İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed

8,8/10  (10 Oy) · 
47 okunma  · 
10 beğeni  · 
688 gösterim
Tarihe mal olmuş büyük şahsiyetlerin vermiş oldukları mücadeleleri anlayabilmek, onların hangi şartlar altında yetiştikleri, hangi ortamlarda çocukluk ve gençliklerinin geçtiği, bu ortamlar içerisindeki fonksiyonlarını ve inkılaplarını görüp değerlendirebilmek için, mücadele dönemlerinden önceki dönemi de çok iyi bilmek gerekir. Şüphesiz tarih içinde kendisine verilen görevi ifa etmesi bakımından insanların en büyüğü, en cesuru ve örnek alınacak şahsiyetlerin ilki, Allahın son peygamber olarak seçmiş olduğu Hz. Muhammeddir.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  94
 • ISBN:
  754730318
 • Yayınevi:
  Beyan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selin Asiltürk 
16 Kas 07:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seriye güzel bir şekilde akıcı ve sade bir dil ile başlanmış. Tarihi olaylar irdeleye irdeleye anlatılıyor, İslam tarihi için harika bir başlangıç olacağını düşünüyorum.

Ömer Nas 
15 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

tüm Müslüman kardeşlerim ve bacılarım için tavsiye edeceğim bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda emin olun İslam önce insanların yaşamlar hakkında daha bilgi almış olacaksınız

serkan şen 
22 Tem 16:34 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kesinlikle herkesin okuyup öğrenmesi gereken olayların anlatıldığı sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. Serisi ile birlikte okununca daha da güzel olur.

Kitaptan 6 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
24 Şub 18:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hz. İbrahim bu put heykellerini neden kırdı?
Aslında Hz. İbrahim bu heykellerin şahsında, onların, sömürüye dayalı rejimleriyle, iktidarlarıyla mücadele etmek istiyordu. Çünkü onlar, mutlu bir azınlık için, insanlarını ezen rejimlerini, resmi dinleri olan puta tapıcılıkla özdeşleştirmişlerdi. Daha doğrusu bu anlamdaki din, Marks’ın deyimiyle toplumları sömürmek için insanlara içirilen bir afyondu… Yani batıl da olsa bu din, Devlet’in çıkarları için vardı… Dolayısıyla Hz. İbrahim’in kırdığı heykeller, Devletin ideolojisini temsil ediyordu. İşte heykeller(esnam) bu anlamda insanlara zarar veriyordu, onları baştan çıkarıyordu... Çünkü insanlar, o put heykelleriyle büyüleniyor, Devlet’e muti birer kul konumuna getiriliyorlardı.
Böyle değilse, Hz. İbrahim, hiçbir yararı veya zararı olmayan heykelleri kırarak neden başını derde soksun?
Fakat o;ateşe atılma pahasına, insanları köleleştirmiş, onları Nemrut gibi bir diktatöre bağımlı kılan rejimlerinin birer simgesi haline gelmiş/getirilmiş heykelleri kırıyor ve onlara alay etmek için de, bu heykelleri en büyük olan falan heykel-İbrahim onu kırmayarak baltasını onun boynuna asmıştı,- kırdı” diyor…
Hz. İbrahim’in kavminden bazı akıl ve vicdan sahipleri, gerçekleri görüp, kabul ettiler hatta kendi kendilerine zalim olduklarını bile itiraf ettiler. Fakat devletin adamları, çıkarlarını ve sömürüye dayalı rejimlerini tehlikede görünce olaya müdahale ettiler ve gerçekleri görmeye başlayan halkı tekrar kandırarak Hz. İbrahim aleyhine “rejim elden gidiyor!”,”İbrahim vatan hainidir, bölücüdür!” yargalarıyla suçlayıp, cezalandırılmasını istediler: Onu yakın ve ilahlarınıza yardım edin!
Çağdaş kelimelerle ifade edecek olursak rejimin adamları, yani o dönemin kartel medyası konumunda olan şair telaları şöyle bağırıyorlardı:
Aramıza bölücülük sokan İbrahim’i yakın! O vatan haini, gericidir, mültecidir, yobazdır, çağdışıdır! O, heykellerimizi kırarak rejimimizi yıkmak istiyor. Bunun kökü mutlaka dışarıdadır. O dinimizi yıkmak istiyor, ilahlarımıza karşı geliyor, ilkelerimiz hiçe sayıyor… Resmi dinimizi değiştirip, halkı anarşist yapmak istiyor! Rejimin bütün birimleri özverilerini bir araya getirerek heykellerimizi korumalıdırlar.

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırmaİslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma
Afra 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Hz. İbrahim'in hanımı Hacer'in çırpınışları günümüz kadınına örnek olmalı; o da Hacer gibi Allah için, O'nun davası için çırpınmalıdır.Hacer, bir çocuğa su bulmak için koşuyordu. Aslında bu bir semboldür.Günümüz anneleri de, İslam'a susamış insanlara tebliği ulaştıracak çocukları yetiştirsinler, İslam davalarında kocalarına yardımcı olsunlar.

Müslüman kadınımız, Hacer'i hatırlasın da, kabul ve çay sohbetlerinde öldürmesinler vakitlerini, çocuklarının eğitimine ayırsınlar saatlerini...

Hacer'leşip İsmail'ler yetiştirsinler kadınlarımız!

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 56)İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 56)
Sümeyye K. 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O halde, nasıl yadedelim Hz.Peygamber
(s.a.v)'i?
Bir insanı yâdetmek, onun davasını, sevdiklerini, davranışlarını, onun hayat tarzını yâdetmekle olur!...

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 64)İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 64)
Sümeyye K. 
31 Tem 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hakimiyet kayıtsız, şartsız insanlarındır, her türlü ilahi kanuna karşıyız; din'le, ne devlet olur, ne de insanlar idare edilir" şeklinde mantık yürütürler ki , modern şirk budur!

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 45)İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 45)
Sümeyye K. 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müslüman kadınımız, Hacer'i hatırlasın da, kabul ve çay sohbetlerinde öldürmesinler vakitlerini...
Hacer'leşip İsmail'ler yetiştirsinler kadınlarımız!

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 52)İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 52)
Sümeyye K. 
01 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Allah için kurban kesmek israftır" diyen o zavallılar; et yemekten boyunları kalınlaşmış olan ağaları, idarecileri, ulu'l emr'leri beldelerini şereflendirince (!), yüzlerce koyun keserler ayaklarının altına!...

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 53)İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed, İhsan Süreyya Sırma (Sayfa 53)