Güzeli Anlamak

İslam Sanatlarında Estetik

Mustafa Uğur Karadeniz

İslam Sanatlarında Estetik Konusu

"Güzeli Anlamak", varlığı anlamaktır. Varlık, var eden En Güzel'in armağanıdır. O'nun ihsanı olarak yine O'ndan bir işarettir. Varlıkta güzellik ise onun kendinden menkul değil, En Güzel'in yine varlığa bir tecellisinin sonucudur. Varlık, bütün anlam ve değerini bu tecelliye borçludur. Güzelliği ahlakın bir parçası olarak ele alan İslam düşüncesi, bir anlama faaliyeti olarak doğmuş ve gelişmiştir. Onda anlama çabası, sahip olma hırsının değil; ait olma bilincinin dışavurumudur. Güzellik bir veri olarak zaten mevcuttur, o sonradan icat edilemez ve yaratılamaz. Sanatçıya düşense ister duyular âleminde ister duyularüstü âlemde olsun bir veri olarak var olan güzelliğin izini sürmektir. Bu kitabın amacı, İslam estetiğini İslam'ın estetiği hâline getiren düşünce ve eylem birlikteliğini yansıtmaya çalışmaktır. Estetiği, sadece görünür bir forma hapsetmenin saplantı hâline geldiği günümüzde hakikatin aşkın boyutlarının karanlıkta kalmaması, sanatın hakikatle buluşması ve güzelliğin görüngüden kurtulması onun anlaşılmasıyla mümkündür.
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 29 dk.Sayfa Sayısı: 264Yayınlanma Tarihi: 2020Yayınevi: Ketebe Yayınları
ISBN: 9786257854450Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

9.710 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme

İslam Sanatlarında Estetik Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Musab Yolcusu

Musab Yolcusu

@musabyolcusu
·
28 Mart 2022 12:52
9/10 puan verdi
“Güzeli Anlamak”, varlığı anlamaktır. Varlık, var eden En Güzel’in armağanıdır. O’nun ihsanı olarak yine O’ndan bir işarettir. Varlıkta güzellik ise onun kendinden menkul değil, En Güzel’in yine varlığa bir tecellisinin sonucudur. Varlık, bütün anlam ve değerini bu tecelliye borçludur. Güzelliği ahlakın bir parçası olarak ele alan İslam düşüncesi, bir anlama faaliyeti olarak doğmuş ve gelişmiştir. Onda anlama çabası, sahip olma hırsının değil; ait olma bilincinin dışavurumudur. Güzellik bir veri olarak zaten mevcuttur, o sonradan icat edilemez ve yaratılamaz. Sanatçıya düşense ister duyular âleminde ister duyularüstü âlemde olsun bir veri olarak var olan güzelliğin izini sürmektir. Bu kitabın amacı, İslam estetiğini İslam’ın estetiği hâline getiren düşünce ve eylem birlikteliğini yansıtmaya çalışmaktır. Estetiği, sadece görünür bir forma hapsetmenin saplantı hâline geldiği günümüzde hakikatin aşkın boyutlarının karanlıkta kalmaması, sanatın hakikatle buluşması ve güzelliğin görüngüden kurtulması onun anlaşılmasıyla mümkündür.
5 etkileşim
m. taha inci

m. taha inci

@mtahainci
·
02 Mayıs 2021 01:41
10/10 puan verdi
İslam estetiğinin ve sanatının hakikatle nasıl buluştuğunu, sanatçının duyular ve duyulur üstü alemde var olan güzelliğin izini nasıl sürdüğünü; İslam sanatındaki kavram ve unsurları ele alarak ve birçok sanat tarihçisinden faydalanılarak hazırlanmış hoş bir eser.
6 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 56.1
Erkek% 43.9
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

İslam Sanatlarında Estetik Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Musab Yolcusu

Musab Yolcusu

@musabyolcusu
·
03 Mart 2022 21:48
"Güzeli Anlamak", varlığı anlamaktır.
25 etkileşim
Beyza

Beyza

@byzutku
·
14 Temmuz 2021 17:22
Kur'an sözlü bir kaynak olmasına rağmen sadece edebiyat ve musiki gibi fonetik sanatları değil, mimari ve hat gibi plastik sanatları da doktriner anlamda etkilemiştir.
8 etkileşim
Beyza

Beyza

@byzutku
·
14 Temmuz 2021 17:42
Seyyid Hüseyin Nasr'a göre en önemli İslam sanatı; Kur'an'ın okunması, tilavetidir. İkincisi Kur'an'ın yazımı, üçüncüsü ise ilahi kelamın tezahürlerinin gösterilebileceği bir mekanın tesisi, yani caminin inşa edilmesidir. Böylece Kur'an'la, İslam estetiğinde şiir, hat, musiki, mimari ve tezyin gibi bir çok sanatın doğması için ideal zemin ortaya çıkmıştır.
8 etkileşim
Betül Havva

Betül Havva

@Kzl_lale
·
30 Ocak 2022 14:07
Hissi alemde hangi varlık olursa olsun bu varlıkların gerçek misali, misal alemindedir. Bu dünyadaki varlıklar ancak gölge mukabilindedir.
6 etkileşim

İslam Sanatlarında Estetik İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok