İslam Tarihi 2

8,7/10  (7 Oy) · 
32 okunma  · 
4 beğeni  · 
640 gösterim
Unutulmamalıdır ki, Hulefa-i Raşidin dönemi Hz. Peygamber’den (sav) sonraki İslâm tarihi sürecinin en önemli kısmına tekabul etmektedir. Gerek ilk Müslümanlar’ın siyasî, sosyal ve dinî faaliyetleri, gerekse İslâm dininin pek çok kıtada yayılış tarihinin iyi ve doğru anlaşılabilmesi, bu zaman diliminin sağlıklı bir şekilde anlaşılmasıyla doğrudan ilgilidir. Kanaatimizce bütün bir İslâm tarihi sürecinde olduğu gibi, ilk dönem hadiselerinin de aynı şekilde hiç bir ön yargı taşımadan, samimi gayretle açıklanmaya ihtiyacı vardır.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  433
 • ISBN:
  9789944152204
 • Yayınevi:
  Ensar
 • Kitabın Türü:
mefkure 
 09 Kas 2015 · Puan vermedi

Dört büyük halifenin (Raşid Halifeler) dönemiyle ilgili olarak ilk defa okuduğum için, kitabı ufuk açıcı buldum...özellikle Hz. Ömer devrinde ve çok kısa bir zaman diliminde islam topraklarının çok hızlı bir artış göstermesi, dahası zamanın iki büyük imparatorluğu olan bizans ve sasanilerin 20-30 yıllık mazisi olan müslüman orduları karşısında adeta tarih sahnesinden silinmeleri çok ilgi çekici...kitapta doğal olarak özgün yorumlarda var, ancak bu özgün yorumlara takılmadan ana hatlarıyla islam tarihini öğrenmek isteyenler için güzel bir seridir diye düşünüyorum.

Muhsine Feyza 
19 Mar 02:19 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Elhamdülillah bitti ve çok istifade ettiğimi söylemek istiyorum. Adem Apak'ın diğer tarih kitaplarına nazaran olaylar üzerinde tahlil yapması çok güzel.

Kitaptan 1 Alıntı

Muhsine Feyza 
18 Şub 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Müslümanlara ait herhangi bir işin başına geçip de iltimas eseri olarak o işe birini tayin eden kişi Allah'ın lanetine uğrar. Allah ondan bir mazeret veya fidye kabul etmeyerek kendisini cehenneme atar." (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I-V, Beyrut ts., I, 6.)

İslam Tarihi 2, Adem Apak (Sayfa 54 - Ensar neşriyat)İslam Tarihi 2, Adem Apak (Sayfa 54 - Ensar neşriyat)