İslam Tasavvufunun Meseleleri

7,7/10  (3 Oy) · 
13 okunma  · 
0 beğeni  · 
461 gösterim
"İslâm, bir inanç sistemi ve hayat nizâmı olarak bütün dünyanın ilgisini çekmektedir. "İslâmın Bugünkü Meseleleri" adıyla neşrettiğimiz eserde yazar, bu meseleyi sosyal ilimci gözüyle incelemişti. Bu kitapta ise, aynı metodla tasavvuf meselelerini ele almaktadır. Günümüzde tasavvuf Türk aydınının zihnini ne bakımlardan meşgul etmektedir? Çağımızın tarih, felsefe, sosyoloji-psikoloji bilgileri hesaba katıldığında, tasavvuf üzerinde nasıl bir değerlendirme yapılabilir? Tasavvufî düşüncenin geleceği ne olabilir? Tasavvufun İslâm'daki yeri nedir? Tasavvufî düşünce İslâm'a yabancı doktrinlerden mi gelmiş, yoksa onun içinde mi teşekkül etmiştir? Tasavvufta dış tesirler varsa, bunlar nelerdir ve İslâm ile ne derece te'lif edilmiştir?

"İslâm Tasavvufunun Meseleleri" bu soruları tarihî-sosyolojik açıdan incelemiş, akaid ve kelâm ile ilgili hükmü, o sahaların mütehassıslarına bırakmıştır."
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789754370423
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Tuna Ç 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · 6/10 puan

Kitabın özellikle girişi ve tarihte tasavvufun gelişimi üzerine anlattıkları mükemmel bir derleme sunmuş. Ancak sonuç kısmına geldiğinde tartışmasında söylendiği gibi objektif kalamamış ve köşe yazarı gibi desteksiz hatta geçmiş yazdıklarının aksi ifadelerde bulunmuş.

Mehmet TOSUN 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüz de yaşananları yıllar önce tesbit eden rahmetli hocamızın bu kitaplarını her Türk milliyetçisi olanların okuması lazım.