·
Okunma
·
Beğeni
·
3.385
Gösterim
Adı:
İslam Peygamberi
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
976
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754733198
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Baskılar:
İslam Peygamberi
İslâm Peygamberi
İslam Peygamberi
Onca büyük zenginliğine rağmen, bana öyle geliyor ki Fransız Edebiyatı, dünyanın belli başlı dinlerinden birinin tebliğcisi olan İslam Peygamberi'nin Siyer'i, yani hayatı ve eserleri ile ilgili kapsamlı bir çalışmadan yoksun gibi görünüyor. İşte elinizdeki bu eserde, O'nun hayatının çeşitli yönleri ele alınmaya çalışılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)
976 syf.
·9/10 puan
Kütüphanemizde bulunması gereken siyerle ilgili ender ve ana kaynaklardan ..Hocamız çok güzelbir eser sunmuş bizlere...Özellikle siyer ile ilgili detaylı ve doğru bilgiye ulaşmak isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.
976 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Hz Peygamberin hayatını bütün yönleriyle anlamak, tanımak ve yaşamak isteyenlerin kaçırmak istemeyeceği bir eser. Kütüphanenizde mutlaka bulunması gereken bir baş yapıt
976 syf.
·368 günde·Beğendi·9/10 puan
Hamidullah, tam bir kütüphane faresiymiş. Bildiğim kadarıyla birçok noktaya belge-okur baskını yapmış. Tam da aradığını bulmuş. Özellikle bu kitabında, üslup, başlı başına tatlı bir nehir akıntısı kıvamında. Zamanın büyüleyici sarmalı arasından sıyrılıp bize ulaştırdığı İslam Peygamberi, görsel, işitsel ve sözel ötesi günümüz ifadesiyle çözünürlüğü keskin bir başyapıt. Satır satır ilerlemek çok hoşuma gidiyor. Yıldızlı bir gece, rahip Bahira'nın yanında, kadim Mezopotomya'nın gelmiş ve geçmişinin belgeselini takip ediyorum. Bitsin istemiyorum...
Tüm içtenliğimle, İslam Peygamberine selâm ediyorum. Esselâmu aleyke yâ Rasulullah.
976 syf.
peygamberimizin hakkında yazılmış en iyi eser bence bilmediğimiz o kadar çok ayrıntı varmış ki peygamberimiz hakkında ne kadar cok sey bilmiyormuşum diye utandım galiba
976 syf.
·91 günde·Beğendi·9/10 puan
M.Hamidullah’in bu güzel araştırmasını çok beğendim. Siyer ile ilgili bütün bilgileri bu kitapta bulabileceksiniz. Hayalci ve abartılı bir siyer tarihini bulamayacaksınız. Yaşananları kaynaklarıyla ortaya dökmüş. Evinizde muhakkak bulunmalı.
976 syf.
·366 günde·10/10 puan
İslam Tarihi alanında en iyi kaynak olarak yer etmiş özel bir çalışma. Çok ciddi çalışmalar sonrası ve gerçek manada kronolojiye uyularak oluşturulmuş. İslam tarihi alanında yazılan her kitabın kaynakça kısmında mutlaka yer etmiş ve bizimde her kaynakça da görmeye en çok alıştığımız..
En başta; İslam tarihi alanında çalışan herkesin daha sonra da İslam tarihine ilgisi olan herkesin mutlaka okuması gereken bir eser diye düşünüyorum.
976 syf.
·21 günde
M. Hamidullah, son İslam Peygamberini tanıtma anlamında akademik bir üslup kullanmıştır. Ancak peygamberin hayatını hakikatler bağlamında yansıtmada yetersiz kaldığı görülmekte ve hurafelere yer vermektedir. Bazı yerlerinde Arapça metninden farklı bir tercüme yapılmaktadır. Genel itibariyle (temkinli de olsa) okunası kitaplardandır.
550 syf.
·68 günde·Beğendi·9/10 puan
Bismillahirrahmanirrahim
Allah'ın adıyla başlıyorum.
İlk önce İslam peygamberin yazarından bahsetmek istiyorum.
Muhammed hamidullah ilk kez fakülteden siyer hocamızdan duydum. İmam hatip'te iken bize böyle bir alimden ve kitabından neden bahsetmediler hayret ediyorum.hayatımda 2-3 siyer kitabı bitirdim ama Muhammed hamidullah'ın eseri gerçekten başka.
Peygamber Efendimizin onun ortamı çevresindeki hiç duymadıklarımın bu kitapta duydum. Bolca ayrıntı ve her kaynağı kullanan yazar üslubu ile de okurken sıkmadı. Çevirmen Mehmet Yazgan dil hazinesi geniş çok güzel çalışma yapmış Allah ondan razı olsun. İslâm peygamberin de ki takdim yazısı ile de beni etkiledi Muhammed hamidullah arasında bağ ve Mehmet yazgana söylediği söz"en günahkar Müslüman kardeşimiz bize kafirden daha yakındır"demesi bu yazıyı defterime not etmiştim çok anlamlı bir söz.
Kitabın neresini ve hangi bölümünü anlatsam elbet azdır.
Gerçekten büyük bir eser, her bölümü birbirinden değerli her yeri tarih kokan bir kitap.
belgelerle ve iddialara cevaplar vermesi bu kitabın etkileyici tarafıydı. Her ailede bulunması lazım bir eser. İnşallah Bizim ailedekilerde bu eserden faydalanırlar. Konuları hep deliler ile yorumlamış. Bazı siyer kitaplarında biraz hayalci davrandığını fark ettim bu eserden sonra. Bazı siyer kitapların akıcı olsun okuyucu sıkılmasın diye çalışma yapmışlar.ama o siyer kitaplarında elbet deliller ile bunları yaptığını biliyorum onların hakkını da yememek lazım. Muhammed hamidullah'ın eserinde bana göre ak acıydı kitabın her yeri altını çizelicek şeylerdi...
eser'in okunmasına vesile olan Mithat Eser hocamıza teşekkür ederim
1170 syf.
·12 günde·7/10 puan
Uzun zamandır okumak istediğim, siyer hakkında tartışmasız bir şekilde tüm siyer hocaları tarafından beğenilen kitabı sonunda okumak nasip oldu. Uzun bir okuma sürecinden geçtim. Kitaba gelirsek bir kronoloji takip etmeden maddeler ve bazı konu başlıkları ile İslam tarihini ele alan bana göre siyer kitabı olmayan bir siyer kitabıydı. Zaman zaman detaylara boğulmuş; aslında akademik çalışma yapanlar için daha uygun bir kitap sanıyorum ya da ilahiyatçılar için. Beni hayal kırıklığına uğrattı. Kronolojik sıralanmış derin bir siyer okumayı bekliyordum. Derin bir siyer tarihi çıktı tabi öyle bir alan varsa. "İslam Tarihi" Peygamberimizi değil İslam'ı anlatmış çocuğunlukla. Hikaye tadında siyer okumak isteyenleri tatmin etmeyecektir.
976 syf.
·226 günde·Puan vermedi
Alanında otorite bir yazardan alanında otorite bir kitap okumak bana iyi hissettirdi. Oldukça hacimli 930 sayfalık bir kitap. Kapağına bakınca sadece Hz. Muhammed'in hayatı anlatılacakmış sanıyorsunuz. Ama o kadar basit değil. İslam öncesi Arap Yarımadası'nın durumu, Yahudi ve Hıristiyanların durumu, İslam öncesinde ve İslâmî toplumda siyasi, adlî, askerî teşkilat, devletler arası ilişkiler, İslâm nasıl bir topluma geldi, neleri değiştirdi vs. konularına değinen muhteşem bir kitap. İslâm tarihiyle, siyerle pek ilgilenmiyorsanız ağır gelebilir. Çünkü kitapta epey ayrıntıya girilmiş. Ama yok ben bu alanda okumalar yapmak istiyorum diyorsanız bu kitabı başucu kitabı yapmalısınız.
976 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hamidullah hocanın çok ciddi bir araştirmasi Peygamberimiz hakkinda. Tabi ilk okunmasi gereken bir siyer değil. Oncesinde yazilmis genel olarak okunan birkac siyerden sonra alti çizilerek okunmali. Konularin başlik altinda detayli bir sekilde ele alinişi muhtesem. Ki olaylara Hamidullah hocanin yaptigi yorumlar da bir o kadar harika. Hocaya rahmet dileklerimden sonra kesinlikle Peygamberimizin hayatinda okunmasi gerekli bir eser.
"Çin'de de olsa bilimi arayınız; zira bilimsel araştırma yapmak erkek ve kadın her Müslüman üzerine düşen bir görevdir."
Muhammed Hamidullah
Sayfa 541 - Diğer kaynakların yanı sıra, Suyuti bu hadisi İbn 'Adi (Kâmil), Beyhaki (Şu'abu'l-İman), İbn 'Abd el-Berr ('Ilm) ve 'Ukayli (Zu'afâ)'ye dayanarak nakletmektedir.
Tam bir sevinç ve neşe havası esmekteydi. İçlerinden biri doğaçlama olarak şu beyitlerden bir şarkı yaptı:

Ay doğdu üzerimize Veda Tepeleri’nden
Şükür bizlere faz oldu, Allah’a kulluk ettiğimiz sürece!
Ey bizlere Allah tarafından gönderilen Elçi!
Uyulması gereken ilahi bir emir ile geldin bize!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İslam Peygamberi
Baskı tarihi:
Nisan 2019
Sayfa sayısı:
976
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754733198
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Beyan Yayınları
Baskılar:
İslam Peygamberi
İslâm Peygamberi
İslam Peygamberi
Onca büyük zenginliğine rağmen, bana öyle geliyor ki Fransız Edebiyatı, dünyanın belli başlı dinlerinden birinin tebliğcisi olan İslam Peygamberi'nin Siyer'i, yani hayatı ve eserleri ile ilgili kapsamlı bir çalışmadan yoksun gibi görünüyor. İşte elinizdeki bu eserde, O'nun hayatının çeşitli yönleri ele alınmaya çalışılacaktır.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 324 okur

  • Emrah Emre
  • ali postacı
  • Zeynep Serap
  • Kambur Hafız
  • ᴢᴜLғᴜ ᴅıɴᴄ
  • ramazan
  • Tuğba Halıcı
  • Aksakal
  • Ayten Ekşioğlu
  • Sefa Arı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%10.8
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%27
35-44 Yaş
%18.9
45-54 Yaş
%13.5
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%54.1
Erkek
%45.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%56.2 (50)
9
%23.6 (21)
8
%13.5 (12)
7
%2.2 (2)
6
%1.1 (1)
5
%1.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0