heykeller, Devletin ideolojisini temsil ediyordu. İşte heykeller(esnam) bu anlamda insanlara zarar veriyordu, onları baştan çıkarıyordu... Çünkü insanlar, o put heykelleriyle büyüleniyor, Devlet’e muti birer kul konumuna getiriliyorlardı.
Böyle değilse, Hz. İbrahim, hiçbir yararı veya zararı olmayan heykelleri kırarak neden başını derde soksun?
Fakat o;ateşe atılma pahasına, insanları köleleştirmiş, onları Nemrut gibi bir diktatöre bağımlı kılan rejimlerinin birer simgesi haline gelmiş/getirilmiş heykelleri kırıyor ve onlara alay etmek için de, bu heykelleri en büyük olan falan heykel-İbrahim onu kırmayarak baltasını onun boynuna asmıştı,- kırdı” diyor…
Hz. İbrahim’in kavminden bazı akıl ve vicdan sahipleri, gerçekleri görüp, kabul ettiler hatta kendi kendilerine zalim olduklarını bile itiraf ettiler. Fakat devletin adamları, çıkarlarını ve sömürüye dayalı rejimlerini tehlikede görünce olaya müdahale ettiler ve gerçekleri görmeye başlayan halkı tekrar kandırarak Hz. İbrahim aleyhine “rejim elden gidiyor!”,”İbrahim vatan hainidir, bölücüdür!” yargalarıyla suçlayıp, cezalandırılmasını istediler: Onu yakın ve ilahlarınıza yardım edin!
Çağdaş kelimelerle ifade edecek olursak rejimin adamları, yani o dönemin kartel medyası konumunda olan şair telaları şöyle bağırıyorlardı:
Aramıza bölücülük sokan İbrahim’i yakın! O vatan haini, gericidir, mültecidir, yobazdır, çağdışıdır! O, heykellerimizi kırarak rejimimizi yıkmak istiyor. Bunun kökü mutlaka dışarıdadır. O dinimizi yıkmak istiyor, ilahlarımıza karşı geliyor, ilkelerimiz hiçe sayıyor… Resmi dinimizi değiştirip, halkı anarşist yapmak istiyor! Rejimin bütün birimleri özverilerini bir araya getirerek heykellerimizi korumalıdırlar.
‘İslâm, Allah’ın insanlar için seçmiş olduğu tek din ve tek nizamdır’ ki, onun ilk çağrısı Adem(a.s)’la Mekke’de başladı ve son çağrısı da yine Mekke’de Hz. Muhammed(s.a.s.) vasıtasıyla tamamlandı.’
Ey Müslüman, aldırma şunun-bunun "bu kadar kurban kesmek israftır" yaygaralarına!..
Çünkü böyle diyenler, senin keseceğin kurbandan daha fazla et yiyorlar; hem de tek başlarına...
Hz. Muhammed(s.a.s)'in emir buyurduğu gibi, "zülüm devam etmez!"
Bir gün gelirki zulüm yıkılır; ve insanlara o zulmü reva görenler, hak ettikleri cezaya mutlaka kavuşurlar!...
"Allah ve Peygamberi bir şeye hükmettiği zaman, inanan erkek ve kadına artık işlerinde başka bir yolu seçme hakkı yoktur.
Kim Allah'a ve Peygamber'e isyan ederse, şüphesiz apaçık bir şekilde sapmış olur."

Ahzâb Sûresi, 36

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed
Baskı tarihi:
Ekim 2002
Sayfa sayısı:
94
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754730319
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Tarihe mal olmuş büyük şahsiyetlerin vermiş oldukları mücadeleleri anlayabilmek, onların hangi şartlar altında yetiştikleri, hangi ortamlarda çocukluk ve gençliklerinin geçtiği, bu ortamlar içerisindeki fonksiyonlarını ve inkılaplarını görüp değerlendirebilmek için, mücadele dönemlerinden önceki dönemi de çok iyi bilmek gerekir. Şüphesiz tarih içinde kendisine verilen görevi ifa etmesi bakımından insanların en büyüğü, en cesuru ve örnek alınacak şahsiyetlerin ilki, Allahın son peygamber olarak seçmiş olduğu Hz. Muhammeddir.

Kitabı okuyanlar 394 okur

  • Mücahit ÇAKIR
  • ︎Âfitâp︎
  • Güllü Koğu
  • İkarpot
  • Muhammed Erçetin
  • Emre
  • Leylî Serâir
  • Ramazan Yilmaz
  • Ahmed
  • Birmuallim

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%20
Erkek
%80

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%46.1 (41)
9
%21.3 (19)
8
%18 (16)
7
%11.2 (10)
6
%0
5
%1.1 (1)
4
%1.1 (1)
3
%0
2
%0
1
%1.1 (1)