İslam Tarihi 1

8,4/10  (10 Oy) · 
32 okunma  · 
6 beğeni  · 
686 gösterim
Bu çalışmanın hedef kitlesi her şeyden önce genelde ilimle ve İslâmî ilimlerle, özelde de tarih ve İslâm tarihiyle ilgilenen ve "okuyan" kişilerdir. Ayrıca İslâm tarihi dışındaki dinî ve sosyal bilimlerle meşgul olan okurların siyasî tarihi bilmeden doğru değerlendirmeler yapmaları zordur. Zira ictimaî, ilmî, iktisadî hayatın, siyasî hayattan doğrudan etkilendiği ve bu ilimlerin siyasî hadiselerden bağımsız olarak gelişmedikleri kabul edilen bir gerçektir. Dolayısıyla Tefsir, Kelâm, Fıkıh, Tasavvuf ve Felsefe gibi disiplinlerde okumalar yapanların, inceledikleri dönemlerin siyasî hayatını bilmeleri gerekmektedir.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  448
 • ISBN:
  9756794836
 • Yayınevi:
  Ensar
 • Kitabın Türü:
Furkan Ülgül 
 05 Kas 2015 · Kitabı okuyor · Beğendi · 9/10 puan

İslam öncesi ve islamiyet tarihi için çok önemli bir kitap verdiği bilgiler her türlü işinize yarar bence çok önemli bir eser herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum

Kitaptan 2 Alıntı

Muhsine Feyza 
 23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"....Rabbimiz! Bizi sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Soyumuzdan da sana teslim olmuş bir ümmet kıl. Bize ibadet yerlerini ve ilkelerini göster. Tevbelerimizi kabul et. Çünkü sen, tevbeleri çok kabul edersin, çok merhametli olandır." [Hz. İbrahim'in İsmail (a.s) ile birlikte Kâbe'nin temellerini yükseltirken], (Bakara 125/129)

İslam Tarihi 1, Adem Apak (Sayfa 97)İslam Tarihi 1, Adem Apak (Sayfa 97)
Muhsine Feyza 
 23 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Putperest Araplar yaygın bir şekilde çocuklarına "Putun kulu" şeklinde isim koymuşlardır. Nitekim Mekke şehir devletinin kurucusu olan Kusay b. Kilâb, Kureyş'in en büyük putlarından kabul edilen Menâf ve Uzzâ'ya atfen oğullarından birine Abdümenâf (Menâf'ın kulu), diğerine Abdüluzzâ (Uzzâ'nın kulu) adını vermiştir.

İslam Tarihi 1, Adem Apak (Sayfa 107)İslam Tarihi 1, Adem Apak (Sayfa 107)