Kişisel kitap arşivinizi oluşturmak, okurları, kitapları, yazarları ve konuları takip etmek için 2milyon+ okurun arasına katılın.
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Keşfet
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar
İletiler
Dergiler
Çevirmenler
Kitap Türleri
Hedefler
1000Kitap Android UygulamasıÜCRETSİZ – Google Play'den indirin
1000Kitap iOS UygulamasıÜCRETSİZ – App Store'dan alın
Akış
Ara
Paylaş
Alışveriş
Popüler
Keşfet
Ne Okusam?
Kitaplar
Yazarlar
Okurlar
İncelemeler
Alıntılar

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed

İslam Öncesi Mekke Dönemi ve Hz. Muhammed
Peygamberlik, insanları ululaştırmamanın öğretisiydi. Peygamberlik; kendi görüş ve ilkelerini ilahlaştırmış olan insanları Allah'ın kanunlanna bağlamak için programı Allah tarafından çizilmiş ilâhi inkilâb müessesesiydi... Peygamberlik, kuvvet sistemleri yerine hak sistemi kurmanın projesi, gerçeğe kapı açmanın yoluydu.
Hacıların, Haceru'l-Esved'e ellerini koyma hareketinin iki adı vardır: "İstilam" ve "Bey'a". İstilam'ın kelime mânası, "elde etmek" demektir. O hâlde "antlaşmanın elde edilmesi". Yâni Allah, bizim sadakat antlaşmamızı...
Şeytan'ın kafir olması, onun Allah'ı inkâr etmesinden dolayı olmuyor. Zaten o da böyle bir inkâra gitmiyor. O halde onun küfrü, Allah'ın koyduğu hükmü kabul etmemekle oluyor. Başka bir deyişle Allah'ın kanunu yerine kendi mantığını ortaya koyuyor; kanun koymada, kanun yapmada, kendisini, Allah'a rağmen otorite görmeye başlıyor. İşte şirk budur.
Şirk, Allah'ın en çok sevmediği, ve de asla bağışlamadığı insan hareketi... Allah'ın yanında başka güçler tanımak, Allah'a inanmak ve fakat O'nu inkâr edenlerin hükümlerini inanarak kabul etmek ve onlara bile bile uymak.
İnsan haklarının en çok ihlal edildiği ülkeler, diktatörlerinin heykellileriyle bir yerlere varacaklarını sanan ülkelerdir.
23425
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.